Skocz do zawartości

Tranzyt ISS w czasie zaćmienia Słońca


mbu

Rekomendowane odpowiedzi

W czasie najbliższego zaćmienia Słońca będzie można zobaczyć tranzyt ISS!

 

Tranzyt będzie widoczny w okolicach miast takich jak Bydgoszcz, Toruń oraz w centrum Warszawy.

 

Ilustracja wygenerowana za pomocą serwisu CalSky i programu Google Earth

 

Oznaczenia czasu podane w lokalnej strefie czasowej.

 

Dla tych, którzy mają zainstalowany program Google Earth, udostępniam gotowy plik ze ścieżką widoczności

 

iss%20eclipse.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczegóły dla Torunia:

torun_iss.jpg

Jak widać centrum przelotu jest trochę na pd. od Torunia (przed skrzyżowaniem krajowej 15-ki ze zjazdem na Aleksandrów Kujawski) i szerokość pasa 11 km nie daje szansy na obserwacje z centrum Torunia (odległość trochę ponad 9 km).

torun_iss001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie najbliższego zaćmienia Słońca będzie można zobaczyć tranzyt ISS!

 

Tranzyt będzie widoczny w okolicach miast takich jak Bydgoszcz, Toruń oraz w centrum Warszawy.

 

Ilustracja wygenerowana za pomocą serwisu CalSky i programu Google Earth

 

Oznaczenia czasu podane w lokalnej strefie czasowej.

 

Dla tych, którzy mają zainstalowany program Google Earth, udostępniam gotowy plik ze ścieżką widoczności

 

iss%20eclipse.jpg

 

 

NO I CO, WIDZIAL KTO TEGO ISS ???!!!!???? Gdyby sie udalo, bylo by to bardzo ciekawe !!

 

Piotr Sz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem ISS razem z Tadeo, ale niestety palec był zbyt wolny i nie udało się sfotografować. Nie mieliśmy niestety kamerki.

Tak szeryfie, na Dzikim Zachodzie bez szans .... 0,84 sek na przelot to faktycznie nie za dużo, ja kiedyś próbowałem fotografować samoloty i ISS. Nawet w dwie osoby - jeden prowadzi, drugi pstryka, wynik był problematyczny - miałem kamerkę LPI - do d... bo była za mało czuła. Samoloty były jak smugi. Spróbuję kiedyś ToUcamem - jest 10 - 20 x czulszy.

A wracajac do ISS - to ponoć nowy turysta dziś leciał za 20.000.000$ - Sojuza widzieliscie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracajac do ISS - to ponoć nowy turysta dziś leciał za 20.000.000$ - Sojuza widzieliscie?

Błysnęliśmy mu lampą błyskową po oczach :banan:

A poważnie - na jednej fotce mamy jakiś obiekt, ale przy skanowaniu negatywów poprzestawiali numerki zdjęć (przynajmniej na tym, który ja mam) i nie mogę dojść czy to może być ISS. Myślę, że to raczej ptak.

Ja widziałem ISS przez MTO, ale przeleciał bardzo szybko. Gdybym nie znał czasu tranzytu co do sekundy, nie zauważyłbym. Tadeo robił fotki Canonem 300 (analogiem).

Poniżej fotka, o której piszę:

Untitled_17.jpg

Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć, czy to w ogóle może być ISS?

Byliśmy prawie 3 km od linii przejścia (pas miał szerokość ok. 11 km).

Rysunek1.jpg

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skan jaki dostałeś ma chyba lepszą rozdzielczość? Tu załadowałeś ok. 1000 x 900 pixeli, jpg też troche zgubił. Ja widzę wrzecionowaty kształt i coś ciemniejszego po bokach. Nic więcej nie widać po wyostrzeniu, niestety. :angry: Ale ptak miałby węższe skrzydła. Zobacz negatyw, jakby co, mam skaner do negatywów 7200 dpi bez interpolacji, dziła jak mikroskop do negatywów, a do Torunia nie jest daleko. Potem damy Registacka z wyostrzeniem jak pod planetkę i ... sójka?!! :szczerbaty:

Poniżej lekko wyostrzona - mucha. Spaprałały mi ładny widok na Babia Górę, była za krótka migawka.

mucha.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja tam myślę że to ruska sonda z dzielnymi Gierojami :ha:

 

to szło jakoś tak

Na zebraniu PolitBiura:

Towarzysze, amerykańcy wylądowali na księżycu, musimy podjąć kontr działania. Mam plan - polecimy na Słońce!!

Ale Towarzyszu Pierwszy Sekretarzu, sonda spłonie zanim doleci!

I tu geniusz sowiecki znajdzie rozwiązanie - polecimy w nocy !!

:ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest ktoś w stanie, na podstawie tych danych wykreślić trasę ISS na tle tarczy Słońca?

 

Jeszcze jedno szybkie przemyślenie: byłeś na północ od ścieżki, więc ISS powinna przelecieć poniżej środka Słońca. Ale jak wrócę to i tak zweryfikuję tę tezę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie były nasze współrzędne:

torun_iss003.jpg

Czy jest ktoś w stanie, na podstawie tych danych wykreślić trasę ISS na tle tarczy Słońca?

 

Według tych współrzędnych i zdjęcia z zaćmienia na 100% nie jest to ISS.

Współrzędne wystarczy wpisać w CalSky.com ustawić datę na dziś z rana, wyszukać ten tranzyt i wyświetlić Słońce z trasą tranzytu ISS.

 

Oto wasz przelot ISS na tle Słońca

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem i widzę, że Limax już mnie wyręczył. Dzięki :)

 

Pozostaje tylko dodać, że jeśli mamy wyświetloną ścieżkę w Google Earth, to:

 

1. Na karcie "Places" zaznaczamy pozycję "Interactive .....".

2. Robimy dwuklik na miejscu obserwacji (żeby ustawić to miejsce dokładnie w środku okna)

3. klikamy logo "CalSky" na środku okna

 

i sprawę wyboru satelity oraz wstukiwania współrzędnych w CalSky mamy załatwioną. Wystarczy poprawić czas (u mnie zawsze jest o 2 godziny za późno) i mamy symulację przelotu.

 

calsky.jpg

Edytowane przez mbu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm....

Wszystko pięknie, ale nie za bardzo zgadza się z tym co widziałem.

Byłem po północnej stronie trasy przelotu i rzeczywiście na tarczy Słońca linia tranzytu była po jej południowej stronie. Jedno tylko mi nie pasuje - obraz Słońca załączony przez Limaxa jest odwrócony. Ja to oglądałem przez MTO z kątówką i obraz był na 100% prosty. Wyglądało to mniej więcej tak:

ISS1.jpg

No, ale i tu nasz słynny paproch nie pasuje do trasy ISS, chociaż 100 % pewności tym razem nie mam. Jest przynajmniej po tej samej stronie tarczy. :Beer:

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem ISS razem z Tadeo, ale niestety palec był zbyt wolny i nie udało się sfotografować. Nie mieliśmy niestety kamerki.

No to możemy stworzyć klub spóźnionych palców w trakcie tranzytów ( ja co prawda ćwiczę na Księżycu i Giewoncie :ha: )

Miałem to samo w trakcie tranzytu Wenus ,ISS widziałem a to oznaczało że migawka podniosła się o 0,5 sekundy za późno. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz żałuję, że nie pojechaliśmy bliżej środka pasa przelotu. Mielibyśmy ułamek sekundy więcej przy centralnym przelocie. No i mogłem przez MTO nakręcić filmik cyfrakiem-głuptakiem. Chociaż przy 320x240 i dużej kompresji pewnie trudno by było go zidentyfikować. A tak, co sobie popatrzyłem, to moje :D

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.