Skocz do zawartości

Bąble w kosmicznym oceanie


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

chyba sie zepsuł silnik AP bo nie pokazuje Twojej edycji, Adamie, pierwszego posta.

p.s.

Też kiedyś miałem maluszka i nową firmę ;)

Ale fotka robi wrażenie - ależ tego tworzywa dużo w kosmosie! WOW

{ten post spoko do wycięcia}

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy jakbym z tego zrobił zagadkę, to by ktoś zgadł? Teraz jest już łatwiej :P

To akurat dość łatwy, rzekłbym super charakterystyczny obiekt od kiedy Tiamat nazwał go twarzą diabła ;)

 

Gdzieś tam do odszukania w starszych postach AF.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miewam tak dobre warunki wcale nie tak rzadko, dlatego zdecydowałem się kupić astrograf z 3 metrową ogniskową (kończy się produkować).

ODK16 ? Chyba ze to nie ze stajni Oriona...

Jesli tak to ciekawe ewolucja od newtona w kierunku DK :).

Zastanawiałem sie kiedyś, mając do dyspozycji pikselu 10um, na jaka max ogniskowa bym się szarpnął. 2.7m to wyzwanie przez duże W.

Powodzenia.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie użyłbym słowa ewolucja, bo to by znaczyło, że 3 metry jest lepsze od 1,2 metra, a to zupełnie nie tak. ODK16 to sprzęt to zupełnie innych zastosowań, bo jak wiesz, w astro nie ma nic uniwersalnego. Potrzebuję osiągnąć maksymalny sampling, który przy moich warunkach i przy pikselu 9um oscyluje przy 2,5-3 metrach. Znając te wymagania już nie trudno dobrać teleskop. RC odpadają (hiperboliczne lustra to horror, szczególnie przy kolimacji, a ich idealne parametry to mit z przeszłości), 20-24" newton odpada, bo musiałbym wszystko wymienić, włącznie z obserwatorium. Zostaje tylko nowy hit, czy skorygowane D-K. Dają one najlepsze parametry obrazu (spot size) ze wszystkich dostępnych na rynku konstrukcji (poza oczywiście skorygowanymi newtonami).

 

Do wyboru mamy w zasadzie 2 marki - Planewave i Orion Optics. Z racji biznesowych bliżej mi do OO (i taniej). Poza tym, OO jest tuż za rogiem, więc wiem, że jeżeli trafię na problemy (np wady sprzętowe) to je łatwo rozwiążę.

 

Nikt tego w PL jeszcze nie robił, więc podążam dosyć dziewiczym tropem (duża apertura, wielka ogniskowa, wielka matryca). FOV będę miał zbliżony do tego, który często widać na forach ze standardowych zestawów, z tym, że sprawność połykania fotonów i rozdzielczość będzie masakryczna.

 

Będziemy mieć 2x ODK16 wkrótce na stocku (od ręki), więc jakbyś reflektował, to będzie dobry rabat :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

 

Będziemy mieć 2x ODK16 wkrótce na stocku (od ręki), więc jakbyś reflektował, to będzie dobry rabat :szczerbaty:

Kusi ale... nie zmieści mi się do samochodu ! :-))))

 

Ostatnio mam mały regres w astrofoto. Musze się zabrać za to .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kusi ale... nie zmieści mi się do samochodu ! :-))))

 

Ostatnio mam mały regres w astrofoto. Musze się zabrać za to .....

Hehe, w sumie przy takich budżetach można by jakieś samochody do wożenia dorzucać gratis :P Tarpan?

Swoją drogą - byłbyś chyba pierwszym astrofotografem, który zabiera prawie pół metrowy astrograf w teren.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, w sumie przy takich budżetach można by jakieś samochody do wożenia dorzucać gratis :P Tarpan?

Swoją drogą - byłbyś chyba pierwszym astrofotografem, który zabiera prawie pół metrowy astrograf w teren.

Jestem ginącym gatunkiem :) Juz mało kto z 8 calami jeździ regularnie w teren w Polsce. Większość pobudowała astrobudki i.. brawo dla nich.

 

Tarpan to też obiekt muzeum. Lepiej dedykowana przyczepa kampingowa przerobiona jako mobilne obserwatorium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.