Skocz do zawartości

SkyWatcher EQ8 i GSO 12″ RC


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

a czy planowane są testy budżetowych zestawów??

mnie trochę odrzuca cena montażu choćby

weźmy na ten przykład RCka 8" plus EQ6 ...

 

Niestety, póki co nie kupię kolejnego RC'ka (nawet 8"). Poza tym, z 8" jest cała masa zdjęć, do tego, o ile dobrze się orientuję, jest ich już parę w PL. Kupiłem 12" bo pasuje mi do moich wymagań, a poza tym, warto jej poświęcić czas, bo nic praktycznie o niej nie ma (nawet zdjęć w internecie).

 

PS. Ale nie załamuj rąk, bo w sprawie tych chińskich RCków nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Będzie niespodzianka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widać Adam podpiął tego RC'ka do swojego DDM'a :-) a nie do EQ8

 

P.

 

Póki co - tak. Muszę zaczekać, aż Jazz znajdzie czas, żeby popracować przy testach. EQ8 jest za duży i za ciężki żebym sam się z nim męczył ;) Za stary już jestem. Poza tym, na DDM85 nie musiałem się męczyć ze złączkami i dało się to spiąć "na szybko" (brak potrzeby guidowania znacznie upraszcza całość). Po prostu zawiesiłem RCka, zrobiłem okablowanie i tyle.

 

Celowo w czasie pierwszych zdjęć nie chciałem go kolimować i o dziwo, jest całkiem nieźle, jak na format APS-c bez korektora. Widać lekką dekolimację, ale jak na chińszczyznę, które przejechała parę krajów jest mocno zaskoczony.

 

Poniżej pierwszy strzał. 3x5 min w beznadziejnych warunkach (Księżyc w pełni). Gwiazdy na najlepszych klatkach miały wczoraj ~1,5" kątowej, więc jest... genialnie :D

m13.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś chciał zobaczyć surówkę, to załączam. Widać, jak okropnej jakości miałem niebo. Co więcej, widać także winietę. Oczywiście taki RCek optycznie jej nie ma, ale wczoraj na szybko chciałem to wszystko ze sobą połączyć, więc po prostu wsunąłem do Moonlite 2,5" przejściówkę na T2 i zrobiłem ze złączek długą tulejkę, żeby tylko zawiesić kamerę. Backfocus od tyłu teleskopu wynosi ~288 mm więc jest sporo miejsca na różne gadżety. Nie mniej, muszę kupić duże dystanse do wyciągu, żeby go odsunąć od teleskopu i ze złączkami przejść na M48. Wtedy winiety nie będzie.

 

Dzisiaj też podkolimuję teleskop. Generalnie już widać, że format APSc obsłuży bez problemu i bez żadnego korektora. Nice.

 

https://www.dropbox.com/s/2bvyvshfbtck258/m13-002_l.fit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że tak wtrącę odnosnie zdjęć zestawu. W astromarkecie nie ma żadnego przystojnego/przystojnej co by stanąć przy zestawie i dać choć odrobinę skali setupu?. ;) Ewentualnie zdjęcie z puszką piwa dla skali rozmiarów (koniecznie Heweliusz co by astro klimat utrzymać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że tak wtrącę odnosnie zdjęć zestawu. W astromarkecie nie ma żadnego przystojnego/przystojnej co by stanąć przy zestawie i dać choć odrobinę skali setupu?. ;) Ewentualnie zdjęcie z puszką piwa dla skali rozmiarów (koniecznie Heweliusz co by astro klimat utrzymać).

 

No nie ma, same brzydale ;) Musimy kobietę poprosić :P

 

Na poniższych zdjęcia widać mój "wynalazek" przejściówkowy, za który powinno się karać śmiercią. Przejściówka 2" > T2 jest po prostu wsunięta w wyciąg na clamping ringach, a biorąc pod uwagę długość całego zestawu to... i tak szacunek dla tego teleskopu, że tak ładnie rysuje przy takich przegięciu ;) Muszę zamówić gwintowaną przejściówkę z 2,5" wyciągu Moonlite na M48. Wtedy będzie dopiero można mówić o kolimacji.

 

PS. Na temat logistyki kabli proszę się nie wypowiadać :D. Wbrew pozorom, żaden kabel tu nie wisi, bo wpięte są w oś deklinacji ASA. Niestety, przyzwyczaiłem się do bardzo małej ilości kabli w zestawach premium. Tu, żeby zasilić sterownik robofocusa, do tego kamerę QHY (dzięki Paweł za wypożyczenie), trzeba zrobić już niezłą pajęczynę.

zdjęcie 1.JPG

zdjęcie 2.JPG

zdjęcie 3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że tak wtrącę odnosnie zdjęć zestawu. W astromarkecie nie ma żadnego przystojnego/przystojnej co by stanąć przy zestawie i dać choć odrobinę skali setupu?. ;) Ewentualnie zdjęcie z puszką piwa dla skali rozmiarów (koniecznie Heweliusz co by astro klimat utrzymać).

DuRuS, ja mogę stanąć jak chcesz :-))))))

 

Tu, żeby zasilić sterownik robofocusa, do tego kamerę QHY (dzięki Paweł za wypożyczenie), trzeba zrobić już niezłą pajęczynę.

Nie ma problemu - polecam się :-) Ważne że się sprawdza :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi jedną rzecz - planuję docelowo mieć RC8

carbon GSO nie jest wcale taki drogi

tylko jaki montaż to pociągnie - nie mam wolnych środków żeby kombinować z niewiadomo jaką kasą (ASy czy inne Takiehaszcze)

to ma być zestaw budżetowy - dostarczający funu a nie zmartwień i mega wydatków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, polecam do tego RC-ka ten reduktor: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4955_Astro-Physics-CCDT67-0-67x-Reducer-2----e-g--for-GSO-RC.html

Uzywalem z 8RC i sprawowal sie bardzo dobrze.

 

Mam z TS'a parę rzeczy do sprawdzenia. Dobrze działają reduktory od refraktorów, ale trzeba to sprawdzić. Taką mam misję ;) Proponowany przez Ciebie reduktor oczywiście znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi jedną rzecz - planuję docelowo mieć RC8

carbon GSO nie jest wcale taki drogi

tylko jaki montaż to pociągnie - nie mam wolnych środków żeby kombinować z niewiadomo jaką kasą (ASy czy inne Takiehaszcze)

to ma być zestaw budżetowy - dostarczający funu a nie zmartwień i mega wydatków

 

Działający EQ6 na pewno sobie z tym poradzi. Bez przesady. RCek jest krótszy od newtona, więc wymogi ma nawet trochę mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co - tak. Muszę zaczekać, aż Jazz znajdzie czas, żeby popracować przy testach. EQ8 jest za duży i za ciężki żebym sam się z nim męczył ;) Za stary już jestem. Poza tym, na DDM85 nie musiałem się męczyć ze złączkami i dało się to spiąć "na szybko" (brak potrzeby guidowania znacznie upraszcza całość). Po prostu zawiesiłem RCka, zrobiłem okablowanie i tyle.

 

Celowo w czasie pierwszych zdjęć nie chciałem go kolimować i o dziwo, jest całkiem nieźle, jak na format APS-c bez korektora. Widać lekką dekolimację, ale jak na chińszczyznę, które przejechała parę krajów jest mocno zaskoczony.

 

Poniżej pierwszy strzał. 3x5 min w beznadziejnych warunkach (Księżyc w pełni). Gwiazdy na najlepszych klatkach miały wczoraj ~1,5" kątowej, więc jest... genialnie :D

 

No właśnie - wyglada to genialnie!. A jak z jakościa wykonania?. Jesli jest OK i parametry tych kwarcowych szkieł rzeczywiscie są takie jak podaje producent, to cena jest fantastycznie niska...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.