Skocz do zawartości

Pytanie. Co wybrać SW AZ-EQ6, Celestron CGEM czy Celestron CGEM DX


dargeo

Rekomendowane odpowiedzi

@ dargeo: Bardzo chętnie poznam Twoją opinię i wrażenia po testach, dzięki!

 

@ Pav1007: Szukam montażu uniwersalnego, który pozwoli mi na obserwacje wizualne i zabawę w astrofoto (docelowo będę miał dwie tuby). Wiem, że do wizuala najlepszy byłby dobson, ale nie chcę kupować dwóch montaży. Co do astrofoto, to dopiero zaczynam swoją przygodę i też zdaję sobie sprawę, że na początek wystarczy "zwykły" EQ3-2 + mała tuba, ale wychodzę z założenia, że wolę zainwestować więcej teraz i mieć rozwiązanie na długie lata.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje dawne wątki o CGEM (pewnie wyszukiwaraka Astropolis ich nie znalazła):

http://astropolis.pl/topic/26199-cgem/ - pierwsze wrażenia i nieudane próby precyzyjnego guidingu

http://astropolis.pl/topic/30126-guiding-cgem-eq6/ - walka z guiderem zakończona bardzo pozytywnie

 

Ogólnie z montażami to jest tak, że są one najważniejszą częścią zestawu astrofoto. To jak fundament pod domem. Trzeba kupić najtańszy z tych na które Cię nie stać ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ dargeo: Bardzo chętnie poznam Twoją opinię i wrażenia po testach, dzięki!

 

@ Pav1007: Szukam montażu uniwersalnego, który pozwoli mi na obserwacje wizualne i zabawę w astrofoto (docelowo będę miał dwie tuby). Wiem, że do wizuala najlepszy byłby dobson, ale nie chcę kupować dwóch montaży. Co do astrofoto, to dopiero zaczynam swoją przygodę i też zdaję sobie sprawę, że na początek wystarczy "zwykły" EQ3-2 + mała tuba, ale wychodzę z założenia, że wolę zainwestować więcej teraz i mieć rozwiązanie na długie lata.

 

Pozdrawiam

 

Będą to testy można powiedzieć laika, ale na pewno pod astrofoto :)

A co do wyboru to wybrałem to co uważałem że będzie najlepsze do astro a nawet ciut więcej :) (długo odkładałem )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje dawne wątki o CGEM (pewnie wyszukiwaraka Astropolis ich nie znalazła):

http://astropolis.pl/topic/26199-cgem/ - pierwsze wrażenia i nieudane próby precyzyjnego guidingu

http://astropolis.pl/topic/30126-guiding-cgem-eq6/ - walka z guiderem zakończona bardzo pozytywnie

 

Ogólnie z montażami to jest tak, że są one najważniejszą częścią zestawu astrofoto. To jak fundament pod domem. Trzeba kupić najtańszy z tych na które Cię nie stać ;-)

 

Dzięki za linki z cennymi poradami.

Bardzo mi się też podoba ta porada finansowa - słyszę ją pierwszy raz i będę musiał to sobie poważnie przemyśleć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Chciałem kupić numery AA, w których była recenzja AZ-EQ6, ale na stronie widzę, że nr 15 jest niedostępny :( . Nr 13 jest i go zamawiam. Chyba się spóźniłem. Czy jest jakaś inna możliwość dostania tej recenzji?

 

Sprawdzę u siebie czy nie mam jeszcze nru 15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć,

 

trochę powiało archeologią ale temat tego wątku mnie wybitnie interesuje. W związku z faktem, że mam dwie rurki (a właściwie rurkę i betoniarkę) a jeden montaż, potrzebuje drugi.

Montaż drugi do astrofotografii ale mobilny, czyli taki który wyniosę z garażu, postawię na podjeździe i szybko uruchomię po przyjściu z pracy. Na montażu tym powieszę tylko TS 65q z Canonem , więc niewiele.

Początkowo bardzo napaliłem się na cgem dx, przyznam że głownie z powodu łatwego w obsłudze nexstara i prostemu ustawieniu na gwiazdę polarną. Pop prostu przyzwyczaiłem się i w swoim cg5gt bez problemu mogę robić ekspozycje bez guidingu do ok. 60 sek. drugim czynnikiem być wygląd samego montażu. Niestety im dłużej przeczesuje internet celem pozyskania informacji na temat prowadzenia tego montażu , tym bardziej przechodzi mi ochota na niego. Co prawda głownie są to informacje o cgem, ale generalnie ludzie którzy go kupili piszą ze to shit. Mimo plotek ze cgem dx jest budowany wg wyzszych standartów i z przebranych części dalej nie daje rady w astrofoto.

 

Zeby było jasne, szukam montażu tylko do astrofoto. Moj cg5gt celuje z C8 i Q65 z goto jak snajper, ale wiadomo że do astrofoto się nie nadaje. Niestety jest dziura cenowa między montażami za 8-10 k zł a tymi za ponad 20 k.

 

Wygląda na to że jedynym na placu boju pozostaje Sw AZ-EQ6. I tutaj apel do posiadaczy tego montażu. Jak się wam spisuje? Nie znam synscan'u wiec pytam czy jest tam cos podobnego do polar align w celestronie? jak mechanicznie wypada tj. ew. luzy, głośność, mozliwość łatwego wyważenia itd?

 

 

Chyba że, niestety trzeba dopłacić do innego montażu , nie wiem losmandy g11 ?

 

Seb

 

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie planujesz focić niczym większym, niż TSAPOQ65, to ja nie widzę sensu na zakup czegoś cięższego, niż HEQ5. Po co się męczyć z dźwiganiem AZEQ6, a tym bardziej CGEM DX, skoro fotki będą takie same? Jakość prowadzenia tych montaży jest bardzo podobna, a i tak żaden z nich nie poradzi sobie bez guidingu z czasem większym, niż jakieś 120-180s. Te montaże różnią się głównie nośnością, a tej nie potrzebujesz aż tyle. W SynScan jest opcja poprawiania ustawienia na polarną, ale ja nie widzę sensu na jej stosowanie, bo ustawienie za pomocą poprawnie ustawionej lunetki jest w 100% wystarczające do guidowanych fotek.

Jeśli marzy Ci się robienie zdjęć nieguidowanych, to chyba dopiero jakieś losmandy, albo jeszcze droższe i cięższe montaż z górnej półki sobie z tym poradzą. SW i Celestron nie da rady bez guidingu. Szkoda, że nie ma na rynku "lekkich" montaży o wysokiej jakości. Taki np ASA wielkości NEQ6 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz nie wiem czy mój jest wyjątkowy ale bez gaidingu prowadzi spokojnie po 300s

To albo miałeś szczęście, albo masz za małe wymagania co punktowości gwiazd, bo nie wierzę, żeby miał PE na poziomie +-1", bo to 10x lepiej, niż przeciętny montaż tej klasy :) Z czasem zauważysz pewnie, że to ,co nazywasz punktową gwiazdą jest tak na prawdę nieakceptowalnym plackiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa tabelka. Prawie wszystkie montaże w jednym miejscu.

 

 

http://lambermont.dyndns.org/astro/pe.html

 

 

Swoją drogą wydaje się to nieprawdopodobne że w cenie do 20 k zł (5 k euro ) nie można trafić na dobrze zrobiony w europie montaż, powtarzalny bez koniecznosci robienia poprawek, wymiany smarów, łozysk, hypermodów, ovisionów, aeroquestów itp.

 

Seb

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.