Skocz do zawartości

Canon 5D - full frame 12.8MP - OFICJALNIE!!!


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

No tego to sie chyba nikt nie spodziewal. Canon zapowiedzial dzisiaj oficjalnie nowe body - 5D 12.8 Mpix. Dla mnie szok!!! Ten aparat to marzenie na ktore czekal chyba kazdy, kto interesuje sie fotografia cyfrowa. Ja stawialem na ten aparata za 2 lata. A tu bach - jest!

 

Canon w tej chwili dobil na amen swoja konkurencje. Monopol to zla sprawa, ale powoli sie na to zanosi!

 

http://www.dpreview.com/news/0508/05082209canoneos5d.asp

 

Do sampli fotek nie mozna sie dobic. Serwery zmasakrowane. Jak komus uda sie sciagnac niech wrzuca na forum.

 

Jest tez nowe szklo, ktore jest idealem dla tego aparatu 24-105L f4.

 

Ja juz chce miec ten aparat i na najblizsze 2-3 lata nie obchodza mnie zadne nowe newsy o aparatach :)

 

Cena: US: $3,299 - wiec bardzo dobra, jak na parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej byc nie moglo. Konstrukcja martycy i system zapobiegania szumieniu jest dokladnie ten sam co w 1Ds MII. Oznacza to znacznie mniejsze szumy niz w 10D, czy nawet 20D.

 

"the same second-generation on-chip noise reduction circuitry used on the EOS-1Ds Mark II. This effectively suppresses random noise and eliminates fixed-pattern noise for extremely clean, hi-fidelity images. Wide 100-1600 ISO speed range is extendable to L:50 and H:3200."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plotki o nim, to już "chodziły" od jakiegoś czasu, o choćby tu: http://canon-board.info/showthread.php?t=4322

 

a sprzęt wymarzony wprost, takie parametry!

 

ale o ile, w związku z "full frame", szeroki kąt bedzie dostępny za pomocą "standardowych" szkieł, to już niestety trzeba się będzie pogodzić z utratą bonusa, w postaci cropa (mnożnika) np. x 1,6 na tele, obiektywach, czy teleskopach, jaki mieliśmy np. w 300D, 350D, 20D

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plotki o nim, to już "chodziły" od jakiegoś czasu, o choćby tu: http://canon-board.info/showthread.php?t=4322

 

a sprzęt wymarzony wprost, takie parametry!

 

ale o ile, w związku z "full frame", szeroki kąt bedzie dostępny za pomocą "standardowych" szkieł, to już niestety trzeba się będzie pogodzić z utratą bonusa, w postaci cropa (mnożnika) np. x 1,6 na tele, obiektywach, czy teleskopach, jaki mieliśmy np. w 300D, 350D, 20D

pozdrowienia

 

Sumas??? Jaka strata? Cropa to ty zawsze mozesz sobie zrobic sam w photoshopie - takiego, jakiego bedziesz chcial :) Z 13 mpix masz co wycinac, chocby do mnoznika 1.6x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze Jesion. Jedyna strata to większa winieta na starych obiuektywach. One na cyfrach winietowałý mniej dzięki matrycom mniejszym od klatki 35mm. teraz tego bonusa nie będzie

i wracamy do punktu wyjścia.

To "winietowanie" z efektu braku prostopadłości promieni padających do matrycy się bierze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wycinania światła wchodzącego do obiektywu przez różne elementy jego konstrukcji. Im większa

matryca i im większy kąt wchodzenia promienii, tym winietowanie większe. Obrazowo mówiąc na brzegu matrycy, światła nie zbiera cała apertura obiektywu tylko jej część.

 

Poniżej poglądowy obrazek jak to wygląda w lornetce.

 

Arek

swar.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do konca w tym przypadku tak jest. W 1Ds MII zastosowano nowe patenty (nowe mikrosoczewki itp.) ktore znacznie oslabialy ta niedogodnosc matryc cyfrowych. W zasadzie mozna uznac, ze nowa matryca jest podatna na winietowanie dokladnie tak samo jak normalne materialy swiatloczule. Nowy 5D przejal ta technologie od wlasnie 1Ds MII. To samo tyczy sie np. bloomingu, ktory jest zmora tanich aparatow (czesto mylony z aberracja chromatyczna).

 

Pamietajmy takze, ze mimo wszystko aparat bedzie mial mniejsze wymagania co do jakosci obiektywu. Zauwazcie, ze rozdzielczosc matrycy jest znacznie mniejsza niz w przypadku nowych APS-C. Po prostu kazdy obiektyw da lepsza jakosc przy tych samych parametrach, niz np. w 20D.

 

Nie zmienia to faktu, ze do takiego aparatu powinno sie juz czepiac odpowiednie szkla. Jakie? Wiadomo... Ja od poczatku inwestowalem w szkla do pelnej klatki 35mm, a nie w EF-Sy, czy inne DX'y. Szklo kupuje sie na lata. Puszke jak widac, zmienia sie czesto.

 

Mozna rzec, ze wszystko mam juz przygotowane na przyjecie 5D z otwartymi rekami. Tylko ta cena... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zboczeńcy, wszędzie ten IS wstawiają. A wystarczyłoby mniej alkoholu spożywać  :ha:

...

 

no wiesz Henryku, są tacy co muszą nawet więcej.., coby ręce "nie latały" :ha:

pozdrowienia

 

a rzeczywiście wszyscy zawodowcy piszą szkło, to szkło i ma być najlepsze, a body, to tylko body, zawsze można zmienić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej byc nie moglo. Konstrukcja martycy i system zapobiegania szumieniu jest dokladnie ten sam co w 1Ds MII. Oznacza to znacznie mniejsze szumy niz w 10D, czy nawet 20D.

 

"the same second-generation on-chip noise reduction circuitry used on the EOS-1Ds Mark II. This effectively suppresses random noise and eliminates fixed-pattern noise for extremely clean, hi-fidelity images. Wide 100-1600 ISO speed range is extendable to L:50 and H:3200."

20D i 350D też mają "second-generation on-chip noise reduction".

Z prostego podzielenia wymiarów matrycy przez jej rozdzielczość widać ze każdy piksel zbiera koło 60% więcej światła niż w 20D, więc pewnie szum i tak bedzie sporo niższy. Troche tylko szkoda że Canon nie dodał czułości 3200 a jako podbicie 6400.

 

A jesli patrzeć na sprawe pod kątem takim jak tytuł tego działu to jednak atrakcyjniejszym wyborem jest Canon 20Da. Za 2/3 ceny uzyskuje sie sporo czulszy aparat a crop 1,6x nie ma znaczenia o ile nawet nie jest zaletą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i Adamie pewnie darki 300sek z iso3200 też będziemy mieć szansę pierwsi zobaczyć? :rolleyes:

 

sample powalają, makro plik prawie 13Mb, ale można jeździć jak po mapie - godzinami :)

ciekawe, że z 17-40 4L pejzażyk jak z pocztówki, lecz to szkło już chyba za szerokie dla niego, perspektywa się wali w krawędziach kadru

sample stąd http://web.canon.jp/Imaging/eos5d/eos5d_sample-e.html

bo wreszcie sie odetkało, mi kolega podesłał, bo dopchać się nie mogłem

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze do szczęścia brakuje literki 2.8 w nowym obiektywie. :D

Ma ktoś testy tego szkła?

 

I tak i nie! Gdyby ten obiektyw byl w wersji 2.8 bylby wiekszy i znacznie ciezszy, co wykluczylo by jego glowne zastosowanie i zalety. Ja w ogole uwazam, ze tak jasne obiektywy maja sens tylko jako "stalki".

 

Kazdy dobiera sprzet do konkretnych zastosowan. Oczywiscie mozliwe to jest dopiero po kilku latach edukacji wlasnej (czy akademickiej). Na poczatku chce sie miec wszystko co dlugie i co duzo powieksza ;)

 

Ja w 5D kocham tylko jedna ceche - Full Frame. Rownie dobrze moglby miec te 6 mpix ktore naprawde mi wystarczaja w zupelnosci. No moze dla kultury - 8mpix. I to wszystko.

 

Pliki 12.8 mpix swoje waza, RAW tym bardziej. Oznacza to, ze bez 2GB karty nie ma co podchodzic, a sensowne beda 4GB i wiecej. Na wyjazd np. w amazonie trzeba bedzie zabrac takich kart min. kilka. Mozna ImageTanka, ale bedzie problem z dostepem do pradu, wiec gdzie ladowac? I tu chyba nadal slajd wygrywa. Laduje pol plecaka filmow i wiem, ze bateria nie zdechnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i Adamie pewnie darki 300sek z iso3200 też będziemy mieć szansę pierwsi zobaczyć?  :rolleyes:

 

sample powalają, makro plik prawie 13Mb, ale można jeździć jak po mapie - godzinami  :)

ciekawe, że z 17-40 4L pejzażyk jak z pocztówki, lecz to szkło już chyba za szerokie dla niego, perspektywa się wali w krawędziach kadru

pozdrowienia

 

5D pewnie najwczesniej w pazdzierniku. 17-40 to szklo genialne. Najszerszy obiektyw nie fish-eye (dla 35 mm) to 14mm. Wiec 17 mm to jest ultraszeroki kat. Za to caly przedzial jest bardzo fajny, pod warunkiem, ze umie sie go wykorzystac. Nawalanie wszystkich fotek szerokim katem mija sie z celem, ale sprawne uzytkowanie takiego szkla moze powalic.

 

Normalnym szerokim katem bedzie dla niego obiektyw >24 mm, tak jak dla 10D >15. Zeby w takim 20D uzyskac taki kat widzenia, jak przy 17 mm w 5D, trzeba by uzyc obiektyw o ogniskowej 10 mm. Znam taki tylko jeden (EF-S) i to do tego badziewny (IMO).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega właśnie ma to szkło, a i mi udało się z pareset zdjęć tym robić, znakomity obiektyw, brak wad, no może tylko, że mógłby być czasami jaśniejszy, przy tej samej wadze, rozmiarze i cenie :D

pozdrowienia

IMG_1542crop.jpg

crop, nie resize

 

IMG_1542res.jpg

i res pełnego kadru

żeby to było widać :)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie! Gdyby ten obiektyw byl w wersji 2.8 bylby wiekszy i znacznie ciezszy, co wykluczylo by jego glowne zastosowanie i zalety. Ja w ogole uwazam, ze tak jasne obiektywy maja sens tylko jako "stalki".

Jasne stałki to są poniżej 2.0 :D

Wprowadzenie wersji 2.8 obniżyło by cenę 4.0 (jak 70-200L) ,a większy wybór jest zawsze zaletą.

W wielu przypadkach brakuje czasem jednej ,dwóch działek przesłony , a i producent musi staranniej zaprojektować obiektyw.

Zauważyłem że Canon ostatnimi laty częściej wypuszcza body zamiast nowych dobrych szkieł.

Ciekawe bo niedługo przecież zostaną osiągnięte graniczne rozdzielczości starych obiektywów ( rosną megapiksele przetworników).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne stałki to są poniżej 2.0 :D

Wprowadzenie wersji 2.8 obniżyło by cenę 4.0 (jak 70-200L) ,a większy wybór jest zawsze zaletą.

W wielu przypadkach brakuje czasem jednej ,dwóch działek przesłony , a i producent musi staranniej zaprojektować obiektyw.

Zauważyłem że Canon ostatnimi laty częściej wypuszcza body zamiast nowych dobrych szkieł.

Ciekawe bo niedługo przecież zostaną osiągnięte graniczne rozdzielczości starych obiektywów ( rosną megapiksele przetworników).

 

Wydaje mi sie, ze Canon nigdy nie zrobil tyle obiektywow przez 3 lata, co w ostanich wlasnie latach. Kilka EF-S no i ten magiczny 70-300DO

http://www.dpreview.com/news/0401/04012902canon70300do.asp

 

To cud techniki optycznej wypuszczony na razie "eksperymentalnie". Proponuje poczytac o tej technice, bo to w naszej astronomii moze za jakis czas spowodowac rewolucje. Optyka soczewkowa wolna od aberracji :) Tylko ta cena... Mialem to w reku, niestety nie mialem aparatu zeby strzelic fotke, ale wyglada niezle. Malenstwo straszne.

 

Tu wiecej o tej technologii, ktora zabija chromatyzm ;)

http://www.videodirecteoscameras.com/canon...tiveoptics.html

 

Ciekawe, jak sprawowalby sie rekraktor z taka soczewka DO. Co prawda technologia opatentowana przez Canona, ale moze ktos zrobi cos podobnego? Chociaz z drugiej strony moze sie to okazac zbyt drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wracając do 5d, mam nadzieję że prawo -30% ceny co roku utrzyma się w jakiś cudowny sposób, to może za 3 lata go będę miec  :D  :D

 

Jeszcze w tym roku bedzie kosztowal 2900. Zaloze sie!

 

Martwia mnie sample z tego aparatu. To jakas pomylka!!! Albo dali dupy z filtrem AA, albo ten program do RAW ktory uzyli zrobil taki efekt. Uzyty obiektyw to 17-40L.

 

Przyjrzyjcie sie dokladnie zalaczonej fotce. Trawa gubi drobne detale - takie syntetyczne i patternowe sie wszystk ozrobilo. Tym dziwniej, ze na innych fotkach tego juz tak nie widac. Na razie stawiam na ten syfny soft do RAW, ale jeszcze zobaczymy, jak pojawi sie pelny test na dpreview.

 

http://web.canon.jp/Imaging/eos5d/downloads/landscape.jpg

 

Trudno mi pojac, jak canon mogl wrzucic jako demo taki shit???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.