Skocz do zawartości

Fire Cature i dwie kamery


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Mam taki problem / pytanie.

Otóż chciałbym podłączyć do laptopa dwie kamery ASI 120MM (USB 2.0) i ASI 178MC (USB 3.0)

 

Jedna kamera będzie rejestrować DSy (ASI 178MC) a druga będzie służyć do guide za pomocą portu ST4 (będę guidował platformę lub mojego CG5 w zależności od konfiguracji).

 

Pytanie zasadnicze - czy da się jakoś obsłużyć dwie kamery z poziomu FireCapture? Na szybko próbowałem to zawsze wykrywa mi tylko jedną.

 

Jeśli nie to jakiego oprogramowania użyć do guide za pomocą kamery ASI120MM? Powinno ono działać równolegle do pracujące FireCapture.

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W FC nie da się dwóch kamer użyć. A po drugie w FC nie ma opcji do guidingu :) Myślę, że PHD będzie dobrym wyjściem pod guiding - darmowy i bogaty program. A najlepiej byłoby użyć jakiegoś softu dedykowanego do rejestracji DS, który spina guiding i główną kamerę razem, jak Maxim (ale są też darmowe programy tego typu). FC nie jest dobry do DSów z dłuższymi klatkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W FC nie da się dwóch kamer użyć. A po drugie w FC nie ma opcji do guidingu :) Myślę, że PHD będzie dobrym wyjściem pod guiding - darmowy i bogaty program. A najlepiej byłoby użyć jakiegoś softu dedykowanego do rejestracji DS, który spina guiding i główną kamerę razem, jak Maxim (ale są też darmowe programy tego typu). FC nie jest dobry do DSów z dłuższymi klatkami.

 

Dzięki za sugestie - zainstaluję PHD i zobaczę jak działa.

 

A dlaczego FC nie jest dobry? Pisząc długie mam na myśli klatki 1-2 sekundowe.

W porywach do 5 sekund :)

 

EDIT:

FC może guidować główną kamerą ale potrzebuję częstszego próbkowania co powiedzmy 100-200ms i częstszych korekt niż może wprowadzić główna kamera naświetlając klatki po 1-2 sekundy

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie - zainstaluję PHD i zobaczę jak działa.

 

A dlaczego FC nie jest dobry? Pisząc długie mam na myśli klatki 1-2 sekundowe.

W porywach do 5 sekund :)

 

EDIT:

FC może guidować główną kamerą ale potrzebuję częstszego próbkowania co powiedzmy 100-200ms i częstszych korekt niż może wprowadzić główna kamera naświetlając klatki po 1-2 sekundy

No tak, skoro myślisz o klatkach 1-2s, to warto zostać w FC :) Sam miałęm ten dylemat ostatnio, chyba 1 s ekspozycje chciałem. Niestety Maxim wprowadza jakieś 0,5s opóźnienia na sczytanie i zapisanie klatki, co jest tu sporym marnotrawstwem. FC zapisuje w locie. Niestety jak widać Maxim i pewnie inne softy typowo DSowe nie zostały przemyślane pod taką szybkość (bo na ogół tego nie potrzeba).

Generalnie w FC są takie niewygody, jak brak przycinania histogramu na podglądzie, przez co trudniej kadrować itp (trzeba np zmienić ustawienia dla kadrowania). Do tego brak kontroli nad offsetem i zapis do nieco dziwnych fitsów.

 

Tak, FC ma "pseudoguiding" główną kamerą, ale to nie jest właśnie guiding tak do końca. Przede wszystkim działa na zasadzie dyskretnych kroków, czyli "pyka" sobie ustalonej długości impulsy, aż osiągnie cel. Normalny guiding wylicza czas korekty i ją aplikuje, w efekcie dużo szybciej osiąga cel. Pod planety itp jest to ok, ale do DS jednak lepszy jest normalny guiding.

 

Ale hola hola - po co Ci guiding? :) Skoro masz czasy max 5s, to on tylko wprowadzi dodatkowe błędy. W tak krótkim czasie każdy montaż prowadzi niczym ASA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale hola hola - po co Ci guiding? :) Skoro masz czasy max 5s, to on tylko wprowadzi dodatkowe błędy. W tak krótkim czasie każdy montaż prowadzi niczym ASA.

Montaż może tak ale platforma paralaktyczny już nie :) Ustawić ją idealnie na biegun graniczy z cudem a nawet jak się to uda to przy takiej skali błędy krzywki prowadząceji i tak są ogromne.

 

Ostatnio korygowałem ją ręcznie patrząc na klatki nagrywane z ekspozycją 500ms. Jako tako to wychodziło ale przy 2-3 sekundach już nie przejdzie

 

Potrzebuje drugiej kamery do podglądu z odświeżanie 100-200 ms żebym mógł korygować automatycznie lub chociaż ręcznie z pilota :)

 

 

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakiej skali rozmawiamy, że potrzebujesz tak częstych korekt?

Często robiąc ekspozycję guidera ok2s guidujesz seeing zamiast błędów montażu.

 

piksel 2,5um

ogniskowa 1800

 

Ja się bawię w alternatywną astrofotografię malutkich planetarek w lucky imagingu

Poza tym jak już pisałem wyżej - platforma to nie montaż - bardzo trundo ją ustawić i PE ma zupełnie inny charakter - i uwierz naprawdę wiem co mówię - tutaj nie chodzi o guidowanie seeingu, tylko o wprowadzenie szybkich poprawek kiedy trafiamy na nierówność wałka platformy lub krzywki prowadzacej :)

 

BTW - dzięki wszystkim za sugestie, główną moją bolączką jest jak uruchomić dwie kamey w FC lub innym programie

Popróbuję z dwoma niezależnymi instalacjami FC i z SharpCapem - może się uda :) Dam znać jak poszło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, miałem na myśli "instancje" - po prostu uruchom program dwukrotnie :)

 

Tak, rozumiem :)

Powiem więcej - sprawdziłem i działa ;)

 

Program prosi o wybranie jednej z dwóch kamer które widzi. Uruchamiam więc raz i wybieram ASI178MC, potem uruchamiam drugi raz i wybieram ASI120MM

I działa na dwie otwarte aplikacje FC

 

Klatki zrzuca tylko ASI178MC więc komputer spokojnie wyrabia :)

Dzięki za pomoc!

 

asi fc.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.