Skocz do zawartości

Rzeszów


Rekomendowane odpowiedzi

Ja jutro nie mógłbym przyjechać, :astronomer2: ewentualnie w piątek (wg. Meteo też ma być wtedy pogodnie).

 

Pozdrawiam

Marcin_K12

PS. A może spróbowalibyśmy z jakąś inną miejscówką? Na Brzózie były ostatnio dwa zloty pod rząd. Można by spróbować np. z Wólką Niedźwiecką lub z Dylągówką. Ja jestem za.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że wczoraj się nigdzie nie wybraliśmy - mgła + palone liście zmasakrowały seeing :lightning: Wystawiłem telepka wieczorem, około 19, po 2 godzinach LW było zaparowane - masakra! Na dziś nie zapowiadają się mgły, mam nadzieję, że prognoza się sprawdzi :yes: Dylągówka? Jestem za, może być, poza tym będę miał dwójkę znajomych, którzy będą chcieli polukać z nami :D

Edytowane przez angelscorpion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj chyba nie dam rady, ale nie mówię tego jeszcze na 100% :szczerbaty: . Może uda mi się na chwilę dołączyć. To się jeszcze okaże. Mgła wczoraj była faktycznie taka, że szkoda byłoby się gdzieś wybierać. Na wypadek roszenia zaopatrzyłem się w suszarkę samochodową - coś takiego http://allegro.pl/dmuchawa-samochodowa-termowentylator-grzejnik-2w1-i1888324821.html. Do kupienia w Leclercu, w tej cenie co na Allegro. Powinno dać radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że wczoraj się nigdzie nie wybraliśmy - mgła + palone liście zmasakrowały seeing :lightning: Wystawiłem telepka wieczorem, około 19, po 2 godzinach LW było zaparowane - masakra! Na dziś nie zapowiadają się mgły, mam nadzieję, że prognoza się sprawdzi :yes: Dylągówka? Jestem za, może być, poza tym będę miał dwójkę znajomych, którzy będą chcieli polukać z nami :D

Dylągówka? Super tylko o której?

Dzisiaj kończę o 19:30 chyba że mi towarzystwo jeszcze nie wróciło ze świąt:jak nie wrócili będę oficjalnie oburzony... ;)

Dajcie proszę, znać jak się zdecydujecie :-) W tedy wezmę ze sobą moją nową grubą bertę :szczerbaty:

P.S.: co do seeingu, to fatalny był na zewnątrz i ... musiałem ponownie wzlecieć ponad mgły (tj. na Xp. )

i nawet spróbowałem pstryknąć Jowisza. Zdjęcie postaram się wrzucić jak je delikatnie obrobię. Dodam, że były momenty, gdy było widać subtelne szczegóły na powierzchni chmur Jowisza, a nawet jeden z białych owali dał się przyobserwować :rolleyes: wizualnie :astronom:

Kończę, bo gnam na zajęcia.

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, z bólem serca musze zawiadomić że nie jestem w stanie uczestniczyć w dzisiejszych obserwacjach – „coś mnie wzięło” :( , no i jakby tego było mało jutro muszę wstać z samego rana :5min: .

 

Życzę udanych łowów :astronom:

 

PS: miejsce obserwacyjne w Dylągówce: 49*53' 52"N 22*12'11" E

Edytowane przez lukaszp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś ciekawego? Może i ja bym przyszedł posłuchać ? :lol:

Modelowanie przepływu płaskiego potencjalnego metodą odwzorowań konforemnych :szczerbaty:

 

W załączniku dwa zdjęcia z GSO 10" z 2 listopada 2011 wykonane z balkonu.

Jowisz_2_listopada_2011.jpg

Księżyc_2_listopada_2011.jpg

Edytowane przez don Pedro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj warunki były całkiem niezłe - żadnej mgły. Ja się wczoraj wybrałem na obserwacje z synami pod blok. Poobserwowaliśmy Księżyc, Jowisza, Galaktykę Andromedy, Plejady i kilka innych gromad otwartych - generalnie to co można było zobaczyć na wschodniej części nieba, bo tam mam najmniej LP. Po jakiejś pół-godzinie chłopakom się obserwacje znudziły i zwinęliśmy się do domu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modelowanie przepływu płaskiego potencjalnego metodą odwzorowań konforemnych :szczerbaty:

 

W załączniku dwa zdjęcia z GSO 10" z 2 listopada 2011 wykonane z balkonu.

Piotr, widzę, że GSO coraz częściej w użyciu :szczerbaty: Czy próbowałeś porównać zdjęcia z Maczka z Newtonem? Ponoć to Maki są dedykowane do obiektów US :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj warunki były całkiem niezłe - żadnej mgły. Ja się wczoraj wybrałem na obserwacje z synami pod blok. Poobserwowaliśmy Księżyc, Jowisza, Galaktykę Andromedy, Plejady i kilka innych gromad otwartych - generalnie to co można było zobaczyć na wschodniej części nieba, bo tam mam najmniej LP. Po jakiejś pół-godzinie chłopakom się obserwacje znudziły i zwinęliśmy się do domu. Pozdrawiam

Ale Księżyc jarzy coraz bardziej i coraz trudniej zobaczyć DS-y :astronomer2: Adamie, widzę, iż nie ustajesz w astronomicznej edukacji najmłodszych - to się ceni :astro:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, widzę, że GSO coraz częściej w użyciu :szczerbaty: Czy próbowałeś porównać zdjęcia z Maczka z Newtonem? Ponoć to Maki są dedykowane do obiektów US :yes:

 

Maki są dedykowane do planet bo mają długie ogniskowe przez co do obiektów głębokiego nieba nadają się jakby nieco mniej. Poza tym jednak jakichś poważnych przewag nad Newtonem na tym polu nie będzie miał. Aberracja sferyczna, czy koma nie ma takiego dużego znaczenia na planetach, bo planetę ustawia się w środku pola i to co jest dookoła nas nie interesuje. Co innego Księżyc - bo tutaj dobrze byłoby miec ostry obraz w całym polu. Znaczenie może mieć rozmiar obstrukcji centralnej bo to ma wpływ na kontrast - nie wiem jednak czy w makach jest mniejsza niż w Newtonach? W dużych Newtonach może być problem że np taki Jowisz w opozycji będzie za jasny i trzeba go będzie albo przyciemnić jakimś filtrem albo mocno powiększyć.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rzeczy samej, Maksutowy przy tej samej ogniskowej mają większą obstrukcję niż Newton. Maksutow rzeczywiście będzie lepszy od obserwacji/fotografii obieków US.Minusem jest składanie i regulacja w warunkach polowych wg mnie jest to robota na 4 ręce: inaczej za długo to trwa. u mnie na balkonie nie za bardzo mogę rozłożyć się z paralakiem, ponieważ na skutek prac termomodernizacyjnych straciłem krytczne 10 cm szerokości balkonu

 

GSO w foto-zabawach okazuje się być mniej poręczny od Synty.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu? Przecież i to i to dobson? :blink: Różnica w obstrukcji?

Z powodu lekkiego prowadzenia ;-)

tj na prawdę lekko chodzi w osi azymutu. Podobnież, w elewacji przy zawieszonym aparacie i soczewce Barlowa, jest większy problem przy wyważeniu tubusu: środek ciężkości za mocno ucieka do przodu, i brakuje tarcia w łożyskach do jego utrzymania. Rzecz jasna, można wyważać przez regulację położenia osi elewacji ale, kto by się tam bawił po ciemku kluczem imbusowym. Poza tym, z uwagi na mniejsze opory ruchu, występuje mniejsze tłumienie podrzutu przy podnoszeniu lusterka w lustrzance. Inna kwestia to konieczność regulacji docisku w wyciągu typu Crayford.

Generalnie Guan Sheng Optics j10 cali jest lepszy do wizuala: obiekty są bardziej kontrastowe w porównaniu z Syntą 8 cali, mimo większej światłosiły (sprawdzałem na Księżycu) Wyczernienie tubusu też jest lepsze.

Myślę że do fotografiii planetarnej trzebaby tu użyć raczej jakiejś kamerki np takiej:

http://www.teleskopy.pl/Kamera-Neximage-CCD-VGA-640x480-%28Celestron-OEM%29-teleskopy-1514.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modelowanie przepływu płaskiego potencjalnego metodą odwzorowań konforemnych :szczerbaty:

 

:g:..Chyba jednak nie przyjdę.. :ha:

 

Piotrze, myslisz moze o zakupie wspomnianej kamerki Neximage CCD VGA 640x480 (Celestron OEM), chcesz sie na powaznie zając fotografia planet? Ja tam sie może specjalnie nie znam ale głęboko bym się zastanawiał nad zakupem tego typu sprzętu, co prawda cena nie jest kosmiczna ale biora pod uwage jej parametry, to nie wiem czy najpierw nie spróbowałbym pobawic sie wiecej lustrzanką....lub kamera internetową?

Edytowane przez lukaszp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam tego kupować, natomiast zastanawiam się, w czym niby taka zwykła kamerka internetowa miałaby być lepsza (kryterium: cena 100%, jak w przetargach PL :rofl: ) od sprzętu dedykowanego? Lustrzanka ma jedną poważną wadę: przyspieszenie od lusterka -> drgania tubusu -> mniej ostry obraz. :g:

No i masz babo placek.

 

P.S.>

@ lukaszp: :g:..Chyba jednak nie przyjdę.. :ha:

Nic straconego będzie jeszcze o metodach elementu brzegowego w 2D i 3D :)

Edytowane przez don Pedro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w astrofoto jestem wybitnym laikiem, nie wspominając już o "modelowaniu przepływu płaskiego...", pozwólcie więc, że się nie będę wypowiadał :albert: Może porozmawiamy o pogodzie? :icon_wink: Księżyc coraz bliżej pełni, a ja już wiercę się, kiedy przyjdzie mój ES 4.7 z USA :szczerbaty: Jeśli warunki pozwolą to porządnie przypowerujemy Jowisza, kulki i co tylko się da :Astrobrać:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pogodę mamy ładną!

Co do astrofoto, to nie roscę sobie praw do bycia ekspertem, ale czasami, aż się prosi by coś zatrzymać w kadzre. Tak dla dokumentacji,

Jak się nadarzy okazja to przypałerujemy Jowiszowi i kulkom! Należy im się :szczerbaty:

 

P.S.:

Łukasz, pod koniec semestru będzie o aerodynamice statków kosmicznych :rolleyes:

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.