Skocz do zawartości
  • 0

Drugi teleskop, a właściwie to pierwszy.


kicpor

Pytanie

Hej, szukam teleskopu pod jakieś węższe kadry. Do tej pory używałem Samyanga 135mm z Canonem 650D na EQ5 Onstep i daje fajne efekty, ale jednak brakuję sprzętu, który da mi trochę większe powiększenie.

Raczej celuję w refraktory, coś typu 72ED, 80ED. Do końca nie jestem pewny co wybrać, ale na pewno nie chcę Newtona. 

 

Jeżeli ktoś ma jakiś inny pomysł to jestem otwarty. Budżet powiedzmy 3000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Obawiam się, że do zmiany będzie również montaż... ale to zależnie jaką sztukę wylosowałeś. Może pociągnie jeszcze 400-500mm ogniskowej.

co do teleskopu - z tym budżetem jeśli nowy, to pozostaje 72ED lub analogi (ts optics, tecnosky, dostępne w astroshopie). 1000zł potrzebujesz zarezerwować na flattener. Jeśli używany, to może trafisz na 80ED. Doliczyć jeszcze musisz coś do guidingu - OAG albo lunetka.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, tomekL napisał(a):

Ja bym budżet skonsumował na lepszy montaż a potem teleskop. Czyli np. HEQ5 a potem można po taniości jakiegoś Newtona np. 150/750

Jak proponujecie to tak raczej zrobię. Jak na razie montaż mi służy, ale może i właśnie lepiej zainwestować już w coś lepszego np. HEQ5

 

Tak jak wyżej pisałem nie chcę Newtona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, kicpor napisał(a):

...nie chcę Newtona :)

i to błąd. 🙂 Newton ma to do siebie, że można zacząć po taniości i powoli budować z tego porządny astrograf. Tak, wymaga nieco wiedzy i nauki. No ale nie ma nic za darmo. 🙂  Przy tym budżecie to faktycznie odkładać na montaż ale... Newton za grosze (z odzysku albo "komunijny") da Ci dwa w jednym - sporo wiedzy bo potrzebna i fajne zdjęcia/obserwacje no i najważniejsze - satysfakcję. 🙂

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

pod newtona to już na bank trzeba będzie zmienić montaż. Jeśli masz lunetkę, to wsadź w nią silnego barlowa żeby uzyskać skalę obrazu w okolicach skali z ED80 i poobserwuj phd przez godzinę-dwie czy montaż równo prowadzi. Jeśli nie ma żadnych skoków, szarpnięć itp. to kupiłbym najpierw refraktor, potem montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
41 minut temu, lkosz napisał(a):

pod newtona to już na bank trzeba będzie zmienić montaż. Jeśli masz lunetkę, to wsadź w nią silnego barlowa żeby uzyskać skalę obrazu w okolicach skali z ED80 i poobserwuj phd przez godzinę-dwie czy montaż równo prowadzi. Jeśli nie ma żadnych skoków, szarpnięć itp. to kupiłbym najpierw refraktor, potem montaż.

dzięki, spróbuje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Newton ma jedną zaletę, o której mało kto mówi. Każdy egzemplarz można dobrze skolimować i będzie dawał piękne obrazy gwiazd. Oczywiście wymaga to wiedzy i praktyki. Natomiast jak Ci się trafi gorszy egzemplarz refraktora (a takich niestety jest sporo) nic z tym nie zrobisz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.