Jump to content

Alice

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1412
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1294 Excellent

About Alice

 • Rank
  Arktur

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna

Recent Profile Visitors

19099 profile views
 1. Dwie sekwencje poklatkowe ode mnie z tej nocki. Kometa wygląda obłędnie w lornetach. Wychodzi na to, że to jedna z najładniejszych komet widocznych z Polski od czasu Hale'a-Boppa. Ładniejsza niż C/2011 L4 (PANSTARRS), a może i ładniejsza od McNaught (która nie była widoczna na ciemnym niebie z Polski, a jedynie na jasnym, choć i tak była wyjątkowa). Pierwsza sekwencja niestety zepsuta przez to, że w pewnym momencie rosa siadła na obiektywie i rozproszyła światło od latarni nieopodal... Druga sekwencja trochę lepsza, ale za to krótsza. Również siadła rosa.... Kilka fotek:
 2. Darula gratulacje pierwszej komety. Z pewnością zapamiętasz to na długo, bo to jednak coś szczególnego dla astrofana. Hale-Bopp to dla mnie do dziś wielkie wspomnienie z dzieciństwa, które jest dla mnie synonimem czegoś tajemniczego, intrygującego, nieznanego i kojarzącego się jakby z czasami historycznymi kiedy zjawiska na niebie były niezrozumiałe i interpretowane przez ludowe wierzenia.
 3. Coś pięknego, widok jak to już ktoś na poprzednich stronach ujął "jak z narkotycznego snu". Te fale NLC w lornetce hipnotyzują. Ostatniej nocy jak ustawiłem timelapsa to usiadłem sobie obok statywu podpierając łokcie o kolana i puściłem sobie Timescapes na telefonie
 4. Właśnie wróciłem z obserwacji. NEOWISE jest zajebista! Dzisiaj były dobre warunki i widoczna była od razu gołym okiem już gdy szedłem na miejsce obserwacji, ale jak tylko wyciągnąłem 10x50 to od razu opad szczeny! Przecudny warkocz i jaka jasna skondensowana głowa! Wszystko jak na zdjęciach i to tych lepszych zdjęciach. Tym razem też wyszły już lepsze niż w sobotę fotki z 75mm. Zdecydowanie warunki obserwacyjne poprawiły się od sobotniego poranka. Widok niesamowity!! 75mm: Telefon + lornetka:
 5. Coś jeszcze ciut bardziej ekstremalnego https://skyandtelescope.org/astronomy-news/venus-passes-in-front-of-the-solar-corona-video/?fbclid=IwAR0tibDZKk9rXn1paRtGEkrAjuo75CSjeznzNdRc45nDKHbb6RiLcEM9VOE
 6. Marek pilnuj Ty tych drzew, żeby Ci nie wycięli, bo gdzie potem takie kadry znajdziesz
 7. Dokładnie takie miałem skojarzenie tej nocy. Choć jest od niej wg mnie znacznie mniej okazała....
 8. PS. gołym okiem bez szans Z kolei na tej fotce Radka z 200mm widok bardzo porównywalny z tym co widać w 10x50.
 9. Właśnie wróciłem z obserwacji komety. Pierwszy raz dostrzegłem ją w Fujinonie 10x50 dokładnie o godz. 02:55 w Bydgoszczy. Bardzo nisko. Nagrywałem też w tym czasie już sekwencję zdjęć na 75mm, zobaczę czy cokolwiek się zarejestrowało. W 10x50 kometa jest widoczna bez problemów jako okrągła głowa z rozmytym ulotnym warkoczem. Jest dość mała i zdecydowanie warto użyć większej lornety, jak największej, albo teleskopu. Na ten moment to typowa "kometa jasnego nieba" i nie ma znaczenia czy się obserwuje z okolic miasta, czy z ciemnej wsi/lasu. Bardzo przypomina kometę C/2011 L4 (PANSTARRS) z marca 2013, choć jest od niej zdecydowanie mniejsza i słabsza. Jasność wg mnie zawiera się w przedziale +2.0÷2.5mag. Bazowałem na porównywaniu jej z nieodległą gwiazdą Elnath (beta Tauri), która ma +1.65mag. Kometa była od niej zdecydowanie mniej jasna. Z tego co widzę niestety na 75mm i słabym aparacie kometa wypadła gorzej niż **ujowo No, ale co zobaczyłem przez lornetkę to moje.
 10. youtube chyba mocno skompresował...
 11. To nie są refleksy, na 100% silniki korekcyjne.
 12. Mam nagrany przelot aparatem, ale w Bydgoszczy niestety było trochę chmur na niebie i nie zauważyłem ani nie nagrały się pióropusze...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.