Skocz do zawartości

Moje pierwsze próby dawne i obecne


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie, chciałbym podziękować za wysłuchanie prośby o utworzenie galerii dla żółtodziobów astrofotografii

 

Bez zbędnego gadania pakuje tu kilka zdjęć, z wiadomych przyczyn są to głównie szerokie pola :)

Obiekty DS tutaj http://forum.astropolis.pl/topic/35361-astro-foto-troche-inne-czyli-fotki-za-wszelka-cene/

 

b3be321c5b0652d6m.jpg 36301c296550ea8fm.jpg b5fcc7aa4b8876e8m.jpg aafb6e93c0c367eam.jpg

 

d3c0253e5f7a18ecm.jpg 69dbf5bb30246810m.jpg

 

1- 4 Panasonic Lumix LS60

5 06 Canon 1000D pozyczony

 

Planety i księżyc to Synta 8

Edytowane przez Mat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro powstał dział dla amatorów wrzucę swojego Jowisza

 

http://www.balerinki.republika.pl/Jowisz%203c.AVI

 

Animacja DivX wykonana bezpośrednio w ognisku Newtona 150/900, podczas ostatniej wielkiej opozycji Jowisza w 2010 r. udało się złapać znikający pas i jeszcze coś chyba czerwoną plamę, dzięki kamerce SDC-435, która ma makabryczny zapas wyostrzania (krawędzie wychodzą z orbity) plus wyłącznik krzywej gamma udało się dostatecznie podnieść kontrast, aby zlikwidować nieostrości seeingu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mat - Księżyc nawet nieźle wyszedł. Pożyczaj więcej Canona i rób szerokie pola ze statywu - moje ulubione tematy!

 

Astroccd - planeciarzem nie jestem, ale jak na sprzęt zastosowany, całkiem nieźle wyszedł ten Jowisz. Może trochę za ostro podciągnięty obraz został, przydałoby się trochę miękkości.

 

pozdrawiam

 

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mat - Księżyc nawet nieźle wyszedł. Pożyczaj więcej Canona i rób szerokie pola ze statywu - moje ulubione tematy!

Adam

Dzięki, właśnie takie zdjęcia chciałbym robić -bo wystarczy mały budżet. ale statyw to chyba będzie za mało, nawet do takich zdjęć trzeba by montaż paralaktyczny którego się pozbyłem :( . A canona wole nie pożyczać, wiecie jak to jest z pożyczaniem, raczej sam sobie coś kupię. Jak myślisz czy starszy 350D dorówna w czułości nowemu (???) 1000D

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

350tka poradzi sobie bardzo dobrze. Problemem może być precyzyjne ustawienie ostrości (brak w 350tcke podglądu na żywo), ale i to do się obejść.

 

statyw na początek wystarczy, przy 18mm ogniskowej możesz spokojnie 25 sek naświetlanie stosować i uzyskać efekty jak tu: http://forum.astropolis.pl/topic/28505-fotografia-statywowa/ lub to: http://forum.astropolis.pl/topic/25454-fotografia-z-niebem-w-tle/page__fromsearch__1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczy, ze co? nie ma wizjera? przecież ostrość można ustawić przed wykonaniem zdjęcia i spojrzeć na LCD czy jest ok :)

 

Dzięki za linki, to dokładnie to o co mi chodziło. Ogromnym zaskoczeniem są przepiękne wręcz zdjecia wykonane z czasami nawet 5s.d

 

Kurcze mam mnóstwo pytań takich bardzo podstawowych, wiec je tu napiszę, może admin nie zobaczy ze odbiegam od tematu: B)

 

1. Dlaczego fotki 5s z linków mają większy zasięg niż moje po 60s (nawet canonem 100D) ???

2. Co do 1. to podejrzewam ze to są jakieś czasy z obróbką, wiec proszę o wytłumaczenie (nie bić!) co można poprawić i czym

3.po co są darki, flaty?

4.po co robimy po 20 takich samych zdjęć, nie wystarczy jedno?

5. co nam daje większa ekspozycja? to chyba lepiej zrobić 300 zdjęć po sekundzie niż 1 po 300s?

6. dlaczego na niektórych zdjęciach z linków takie same czasy dają znacznie róże efekty (zasięg gwiazdowy)?

7. czy te flaty darki itp. są potrzebne przy fotografii statywowej???

8. Po co się stackuję?

Napisał by ktoś mądry jakiś tutorialik o takiej fotografii statywowej, co brać pod uwagę przy foceniu, jakieś, parametry, trochę o obróbce.....

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczy, ze co? nie ma wizjera? przecież ostrość można ustawić przed wykonaniem zdjęcia i spojrzeć na LCD czy jest ok :)

 

Dzięki za linki, to dokładnie to o co mi chodziło. Ogromnym zaskoczeniem są przepiękne wręcz zdjecia wykonane z czasami nawet 5s.d

 

Kurcze mam mnóstwo pytań takich bardzo podstawowych, wiec je tu napiszę, może admin nie zobaczy ze odbiegam od tematu: B)

 

1. Dlaczego fotki 5s z linków mają większy zasięg niż moje po 60s (nawet canonem 100D) ???

2. Co do 1. to podejrzewam ze to są jakieś czasy z obróbką, wiec proszę o wytłumaczenie (nie bić!) co można poprawić i czym

3.po co są darki, flaty?

4.po co robimy po 20 takich samych zdjęć, nie wystarczy jedno?

5. co nam daje większa ekspozycja? to chyba lepiej zrobić 300 zdjęć po sekundzie niż 1 po 300s?

6. dlaczego na niektórych zdjęciach z linków takie same czasy dają znacznie róże efekty (zasięg gwiazdowy)?

7. czy te flaty darki itp. są potrzebne przy fotografii statywowej???

8. Po co się stackuję?

Napisał by ktoś mądry jakiś tutorialik o takiej fotografii statywowej, co brać pod uwagę przy foceniu, jakieś, parametry, trochę o obróbce.....

 

Ad 3. Dark - odejmuje hotpiksele, Flat - przywraca równomierność iluminacji klatki (np. winietowanie, czy zabrudzenia matrycy).

 

Ad.4. Łączenie wielokrotnych ekspozycji ma na celu uśrednienie szumu, przez co mamy "gładszy" materiał i możemy wyciągnąć z niego więcej informacji

 

Ad. 5. Czas otwarcia migawki ma wpływ na ilość fotonów, które zarejestruje matryca. A jak wiemy, zdjęcie to przede wszystkim fotony. Zwiększanie ilości klatek neutralizuje szum, a zwiększanie czasu ekspozycji pozwala zarejestrować więcej fotonów (większy poziom sygnału). Łatwo sobie wyobrazić, że uzyskiwanie większej ilość informacji poprzez uśrednianie szumu ma swoje granice krytyczne, po których już nic więcej nie będzie przybywać. W danej długości ekspozycji zarejestruje się maksymalna X ilość fotonów. Naszym celem uśredniania jest próba pokazania ich jak największej liczby, ale nowych fotonów nie wyprodukujemy. To można zrobić tylko: a. zwiększając czas ekspozycji; b. zwiększając aperturę; c. zwiększając sprawność kwantową kamery.

 

Ad. 6. Obróbka, optyka.

 

Ad. 7. Jeżeli zależy Ci na jakości to na pewno są potrzebne. Jak zrobisz swoje zdjęcia, to na to pytanie będziesz w stanie odpowiedzieć sam ;)

 

Ad. 8 - patrz odpowiedź Ad. 5 i Ad. 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darki odejmujesz, żeby zredukować szumy i hot pixele. Więcej darki

Flatami redukujesz nierównomierne zaświetlenie matrycy i defekty (kurz itd). Więcej: flaty

Więcej zdjęć potrzeba do redukcji szumu i poprawy SNR. Więcej: stackowanie

Co dają większe czasy? Spróbuj w nocy zrobić zdjęcie 1/100sek i 10sek. Zobacz czy to to samo. Gdzie będzie lepszy SNR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ad. 7. Jeżeli zależy Ci na jakości to na pewno są potrzebne. Jak zrobisz swoje zdjęcia, to na to pytanie będziesz w stanie odpowiedzieć sam ;)

 

O właśnie, właśnie: w astrofoto jest tak, że dopiero po paru pierwszych próbach człowiek ma szanse zrozumieć co to i po co to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź teraz już mi się rozjaśniło!!!

 

Poniżej są moje próby drogi mlecznej, moglibyście to jakoś złożyć w programie DSS bo taki mam i napisać co i jak robicie? Nie stety moje próby z tym materiałem są mizerne. Tu jest w sumie z 22 minuty ekspozycji wiec chyba duzo materiału?

 

(zaraz wstawie link)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczy, ze co? nie ma wizjera? przecież ostrość można ustawić przed wykonaniem zdjęcia i spojrzeć na LCD czy jest ok :)

 

 

 

wizjer ma ale nie będziesz mógł na nim w nocy manualnie ustawić ostrości (w każdym razie będzie ciężko). tak jak napisałeś da się to obejść metodą prób i błędów sparwdzając kolejne zdjęcia przy zmianie minimalnej ostrości. 1000d ma Live view i na żywo widzisz jak zmienia się ostrość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz powiedzieć ze LCD w 350D pokazuje tylko różne ustawienia a nie można nim zobaczyć tego na co jest skierowany aparat?. Tylko można przeglądać w nim zdjęcia już zrobione???

 

 

PS załączam te pliki z drogą mleczną :)

http://www.sendspace.pl/file/d312bf1fc8f5ca091267e52

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz powiedzieć ze LCD w 350D pokazuje tylko różne ustawienia a nie można nim zobaczyć tego na co jest skierowany aparat?. Tylko można przeglądać w nim zdjęcia już zrobione???

 

Dokładnie tak. Kadr na LCD zobaczysz dopiero po zrobieniu zdjęcia. Pozostaje jeszcze opcja połączenia z laptopem i ściąganie zdjęć na bieżąco, co w pewnym sensie ułatwia pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za info, w sumie to nie jest jakas supoer wazna rzecz, ja i tak ostosc oceniam po zrobieniu zdjęcia: )

 

 

PS Przepraszam ze ględzę ale znalazłem jeszcze pliki nieba z Canona 100D , mógłby ktoś obrobić te pliki jak i pliki powyżej z mojego kompaktu wiem, ze to pewnie jest sporo czasu ale zalezy mi, bo chciałby zobaczyć róznicę :)

 

Fotki cykane canonem więc będziecie wiedzieć co robić :)

 

http://www.sendspace.pl/file/50ed12051187f56d84d01ba

 

A poniżej to co mi wyszło odpowiednio: pierwsze zdjęcie to mój kompakt a drugie to canon 1000D. Chciałbym to porównać z tym co Wam się uda wycisnąć

moja próba1.jpg

moja próba.jpg

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wczorajszy test prowadzenia, na astrokoziołku własnej (wspólnej) roboty, jak myślicie, jest dobrze ?

Prowadzenie ręczne

 

chodziło mi tylko o sprawdzenie czy koziołek da radę trochę zniwelować ruch gwiazd, zasięg wizualny 2Mag bo były :burza: ale na zdjęciu uwieczniły się słabsze gwiazdki (4,5M)

Orion to ogniskowa 6mm (?) a drugie to 17 mm(przybizenie optyczne 4x) - hm.. coś chyba większa jest na oko - jak myślicie? przepisałem z EXIFA

 

ekspozycje 60s

prowadzenie_60s_S_II.jpg

prowadzenie_60s_dłuższa_ogniskowa_4x.jpg

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sds2.jpg

 

Mat

 

to najwięcej co udało mi się wyciągnąć z twojego linku. Za mało klatek i dom w kadrze nie pozwolił usunąć gradientu i balansować kolorów. następnym razem postaraj się pójsć w pole.

 

pzdr

 

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sds2.jpg

 

Mat

 

to najwięcej co udało mi się wyciągnąć z twojego linku. Za mało klatek i dom w kadrze nie pozwolił usunąć gradientu i balansować kolorów. następnym razem postaraj się pójsć w pole.

 

pzdr

 

adam

 

Cenna uwaga, nie wiedziałem ze takie elementy mogą przeszkodzić w obróbce - dzięki. Co do klatek to ile by tak trzeba było by zredukować szum z 1600ISO ?

 

Super Ci się udało z tym zdjęciem - bardziej przyjemniejsze dla oka niż moje no i chyba większy zasięg (?) - ale mgiełki od Drogi Mlecznej nie widać :( .Używałeś programy DSS czy coś innego jescze? - ja kompletnie gubię się w tych krzywych i poziomach. Zawsze po stackowaniu wychodzą mi takie dziwaczne fotki, albo super prześwietlone, albo balans kolorów całkowicie "kosmiczny", wiesz co może być przyczyną?

 

Czy przy takim LP można focić jakieś rozległe mgławice? - bo widze ze świetnie to światło usunąłeś

 

Zwiększenie ilości klatek zmniejszy szum i powinno ciut więcej pokazać, a jak myślisz czy przy takim niebie zwiększenie ekspozycji coś da czy tylko wzmocni się poświata tła?

 

Cichutko proszę o przerobienie zdjęcia z kompaktka :) jeśli oczywiście masz czas

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba by co najmniej 20, ale problem przy statywowej fotografii będzie taki, że nie da się już tego tak prosto poskładać. duża rotacja pola wyjdzie, więc chyba lepiej będzie obniżyć iso do 800 i zrobić 10x30 sek klatek. wtedy i szum mniejszy i rotacja tak straszna nie wyjdzie.

 

ja używam irisa do składania i Canonowskiego Digital Photo Profesional do finalnej obróbki. Jak w DSS wychodzą ci dziwne kolory to musisz zaznaczyć opcję by finalnym zdjęciu zrobił : Align RGB chanel in final image.

 

LP nie pomaga w wydobyciu szczegółów Drogi Mlecznej. U mnie w ogródku zasięg jest około 4 mag i na szeroko nie udało mi się dużo szczegółów wydobyć. Ale już za miastem przy 5,5 już całkiem fajnie było.

 

z kompaktu chyba więcej się nie wyciągnie. plik jest tez chwilowo niedostępny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dawno nie dodawałem sowich fotek, dziś to nadrobię.

 

Wstawiam fotki zrobione CANONEM.... A75 :szczerbaty:

 

31x15s (200 ISO)

 

lekka łuna z lewej to oczywiście księżyc w pełni.

 

Podoba się? :szczerbaty:

 

surowa i finalna

surA.jpg

labadzA.jpg

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza kontynuacja, zdjęcie Łabędzia zbierane w tym samym czasie. tylko na ISO 400. Księżyc troszeczkę niżej więc tak jakby więcej szczegółów!?

 

50x15s, Dodana wersja podkręcona, obok

 

Na dzisiejszym zdjęciu wydaje się jakby ISO 400 nie dawało więcej szczegółów a jaśniejsze tło, wydaje mi się ze trochę większa i ilość detali jest zasługą niżej położonego księżyca. Czy to jest normalna reguła czy tylko mi się tak udało?

 

Na koniec Kasjopeja i andromeda z M31 (21x15s)

labedzo.jpg

labedz_popr.jpg

kasjopeja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.