Skocz do zawartości

VdB 152 i DeHt5 i LBN 538


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Kompleks mgławic w gwiazdozbiorze Cefeusza.

Najbardziej znana z nich to VdB 152 przez jednego z kolegów nazwana pożeraczem gwiazd :) ( ciemna mgławica pyłowa w centralnej części obrazu zakończona rozjaśnieniem podświetlanym przez błękitnego olbrzyma) Pozostałe elementy ciemnej mgławicy są klasyfikowane jako B 175. Poniżej VdB 152 widać niebieskie pole z lewej strony ograniczone czerwonym półksiężycem- to mgławica planetarna odkryta w 1979 roku przez duo Dengel-Hartl ( DeHt5). Jej najjaśniejsza cześć ma także oznaczenie LBN 538.

 

Setup: FSQ-106N, STL-11k, EM-11. Fitry LRGB Baader Planetarium. Temp.chipa -20 C.

L:R:G:B- 180:60:60:60. Subs 10 min.

Brok n/Bugiem. 3-4.09.2011.

Final.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny ten szeroki kadr. Pokazuje znakomicie pyl tego rejonu.

W mniejszy kadrach niestety tego tak dorze nie widac. Dodatkowo na korzyść działa tutaj resize który powoduje ze gwiazdki nie sa az tak rozlane jak w zdjeciu pelnej rodzielczosci a wiadomo ze wyciaganie sygnalu w tego typach obiektow robi rzeźnie na gwiazdkach.

Znakomita praca. Bardzo dobrze wykorzystałeś kamerę z takim chipem pod ciemnym niebem :)

 

Na marginesie to w pełni można docenić prace jak się samemu zjadło zeby na obiekcie ;) w mniejszym kadrze gdzie tak rozlegly pyl nie moze byc odpowiednio ukazany. Ty chyba tez kiedys do niego robiles juz podejscie.

http://astropolis.pl/topic/30137-van-den-bergh-152-vdb-152/page__view__findpost__p__373404

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę piękna fota Maciek! Jednak z małego chipu takie obrazki są nie do osiągnięcia - już wiem na co zbierać :) Maciek, a jak w praktyce wypada porównanie ST2k i STL11M na tego typu obiektach? Duża różnica w szumie, łatwości obróbki itp?

Kuba, myślę że jednak z dużego chipa jest łatwiej. Popatrz na czasy- jak robiłem VdB 141 to tej luminancji było cztery razy więcej.

Pozdrawiam przy okazji.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Maciek, a jak w praktyce wypada porównanie ST2k i STL11M na tego typu obiektach? Duża różnica w szumie, łatwości obróbki itp?

Qba pomniejsz sobie swoja 152 do rozmiarow Macka a sam zobaczysz jak bardzo mozesz jeszcze ciagnac i ciagnac sygnal i nikt nie zauwazy artefaktow.

Juz raz Maciek dal crop ze zdjecia z STL-ki, ktore normalnie zmniejasza o 50%. Ja wiecej juz nie chce ogladac takich kropow ;) Wole jego podejscie w granicach 1600-2000. Jego zestaw jest stworzony do szerokich mglawic gdzie latwiej mozna kontrastowac i uwidaczniac stuktury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, cenię bardzo Twoje zdanie ale pozwolisz ze nie do końca się tym razem z nim zgodzę:)

Od tamtego cropa dużo uczyłem sie obróbki.

Pokaże Ci jak pozwolisz crop 1600x 1100 ( około) czyli prawie taki jak obrazek z ST 2000....nie jest chyba beznadziejnie? No oczywiście że nie tak dobrze jak po resize , ale ....

Crop.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Pokaże Ci jak pozwolisz crop 1600x 1100 ( około) czyli prawie taki jak obrazek z ST 2000....nie jest chyba beznadziejnie? No oczywiście że nie tak dobrze jak po resize , ale ....

Nauka nie poszla w las :) Tak trzymaj bo ten crop zmienia postac rzeczy i wyglada naprawde bardzo dobrze.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mając troszkę czasu i niepohamowany ciąg do wiedzy ( hahaha ale to fajnie brzmi :) ) postanowiłem pobawić się nowymi metodami obróbki ciemnych mgławic. Oczywiście podstawą jest to dobry materiał wyjściowy.

Nowa wersja VdB 152 z mocniej odcinającą się mgławicą.

 

test2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.