Skocz do zawartości

Jaki teleskop


Beren

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem kolejnym amatorem, ktory postanowił "coś" kupić.

 

Mieszkam w dużym mieście, więc łuna jest.

Do obserwacji bedzie służył balkon na 5.piętrze (ok 400 cm długi i 150 szeroki).

Interesują mnie przede wszystkim planety,księżyc, ale na popularne M-ki też chętnie bym spojrzał jak da rade. Ma służyc do obserwacji, nie skupiam się na zdjęciach (narazie).

Co do pieniążków to max 600 zł. Wiem że to niewiele ale może coś się wybierze na początek.

 

Proszę o rzeczowe opinie , czy lepszy w moim przypadku bedzie refraktor czy może ryzykować na taki balkon Newton (celestia podaje ze od 150-200 szer. moze byc juz Newton, ale może ktoś jest w podobnej sytuacji i wie lepiej) ?

Jak jest z kwestią montażu na takim balkonie ?

Poprostu co wystarczy na takie warunki.

 

I druga sprawa : od czego zacząć (artukuły, książki) żeby potrafić zlokalizować konkretne obiekty na niebie przy pomocy teleskopu (wiedzieć gdzie, kiedy i jak szukać).

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Beren
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem kolejnym amatorem, ktory postanowił "coś" kupić.

 

Mieszkam w dużym mieście, więc łuna jest.

Do obserwacji bedzie służył balkon na 5.piętrze (ok 400 cm długi i 150 szeroki).

Interesują mnie przede wszystkim planety,księżyc, ale na popularne M-ki też chętnie bym spojrzał jak da rade. Ma służyc do obserwacji, nie skupiam się na zdjęciach (narazie).

Co do pieniążków to max 600 zł. Wiem że to niewiele ale może coś się wybierze na początek.

 

Proszę o rzeczowe opinie , czy lepszy w moim przypadku bedzie refraktor czy może ryzykować na taki balkon Newton (celestia podaje ze od 150-200 szer. moze byc juz Newton, ale może ktoś jest w podobnej sytuacji i wie lepiej) ?

Jak jest z kwestią montażu na takim balkonie ?

Poprostu co wystarczy na takie warunki.

 

I druga sprawa : od czego zacząć (artukuły, książki) żeby potrafić zlokalizować konkretne obiekty na niebie przy pomocy teleskopu (wiedzieć gdzie, kiedy i jak szukać).

 

Pozdrawiam.

 

Wypadało byci kupić MC127 na AZ3... tylko to nie jest kwestia 600pln. Dlaczego nie newton? Bo jak to jest duże miasto z łuną, to i tak nie poszalejesz. Dlaczego nie refraktor? Bo za 600pln to będzie jakieś maleństwo achromatyczne które do planet i Łysego będzie miało "ale" w postaci chromatyzmu i braku wystarczającego powera (za mała apertura). Dlaczego MC? Bo to układ dedykowany do obiektów planetarnych, da na nich najlepsze efekty. Dlaczego 127mm? Bo jak napisałeś, że chciałbyś mimo wszystko polować na popularniejsze DSy to potrzebujesz choć trochę apertury, a i przy planetach ci się ona przyda, powiększając osiągalną rozdzielczość.

 

Jak jest z kwestią montażu? Hmm... się mi zdawało, że na celestii opisałem co i jak, ale może doprecyzuj o co dokładnie chodzi i w czym jest problem, bo jakoś nie bardzo wiem o jaki rodzaj informacji ci chodzi.

 

Od czego zacząć? Może od planetarium na komputer (np. Stellarium - koszt 0 pln) i przewertowania celestii (np. art. jak obserwować - koszt 0 pln).

 

Dlaczego olałem twoją granicę 600pln? Bo kupując teleskop za te 6 paczek zrobisz sobie astro-krzywde na tym miejskim balkonie. Looknij w dział market na AF czy A4U, bywają MC setki i 127ki za niewiele więcej niż postawiłeś sobie jako granicę. Oczywiście jak się zaprzesz na te 6 paczek, to będziemy kombinować, ale to już nie będzie sensowny wybór, to już będzie walka o jak najmniejsze zło.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że wygra mniejsze zło, a to dlatego, że MC 127 to nie jest nawet tylko jeszcze raz 600 zł tylko więcej, 102mm jeszcze jakoś wygląda , ale jest bez montażu i mimo wszystko więcej niż te 6 stówek, a swoją drogą to na balkon nic lepszego nie ma.... ciężki orzech do zgryzienia !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beren - jak duze to miasto, mieszkasz w centrum czy na obrzezach, w ktora strone masz najwieksza lune a w ktora strone jest skierowany balkon?

 

Ale tak czy siak ja bym sie posluchal hansa - za 600zl to mozna sobie zrobic astro krzywde a chyba bys nie chcial kupic teleskopu zeby sie zawiesc na marnych efektach i rzucic go w kat? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miasto - Lublin. Duże osiedle, ale balkon mam skierowany na inne duze osiedle, za którym jest już las.W koło kilka bloków i wąwozy a za nimi osiedle. Także łuna akurat jest najmniejsza w tym kierunku. A najwieksza hmmm chyba z drugiej strony (180stopni)

 

No dobrze, a jeśli mniejsze zło to co konkretnie moglibyście zaproponować ?

 

ps. można prosić o jakieś linki do tego MC127 ?

Edytowane przez Beren
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

second hand na AF (bez montażu AZ3) - http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=18625

nówka z DO - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...3128bb5135724e2

AZ3 z DO http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...3128bb5135724e2

MC100 OTA (sam teleskop) z teleskopy.net - http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...products_id=691

MC127 OTA (sam teleskop z teleskopy.net - http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...products_id=693

 

Ale to tak można linkować do usranej. To popularny sprzęt do dostania w prawie każdym sklepie astro - pytanie jaka marka i za ile.

 

A to mniejsze zło, to rozumiem twardo do 600pln tak? Bo widzisz, to kurde taka kwota ni to pies ni wydra. Biorąc pod uwagę twoją balkonową solucję, już wystarczy nie tylko na zabawke, ale jeszcze za mało na teleskop.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trudno. Dzięki.

 

Mam jeszcze możliwosc sporadycznie wypadać na wieś (zabita dechami, czarno wszędzie). Może warto kupić coś zeby przydało się na takie wyjazdy ? Niestety nie mogłoby być na stałe zamontowane na wsi, bo to nie moja chata. No ale na takie jednodniowe wypady można coś kupić w miare sensownego ( również rozmiarowo i montażowo) ?? Czy może tylko lornetka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli z taki budzetem celujesz w reflektora to polecam sky-watchera 130/900

niedawno kupiłem ( miesiac temu) za 640 zł i jestem zadowolony. Do amatorów wystarcza a potem mozna sie zawsze przeniesc na wiekszy :) pozdrawiam

 

Tylko, że to nie jest teleskop za bardzo mobilny... nie da się też za fajnie na balkonie... Ale może coś odkopie, dajcie chwile ochłonąć.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, Mak127 jest dobrym balkonowcem -ja też używam, na EQ3-2, też w Lublinie :lol: Nawet czasem noszę się z tym montażem po osiedlu, bo z powodu drzew "sektor obserwacyjny" z balkonu niewielki. Taki zestaw to maksimum tego, co da się nosić na piechote na małe dystanse. Lepszy byłby AZ, ale cenię sobie wygodę przy planetarnych obserwacjach. Na DS-y wypadam czasem autem za miasto z małym Dobsonem 130mm, docelowo ma być większy.

Beren, nie napisałeś diabelnie waznej rzeczy: w którą stronę geograficznie masz ten balkon: E,S,W, czy nie daj Boże N? W ostatnim przypadku to nic prawie nie zobaczysz, bo planety to raczej nie z tej strony nieba, podobnie Księżyc [chociaż ten się trochę ciska po niebie i nad NE, NW horyzontem czasem bywa...

W przypadku małego zakresu widocznosci z balkonu wybierz mobilny montaz, bo bedziesz jednak musiał ruszać się z domu...

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na południe to nie jest tragicznie, trochę fajnych obiektów tam jest B)

Hmm...Jeśli dopiero poznajesz niebo, to kup lornetkę 10x50 i książkę pt. "Niebo na weekend", wiesz lornetka i tak się przyda jak już nie będziesz się interesować astro (czego Ci nie życzę :P), a jak już znasz w miare niebo to dozbieraj na Maka. To chyba najrozsądniejsze wyjście z sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krawat, co chcesz zobaczyć na planetach lornetką 10x50 a?

 

Pozdrawiam.

 

Gość chce głównie planety? Jeśli tak to przepraszam, nie doczytałem :szczerbaty: No faktycznie chyba poza galileuszowymi i zarysem pierścieni Saturna(może...)to nic. Za to lornetka pokaże wiele ładnych gromad otwartych, jakąś mgławice... Tu chodzi tylko o to czy autor dopiero zaczyna, czy już zna trochę niebo :)

 

Pozdrawiam,

Krawat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym uparł się na jakiś refraktor (jaki ewentualnie by się nadał?) ? Na prawde tak fatalnie by było ? Na jakie obrazy mogę liczyć (wiem że bedzie aberracja chromatyczna,ale na ile jest to uciążliwe) ? No i mam 150 cm miejsca w szerz....

Edytowane przez Beren
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym uparł się na jakiś refraktor (jaki ewentualnie by się nadał?) ? Na prawde tak fatalnie by było ? Na jakie obrazy mogę liczyć (wiem że bedzie aberracja chromatyczna,ale na ile jest to uciążliwe) ? No i mam 150 cm miejsca w szerz....

 

Ja widziałem na zlocie Saturna przez Skywatchera 120/1000 i obraz był fajny - dobry kontrast i kolory fajne - Saturn miał fajny żółty kolor - w Newtonach ten Saturn jest prawie biały. Tylko ta fioletowa poświata trochę przeszkadza, ale są przecież filtry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jest małe "ale"... a właściwie to dwa "ale". Po pierwsze ten teleskop nie kosztuje nawet okolic 6ciu paczek. Po doliczeniu montażu to już kompletnie nie te pieniądze... Po drugie, to już ciężka rura, AZ3 nie będzie tak sprawwny z rurą 120/1000 jak z MC100-127 lub tym co podlinkowałem... no i na koniec już pierdółka, ta OTA ma już metr... a balkon ma tylko 150cm... będzie mocno ciasno. Już z tym co podlinkowałem nie będzie wygodnie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans mi w myślach czyta... Podczas ostatniej wizyty w tym wątku też miałem prawie pod palcem na klawiaturze tego 90/900 na AZ3... To dobry sprzęt balkonowy, choć o niewielkiej aperturze. Pomysl o nim poważnie Beren. Montaż AZ jest łatwiejszy w obsłudze, łatwiej go przystawić do balustrady balkonu, co przy pracy z refraktorem w tak ograniczonej przestrzeni akurat ważne. Z tej apertury i tak nie wyciśniesz zbyt dużych powiększeń [160-180x], wiec paralaktyk niekonieczny. Szczęściarzu, masz widok na wąwóz, a nie na bloki po drugiej stronie ulicy plus drzewa. Też bym tak chciał... :angry:

Tak swoja drogą, ciekaw jestem, czy AZ3 udźwignie refraktor 102/1000 [4"]. Nie pomnę, ile waży tuba. Podobnie, jak sie z nim spisze takie EQ3-2. Optycznie to chyba lepsze od Maka 102, a gabaryty jeszcze znośne.

Jeśli zostajemy przy aperturze 90mm, to jest jeszcze tuba refraktora 93/1000 od Soligora, którą też można na AZ3 posadzić. Ogniskowa większa da teoretycznie mniejszą aberrację chromatyczną i łatwiej okulary do planet dobrać.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile waży taka tuba 102/1000 i AZ3 ? I czy byłoby to dosyć mobilne ?

 

Rozmiarami nie za bardzo. I R100/1000 i EQ3-2 to już troche większy zestaw. Tuba jest lekka nie pamiętam ile dokładnie waży. Tu masz więcej:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=9420

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczęściarzu, masz widok na wąwóz, a nie na bloki po drugiej stronie ulicy plus drzewa. Też bym tak chciał... :angry:

 

Akurat stawiają mi wieżowiec na widoku, więc nie wiem ile jeszcze bede miał radochy ;)

 

Jeśli zostajemy przy aperturze 90mm, to jest jeszcze tuba refraktora 93/1000 od Soligora, którą też można na AZ3 posadzić. Ogniskowa większa da teoretycznie mniejszą aberrację chromatyczną i łatwiej okulary do planet dobrać.

Pozdrawiam

-J.

 

A właśnie, czy na "dzień dobry" dokupić coś lepszego niż to co dają w zestawie 90/900 ? Czy narazie dać sobie spokój ?

Edytowane przez Beren
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.