Skocz do zawartości

Firstscope 114 EQ Reflektor 114/900 Celestron


wp277

Rekomendowane odpowiedzi

Może napisz do czego ten teleskop ma służyć, obserwacje planetarne, DS czy też może astrofoto??

Jakie masz warunki obserwacyjne, ciemne niebo??,

Czy to ma być teleskop stacjonarny czy raczej na wypady?

Po uzyskaniu odpowiedzi na te podstawowe pytania, będzie można coś więcej ci doradzić.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, że możemy Ci pomóc....

... ale mam ogromną prośbę - archwum A-F jest bardzo bogate i są tam setki, jak nie tysiące

postów na temat wyboru pierwszego teleskopu, będziesz wiedział znacznie więcej niż teraz - wykaż trochę inicjatywy,

poczytaj i zastanów się nad tematem - podaj także więcej szczegółów co do preferencji obserwacyjnych,

miejsca obserwacji, Twojego budżetu itd.

 

pozdrawiam

moralez

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop ten chciałbym użyć do poznania nieba, obserwacji księżyca i może jakichś DS-ów. Będę używał go raczej stacjonarnie. Niebo mam raczej jasne.

Może z czasem będę go używał do astro foto. Budżet narazie jest niewielki ale ciągle zbieram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Mam taką propozycję: zapomnij o astrofoto! Ani ta tuba, ani tym bardziej montaż nie dadzą sie wykorzystać do niczego więcej, niż fotki planet, Księżyca, co najwyżej najjaśniejsze gromady.

A czemu masz zapomnieć? 150 zł więcej kosztuje Synta 6" na Dobsonie, mająca na wyposażeniu o wiele lepsze okulary. Te, które dostaniesz z Firstscope są "stosunkowo bardzo paskudne". Trzeba będzie dokupić ze 2 - 3 okulary, co przedroży koszty powyżej znośnej już średnicy lustra Synty. Oczywiście, możesz nie mieć warunków do wystawiania Dobsa np. na balkonie, ale ja tego nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może z czasem będę go używał do astro foto.

Zauważyłem pewną tendencję do pisania tego tekstu na tym forum.Skoro ktoś zaczyna przygodę z niebem to może lepiej niech się zastanowi co chce robić czy wizual,czy foto.Ciężko jest zaproponowanym przez Ciebie teleskopem zrobić sensowne zdjęcia.

 

Uwielbiam oglądać zdjęcia naszych Kolegów,oczywiście przewijały się myśli,aby też zacząć,ale "kubeł zimnej wody"(rozsądek) ostudził emocje.Nie zrażam Cie do tej dziedziny astronomii ale pomyśl sam czy byłbyś w stanie takim teleskopem wykonać ładne zdjęcia...wtedy byś się mógł zrazić bo by się okazało że wysiłek poszedł na marne.

Chodzi o to by postawić na jakość a nie na ilość.To tak jak laik powie,że "profesjonalny" teleskop za 200-300 zł jest lepszy niż lornetka za te same pieniądze.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem pewną tendencję do pisania tego tekstu na tym forum.

A ja zauważyłem pewną tendencję w odpowiedziach na tego typu teksty...

Chodzi o to by postawić na jakość a nie na ilość.To tak jak laik powie,że "profesjonalny" teleskop za 200-300 zł jest lepszy niż lornetka za te same pieniądze.

No tak... jeżli ktoś sili się na porównywanie lornetki z teleskopem to musi być laikiem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemas ma rację, albo jedno albo drugie. Poza tym wg mnie jak ktoś pisze że chce telep taki którym mógłby też cykać fotki to wie bardzo niewiele i nie powinien kupować żadnego a zacząć czytać forum.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myśle, że nawet marne zdjęcie księżyca, nieostre i ogólnie zkaszanione daje wiecej radości niż ż-a-d-n-e.......

tylko, że po 20 próbach i to może się znudzić.... a na rozwój to zaproponowany telep i montaż nie nadają sie..... jednak dobson ... jaki by nie był też nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

http://www.astrokrak.pl/forum/viewtopic.php?t=1764

tutaj są fotki z platformy paralaktycznej. Nie wyświetlają mi się wszystkie zdjęcia na tej stronie, więc nie mogę wywnioskowac, czy to było z telepa na Dobsonie, ale to w sumie bez znaczenia. Obojętnie co się postawi na platformie- da radę focić. Zestaw Synta 8" + platforma może być zatem alternatywą do astrofoto, wbrew temu, co mówi Philips i wielu innych ;)

Nie twierdzę, że ktokolwiek z Synciarzy osiągnie wyniki zbliżone w jakikolwiek sposób do czołówki astro-fociarzy, ale na pewno i tak lepiej wypadną od tych, którzy kupują różne PowerSeekery na EQ1 :)

 

:Beer:

 

EDIT: Pwojtek- hehe porównywałeś kiedyś dobrą lornetkę z cienkim telepem? :szczerbaty:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak dobson ... jaki by nie był też nie....

Pokazać Ci fotki Księżyca z dobsona? :)

 

Błagam .. czytajcie dokładniej zanim zaczniecie się rzucać na kogoś....napisałem, że fotki księżyca da się robić wszytkim ... natomiast jak koleś chce robić zdjęcia to w przyszłości ciężko będzie mu upgradować dobsona ( choć nie mam w tej materii żadnych doświadczeń ) do foto czegoś bardziej wysublimowanego (np:DSów )

jak i tego telepa proponowanego w pierwszym poście.....

 

a tak na marginesie to średnio wierze, że da rade focić skutecznie z platformy zrobionej ze sklejki..... zdaje mi się żeby osiągnąć platformę o dobrym PE itd.... jeśli wogóle można mówić o PE platformy.... to będzie to konstrukcja niezwykle skomplikowana i równie precyzyjna co montaż paralaktyczny.... jaki jest zatem sens budowy platformy skoro można mieć za podobną cenę normalny montaż pod wiele telepów.... sklejka to sklejka a stal.... to wiadomo.....

http://www.astrokrak.pl/forum/viewtopic.php?t=1764

tutaj są fotki z platformy paralaktycznej

choć te zdjęcia przeczą mojemu zamysłowi....

 

a jak ktoś chce to i z własnego kolana zrobi super montaż z mega Pe E ..... :Boink: i też obfoci księżyc....

 

pozdrawiam John'a Dobson'a ... sie chłop w grobie pewnie przekręca....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazać Ci fotki Księżyca z dobsona? :)

Błagam .. czytajcie dokładniej zanim zaczniecie się rzucać na kogoś....napisałem, że fotki księżyca da się robić wszytkim ... natomiast jak koleś chce robić zdjęcia to w przyszłości ciężko będzie mu upgradować dobsona ( choć nie mam w tej materii żadnych doświadczeń ) do foto czegoś bardziej wysublimowanego (np:DSów )

jak i tego telepa proponowanego w pierwszym poście.....

 

Gdybyś napisał tak jak teraz to nie miał bym wątpliwości o co Ci chodzi, wyrażaj się precyzyjnie to dostaniesz precyzyjne odpowiedzi. Poza tym gdzie tu ktoś się na kogoś rzuca :blink:

 

Platforma np pod 12" Newtona będzie dużo tańsza od montażu paralaktycznego pod tą samą tubę, nie uważasz? Jej ograniczenia wynikają głównie z krótkiego czasu działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra to ja dodam swoje 3 grosze :)

 

Jeśli to twój pierwszy teleskop to skup się na obserwacjach wizualnych , niestety ale Eq 1 czy tam Eq 2 nie zapewni ci odpowiedniego komfortu podczas obserwacji będziesz więcej czekał aż się obraz uspokoi niż spokojnie podziwiał niebo :)

 

Co więcej za firstscope 114mm zapłacisz 700 zł to lekki śmiech na sali za tak małe lustro , dodaj do tego 100 zł i masz Synte na stabilnym Dobsonie + 150mm lustro które ujawni przed tobą już spory kawałek nieba.

 

Mój Dobson sprawuje sie wyśmienicie przy obserwacjach nic nie trzęsie, mogę spokojnie podziwiać niebo a jest na co patrzeć :) mam poprostu ogromny komfort wygodne siedzenie i wlepiam się w okular.

 

I to wszystko za jedyne 100 zł więcej , chyba daje do myślenia co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra to ja dodam swoje 3 grosze :)

 

No to ja tez dodam, jako uzytkownik identycznego teleskopu.

Po pierwszych kilku obserwacjach bedziesz zalowal ze masz tak male lusterko... Z ds'ow bedziesz mogl sobie tylko popatrzec na szare mgielki, planety i inne Ksiezyce ( ;) ) mozna zobaczyc, ale nie wie sie co sie traci dopoki nie zobaczy sie ich przez cos wiekszego :(

Ja mialem tego "pecha" i w te wakacje spojrzalem pierwszy raz przez lustro o srednicy 8", po powrocie z wakacji zaczalem juz dumac jak, by tu wykombinowac cos wiekszego...

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.