Skocz do zawartości

Moj pierwszy teleskop od 600 do 800 zł


Peres

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam zamiar kupić teleskop w granicach 500 - 800 zł a dodam ze jestem totalnie zielony w tym chodzi mi głównie o teleskop taki abym mógł dopatrywać się naprawdę fascynacjach zjawisk głownie chciałbym obserwować planety.

Proszę o propozycje nie ważne jest dla mnie jaki jest wielki mam sporo miejsca ani ile wazy chce aby był bardzo dobry

 

Pytania

 

czy ten teleskop jest dobry ??

http://astrozakupy.pl/product_info.php?products_id=376

 

co mi da jak kupię ten większy

http://astrozakupy.pl/product_info.php?products_id=375

>>????

proszę o odpowiedz i o propozycje jak jest coś lepszego ?? w tej cenie maxx

Edytowane przez Peres
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum!

Ten pierwszy to nieporozumienie. Chcesz głównie oglądać planety, a celujesz w teleskop ze światłem f/4 i ogniskową 500mm??? Dość że ogniskowa za krótka to jeszcze lustro na pewno super dokładne nie jest, co przy planetach wylezie od razu!

Ten drugi wcale nie lepszy, ale przynajmniej ma dłuższą ogniskową, więc i wymagania dla okularów mniejsze.

Niestety oba mają kaszaniaste montaże, marną optykę i troszkę za małe średnice, co w obserwacjach planet jest ważne.

Jak dla mnie to pomyśl o tym teleskopie: http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...dob-6,d734.html,

bo za te pieniądze, które chcesz wydać to będzie chyba najlepsze rozwiązanie.

Jeśli możesz wydać więcej, np 1500pln to lepiej kupić to: http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...eq3-2,d818.html

Typowy sprzęt planetarny, na montażu który w zupełności wystarczy do wizuala i fotografi planetarnej (do obiektów mgławicowych nie nadaje się). Miałem, więc mogę to stanowczo potwierdzić!

Ogólnie to radzę przed jakimkolwiek zakupem, poczytać sobie na forum albo na celestia.pl informacji na temat budowy teleskopów i konstrukcji optycznych, a w szczególności o wszelkich wadach, występujących zwłaszcza w wymienionych przez Ciebie sprzętach.

Pozdrawiam :Beer:

 

P.S.

Ktoś mnie ubiegł :lol:

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byłbyś zainteresowany, to miałbym coś takiego:

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php?products_id=562

Sprzęt kupiłem ok 3 miesięcy temu. Na wiosne miałem go wystawić do działu sprzedaży, ale mogę przyspieszyć decyzję. Cena 600zł + przesyłka, ewentualnie odbiór w Warszawie. Na tubusie są ślady po obracaniu rury w obejmach. I to wszystkie "wady".

Pozdrawiam Paweł

PS. Sprzedaję, bo zamierzam kupić to:

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...cowy,d1299.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chcesz uzyskac bardzo dobre obrazy planet za 800zł - nie będzie to łatwe. Powinieneś raczej swoją uwagę skierowac na dostępne w tym przedziale cenowym refraktory lub MAK-i. Jeżeli zaś użyjesz podlinkowanych sprzętów, po obserwacjach planet Twój nastrój z pewnoscią nie będzie szampański (w odrożnieniu od koloru tubusów ;) ). Z dwojga złego to bardziej planetarnymi możliwościami cechowac się będzie drugi teleskop o większej ogniskowej 114/900mm.

Koniecznie zajrzyj także na Celestię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Jak kupisz malego Newtona do planet to sie zawiedziesz, szczegolnie 114 i 130. Malo co zobaczysz na planetach. Szczegolnie 114(tym to wogole malo co zobaczysz). Ja ogladalem planety 150. Obrazy sa slabsze niz w przypadku Maka(mam 127 takiego jakiego Piotrek L, ktory jest zreszta duzo bardziej doswiadczony niz ja). Roznica miedzi Newtonem 150 i Mak 127 na planetach jest spora, widoczna odrazu. Ogolnie polecam dozbierac do Maka na porzadnym EQ3-2. Masz dwa przyzwoite okulary na poczatek starcza i do planetek i do DS. Przez ta 25 calkiem sporo widac. 10 pokazala mi ostatnio tak pieknego Saturna(ostry az do bolu) i wspanialy ksiezyc. Ogolnie teleskop do DS tez jest ok. Jak nie masz wysokich wymagan to jest naprawde ok. Ja widzialem tym wiele eMek i z mglawic jestem rowniez bardzo zadowolony. Uzbieraj kase na cos lepszego, to naprawde warto

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lech10 przesadzasz sądząc że Newton 114 kiepsko spisuje się podczas obserwacji planet.Jeszcze niedawno byłem w posiadaniu Celestrona 114/900 i przyznam szczerze że podczas obserwacji planet i księżyca spisywał się świetnie.Lustro 12cm to spory kawałek szkła i siła rzeczy musi być coś przez nie widać.Zgodze się że Newton 114/500 da zdecydowanie gorsze obrazy planet niz jego brat 114 z ogniskową 900mm,jednak ten 114/500 dał niezłe obrazy obiektów mgławicowych.Za 800zł spokojnie kupisz przyzwoitą Synte 150/1200 na dobsonie z parametrami typowymi do obserwacji planet.

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Za 800 to zgadzam sie ze 150/1200 to da dobre obrazy ale 114??. Widzialem przez 130 ksiezyc, ok wygladal dobrze no ale to ksiezyc. Jakos do 114 w charakterze planetrarnego nie jestem przekonany. Nie widzialem ale juz 130 na ksiezycu daje obraz mniej klarowny od maka. 114 moze jest na poczatek dobra ale raczej szybko sie czlowiek zdecyduje na cos wiekszego. 150 tak ale chyba bedzie jakichs filtrow wymagala. Patzylem na Saturna w zeszlym roku rownolegle z Makiem i jednak mak mial duzo lepszy obraz( i to zdecydowalo definitywnie o jego wyborze, dodac musze ze Newton mial Lantana 6 a Mak plossla 10!!!!!! powiekszenie podobne a okular w newtonie lepszy). Pewnie po zastosowaniu filtrow w Newtonie obraz bylby lepszy ale jakos Mak mi przypadl do Gustu :D

Aczkolwiek do 800 to z pewnoscia 6" na dobsonie- o ile logistyka pozwoli.

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że kolega powinien też wiedzieć, że Maki długo się studzą zwłaszcza w stosunku do Newtona, no ale jakość obrazów nawet z kitowym Plosslem 10mm potrafi powalić (też podziwiałem nim pięknego Saturna).

No ale jeśli mówimy o kwocie 800pln, to czy czasami nie można kupić za takie pieniądze używanej Synty 8"?

Bo jeśli tak, to jeśli tylko dobson będzie odpowiedni dla kolegi to będzie jeszcze lepszym rozwiązaniem.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No Tak mak sie dlugo studzi ale ja go na balkon wykladam i mam spokoj. Np na rannego saturna (4.30-6.00) wystawiłem go o 22 na balkon. Nie ma problemu. Natomiat za 800 nie masz na niego szans. Co do Synt na dobsonie, nie wiem jaki obraz jest w krotkich plosslach bo na zlocie byly glownie Lantany i Naglery. Ale w tej cenie to ta synta bedzie najlepsza. Bynajmniej nie te bressery co podałeś. Porozmawiaj z kimś kto ma Syntę( ja tu się nie będe wypowiadać) to Ci omówi co i jak. Jakie wyposażenie, przez co najlepiej widać itp. Ja mało syntą obserwowałem- żadnej planety nie widziałem 8"(kilka DS a te bardzo ładnie w niej wyglądały- na Naglere 31 i LVW nie wiem jakim :D ). Tylko Newtonem 6 Saturna i Marsa.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Jak do planet to raczej 130/900 : link

lub 90/900 tutaj: link.

Zawsze taniej a sprzęt ten sam. Ale cudów tym sprzętem nie zobaczysz, tak jak pisali koledzy powyżej. Zgadzam się z nimi na 100%.

W tej kwocie to bym celował na Syntę 6" na Dobsonie z drugiej ręki: link. Ten teleskop zmiażdży dwa wymienione wcześniej.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj! Polecam Synte 8'' na dobsonie Synta 8"

 

Koszt nowej ok 1300-1400zł, ale uzwaną i jeszcze gwarancji kupisz już w cenie 800-900 zł.

Ja kupiłem używkę z pyrexu i chwalę sobie.

Poczytaj na forum o tym teleskopie - to kultowy sprzęt! naprawde wysokiej klasy jak na swoją cene.

Dla mnie jedyną wada tego sprzetu to ciężar i trudność w przenoszeniu. Na wypady poza miasto autko wjest wymagane.

Napisz jeszcze czego byś sie spodziewał od teleskopu, w gre wchodza różne aspekty (np. jakie obiekty chciałbyś oglądać, czy to ma byc telep do obserwacji wizualnych, który montaż cie zadowala, czy chcesz robic zdjecia, czy to ma byc mobilny sprzet, czy chciałbys w przyszlosci rozbudowac go, czy masz miejsce na trzymanie wielkiej rury w domu, warunki do obserwacji, itp).

Przede wszystkim dużo czytaj na astro forach i nie napalaj sie na szybki zakup. lepiej przemysleć dobrze sprawe, bo może warto dołozyć parę groszy i kupić coś wartościowszego.

 

Pozdro. Barti

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.