Skocz do zawartości

Jest sprawa


remick81

Rekomendowane odpowiedzi

A ja całe życie myślałem, że apertura to najprościej mówiąc średnica obiektywu, heh, ile to można żyć w błędzie i o tym nie wiedzieć :szczerbaty:

 

Jeżeli refraktor nie jest zrąbany fabrycznie to praktycznie jego kolimacja jest nie potrzebna. Żadko kto kolimuje refraktory. A z aperturą jestem pewien.

To, że się rzadko kolimuje, to jedno, to, że definicja to definicja, to inna sprawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

...

Przede wszystkim trzeba ocenić jakość AstroWORDS. Bo prościej rozbudować coś co już istnieje niż tworzyć od zera... ale tylko wtedy, gdy to coś istniejące jest generalnie dobre.

...

 

a już nawet była prośba, nawet chyba oficjalnie z Astronet: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...\.astronet

ale jakoś bez większego zainteresowania :(

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i bardzo dobrze że "jest sprawa" i taka dyskusja się wywiązała bo człowiek dowiaduje się różnych ciekawych rzeczy. Jeśli Wikipedia otworzyła astroportal... to może rzeczywiście to jest to? Astroportal w Wikipedii ma szanse ustrzec się największego niebezpieczeństwa portali tj. marginalizacji, schyłku i wymarcia.

 

Pozostaje pytanie - czy skoro Wikipedia otworzyła astroportal to wystarczy tylko poczekać a za jakis czas znajdziemy tam odpowiedzi na wszystkie pytania i to wysokiej jakości merytorycznej? Może jednak warto wspomóc tę inicjatywę?

 

A już na pewno trzeba zrobić coś aby forumowicze - zwłaszcza nowi - najpierw tam szukali odpowiedzi, a dopiero potem bombardowali Forum pytaniami.

 

P.S. Czy nałogowy użytkownik Wikipedii to Wikipedzio? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetnie opracowany jest słownik na: http://www.camk.edu.pl/~olech/lornetki/abc.shtml

fakt, dotyczy pojęć związanych z lornetkami, oczywiście wynika to z charakteru strony, ale myślę, że to jest wzór, na którym warto się wzorować, opracowując własny "teleskopowo-astrofotograficzno-ccd'owo-AstroForumiany"

 

ale może właśnie tu: http://www.skyscope.pl/encyklopedie.html

już się coś takiego rodzi? :D

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek, co bym w takim slowniku/zestawiku widzial:

 

obrobka obrazu:

 

zoom-

levelsy-

zakres gorny/dolny-

binning-

amplifier-

RAW-

interpolacja linearna-

interpolacja median-

interpolacja gradientowa-

balans bieli-

RGB-

LRGB-

dark frame-

master dark frame-

flatfield-

alignowanie (na jedna gwiazde)-

alignowanie (liniowo-wiele gwiazd)-

alignowanie (całkowite - full matching /quadratic,cubic)-

stackowanie (arytmetyczne)-

stackowanie (min/max rejection)-

stackowanie (kappa-sigma)-

DDP-

Equalization-

gradienty (wyrownywanie tla)-

filtrowanie adaptatywne-

filtrowanie typu wavelet-

doconvolution-

offset-

CROP-

 

Optyka:

 

ogniskowa-

swiatlosila-

apertura-

seeing-

pole-

LER-

zrenica wyjsciowa-

aberracja chromatyczna-

aberracja sferyczna-

koma-

diafragma-

filtr LP-

kolimacja-

 

 

ATM:

 

TST-

EQ-

ALT/AZ-

koziolek-

platforma paralktyczna-

os godzinowa-

os reinkatancji-

slimacznica-

mikroruchy-

ASCT-

cela-

LG-

LW-

wyciag-

telrad-

zywiecki slup-

Uboot-

sodowka-

odrosnik-

piggy back-

 

Niebo:

 

ITI-

Hihotki-

epsilony-

trapez-

mapa gnomomiczna-

Łysy-

 

... dodawajcie swoje.

 

Czesc sie podejme, ale jaezeli to maja byc dobre opisy, to czuje sie na silach opisac pojedyncze.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] ale może właśnie tu: http://www.skyscope.pl/encyklopedie.html

już się coś takiego rodzi?  :D

Też sugerowałem że te idee pasują do siebie - astroporadnik i SkyScope.

 

Jak widać problem jest.... z nadmiarem możliwości - własny słownik AF/SS, czy wspólny AF/AstroNet, czy astroportal w Wikipedii, a może rozbudowa słownika CAMK-owego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny slownik:

http://leksykon.pta.edu.pl

Problem w tym, ze zrobienie naszego oddzielnego slownika wymagaloby posiadania odpowiedniej "bazy technicznej" - watki na forum majace sluzyc w roli slownika - "to nie to"...

Wikipedia to umozliwia "bez wywazania otwartych drzwi" oraz zapewnia dostep do najwiekszego kregu odbiorcow i najwygodniejszej formy wyszukiwania.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tych hasel mozna by jeszcze wrzucić:

 

obstrukcja lustra w optyce;

RRGB i pełna ramka czy klatka w obróbce obrazu;

 

A na razie to by było w osobnym wątku, bo propozycji troche jest co do formy słownika. Ogólnie hasła podane przez Hansa dla mnie laleczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz jest trochę w moim słowniczku proszę o uwagi i dodatkowe słowa.

http://www.astrophoto2005.republika.pl/s%B3owniczek.html

 

odrobinę pokory,

nie nazywaj swoim, słownika, w którym Twoja praca, to tylko skopiowanie pojęć stworzonych przez innych, to żenujące, zadbaj o poprawienie błędów ortograficznych na swojej stronie, a dopiero później próbuj uczyć innych, bo po prostu nie będziesz wiarygodny

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie pojęcia są kopiowane! Tylko połowe z nich pisałem z głowy. No chyba że uważasz że jak piszę z głowy to kopiowanie :blink:

Człowiek chce zrobić dobrze a tu zawsze po dupie dostanie.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubooty - Teleskopy produkowane przez pewną firmę ż Żywca.

Epsilony - układ poczwórny w Lutni. Na jego  podstawie sprawdza się jakość optyki teleskopu - sprawdza się z jakim powiększenie teleskop roździeli ten układ.

Łysy - potoczna nazwa Księżyca.

Chichotki - gromady otwarte w Perseuszu. Ich  numer katalogowy to NGC884 i NGC869.

Nie to, żebym się czepiał, ale to są określenia potoczne :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
No i co dalej z astrosłownikiem? Tyle cennych pomysłów i nic? Widać wzyscy wzięli się za wymyślanie  100 tys. nowych wątków i "forumów"...

Porzucać rozpoczęte projekty aby ciągle otwierać nowe to gwarancja porażki.

 

Nie miaucz ;) tylko rozpracuj kilka hasel, to mnie zmobilizujesz i tez cos opisze. Tak powolutku, jakos to pojdzie. No wiesz, na kazdym zebraniu jest tak ze ktos musi zaczac, pierwszy... Szczerze mowiac to nie wiem jaki styl tych opisow generowac, suche trzylinijkowce, liryczne poematy po 5 zwrotek, czy dwustronicowe rekodziela proza z ilustracjami :szczerbaty:

 

Wlasnie jaka forme tych opisow uwazacie za dobra i w jakiej formie powinny byc one dostepne (dokument na download, watek tasiemiec)?

 

Jak walne gdzies babola to kto na ochotnika zeby mnie poprawiac? Adama Tomaszewskiego zjedliscie ze sznurowkami za bledy, a jakos nie czknelo sie to trafieniem na forum poprawionych hasel... Adam, a moze walinj na forum swoje hasla i nastapi efekt pierwszego kamyczka w lawinie...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak walne gdzies babola to kto na ochotnika zeby mnie poprawiac? Adama Tomaszewskiego zjedliscie ze sznurowkami za bledy, a jakos nie czknelo sie to trafieniem na forum poprawionych hasel... Adam, a moze walinj na forum swoje hasla i nastapi efekt pierwszego kamyczka w lawinie...

Dopóki bedem to mogem sprawdzać.

 

Miłek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jakos kolo nosa przelecial mi ten watek. Tak, bedzie taka encyklopedia, tak jak pisalem na stronie SkyScope. Powiem szczerze, ze nie sadzilem, ze bedzie takie zainteresowanie.

 

Byc moze uda mi sie wczesniej odpalic modul do uzupelniania tego slownika, aby juz mogl powstawac i momencie startu liczyc kilkaset hasel. Idea slownika jest taka jak wikipedia z tym, ze bedzie w pelni zintegrowane z forum i calym serwisem. Czyli jezeli w wiadomosci pojawi sie haslo, bedace w encyklopedii, to od razu bedzie mozna kliknac.

 

Na razie mozna pisac sobie w notatnikach, a potem miec gotowe do wrzucania. Tak mysle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.