Jump to content

[Postulat] Nowinki techniczne


sumas
 Share

Recommended Posts

mam propozycję właśnie taką, żeby powstał taki dział;

 

z nowinkami technicznymi, wynalazkami, odkryciami, nowymi urządzeniami, sprzętem, nowymi materiałami, technologią, tym wszystkim, co można znaleść w sieci, ale przy jej ogromie, czasem umyka uwadze, a które są na tyle interesujące, że warto o nich wiedzieć.

I to niekoniecznie z zakresu astronomii, takie różne ciekawostki, nowinki, które już niedługo będą naszym "wybawieniem", masową konsumpcją, naszą codziennością, "koniecznością", czasem przekleństwem?

 

no taki Beyond 2000 :D

 

po prostu, czasem znajdzie się, wyczyta, coś zupełnie wyjątkowego, nowego, odkrywczego i chciałby się człowiek z kimś tym podzielić, ale nie bardzo ma jak i gdzie

 

co Wy na to? :rolleyes:

pozdrowienia

Edited by Adam_Jesion
Link to comment
Share on other sites

Popieram.

 

Taki dział trzeba podzielić na 3-4 główne gałęzie.

 

 

heh, nie dziel skóry na niedźwiedziu :lol:

 

zgodnie z zasadą, którą wyznaczył Jesion, musimy uzbierać 20 głosów, żeby wogóle taki dział mógł ruszyć. ale, że jesteśmy z tym prawie na półmetku, więc mam nadzieję, że jednak się uda :helo:

 

więc może żeby, zachęcić jeszcze choćby parę osób, jaki ten podział proponujesz? :rolleyes:

pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

No to skoro mowa o nowinkach technicznych to może zainteresuje Was poniższy tekst... Co prawda nowinka to to będzie za jakieś 7 lat ale za to ładne cacko z tego będzie! :-) Jestem za takim działem.

 

----------------------------------------------------------------

Large Synoptic Survey Telescope (LSST) receives $14.2 million National Science Foundation Design and Development Award

 

TUCSON, Arizona – The Large Synoptic Survey Telescope (LSST) has received the first year of a four-year, $14.2 million award from the National Science Foundation to design and develop a world-class, 8.4-meter telescope scheduled for completion in 2012.

 

This award will allow engineers and scientists to complete design work already underway so that the LSST can begin construction in 2009. This unique system for surveying the heavens is made possible by advances in several technologies including:

 

-Large optics fabrication to create the telescope's distinctive 3-mirror design which includes a convex 4-meter secondary mirror, the size of many primary mirrors on today's large research telescopes.

-Data management systems to process and catalog the 30 terabytes of data generated nightly, the equivalent of 7,000 DVDs.

-New detectors needed to build the LSST’s 3 billion pixel digital camera, the largest ever created.

 

The LSST will image an area of the sky roughly fifty times that of the full moon every 15 seconds, opening a movie-like window on objects that change or move on rapid time scales – supernovae explosions which can be seen halfway across the universe, nearby asteroids which might potentially strike Earth, and faint objects in the outer solar system, far beyond Pluto. Using the light-bending gravity of dark matter, the LSST will chart the history of the expansion of the universe and probe the mysterious nature of dark energy.

 

Interactions News Wire #72-05

2 September 2005 http://www.interactions.org

*******************************************************************

Source: LSST

Content: Press Release

Date Issued: 2 September 2005

*******************************************************************

Edited by bart014
Link to comment
Share on other sites

:blink: Dobre pytanie. Może najpierw zbierzmy te 20 głosów :D

 

Pierwsza myśl:

"Outdoor" czyli to co poza Ziemią oraz "Home" czyli wszystko co związane z naszym globem (tylko tu trzeba by zrobić jeszcze podział)

 

E troche głupie to jest. :Boink::Boink:

 

Można też podzielić na główne kierunki rozwoju naukowo-technicznego (tylko chyba trzeba będzie rozdzielić teorie od nowinek sprawdzonych w praktyce np: przez zaznaczenie w tytule wiadomości).

 

Kurcze zawsze się coś zazębia. :wacko:

 

:helo: POMOCY :helo:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.