Skocz do zawartości

SWAN 9 mm?


Slamo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o radę - mam zamiar dokupić do zestawu okular 8 - 9mm. Posiadany Plossl 10 mm niezbyt zdaje egzamin ze względu na mały LER (przynajmniej w moim odczuciu) i trochę za małe powiększenie. W przypadku gromad i mgławic przydałby się trochę większy power niż 120x, natomiast 200x to często za dużo.

Wstępnie wytypowałem:

W70 8,6mm z Astrokraka l

Swana 9mm z DO.

Cena podobna, LER w W70 trochę większy(w/g danych na stronach), pole trochę mniejsze....

Może ktoś używa takich okularów i może coś doradzić w temacie?

A może jeszcze inne... :Boink:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LER w Swanie nie należy do dużych, jest zbliżony do LER w zwykłych Super Plossl-ach i żeby zobaczyc całe pole tego okularu trzeba mocno przysuwać oko do soczewki (tak jest w Swanie 15mm więc w 9mm występuje z pewnością). Ale jeżeli LER i koma ci tak strasznie nie przeszkadzają to okularek jest całkiem dobry. Oczywiście lepiej byłoby celować w LVW Vxena ale cena zdecydowanie wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhmm...

LVW to na pewno extra wybór, ale cena za wysoka, niestety....

SWA Antares też chyba za wysoka półka (nie wiem dokładnie, bo nie otwiera się strona Astrokraka) i 10mm, a wolałbym troche krótszy...

Martwi mnie informacja o małym LER w Swanie, bo na stronie jest 12 mm, co nie byłoby takie złe...

Pozdrawiam

PS. Sprzęt to Synta 200/1200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) z drugiej ręki też nie spotkałem... :icon_sad:

 

Co dobitnie swiadczy o jakosci okularka. Majac go, tez nie bedziesz chcial sie z nim rozstac ;)

 

Pamiejtaj tez, ze LVW ma mniejszych braci w serii LV. Pole mniejsze, ale pozostale parametry rownie mocne. Koszt takiego LV to jakies 4,5 paczki.

 

Od siebie dodam, ze rowniez rozwazalem zarowno W70 8,6 jak i SWA. Problemem jest to, ze widnieja one jedynie na spisie internetowym AK, ale jak dochodzi do konkretow, to okazuje sie, ze beda one zamowione gdzies tam, w odleglej przyszlosci... Przez SWA patrzylem, Przez LVW i LV tez. Najlepszy w moim odbiorze byl LVW. Praktycznie taki sam obraz jak w szerokich pentaxach. Cena oczywiscie mnie dobila i wszedlem w LV9mm. Nie zaluje.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A np. zoom 8-24 mm Vixena. Wiem, że ma małe pole, ale chyba szczególnie przy dłuższych ogniskowych. Przy 8 mm jest chyba porównywalne do okularu stałoogniskowego.

Trafia się z drugiej ręki w cenie porównywalnej do nowego LV 9mm, a bonusem byłaby możliwość skorzystania z dłuższych ogniskowych (mimo małego pola) - nie wiem tylko jak z jakością obrazu w stosunku do LV9mm.

 

Drugą alternatywą jest okular 16 - 18 mm i Barlow - były dyskusje na ten temat, ale zdania podzielone i ostatecznych wniosków nie doczytałem się.

Tu również zaletą byłaby możliwość wykorzystania dwóch ogniskowych, ale jak kosztowny musiałby być Barlow, żeby nie degradować jakości obrazu i jaki sam okular?

 

Mhmm....

 

Pozdrawiam

 

PS.Gdzie można znaleźć link do testu SWANów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhmm... co do X-Cela, to faktycznie na "papierze " wszystko wygląda całkiem przyzwoicie, ale:

 

Niestety, największą porażką testów okazały się Celestrony z serii X-cel. Ten o ogniskowej 5mm podejrzewamy nawet o uszkodzenie, ponieważ tak fatalnych obrazów dawanych

przez okular jeszcze na własne oczy nie widzieliśmy.

 

To cytat z testu "Astronocy" okularków krótko i średnioogniskowych....

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie bede polecal szczegolnego modelu, ale chcialbym od razu powiedziec, ze nie warto kupowac tanich okularow. Okular to 50% twojego systemu. Nie wazne, ze twoj teleskop ma swietna optyke, jezeli okular wszystko zepsuje. Inwestowanie w dobre szklo sie oplaca. Dobre okulary nie traca tak bardzo na wartosci i mozna je potem odsprzedac. Poza tym dobry okular prawdopodobnie pozostanie z toba na wiele lat, podczas gdy pare razy zdazysz wymienic teleskop. Dla przyklady podam, ze osoby, ktore kiedys zdecydowaly sie na zakup Zeiss Abbe Ortho obecnie moga za nie osiagnac zawrotne ceny na Astromarcie. Widzialem je po 700 USD za sztuke!

 

Moja osobista opinia to kupic najlepszy okular na jaki Cie stac i zbierac powoli. Czasami osoby chca za szybko miec jak najwiecej okularow i pojawia sie syndrom "wypelniania luki", czyli "mam 20mm i 24mm, wiec pasowalo by kupic 22mm".

 

Tak wiec "less is more". Moze lepiej poczekac pare miesiecy i kupic Vixena jak radzi Oskar? W kazdym razie kupowanie tanich okularow na Allegro moze okazac sie przykrym doswiadczeniem.

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to o czym mówi Pirx w matematyce wygląda tak:

 

kupujesz okular za 250zł zamiast za 450zł.

potem stwierdzasz, że jest lipa sprzedajesz go za 140zł i cud, że ktos chciał wziąć. masz 110zł w plecy i zbierasz tak czy inaczej na tego za 450 ale ciebie będzie kosztował juz 560, bo 110 zapłacisz za sknerstwo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z X-celem w teście było tak, że prawdopodobnie mieli do destu wadliwy egzemplarz. Mój egzemplarz z kolei (5 mm) spisuje się OK, wczoraj "ćwiczyłem" go na Księżycu i Marsie z MTO (czyli powiększenie 230 x) i było nieźle. Ale obiektywnie napiszę, że nie było super, jak z Vixenem 7 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.