Skocz do zawartości

Kompletny zestaw do DS-ów - merytoryczne wsparcie potrzebne :)


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 25.06.2024 o 15:40, Miesilmannimea napisał(a):

 

Mógłbyś gdzieś umieścić przykładowy stack z 6D i f1.4? Z góry dzięki :)

 

Niestety, nie mam stacka z EOS 6D i Sigma 40mm @ F/1.4 bez filtra, bo pierwsze testy i jakieś stacki były od razu z filtrem Optolong L-Pro FF clip (o czym za chwilę), można jednak zobaczyć moją pojedynczą klatkę bez filtra, którą porównuję do analogicznej pojedynczej klatki pokazanej na CN oraz do podobnej mojej klatki z 2600MC i szufladą ZWO 26.5mm, także bez filtra. Muszę przyznać, że bez filtra 2600MC radzi sobie jeszcze jako tako, no ale chodziło mi właśnie o filtry. 

 

https://stargazerslounge.com/topic/421216-strange-behavior-of-sigma-40mm-f14-art-lens/?do=findComment&comment=4481117

 

A teraz stack chyba 137 klatek po 15s, EOS 6D, Sigma 40mm @ F/1.4 z filtrem L-Pro clip. Użyty był tylko SpectroPhotometricColourCalibration i GradientCorrection.

 

Sigma40mm_EOS6D_F14_ISO400_15s.tif

 

Sigma40mm_EOS6D_F14_ISO400_15s.thumb.jpg.8de63c3f4ebb1769a0b1fa4bb19ce6ae.jpg

 

 

 

A tutaj piksele powyższego zdjęcia (z filtrem) przed i po użyciu BlurX:

 

image.thumb.png.3794b817a9da19b7f34d1b0f76196873.png

 

 

Jak widać, nie jest to nic, z czym BlurX sobie nie poradzi. W jakimś niedługim czasie postaram się zrobić jakąś setkę zdjęć Canonem bez żadnych filtrów, to wrzucę tu potem stacka.

 

 

 

 

Edytowane przez vroobel
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto prześledzić ten wątek na SGL i wyciągnąć własne wnioski. Może ja przesadzam i może oczekuję doskonałości od naprawdę szerokiego i szybkiego szkła, podczas gdy i tak jest ono chyba liderem w tej kategorii. W końcu AberrationInspector z Pixa naprawdę głęboko sięga w te naroża i krawędzie, czego normalnie nie widać.

 

Tak wygląda fotka po sesji zrobionej u znajomego pod ciut lepszym niebem, niż moje Borlte 9(+), filtr L-Pro, BlurX.

 

https://www.astrobin.com/k9xdxq/C/

https://www.astrobin.com/full/k9xdxq/C/

 

Mnie taka jakość zadowala.

 

Edytowane przez vroobel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, count.neverest napisał(a):

S=[(TLUM x QEmono) + (TR x QEmono /4) + 2×(TG×QEmono/4) + (TB×QEmono/4)]/ QEOSC


Dlaczego dla mono jest 2 x G? Przecież mono łapie G tylko raz?
Dlaczego OSC jest potraktowane całościowo? Przecież tam też są piksele R, G i B?
Dlaczego człony wzoru dla R, G i B są dzielone przez 4? (to pytanie może wynikać z mojego analfabetyzmu matematycznego ;) ).

 

3 godziny temu, count.neverest napisał(a):

spodziewałbym się jednak niższej wartości dla OSC, chociażby przez straty na CFA, których transmitancja nie jest znana.

 

Czyli porównujemy coś znanego z czymś nieznanym...? Hmmm, wobec tego całe to porównanie wydaje się być mało warte ;) Po drugie - wprawdzie "górki" histogramów RGB dla CFA są niższe, ale za to są szersze. Z tego co policzył jolo wynika, że powierzchnie pod krzywymi dla osobnych filtrów RGB oraz filtrów na masce OSC są podobne, więc i liczba łapanych fotonów może być podobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

 

Dokładnie z tego samego powodu ja preferuję matryce mono - są zdecydowanie bardziej czułe, więc w zadanym czasie złapią po prostu więcej fotonów. Mam obecnie zarówno Asi2600MC Duo, jak i Asi2600MM Pro. Ta pierwsza jest świetna, ale druga i tak dużo lepsza, bo czulsza. Gdybym teraz miał się decydować na zakup jednej, jedynej kamery, to byłaby mono. Konieczność zmiany filtrów i przeostrzania w trakcie sesji załatwia AsiAir+EFW+EAF. W praktyce korzystanie z kamery mono wcale nie jest bardziej skomplikowane niż w przypadku kamery kolorowej.

 

No zabiłeś mi klina, bo mnie nie trzeba przekonywać, że mono + filtry robi lepszą robotę niż maska Bayera. Spędziłem dzisiaj trochę czasu zbierając informację i rozważając, czy jednak nie pójść w mono. Wolałbym to jednak zrobić w sytuacji, w której wróci dawna determinacja i zaangażowanie w astro. Kiedyś potrafiłem 5 nocy w tygodniu spędzić w terenie i rano iść do pracy. Sam nie wiem jak to przeżyłem, ale pogoda wtedy żarła i nawet nie było dyskusji, żeby zostać w domu. Jeśli znowu osiągnę ten stan upojenia astrofotografią, to kupię drugą kamerę. Na razie jednak odpuszczę na rzecz kolorowej.

Na tyle, na ile znam się na astro, to mono i filtry to kolejny próg do przeskoczenia. Mogę się założyć, że jak przy każdym wejściu w nowy obszar pojawią się schody i wyrywanie włosów z głowy. Cenowo niestety też to nie zachęca. 2600MC można dostać za 10 tys. 2600MM plus koło, plus filtry to 50% drożej. Zrobiłem sobie dzisiaj arkusik z listą niezbędnych zakupów i wychodzi, że nie ma szans zmieścić się w 30 tysiącach. 45 będzie bardziej realne i to przy kamerze MC. Żeby więc nie zapchać mieszkania drogimi gratami, które stoją i nie pracują zamierzam zakupy ułożyć w kolejne progi i w określonej kolejności. Mam bezlusterkowego Canona, dwa dobre obiektywy do astro (100 f2.8L i 400 f5.6L), mam SWSA i Takahashi EM200. W pierwszej kolejności kupię więc ASIAir i dobre zasilanie, bo tego mi brakuje, żeby wystartować. Nie mam ochoty odtwarzać dawnego zestawu softu. Kusi mie prostota i kompaktowy rozmiar AsiAir.

W drugim kroku będzie kamerka. W trzecim refraktor lub Takahashi Epsilon, o którym pisał jeden z kolegów. Oczywiście nie zdziwiłbym się, gdyby życie wszelkie plany skutecznie zagmatwało. Zobaczymy.

 

 

Edytowane przez Loki
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, count.neverest napisał(a):

Kamera mono pozwala rejestrować LRGB ok. 2x szybciej niż OSC, przy założeniu, że masz tak samo wydajny sensor. Na szczęście IMX571 "widzi" więcej i zysk wzrasta. 

 

NIe chcę polemizować z teorią, za cienki jestem, by podjąć merytoryczną dyskusje. Popaczyłem natomiast na astrobin i czasy integracji LRGB vs fotki z MC plus własnne doświadczenie, bo kilka przyzwoitych fotek pyłowych zrobiłem. Kilka jak może trzy :) bo to trudne bestie do focenia i trafić noc 8h dobrej pogody to jak trafienie czwórki, a może nawet piątki w lotka. I z tego przeglądu wynika, że jakoś koledzy astrofotografowie nie korzystają zanadto z przewag kamer Mono, bo nie znalazłem dobrego zdjęcia pyłowego, gdzie integracja byłaby w przedziale 4-6 godzin. Zwykle poświęcają po ok. 8 - 10 godzin na luminancje i potem jeszcze po dwie godziny na kanał. 

Edytowane przez Loki
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Loki napisał(a):

bo nie znalazłem dobrego zdjęcia pyłowego, gdzie integracja byłaby w przedziale 4-6 godzin

 

Tu ładne zdjęcie 4h, połowa L, połowa kamerą OSC: https://www.astrobin.com/6pogf3/0/

Kolejne tego samego autora, 3h: https://www.astrobin.com/7k8fxx/0/

Bardzo przyzwoity wynik Kokonu w niecałe 2 godziny, niebo 20,8: https://www.astrobin.com/o6b4f7/0/

Tu już też coś widać, niecałe 2 godziny, niebo 20,8: https://www.astrobin.com/4g1jdt/0/

I cała ta galeria autora, przyzwoite obrazki, sprawdziłem wyrywkowo, czasy poniżej 2 godzin -> https://www.astrobin.com/users/GaryI/collections/16472/

 

Tu asi6200 mono z niezwykle ciemnego nieba  z Askarem 400, niecałe 7 godzin: https://www.astrobin.com/is1ckc/0/

To dla mnie ciekawy przykład, bo 30 godzin z mono, teleskop F7 https://www.astrobin.com/xhoygp/0/ VS moje 19 godzin z F3.3 i ASI2400 MC. https://astropolis.pl/topic/91707-ldn-1357-pomocna-dłoń-i-inne-chmurki-w-szerszym-ujęciu/

4 godziny: https://www.astrobin.com/rp7kwz/B/

Tego są setki na astrobinie.

 

 

@Piotr K. Racja, źle to policzyłem, więc przepraszam, jeśli ktoś do tego czasu próbował się posiłkować tym wzorem. Zamiast przybliżać jakieś wartości, najlepiej skorzystać z doskonale przygotowanego gotowca, nad którym ktoś spędził mnóstwo czasu, do pobrania https://www.dropbox.com/sh/o2nsex9yvqj53qk/AADFdbT2omFEPTsgng-YJOo5a?dl=0

 

Opis na przykładzie: https://www.cloudynights.com/topic/682340-monochrome-vs-one-shot-color-–-by-the-numbers-please/#entry9743312

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piotr K. napisał(a):

... wynika, że powierzchnie pod krzywymi dla osobnych filtrów RGB oraz filtrów na masce OSC są podobne, więc i liczba łapanych fotonów może być podobna.

 

Przypomnę, że obecnie stosowane filtry R, G, B dla kamer mono są filtrami interferencyjnymi o transmitancjach powyżej 95%, a R, G, B wbudowane w kamerach kolorowych są filtrami absorpcyjnymi o średniej transmitancji rzędu 60% (szacunkowo).

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, count.neverest napisał(a):

Tu ładne zdjęcie 4h, połowa L, połowa kamerą OSC: https://www.astrobin.com/6pogf3/0/

Dzięki. Przeglądnąłem wszystkie i klin dalej w czaszkę wbity. Detal z kamery mono jest cudowny. Ocena jakości zdjęć na różnych czasach jest utrudniona przez fakt, że patrzymy na zdjęcia po obróbce i widać, że niektórzy z cytowanych fotografów nie specjalnie sobie radzą z tłem, co poniekąd świadczy, że jak jest mało materiału na ciemne obiekty, a autor nie jest orłem z obróbki, to artefakty wynikające z ciągnięcia materiału za uszy będą widoczne. Ale niektórzy potrafią z 4h materiału wyciągnąć dobre zdjęcie pyłów, co na DSLR nie jest możliwe. 

 

A powiedz proszę, do czego służy filtr "luminancja"? Bo ja dotychczas rozumiałem, że luminacją to zbieranie światła z obiektu bez żadnego filtra, tymczasem w opisach fotek widzę, że niektórzy używają dedykowanego filtra.

I przy okazji - jaka wielkość filtra potrzebna jest do 2600MM DUO i jakie filtry byś polecił? Może jednak arkusik kosztowy należy zaktualizować, a do tego potrzebuje wycenić koło i filtry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Loki napisał(a):

A powiedz proszę, do czego służy filtr "luminancja"?

 

Luminancja to fotografowanie z filtrem, który odcina podczerwień i UV. Wtedy wszystkie piksele kamery mono rejestrują tylko informację o ilości światła. W tym sygnale jest też głównie rejestrowany detal. Im więcej L nazbierasz, tym bardziej kamera kolorowa zostaje w tyle. Filtr jest potrzebny, ponieważ układ optyczny inaczej ogniskuje podczerwień (jest rozmyta), gwiazdy są napompowane, ale i nieostre, jak cała reszta kadru. Odnośnie doboru filtrów, najlepiej jak się @dobrychemik wypowie. Ja sam w tym tyg. odebrałem od niego filtry, które pomierzył. 



 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry do Asi2600MM Duo:

- filtry potrzebujesz dwucalowe; główna matryca zadowoliłaby się filtrami 36mm, ale dodatkowy sensor jeśli ma być w pełni oświetlony, to już trzeba wziąć większe filtry; poza tym wiele ciekawych filtrów jest tylko w wersji 2.0";

- SHO: im węższe pasmo, tym lepiej, ale są pewne ale:

a) Ha: obecnie nie ma nic lepszego niż Antlia Ha 2.5nm, ewentualnie niewiele gorsza Antlia Ha 3.0nm - drogie szkiełka; znacznie taniej będzie SVB Ha 5nm albo Antlia Ha 4.5nm;

b) OIII: najbezpieczniejsza opcja to Antlia OIII 3nm; jest też Antlia OIII 2.5nm, ale są z nią problemy techniczne, do czasu ich rozwiązania lepiej nie kupować; tańsze opcje: jak wyżej;

c) SII: tu jest taki problem, że filtry 2.5nm lub 3nm mają problemy z porządnym łapaniem obu linii emisyjnych siarki i dobrym wyjściem jest zakup Antlii SII 4.5nm albo SVB SII 5nm - ja właśnie tak zrobiłem i jestem zadowolony z efektów.

- LRGB - mam dwa zestawy: Antlia i SVB, z obu jestem bardzo zadowolony, bezproblemowe szkiełka, polecam.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, vroobel napisał(a):

A jeśli można, jak w testach wypada Optolong ze swoimi SHO 6.5/7nm?

 

Dokładnie tak samo jak SVB 7nm - to te same szkiełka w innych oprawkach, czyli zwykle ok.

Edytowane przez dobrychemik
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

 

Przypomnę, że obecnie stosowane filtry R, G, B dla kamer mono są filtrami interferencyjnymi o transmitancjach powyżej 95%, a R, G, B wbudowane w kamerach kolorowych są filtrami absorpcyjnymi o średniej transmitancji rzędu 60% (szacunkowo).

 

Czy mógłbyś znaleźć coś na poparcie tej tezy?  Kto to szacował? Jakieś źródło?

 

Nawet zwykły zdrowy rozsądek powinien sugerować że w nowoczesnych sensorach tak nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dobrychemik napisał(a):

Popatrz na wykresy czułości kamer OSC.

 

Jeszcze raz, podaj źródło tego że maska Bayera ma transmitację ok 60%. 

 

Wykresy (odczytane ze zrozumieniem - może za dużo oczekuje?) tego w żaden sposób nie potwierdzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądam właśnie filmik na YT, porównanie 2600MC i MM. Gość przestrzega przed zasillaniem tych kamer z gniazda 12V ASIAir. Próbował i spalił ASIAir Pro. Szczena mi opadła, bo jedna z zasadniczych zalet ASIAir to fakt, że można z niego wyprowadzić zasilanie kilku elementów, w tym kamer, dzieki czemu za obrotową częścią statywu ciągnie się jeden kabel, zasilający ASIAir, a nie cała wiązka okablowania. 

Spotkaliście się z tym, że zasilanie kamerki 2600 nie można podawać z ASIAir?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ASIair Plus v.1 zasila 2600MC bez zająknięcia od maja/czerwca 2023, ale podczas niedawnych testów Sigmy z 2600MM kamera ta podłączała się i zaraz wywalało błąd, że rozłączona. Trzeba było użyć dodatkowego kabla i rodzielacza zasilania. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla niedowiarków pokażę w jaki sposób szacowałem skuteczność filtrów RGB w kamerach OSC:

image.png.a3fc361d53b3bd3b4b1326f70b92f486.png

Jak już też pisał @count.neverest na oryginalnym wykresie nie mamy uczciwej transmitancji, ale tajemniczą "relative response", która jest o tyle wygodna dla producenta, że pozwala uzyskać wyższe wykresy. Prawdę mówiąc nie mamy pojęcia w jaki sposób jest to liczone, ważne, żeby ładnie wyglądało. Czemu dla filtra "mono G" zrobiłem prostokąt do wysokości około 110%? Bo taki mniej więcej ma kształt pasmo transmisji w takim filtrze i zakładam, ostrożnie, że tylko o tyle lepszą transmitancję oferuje dobry filtr interferencyjny względem dobrego filtra absorpcyjnego. A jeszcze pasowałoby uwzględnić, że maska Beyera nie jest robiona z wysokogatunkowego szkła, jak to jest w dobrych filtrach absorpcyjnych. Bo niby jak miałoby to być robione z tego samego materiału? Wydaje mi się bardzo prawdopodobne, że filtry w masce ustępują parametrami klasycznym filtrom.

Drugi problem z OSC też zaznaczyłem na rysunku: niechciany sygnał, który często może bardziej szkodzić niż pomagać. Bo niby jaki pożytek jest z tego, że w kamerze OSC np. światło zielone daje mocny sygnał w kanale R? 

 

==========================================

A teraz a propos zasilania. Mam dwie sztuki AsiAir Plus i wiele sesji z nimi. Kamery zasilam z AsiAir i jeszcze nigdy nie miałem problemów z zasilaniem. Dodam, że grzałki też zasilam z AsiAir. Tylko montaże mają zawsze swoje własne zasilacze.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Loki napisał(a):

Gość przestrzega przed zasillaniem tych kamer z gniazda 12V ASIAir

 

Daj link, trzeba prześwietlić typa. Przyczyn może być wiele. Ja zasilałem z Asiair Plus swoją kamerę (+koło filtrowe, focuser EAF i guider) przez 1,5 roku w zdalnym obserwatorium i nigdy nie miałem problemu. Na początku trochę się bałem jak się sprawdzi chińskie pudełko 100km dalej, ale szybko się przekonałem, że mogę być spokojny. Zasilacz to jakiś dedykowany do ledów 12V/13A i Asiair zawsze pokazywało 11V lub 11,2V.

 

@vroobel Jako dodatkowy kabel masz na myśli 12V, a rozłączała się gdy pracowała tylko na USB, czyli bez chłodzenia?

 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, count.neverest napisał(a):

 

Daj link, trzeba prześwietlić typa. Przyczyn może być wiele. Ja zasilałem z Asiair Plus swoją kamerę (+koło filtrowe, focuser EAF i guider) przez 1,5 roku w zdalnym obserwatorium i nigdy nie miałem problemu. Na początku trochę się bałem jak się sprawdzi chińskie pudełko 100km dalej, ale szybko się przekonałem, że mogę być spokojny. Zasilacz to jakiś dedykowany do ledów 12V/13A i Asiair zawsze pokazywało 11V lub 11,2V.

 

@vroobel Jako dodatkowy kabel masz na myśli 12V, a rozłączała się gdy pracowała tylko na USB, czyli bez chłodzenia?

 

 

Dzięki za pytanie, bo to doprecyzuje sprawę. Nigdy nie uruchamiam moich chłodzonych kamer bez zasilania. Najpierw podłączam zasilanie, potem USB. Ponadto, na obu moich montażach wiszą zasilacze 12V 16A od Xboxa, więc zapas mocy jest. A dodatkowy kabel z rozdzielacza szedł właśnie z takiego zasilacza. Wyglądało to tak, jakby kamera MM zbyt mocno obciążała limitowane wyjście (sumę wyjść) z ASIair, czego nie robi kamera MC. Dodam, że kamera MM pracuje cały czas w innym zestawie, zasilana z AstroPC, ale tam jest prosty rozdzielacz z jakimiś tylko zabezpieczeniami. Z ciekawości kiedyś zmierzę pobór prądu przy załączonym chłodzeniu.

 

Edytowane przez vroobel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, dobrychemik napisał(a):

Dla niedowiarków pokażę w jaki sposób szacowałem skuteczność filtrów RGB w kamerach OSC:

...

 

Nie chcę derailować wątku więc tylko krótko (a odpowiedź na powyższe wymagałaby całej dyskusji o obrazowaniu mono vs color a mamy czyste niebo). Wg danych Sony mamy niemalże 90% transmitacji na masce bayera, ale nawet podchodząc bardzo konserwatywnie do analizy danych (bądź co bądź) producenta to nie jest ona gorsza niż 80% (wszystko zależy od pasma i pewnych założeń które każdy może przyjąć w zależności co chce udowodnić).

 

Dla wnikliwych dobry jest ten wątek na CN. Warto poczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Cię, zrozum, że nawet jeśli prawdą jest to 90%, to jest to wartość szczytowa, a nie średnia dla całego pasma. Z kolei filtry interferencyjne R, G i B mają płaskie, w przybliżeniu "prostokątne" pasma transmisji, co pokazałem na rysunku. Właśnie sprawdziłem: mediana transmitancji w CAŁYM pasmie transmisji dla taniego filtra SVB G potrafi być powyżej 97%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, count.neverest napisał(a):

 

Daj link, trzeba prześwietlić typa. Przyczyn może być wiele. Ja zasilałem z Asiair Plus swoją kamerę (+koło filtrowe, focuser EAF i guider) przez 1,5 roku w zdalnym obserwatorium i nigdy nie miałem problemu. Na początku trochę się bałem jak się sprawdzi chińskie pudełko 100km dalej, ale szybko się przekonałem, że mogę być spokojny. Zasilacz to jakiś dedykowany do ledów 12V/13A i Asiair zawsze pokazywało 11V lub 11,2V.

 

@vroobel Jako dodatkowy kabel masz na myśli 12V, a rozłączała się gdy pracowała tylko na USB, czyli bez chłodzenia?

 

Proszę bardzo:

 

Mówi o tym zaraz na samym początku 1:38

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.