Skocz do zawartości

Kompletny zestaw do DS-ów - merytoryczne wsparcie potrzebne :)


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Andre7 napisał(a):

Bo ja wiem, czy dużo, Asiair pokazuje pobór 1,4A czasem skaczący do 2,4A, nigdy więcej, więc myślałem, że 5A zasilacz to z górką.

Gołe Asiair daje taki pobór prądu? Nie wiem na ile można wierzyć danym z apki akumulatora, ale u mnie pokazywał 0,35A Asiair + grzałka guiidera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Loki napisał(a):

Z trwogą i bojaźnią pokazuje co się wczoraj usmażyło na matrycy Canona.

 

102 minuty w klatach po ok. 180 sekund (około, bo się okazuje, że pilot Newell ma problem z liczeniem do 180)

Canon R3

ISO 1600

Refraktor: Canon 400mm f5.6L robione na pełnej dziurze.

Guider: ASI120MM

Sterowanie ASIAir.

Obróbka: SIRIL + Topaz de Noise + Lightroom. Kolor ustawiany fotometrycznie na gwiazdy (w SIRIL).

 

 

4K_R3_C400_Ameryka.jpg

Fajne, ale wodór na szaro, skrzyżowane z brązem? Panie, gdzie krwista czerwień? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko.

Z tego, co widzialem to w narrowband można fotografować także przy księżycu, czy w warunkach mocnego LP. Żeby daleko nie szukać, na YT jest gość, który robi narrowband z Tokio...

Czy przy narrowband obowiązuje noc astrofotograficzna? W sensie, czy da się świecić klatki o zmroku lub po świcie astronomicznym? Gdzie jest granica? Czy da się robić narrowband w dzień? Oczywiście chodzi mi o DS-y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi umknęło w tym wątku ale w temacie czasu zbierania materiału dla mgławic pyłowych jednym z najważniejszych aspektów jest niebo . Dla ciemnych pyłówek różnica w czasie jaki potrzebujemy do uzyskania dobrego efektu w zależności od jakości nieba jest kolosalna

Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, gryf188 napisał(a):

Może mi umknęło w tym wątku ale w temacie czasu zbierania materiału dla mgławic pyłowych jednym z najważniejszych aspektów jest niebo . Dla ciemnych pyłówek różnica w czasie jaki potrzebujemy do uzyskania dobrego efektu w zależności od jakości nieba jest kolosalna

Nie umknęło. Nie jestem świeżynką w temacie i mam świadomość jak wiele godzin trzeba na ciemne mgławice. Wybór Ameryki na niespełna dwugodzinną sesję testową był nieprzypadkowy. Ciemnotki będę robił jesienią i w zimie (jeśli się pogodna noc nadarzy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Loki napisał(a):

Nie umknęło. Nie jestem świeżynką w temacie i mam świadomość jak wiele godzin trzeba na ciemne mgławice. Wybór Ameryki na niespełna dwugodzinną sesję testową był nieprzypadkowy. Ciemnotki będę robił jesienią i w zimie (jeśli się pogodna noc nadarzy).

Nawet mi przez myśl nie przeszło :)  Tylko dobrze powiedzieć w tym wątku jasno. Jak mówimy o skróceniu czasu naświetlania dla uzyskania dobrego zdjęcia to przy tych konkretnych obiektach ciemne niebo to istotna sprawa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Loki napisał(a):

Mam pytanko.

Z tego, co widzialem to w narrowband można fotografować także przy księżycu, czy w warunkach mocnego LP. Żeby daleko nie szukać, na YT jest gość, który robi narrowband z Tokio...

Czy przy narrowband obowiązuje noc astrofotograficzna? W sensie, czy da się świecić klatki o zmroku lub po świcie astronomicznym? Gdzie jest granica? Czy da się robić narrowband w dzień? Oczywiście chodzi mi o DS-y.

Panowie.

Odpowiedzcie na pytanie. Uprzejmie proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzień to chyba bym się nie odważył :) no i jak tu polar alignment zrobić przez plate solving...?

Ale obecnie nocy astronomicznej nie ma i focenie w NB po tej 23.00 jakoś się udaje (oczywiście kierunki E, SE, S) - czy jest różnica w kontraście? Na filtrze dualband i OSC jest zawuażalna. W przypadku mono i filtrów NB - nie mam porównania jeszcze...

 

Cuiv Lazy Geek to foci w Tokyo mając Bortle 9 ale też raczej czeka do nocy, a że noc tam to prawie jak dzień... ale gwiazdy chyba jakieś widzi... :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, już odpowiadam wedle swoje doświadczenia.

Ha można fotografować w Bortle 6-7 spokojnie, ale potrzebny jest wąski filtr - minimum 4.5, najlepiej 3 nm.

OIII gorzej u mnie wychodzi, wymaga dłuższego naświetlania ( więcej klatek) przy dużym LP no i wąskiego filtra minimum 4.5 najlepiej 3 nm.

Jeśli robisz w Bortle 6-7 to tylko po zmroku przy maksymalnie ciemnym niebie.

Co do Księżyca to z Ha nie ma dramatu - przy pełni ( powyżej 75%) oczywiście odpuszczamy.

OIII niestety Moonika nie lubi i tu +/- tydzień od nowiu jakoś idzie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niniejszym uprzejmie donoszę, że kupiłem 2600MC DUO. Zbrojenie postępuje. Stchórzyłem i nie odważyłem się (jeszcze) wejść w świat mono i kół filtrowych. Ale co ma wisieć nie utonie. Nie pogardzę drugą kamerką, za jakiś czas.

Kusi mnie, żeby na pierwszy ogień powtórzyć Amerykę i porównać ze świeżo pozyskaną fotką z Canona. Interesuje mnie przede wszystkim różnica w kolorystce. Przy obróbce Canona, jedyną ingerencję w kolor jaką zrobiłem to dodanie saturacji. Jestem cholernie ciekaw jak to wyjdzie z kamerki Astro przy dokładnie takiej samej obróbce.

Mam nadzieję, że wkrótce będzie szansa się przekonać. C.D.N.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolorystyka stacka nie ma w zasadzie znaczenia. Nie poznasz po tym jakości kamery, bo sterowniki ZWO umożliwiają duże zmiany w kolorystyce zdjęć już z poziomu samego sprzętu - parametry wb_b oraz wb_r do tego służą. Najlepiej używaj domyślnych wartości i wykonuj kalibrację kolorów. Lustrzanki też w ten sposób nie sprawdzisz, po prostu ustawiasz balans bieli manualnie z pomocą expodisca i wówczas każdy aparat naświetli poprawne zdjęcie.

Żeby porównać - naświetl tyle samo zdjęć, tylko w kamerze astro dobierz optymalne dla niej parametry, pociągnij mocniej stacka i porównaj co jest w tle. Kamera astro powinna dać większe SNR.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lkosz napisał(a):

Kolorystyka stacka nie ma w zasadzie znaczenia. Nie poznasz po tym jakości kamery, bo sterowniki ZWO umożliwiają duże zmiany w kolorystyce zdjęć już z poziomu samego sprzętu - parametry wb_b oraz wb_r do tego służą. Najlepiej używaj domyślnych wartości i wykonuj kalibrację kolorów. Lustrzanki też w ten sposób nie sprawdzisz, po prostu ustawiasz balans bieli manualnie z pomocą expodisca i wówczas każdy aparat naświetli poprawne zdjęcie.

Żeby porównać - naświetl tyle samo zdjęć, tylko w kamerze astro dobierz optymalne dla niej parametry, pociągnij mocniej stacka i porównaj co jest w tle. Kamera astro powinna dać większe SNR.

 

Źle mnie zrozumiałeś. Mi nie chodziło o porównanie jakości kamer. Jestem ciekaw różnic w kolorystyce bo pierwszy raz będę focił szersze pasmo. Dotychczas używałem wyłącznie niemodowanych DSLR. SNR spodziewam się, że będzie duuuuuużo większy z ASI choćby z powodu chłodzenia. Szczególnie teraz, w lecie. Obydwa zdjęcia Ameryki jakie zrobiłem pochodzą z Canona. Pierwsze Canonem 5D mII, drugie R3. Obydwa dały sporo niebieskiego. Trochę jak z palety HST. ZWO bedzie czulsza na wodór. Zastanawiam się czy czerwień przykryje te niebieskości?

 

Ciekaw też jestem detalu, bo piksel jest blisko 2x mniejszy. Wprawdzie to zwiększa wymagania co do guidingu, ale - jeśli wierzyć wykresom z AA - prowadzenie miałem <1" więc to powinno w zupełności wystarczyć. 

 

A apropos szumu, zdjęcia powyżej nie byłoby gdybym nie użył Topaza. 102 minuty, podczas stosunkowo ciepłej nocy, to zdecydowanie za mało, żeby pozbyć się szumu. Topaz potrafi jednak doskonale odszumić bez wielkich strat dla detalu i tylko dzięki temu uratowałem tę fotke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebieskie pochodzi z rozjarzonego nieba zapewne. Pamiętaj że nie mamy obecnie nocy astronomicznych w Polsce. Natomiast porównanie kolorystyki mimo wszystko sugeruję wykonać po kalibracji kolorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lkosz napisał(a):

Niebieskie pochodzi z rozjarzonego nieba zapewne. Pamiętaj że nie mamy obecnie nocy astronomicznych w Polsce. Natomiast porównanie kolorystyki mimo wszystko sugeruję wykonać po kalibracji kolorów.

Nie gadaj. Znaczy się, "rozjarzył" się jeden placek, ale obok jest ciemne? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.06.2024 o 15:40, Miesilmannimea napisał(a):

 

Mógłbyś gdzieś umieścić przykładowy stack z 6D i f1.4? Z góry dzięki :)

 

Dwa tygodnie chmur na nocnym niebie, ale w końcu jest. :) Pojedyncza klatka i stack dwudziestu klatek, bez kalibracji flatami, żeby było widć winietę, bez BlurX, ISO400, 30s. Fajnie widać Double-Double i M13. 

Przyznam, że po użyciu flatów w WBPP (Pix) mam nadkorekcję, może coś źle robię. Satysfakcjonujący mnie kompromis uzyskuję przy F/1.8 - gwiazdy są jeszcze bardziej punktowe na rogach, kalibracja flatami działa bez zarzutu, a F/1.8 to nadal bardzo szybkie szkło. Sprawdzę jeszcze kiedyś F/1.6.

 

masterLight_Sigma.tif

 

 

Pojedyncza klatka:

 

SingleFrame_Sigma.thumb.jpg.7f0edc7cdf8dc7efbfc220ffdab9bb2a.jpg

 

1_BeforeBX.jpg.800e7355fe5b9ce361cc16ce76d20d6a.jpg

 

 

Stack dwudziestu klatek:

 

masterLight_Sigma.thumb.jpg.3ae7181230a3373cf6172dfa628468c5.jpg

 

1_BeforeBX_masterLight.jpg.ed0bc92c47ddb9811494f68b392d714d.jpg

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez vroobel
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.