Skocz do zawartości

Kompletny sprzęt do astrofotografii


RomekAstrobaza

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie powoli trzeba się rozglądać za sprzętem do astrofoto.

 

Myślę że do wydania będzie ok 25-30 tysięcy złotych.

 

chcieli byśmy mieć sprzęt coś w stylu plug and play hehe

 

Pomożecie.?

 

Pozdrawiam

 

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekty głębokiego nieba:)

Kamerke planetarną jakaś tam mamy:)

 

To sprzęt będzie dla radomskiej Astrobazy - chcielibyśmy od czasu do czasu w naszej galerii pokazać jakieś fajne zdjęcia galaktyk itp...

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekty głębokiego nieba:)

Kamerke planetarną jakaś tam mamy:)

 

To sprzęt będzie dla radomskiej Astrobazy - chcielibyśmy od czasu do czasu w naszej galerii pokazać jakieś fajne zdjęcia galaktyk itp...

Odpowiedź mało precyzyjna. Bez określenia wielkości obiektów dość trudno będzie ci coś rzetelnie doradzić. Zestaw filtrów to sprawa wtórna. Najważniejsze jest dobranie do obiektów pola widzenia, potem teleskopu i kamery a na końcu montażu który to wszystko pozwoli prowadzić.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź mało precyzyjna. Bez określenia wielkości obiektów dość trudno będzie ci coś rzetelnie doradzić. Zestaw filtrów to sprawa wtórna. Najważniejsze jest dobranie do obiektów pola widzenia, potem teleskopu i kamery a na końcu montażu który to wszystko pozwoli prowadzić.

 

Dzieki za odpowiedź.

Powiem Ci tak.

Ten nowy sprzęt do astrofoto - obsługiwał zapewne będę ja - czyli osoba, która też jest dopiero na początku drogi z astrofotografią :)

Sprzęt musimy kupić możliwie jak najlepszy (mamy 200 tys ale lista zakupów jest długa - myślę, że z tej puli ok 100k będzie przeznaczone na sprzęt - nie tylko astrofoto), bo kto wie kiedy znów dostaniemy jakąś kasę z miasta....? ;)

 

Na początek mojej zabawy to na pewno na ruszt wejdą: M31, M57, M42, Plejady, M13 - to kilka pierwszych, które chciałbym uchwycić na początku na matrycy:)

 

Ale w miarę powiększania wiedzy i umiejętności w fotografowaniu - będę chciał spróbować z innymi trudniejszymi obiektami.

 

To tak w skrócie - mam nadzieję, że teraz choć troszkę bardziej sprecyzowałem - czego my chyba chcemy... ;)

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tak w Radomiu - i trochę świateł jest wkoło;(

choć powoli wymieniają je na ledowe - robi się tam coraz ciemniej:)

 

 

Nie jest to takie super. Swiatlo ledowe jest biale czyli nie wytniesz go zadnym filtrem przeciwko zanieczyszczeniu nieba. Nawet Ha nie pomoze... Cos za cos.

 

P.

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to takie super. Swiatlo ledowe jest biale czyli nie wytniesz go zadnym filtrem przeciwko zanieczyszczeniu nieba. Nawet Ha nie pomoze... Cos za cos.

 

P.

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

 

O widzisz - kolejna rzecz, której się dowiaduje na forum:)

 

Chociaż do wizuala - będzie korzyść:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, skoro tak to interesującym setupem dla ciebie powinien być quadruplet o ogniskowej 400-500 mm i kamera z sensorem 8300 na HEQ 5 lub montażem podobnej klasy z GoTo. Do tego kamerka do guidingu np. QHY 5II i MIniscope guider Oriona. Do tego legalny Maxim DL. PIxinsight i Photoshop. O tym sofcie nie wolńo zapominać, to częsty bład kompletujących zestaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaświecenie nieba w okolicach Astro Bazy jest znaczne. Niestety także światłem ledowym, którego nie da się odfiltrować.

Dodatkowo w pobliżu jest ruchliwa ulica, po której jeżdżą ciężkie samochody i drgania przenoszą się do Astro Bazy :(

Być może w późnych godzinach nocnych będzie można robić zdjęcia ale od czasu do czasu pewnie pojawią się drgania.

To wszystko dodatkowo komplikuje (i tak już skomplikowaną) kwestię astrofotografii z Astro Bazy w Radomiu.

Sam zastanawiałem się nad doborem sprzętu, chociaż doświadczenia mam niewiele.

Myślę, że propozycja Wessela jest bardzo rozsądna. Oprócz zestawu do użytku W Astro Bazie (który prawdopodobnie nie będzie zamontowany na stałe tylko wynoszony), będzie mógł być używany jako traveler (może większy ;) do wyjazdu w jakieś lepsze (ciemniejsze) okolice :D

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, skoro tak to interesującym setupem dla ciebie powinien być quadruplet o ogniskowej 400-500 mm i kamera z sensorem 8300 na HEQ 5 lub montażem podobnej klasy z GoTo. Do tego kamerka do guidingu np. QHY 5II i MIniscope guider Oriona. Do tego legalny Maxim DL. PIxinsight i Photoshop. O tym sofcie nie wolńo zapominać, to częsty bład kompletujących zestaw.

 

Dziękuje bardzo za pomoc i porady. Na pewno weźmiemy je pod uwagę - a kto wie - może nawet właśnie identyczny zestaw kupimy (czuje, że jak nie identyczny to bardzo podobny).

 

I tak tak - pamiętamy o legalnym oprogramowaniu - wiesz w publicznej placówce raczej za duże ryzyko używać innego:0 ( w planach oczywiście mieliśmy Photoshop i MaximDL)

 

Na jesieni zbierzemy się - my radomscy astronomowie na spotkaniu w Astrobazie by podyskutować o zakupie sprzętu do placówki.

Pozdrawiam

 

Zaświecenie nieba w okolicach Astro Bazy jest znaczne. Niestety także światłem ledowym, którego nie da się odfiltrować.

Dodatkowo w pobliżu jest ruchliwa ulica, po której jeżdżą ciężkie samochody i drgania przenoszą się do Astro Bazy :(

Być może w późnych godzinach nocnych będzie można robić zdjęcia ale od czasu do czasu pewnie pojawią się drgania.

To wszystko dodatkowo komplikuje (i tak już skomplikowaną) kwestię astrofotografii z Astro Bazy w Radomiu.

Sam zastanawiałem się nad doborem sprzętu, chociaż doświadczenia mam niewiele.

Myślę, że propozycja Wessela jest bardzo rozsądna. Oprócz zestawu do użytku W Astro Bazie (który prawdopodobnie nie będzie zamontowany na stałe tylko wynoszony), będzie mógł być używany jako traveler (może większy ;) do wyjazdu w jakieś lepsze (ciemniejsze) okolice :D

 

 

Dzięki Jarku za pomoc:)

Tak jak napisałem wyżej - we wrześniu zrobimy spotkanie i będziemy debatować:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plug and play... powiadasz... :rofl:

 

Nie żebym Cię zniechęcał, ale po prawie 30 latach zabawy w astrofoto - NIE MA TAKIEGO SPRZĘTU...

hehe spoko nie zniechęcasz - wiesz to plug and play to taka bardzo szeroka i luźna - metafora taka hehe

zdaję sobie sprawę, że nie ma tak łatwo:)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie poszperałem po naszych sklepach internetowych i taki zestaw byłby ok??

1, Tuba optyczna TS 65mm f/6.5 Quadruplet Astrograf - ok 3400 zł

2. Kamera ATIK 383L+ Color - ok 8000 zł (czy tylko monochromatyczna ma być?)

3. Montaż paralaktyczny Sky-Watcher HEQ5 Pro SynScan - ok 3800 zł (niby 8kg dla astrofotografii - wystarczy??)

4. Astrolumina ALccd5-II - autoguider i kamera planetarna (QHY5-II) - ok 1100 zł

5. Orion Mini 50mm Guide Scope - ok 100 dolarów - czyli jakieś 400 zł

 

Wyszło ok 17 tys złotych

 

Co w tym zestawie nie pasuje - lub można lepsze - po prostu co do zmiany??

 

Z góry dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że montaż Sky-Watchera NEQ6 lub nawet AZ-EQ6 GT jest moim zdaniem lepszym rozwiązaniem, jego udźwig do astrografii to 15 kg.

Różnica w ciężarze tych montaży nie jest aż tak duża w porównaniu do HEQ5, mobilność jest prawie taka sama, a różnica w udźwigu i prowadzeniu jest kolosalna.

Nie będzie trzeba za rok czy dwa myśleć o większym montażu / tzn większym udźwigu /, a środków nie będą chcieć już przydzielić, bo już zostały dane.

Proszę się spojrzeć na stopki uczestników tego forum, prawie każdy liczący się w tej branży ma EQ6.

EQ8 jest bardzo ciężki i nie mobilny.

Co do teleskopu TS 65 mm mam mieszane odczucia, preferuję większe średnice 150_200 mm. Średnica obiektywu czy lustra ma znaczenie.

Ale to są tylko moje spostrzeżenia i nie wszyscy muszą się z nimi zgadzać. :)

 

 

 

Edytowane przez sfd
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zerknij na moja stopke. starczy Ci kasy i zostanie troche na piwo :-)

ewentualnie kup cos lepszego zamiast Edka.

 

http://astropolis.pl/topic/51495-porzadek-z-kablami-w-neq6/?p=623609

teraz jest juz inny guider-tuba, mniejszy TS60/240

 

na poczatek do dyzych galaktyk Wam starczy, potem najwyzej zmienicie kamere na mniejszy pixel i da Wam to lepsza skale.

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie zapominać o laptopie, co najmniej 2 rdzeniowy z 4 potokami, konieczny do astrografii / obróbka zdjęć / i nie tylko.

Powinieneś wokół siebie skupić entuzjastów astronomii, ich wiek tu nie ma znaczenia - w grupie będziecie mieli leprze przebicie.

Trzy podstawowe teleskopy, moim zdaniem:

- soczewkowy Sky-Watcher 150/750 lub Messier AR 152/760 _ ja preferuję ten drugi,

- MAK-a 150/1800 Sky-Watcher jest bardziej uniwersalny niż MAK 180/2700, który jest ciemny,

- GSO RC Ritchey_Chretien 8" 200/1600, astrograf, najlepiej karbon_waga mniejsza.

Ja osobiście do Newtonów mam uprzedzenie.

I tutaj najlepiej się sprawdzi montaż AZ-EQ6 GT

Najlepsza lustrzanka do astrografii to Canon DSLR EOS 60Da może być poprzednia wersja EOS 60D. :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz kupował nowy sprzęt to najlepiej w Teleskopy.pl, jest tańszy o 10-15% niż w innych firmach w Polsce.

Dostaniesz fakturę i gwarancję. Najlepiej kontaktować się emailem z właścicielem - Aleksander Kacz, / złożyć zamówienie / jeśli nie ma na stanie, to Ci sprowadzi i kurierem prześle. Płacisz przelewem lub gotówką przy odbiorze. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiając sesje w nocy nie będzie to takie proste przy otoczeniu kilku-kilkunastu osob. Wiele pytań, wątpliwości z otoczenia, a trzeba się skupić na czynnościach przy konfiguracji i kalibracji setupu. Im mniejszy obiekt i mniejsze fov tym więcej uwagi trzeba temu poświęcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson oni są finansowani przez miasto, więc musi to być grupa miłośników astronomii, a przygotowaniami i organizacją sprzętu zajmuje się RomekAstrobaza.

Astro amatorzy nie muszą sobie przeszkadzać, ale powinni współpracować i do tego mają lidera, który organizuje sprzęt a potem będzie koordynował pracę zespołu. :D

Edytowane przez sfd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz kupował nowy sprzęt to najlepiej w Teleskopy.pl, jest tańszy o 10-15% niż w innych firmach w Polsce.

Dostaniesz fakturę i gwarancję. Najlepiej kontaktować się emailem z właścicielem - Aleksander Kacz, / złożyć zamówienie / jeśli nie ma na stanie, to Ci sprowadzi i kurierem prześle. Płacisz przelewem lub gotówką przy odbiorze. ;)

Co.do.zakupu.sprzetu.do.asrobazy o bedzie przearg wygra najtanszy;)

Przetarg bedzie.na kwote minimum 100 tys:) oprocz sprzetu do astrofoto, kupimy wiele innych np lunta, okulary, autofocuser do lx600 i wiele innych.

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.