Skocz do zawartości

Van den Bergh 152 (vdB 152)


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

To moja pamiątka z Bieszczad. Kilka osób pytało co ja tam właściwie robiłem a ja właśnie tam rzeźbiłem 152 figurkę van den Bergha
Materiał dojrzał do publikacji.

Van den Bergh 152 (vdB 152) – ciemna mgławica refeleksyjna znajdująca się w konstelacji Cefeusza w odległości około 1400 lat świetlnych od Ziemi. Została skatalogowana przez Sidneya van den Bergha w jago katalogu mgławic refleksyjnych jako vdB 152 oraz w katalogu Cederblad jako Ced 201.

Mgławica van den Bergh 152 jest ciemną mgławicą przesłaniającą gwiazdy tła. Równocześnie rozprasza światło jasnej gwiazdy BD+69 1231 nadającej fragmentom mgławicy niebieskawy kolor. Światło ultrafioletowe pochodzące od gwiazdy jest źródłem czerwonawej luminescencji ciemniejszych obszarów mgławicy. Gwiazda centralna nie powstała w Van den Bergh 152, lecz jedynie przywędrowała na obszar mgławicy na co wskazują różnice prędkości gwiazdy i obłoku.

Dla przypomnienia skąd tak a dziwne oznaczenie obiektu. Katalog stworzony przez pana Bergha zawiera 158 mgławic refleksyjnych. Został pierwotnie opublikowany w 1966 roku przez Sidney'a van den Bergh'a. Zdaniem van den Bergh'a zawiera informacje dla wszystkich gwiazd BD i CD na północ od -33 w układzie gwiezdnym, które są otoczone mgławicami refleksyjnymi widocznymi przez filtr niebieski i czerwony na zdjeciach zrobionych przez obserwatorium Palomar w czasie programu skanowania i katalogowania obiektow niebieskich. Z tego co wiem to było ich kilka. Bliższe mgławice refleksyjne leżą głównie wzdłuż pasa Gould'a, natomiast bardziej odległe koncentrują się na płaszczyźnie galaktyki.


Zdjęcie przedstawia dużo więcej niż samą mgławice która tak na prawdę skatalogowana jest jako ten podświetlony obszar na przodzie kompleksu. Gdyby tak zdjęcie postawić w pionie to można by to było uznać za dymek nad ogniskiem

FSQ,2KXC/XCM, 5.5h L , 3h LRGB

 

Remastered version 2013 :)

vdb152_2009_v2_800.jpg


Większa rozdzielczość TUTAJ http://www.astromarcin.pl/images/nebulas/VDB152/vdb152_2009_v2_1600.jpg

 

 

 

Wersja z 2009
vdb152c_2009_800.jpg

Większa rozdzielczość TUTAJhttp://www.astromarcin.pl/images/nebulas/VDB152/vdb152c_2009_1440.jpg

Edytowane przez MarcinPc
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetne, piękny kadr :), chociaż widać po gwiazdkach, jak mocno musiałeś wyciągać, żeby było widać to czarne na czarnym

Krzysiek, Marcin w zasadzie to podał: "5.5h L , 3h LRGB", choć fakt, czasem przydała by się legenda do tych "szyfrów" ;)

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, Marcin w zasadzie to podał: "5.5h L , 3h LRGB", choć fakt, czasem przydała by się legenda do tych "szyfrów" ;)

"Szyfry" rozszyfrowałem, ale nie wyraziłem się jasno - chodzi mi o to ile klatek składa się na to 5.5L (czyli 33x10 minut L czy może 17x20 minut L)?

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak zaglądaliśmy Ci pod "pokrywkę" laptopa, żeby podpatrzeć co się tam smaży, ale tajemnica się utrzymała :Beer:

 

Gratulacje :notworthy::notworthy::notworthy:

 

Warto wyjeżdżać pod bieszczadzkie niebo po takie obiekty, choć jest cholernie daleko. Z miasta chyba poza zasięgiem, chyba, że zdarzy się kilka tygodni permanentnej pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Zastosowałęm popularny dzisiaj Liquify alias skraplanie/deformacja na tej mniejszej wesrsji w porzednim poscie na wybranych jaśniejszych gwiazdkach. Wersja u góry to ta "poprawiona".

Do tej pory jechalem mieszanką minimize i/lub warstwy. Mimo wszystko trzeba uważać bo można sobie zdeformować trochę otoczenie ;)

Taka pogoda a astrofografowie twardo siedzą przed komputermi i komentują hehehe... Grila Panowie zaplanujcie na wieczór :)

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.