Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...

emeł świetna jakość zdjęć.

 

Zdumiał mnie fragment krawędzi Księżyca obrazowany na Twoim zdjęciu z ogniskowej 4500 mm na wysokości Mare Humboldtianum. Pozwoliłem sobie na małe spreparowanie fragmentu Twojego zdjęcia (załącznik). Skala zdjęcia jest imponująca, ale to co zobaczyłem - wprawiło mnie w osłupienie. Wczorajsza libracja ponad siedmiostopniowa (dzisiaj jeszcze większa!) pozwalała na sięgnięcie daleko "poza krawędź" Srebrnego Globu. Zapewne dzięki obniżeniu terenu na obszarze Morza Humboldta - mogłeś sięgnąć dużo dalej - ponad 10*, aż za południk 100*!

 

To co teraz napiszę, warte jest podkreślenia. Zobrazowałeś krater Compton i jego monumentalną górkę centralną. Nie mam co do tego wątpliwości. Moje największe uznanie dla Ciebie. Górka centralna Comptona widoczna jest na pozostałych zdjęciach (nawet na gorszej jakości moich), ale duża skala Twojego zdjęcia pozwala na skuteczniejszą analizę. Myślę, że sympatycy naszego satelity również docenią ten fakt, choćby lajkując Twój post. Jestem pod wrażeniem i szczerze Ci gratuluję.

Genialne zdjęcie i świetna analiza. To jest astronomia amatorska ( o ile nie dużo więcej) na najwyższym poziomie. Kapitalna publikacja.

P.S.

Widziałem to bezpośrednie przez NT 12" i ortoskop Zeissa 5mm + barlow GSO 2,5x. Ten zestaw daje przepiękne płaskie i ostre pole.

Edytowane przez ryszardo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się ryszardo, że udało Ci się na własne oczy zobaczyć Comptona i jego centralną górkę. Wczoraj i dzisiaj utrzymuje się ekstremalna libracja wschodnia (7,5*), może zatem ktoś jeszcze skorzysta z dobrej pogody i odkryje dla siebie Comptona. Może ktoś to sfotografuje?

 

Jak widać z linków z postu heweliusza, dyskusja nad Comptonem przed siedmioma laty była poruszająca i pouczająca. Autorzy zdjęcia korzystali z libracji na poziomie poniżej siedmiu stopni - teraz mamy lepsze warunki - skorzystajmy więc. Trzeba jednak podkreślić, że spada z każdym dniem kontrast obserwowanych struktur.

 

Jeszcze raz - gratulacje dla Marcina i prośba o kontynuację fotografowania tego obszaru dzisiaj.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu mam chwilę, żeby usiąść do komputera i spokojnie coś napisać. Przede wszystkim bardzo dziękuję za miłe słowa i szczegółową analizę zdjęć. Bez niej nie byłyby nawet w połowie tak interesujące, bo - i tu pozwolę sobie zacytować klasyka - "ja tylko pociągnął...".

 

Bardzo żałuję, że wczoraj nie miałem możliwości fotografować. Ale dzisiaj nie odpuszczę i gorąco zachęcam do tego samego pozostałych forumowiczów.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Zapewne dzięki obniżeniu terenu na obszarze Morza Humboldta - mogłeś sięgnąć dużo dalej - ponad 10*, aż za południk 100*!

 

To co teraz napiszę, warte jest podkreślenia. Zobrazowałeś krater Compton i jego monumentalną górkę centralną.

Jakbym był w dziale Poszerzamy horyzonty i Dalekie Obserwacje :) Wyobrażam sobie, jakbym był na dnie krateru Compton to Ziemi pewnie bym nie widział, ale wystarczy, że wspiął bym się na centralną górkę w odpowiednim czasie, to naszą planetę bym dostrzegł.

Nie mam możliwości aby teraz, w dogodnych warunkach sfotografować Księżyc, ale temat tak rozbudził wyobraźnię aby na archiwalnych zdjęciach poszukać Morze Humboldta i jest :)

O samej górce krateru Compton mogę zapomnieć - 300mm obiektyw to pewnie z mało, ale sama świadomość, że Morze Humboldta to już "Dark Side Of The Moon" (Pink Floyd mi się nasunął), to już coś...

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerkania za horyzont ciąg dalszy. Tym razem dwie ogniskowe - 1800 i 4500 mm. Warunki znośne, chociaż w trakcie sesji temperatura zaczęła dość gwałtownie spadać, a teleskop nie nadążał z wychładzaniem się.

Chciałoby się więcej szczegółów i ostrości obrazu przy 4500 mm, ale wydaje mi się, że z barlowem 2,5x balansuję już na granicy maksymalnego rozsądnego powiększenia dla Maka 150.

 

4500 mm (barlow GSO 2,5x) - mozaika złożona z 6 paneli

Mare_Humboldtianum_12.05.16_4500mm.png
1800 mm
Mare_Humboldtianum_12.05.16_1800mm.png
Na koniec wersja kolorowa 1800 mm
Mare_Humboldtianum_12.05.16_1800mm_kolor.png
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wyszły, ale nie aż tak, jak 10 maja. Oczywiście całe Morze Humboldta i okolica pięknie wyglądają. Trochę mniej szczegółów na krawędzi. Może uda Ci się ten fragment z Comptonem opracować raz jeszcze? Cenne byłoby uzyskać tam więcej detali.

Marcin, gratulacje za obie sesje zdjęciowe. Emocji nie brakowało.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośnie materiał dokumentujący widoczność struktur leżących za krawędzią Księżyca. Jarek, dokładasz swoje świetne zdjęcie - górka centralna i wschodnia krawędzi Comptona widoczna doskonale. Kolejne gratulacje, kolejnemu autorowi się należą. Mój szacunek dla Ciebie.

Zasugerowałem Marcinowi, redaktorowi naczelnemu "Astronomii", żeby uwzględnił to niespodziewane i piękne Wasze osiągnięcie w planach wydawniczych. Powinno być moim zdaniem rozpropagowane, bo na to zasługuje. Póki co, cieszę się, że Wam się udało.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się załapało Mare Humboldtianum z 12.05.16, nie tak ładnie bo warunki słabe z chmurami i aviki tylko po 30s, robiłem całą tarczę. Sprzęt SCT 8 + ASI 224 i filtr czerwony Baader 610 nm:

 

ksiezyc17_AS_p20_g3_ap320.jpg

ksiezyc17_AS_p20_g3_ap320_2.jpg

 

Tu cały księżyc z APO 107/700 i ASI 224 (3 panele), górka widoczna ale słabo:

 

moon_panorama 2.png

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozaika bajastro przypomniała mi o moim wcześniejszym zdjęciu, również mozaice, z 16 marca. Przypadek sprawił, że też był to czas maksymalnej libracji Księżyca. Więc okazuje się, że centralną górkę Comptona zarejestrowałem pierwszy raz nie w maju, a dwa miesiące wcześniej - w marcu!

Tutaj link do całej mozaiki, a poniżej wycięty obszar z Morzem Humboldta. Niestety, ogniskowa tylko 1800 mm. Lecz górka i tak jest dość wyraźnie widoczna.

 

MH_16.03.png

Edytowane przez emeł
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że ta góra nie jest rzadko widoczna, fragment mozaiki z 21.01.2016, też robione SCT8 i ASI224:

 

moon25_grey_2.png

 

Pełna mozaika (była to pierwsza jaką zrobiłem na większą skalę):

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/832-księżycowe-zakamarki/&do=findComment&comment=127200

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadkością nie jest widoczność samej górki centralnej Comptona, ale trzeba zauważyć, że dopiero obraz wykonany w dużej skali, tak koło 4000 mm, w ekstremalnej libracji pokazuje czego elementem jest ten pik na krawędzi. Dopóki nie zobrazujemy części samego krateru Compton, nie możemy jednoznacznie stwierdzić, co widzimy. Taka dyskusja przy okazji zdjęcia AstronoMinsk zrobionego przy libracji wschodniej 6,3* i północnej - chyba około pięciu stopni - miała znaczenie o tyle, że na tamtym zdjęciu nie widać wschodniej krawędzi korony Commptona, czyli elementu na tle którego widać ów szczyt centralnego wzniesienia. Zdjęcia z tego wątku pokazały detale Comptona w taki sposób, że raczej nie powinno być wątpliwości, ale tu libracja wschodnia przekroczyła siedem stopni (7,1*). Pozwoliłem sobie na jeszcze jedną modyfikację fragmentu zdjęcia Marcina (emeł), która bardziej podkreśla subtelności obrazu.

Niestety, skala większości naszych zdjęć nie pozwala na doszukiwanie się owych subtelności, które widać w większej ogniskowej.

 

Analiza mapy wysokościowej z Clementine LIDAR Altimeter pomoże zanalizować, dlaczego widzimy południowo wschodnią krawędź Comptona - jest ona wyższa od pozostałej części korony.

 

I kolejna konkluzja jaka nasuwa się po tych analizach - Marcin na swoim zdjęciu nie sięgnął do 104 południka, na którym leży górka centralna Comptona, którą też fotografowała grupa AstronoMinsk, Marcin sięgnął dalej - do 109, a może i do 110 południka, na którym znajduje się wschodnia krawędź krateru Compton! I to jest sedno osiągnięcia.

 

Parafraza doniosłej wypowiedzi Armstronga, dzisiaj brzmi tak: to tylko mała górka i kreska na zdjęciu, ale jaki wielki skok dla lunarystów na świecie.

Compton_widok po transformacji fragmentu zdjącia Marcina....jpg

Compton_mapa wysokości terenu_Clementine LIDAR Altimeter.jpg

Compton_mapa wysokości_Clementine LIDAR Altimeter_identyfikacja struktur....jpg

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadkością nie jest widoczność samej górki centralnej Comptona, ale trzeba zauważyć, że dopiero obraz wykonany w dużej skali, tak koło 4000 mm, w ekstremalnej libracji pokazuje czego elementem jest ten pik na krawędzi.

i Księżyc musi być względnie młody, że tak powiem ;) Kumulacja wielu korzystnych aspektów musi się zgrać aby wyszło takie zdjęcia jak u emeł, gdzie wyraźnie widoczna jest nie tylko górka, ale coś za nią

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.