Skocz do zawartości

Okular 40mm


gocek3

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem początkujący astroamatorem i kompletuję sobie okulary to teleskopu. Mam pytanie do czego służą okulary o tak dużej ogniskowej. Powiększenie teleskopu oblicza się dzieląc ogniskową zwierciadła przez ogniskową okularu. Więc stosując okulary o dużych ogniskowych otrzymujemy mniejsze powiększenia. Duże powiększenie wskazane są do obiektów takich jak Księżyc czy planety. Do czego używamy w takim razie okularów o dużych ogniskowych? Proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np. M31 żeby zobaczyć wiekszą część. w każdym teleskopie przy innym powiekszeniu najlepiej widac dany obiekt więc wszystko jest płynne. pozatym im większe jest zaświetlenie nieba lapami tym nieco większych powiększeń się używa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti wyjaśnił już większość. Ja dodam że widok nieba przez okular o długiej ogniskowej (w moim przypadku 32mm) dostarcza wielu niesamowitych widoków ponieważ pole przy takich zestawach często przekracza 2 stopnie, wpływ atmosfery (na jakość obrazu) jest znacznie mniejszy niż w przypadku dużych powerów. Wystarczy spojżeć na NGC869 i NGC884 (dwie groamdy otwarte w Per) w jednym polu widzenia a odpowiedź na Twoje pytanie sama się wyklaruje...

 

Pozdrawiam, Piort

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim okularem mozna tez symulowac na teleskopie lornetke. Antares Plossl 40mm + 6" F4 i mamy powiekszenie 16x :szczerbaty: pole 2,6* :banan: i zrenice wyjsciowa 9mm :angry: Mamy wiec z teleskopu symulator monokularu 16x150 :szczerbaty: Niesamowity uklad do wyszukiwania obiektow na niebie i obserwacji naprawde duzych DS'ow, np. gromad otwartych. Niestety nie ma przebacz, zrenica wyjsciowa w takim ukladzie jest 50% za duza.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla tego teleskopu najnizsze uzyteczne powiekszenie to bedze ok. 30x (nie wiem jak jest dokladnie, ale Soligor o podobnych parametrach ma 25x)

mozesz wiec wsadzic do niego okular 32mm i przy ogniskowej 900mm miec 28x. takie powiekszenie powinno zapewnic najlepsza jasnosc jaka mozesz uzyskac dla tego teleskopu...

warto pamietac, ze okulary o dluzszych ognoskowych sa zwykle drozsze i najtansze beda gdzies w okolicach 150zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto pamietac, ze okulary o dluzszych ognoskowych sa zwykle drozsze i najtansze beda gdzies w okolicach 150zl

 

...oraz że przy dłuższych ogniskowych, typ konstrukcyjny okularu niema tak wielkiego znaczenia niż przy krótszych ogniskowych, jeśli chodzi o to co w nim widać... więc myślę że Plossl 32mm będzie adekwatny do posiadanego przez Ciebie sprzętu i zapewni Ci dużo frajdy... (szkoda że niemasz 2" wyciągu)

 

Pozdro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obliczeniu minimalnego użytecznego powiększenia należy zastosować średnicę źrenicy czyli mniej niż 7mm(najlepiej 6mm). Wtedy dla teleskopu 114/900mm uzyskamy około 20x. Pole dawane przez ten okular obliczysz prosto dzieląc pole okularu przez powiększenie dawane z danym teleskopem np. 40st./20x da nam 2 stopnie.

Edytowane przez marpio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przy tak dużych polach widzenia w przypadku jasnych newtonów nie będzie koma się udzielać w obrazie ? Plossl 40mm ma już b.duże pole wypadkowe.

 

Kiedyś w Syncie znajomego 10" f/4.7 dłuższy okularek LVW pokazywał mocną komę przy brzegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koma i winietowanie zmniejsza urok okularu 40 mm . Jak masz jasne niebo to takze bedziesz mial jasno w okularku / z tym powiekszeniem/ i wszystko szare . Dlatego uzywa sie wiekszych powiekszen - tlo wtedy jest czarnawe . Najlepiej kup cos w okolicach 25 tak jak wczesniej radzono .

Mam 40 mm ruski mikroskopowy, lecz niebo za jasne i srednica okularu za mala bo 1.25" . Nawet 2" winietuja . Do przegladania nieba uzywam ruskiego x6 tj ok 30 mm . Ostatnio z czesci obiektywu i okularu 20 mm Plosla zrobilem cos ok 28 mm o duzym kacie patrzenia i w 1/3 koma czy z geometrii optyki cos podobnego pieknie wychodzi . telep F5,6 235/1300.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Antaresa, 40 mm przy moim Newtonie 114/900. Wszyscy mówią że winietuje toto i pewnie tak, ale jakoś mi to nie przeszkadza. Kupiłem z przypadku, bo akurat w chwili zakupu skończyły się 32 mm.

Przy dużym polu widzenia łatwo jest znajdować trudne obiekty. Drukuję sobie mapkę z ciągiem pól widzenia, im większe pole tym mniej kroków do znalezienia szukanego obiektu.

Oczywiście okular szerokokątbny byłby chyba cenniejszy ale i droższy znacznie! Zresztą było tak że kupiłem okular szerokokątny i właśnie... strzaskałem podstawowego plossla wraz z soczewką Barlowa. Zamiana (u sprzedawcy) Antaresa SW na dwa Plossle i Barlowa właśnie doprowadziła mnie do posiadania Plossli Antaresa 40 mm i 12,5 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, z tym winietowaniem i wymianą wyciagu w 114/900 na 2" to uważajcie, bo za winietowanie dużych pól widzenia w Newtonach odpowiada w dużej mierze lusterko wtórne, sama wymiana wyciagu niewiele zmieni. Do wizuala tak przeróbka wg. mnie nie ma wiekszego sensu, bo jeśli wymienimy lusterko wtórne na większe, zwiekszymy obstrukcję i pogorszymy obrazy planet przy dużych powiększeniach. To ma sens, jeśli chcemy przerobić taką rure pod kątem astrofotografii, tak jak to Hamal zrobił ze swoim Optisanem. Tylko i wyłacznie. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam 32mm Vixena ( refraktor 80/900 ) obraz winietuje, ale tak jak Cygnusowi wcale mi to nie przeszkadza, Księzyc jest bajeczny, DS mimo ze refraktor jest ciemny tez mozna poogladac..

Uzywam go rowniez podobnie jak szukacza (patrz notka Cygnusa).

Bardzo lubie ten ukular... :)

 

pogodnych nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.