Skocz do zawartości

Kolejne pytania początkującego


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

z góry przepraszam, jeśli powtarzam czyjeś pytanie - skorzystałem z lupki, ale nie znalazłem odpowiedzi na pytania, które mnie nurtują.

 

Jestem kompletnym początkującym. Mam za sobą trochę udanych obserwacji planet i DS. Ostatnio znalazłem stary aparat żony i pomyślałem, że może spróbuję podłączyć go do swojego teleskopu i zobaczę, co wyjdzie. Wcześniej przejrzałem kilka artykułów i filmów na YT, żeby w ogóle mieć podstawowe pojęcie co robić.

 

Na wstępie, mój sprzęt: Mam Canona EOS 1300D (wiem, bieda - ale walał się po piwnicy to z nim spróbowałem), którego podłączyłem za pomocą T-ringa (link) do soczewki Barlowa do wyciągu mojego Dobsona 8" od GSO. Barlow ma wykręcaną soczewkę, przez co może służyć albo jako Barlow albo jako przedłużka/adapter.

 

Chciałem ustrzelić w ten sposób kilka fotek księżyca. Generalnie, coś tam się udało (poglądowe zdjęcie w załączniku), ale mam kilka pytań.

 

1. Najpierw próbowałem wyostrzyć obraz bez wkręconej soczewki - niestety, mimo prawie całkowitego rozwinięcia wyciagu i włożenia tulejki Barlowa prawie na koniuszku, nie udało mi się złapać ostrości - czy to jest naturalne?

2. Po wkręceniu Barlowa udało się złapać ostrość, ale nadal tulejka musiała być włożona w wyciąg prawie na samym końcu, co wydaje mi się trochę dziwne (ale nie zdziwię się, jeśli czegoś nie ogarniam).

3. W różnych materiałach, które przeglądałem o fotografowaniu Księżyca autorzy mówili, że powinienem użyć niskiego ISO i krótkiego czasu ekspozycji, bo Księżyc jest zbyt jasnym obiektem - wartości, które się przewijały to 100 lub 400. Tymczasem, obraz na zdjęciach, który otrzymywałem był bardzo ciemny. Dopiero po ustawieniu ISO na 6400 (sic!) i czasu ekspozycji na 1/250 udało się uzyskać obraz taki, jak w załączniku. Powiedzcie, czego nie rozumiem, bo nie rozumiem ewidentnie, tylko jeszcze nie wiem czego.

4. Napstrykałem około 80 fotek księżyca w RAW + JPEG, każda z nich zawiera fragment Księżyca o mniej więcej podobnej powierzchni jak w załączniku. Chciałbym spróbować połączyć te zdjęcia. Próbowałem w GIMPie, ale tam to jest jakaś masakra (po GIMPie poruszam się całkiem sprawnie, ale nadal jest to masakra). Czy jest jakieś lepsze oprogramowanie do zdjęć Księżyca? Może materiał jest zbyt nieostry, aby skutecznie coś z tego wymodzić? Może jest jakiś tutorial krok po kroku, którego ja nie znalazłem?

 

P.S. Zdaję sobie sprawę, że na wiele pytań mógłbym znaleźć odpowiedź przebijając się przez kolejne materiały, ale wdzięczny byłbym za jakieś wskazówki. 

P.P.S. Cały wypad był mocno spontaniczny, więc nie zdziwię się, jeśli materiał nadaje się tylko do kosza. Jeśli tak, to będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki co zrobić, żeby go poprawić.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję!

Piotrek

20240723234412_IMG_5022.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W fotografii Księżyca nie jestem zbyt mocny, ale.. ja bym zrezygnował z barlowa 🙂

i... te "ładne zdjęcia" są efektem stackowania (składania wielu zdjęć w jedno).

Pojedyncze zdjęcie jest trochę wyzwaniem... szczególnie na początku.

 

Może pomoże: https://astrophotography.pekdar.net/autostakkert-ksiezyc-stakowanie-materialu-fotograficznego/

 

Dodatkowo:

Gdybyś chciał.. może na początek pomoże Ci mój podcast, np. na YT.

Bardziej w kierunku Deep Sky... ale może Ci się przyda?

Poszukaj na YT: "Astronocnik" albo w aplikacji do podcastów:

https://link.chtbl.com/astronocnik 

można zasubskrybować 😉 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotrek Zieliński napisał(a):

Czy jest jakieś lepsze oprogramowanie do zdjęć Księżyca? Może materiał jest zbyt nieostry, aby skutecznie coś z tego wymodzić?

 

Też nie pomogę, ale moim zdaniem fotka bardzo słaba. Dla porównania poniżej moje foto (tylko delikatnie obrobione) z wczoraj zrobione 4fun z łapy smartfonem. Konfiguracja MAK102 z okularem 15mm.

 

PS: Swoją drogą Księżyc wczoraj w pięknej fazie.

 

IMG_20240724_174259.thumb.jpg.b816adf538da03e354bae1e77c8a1629.jpg

Edytowane przez Mc ślimack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ja dam przykład takiej fotki: https://lkosz.github.io/#all_objects-10

 

lustrzanka może nie ostrzyć z teleskopem - matryca jest za daleko od krawędzi złączki. Wsuń całkiem wyciąg w tubus, zdejmij z lustrzanki i teleskopu wszystkie złączki i ręcznie manewrując body w powietrzu sprawdź przy jakim dystansie ostrzy. Możliwe że uda się połączyć cienką złączką bagnet - 2". Barlowa nie używaj.

 

Niestety lustrzanka to najgorszy wybór do robienia foto układu słonecznego, montaż azymutalny również, z czasem radzę wymienić na szybką kamerę astro i montaż paralaktyczny. Tymczasem - zamiast robić RAWy, zmień na jpegi, albo nagraj film w maksymalnej możliwej rozdzielczości. Potrzebujesz z 2000-3000 klatek. Przy robieniu zdjęć blokuj zwierciadło i rób serią, najlepiej wyłączając migawkę mechaniczną jeśli to możliwe, żeby nie zajechać tego aparatu.

 

parametry ekspozycji - sprawdź w nocie katalogowej przy jakim iso masz 8-bitowy zakres dynamiczny matrycy i taki ustaw, czas ustawiasz manualnie tak, żeby nie prześwietlić, a złapać interesujące fragmenty. Przy małych fazach dobija się do prawej strony histogramu, ale nie do końca, w okolicach pełni można na 75%. Lepiej lekko niedoświetlić zdjęcie i zrobić z krótszym czasem. Wykonujesz 2000-3000 zdjęć, im większy szum i słabszy detal, tym więcej, nawet pod 5000, i całość stackujesz w autostakkert z drizzlem 3x, wyostrzasz algorytmicznie, rozciągasz histogram

Edytowane przez lkosz
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w GSO bez Barlowa nie uda się wyostrzyć ... chyba, że podniesiesz lustro główne

aby Barlow dawał krotność taką jaką ma napisaną na obudowie matryca musiałaby znajdować się w płaszczyźnie kończącej jego tulejkę. Ponieważ matryca jest znacznie dalej (44 mm wewnątrz body plus grubość złączki) to krotność masz znacznie większą, a tym samym otwór względny (światłosiłę) znacznie mniejszy i stąd konieczność wysokiego ISO

 

zrób ze 20 - 50 zdjęć i zestackuj (np. AS3!), a efekt będzie wyraźnie lepszy. Zdjęcia RAW oczywiście

 

pozdrawiam

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotrek Zieliński napisał(a):

Cześć,

........ale wdzięczny byłbym za jakieś wskazówki. 

....... będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki co zrobić, żeby go poprawić.

....

 

 

Pierwsze to skąd jesteś bo może mieszkasz za rogiem i... wiadomo.

 

Spróbuj znaleźć kogoś w okolicy kto Ci będzie w stanie pokazać podstawy - nauka "przez forum" może być długa i bolesna. 

 

Ten aparat to jakiś obiektyw miał więc może zacznij od zdjęć tymże obiektywem. Ominiesz etap "co to jest backfockus" i "w którym miejscu teleskop daje ostry obraz". Nagraj film - tak film - najlepiej w formacie .avi (najlepiej to w .sers ale aparaty tego nie zapisują) i zapuść go w AutoStakkert3! Jak coś wyjdzie to imppg i na koniec gimp (wszystkie programy są darmowe i do wszystkich są tutki na youtube albo w necie). 

 

 

EDIT: w sumie to nie wiem ale może SharpCap (też darmowy) obsługuje Canony - wtedy nagrasz w .sers

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotrek Zieliński jeżeli fotka którą pokazujesz jest z ostatnich dni, to miej na uwadze że Księżyc obecnie znajduje się nisko nad horyzontem, przez co obraz jest bardzo zdegradowany przez atmosferę.

Próbuj robić zdjęcia w momencie górowania. Patrząc na zdjęcie które zamieściłeś, myślę że filtr UV/IR Cut wniósłby sporą poprawę do obrazu.

Poza tym tak jak pisali poprzednicy, spróbuj zrobić serię zdjęć lub nagrać film i zestakować w AutoStakkert. Różnica w efekcie końcowym będzie kolosalna.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Andrzej Lach napisał(a):

Patrząc na zdjęcie które zamieściłeś, myślę że filtr UV/IR Cut wniósłby sporą poprawę do obrazu.

 

jeśli obiektyw nie ma aberracji chromatycznej, a teleskop Newtona jest jej pozbawiony to ten filtr nic nie wniesie. W dodatku lustrzanka taki filtr ma przed matrycą więc dołożenie drugiego w niczym nie pomoże

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.