Skocz do zawartości

Zlecenie na duze F4


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Tak mi sie jeszcze jeden pomysl po glowie telepie.

...

Kurde za piekne to, gdzie tu blad?

 

slim.JPG

 

Hansie nie, ty musisz zrobić kratownicę, tylko taki układ konstrukcyjny nie będzie się skręcał:

czyli, żeby nie wyważać otwartych drzwi to mniej więcej powinno wyglądać tak: http://www.rcopticalsystems.com/images/10Truss.jpg

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja tuba jest od Poruczki / chyba/ z Warszawy /z teleskopy.pl/ blacha ma ok 1mm grubosci .

Rura to najbardziej wytrzymaly ksztalt , tylko z 1 mm Al latwo sie deformuje .

Jak tak wzmocnisz ta rure od srodka wregami / pierscienie z plyty wiorowej/ ze nie bedzie sie splaszczc to mozna na nia usiasc bez obaw .

Nie grubosc scianek a wzmocnienia w srodku decyduja o sztywnosci tuby z AL i ile moze wytrzymac w rozsadnych granicach / kilkudziesieciu kg. /

Wystarcza 2 cm szerokosci pierscienie z 10-15 mm plyty wiorowej . Jeden z gory w okolicach mocowania pajaka / polecam "taurusowy"/ drugi ponizej wyciagu , 3-ci w okolicach gornej obejmy , 4-ty dolnej . Ten na dolnej jest najwazniejszy bo na nim opiera sie glownie montaz . Z dolu nie trzeba pierscienia bo cela lustra je w wystarczajacy sposob usztywnia .

Pierscienie dopasowywalem aby z lekkim oporem klinowaly sie w tubie . Mimo to z powodu niedokladnosci tuba troche sie odksztalcala pod silnym naciskiem . Po wysmarowaniu szpachlowka samochodowa bokow pierscieni bedacych w tubie i rejonow tuby przylegajacych do pierscieni calosc sie bardzo mocno usztywnila . Kit skleil pierscienie z tuba , ponadto w okolicach pierscen - tuba pozostawilem kilka mm kleju z kazdej strony pierscienia / tak jak rozsmarowalem kit palcem /.

W ten sposob usztywnienie tuby zadziwilo mnie i bez zadnych problemow moglem zabudowac "taurusowy" pajak . Ten pajak nie usztywnia tuby i aby spisywal sie dobrze tuba musi byc sztywna .

U mnie sa tylko 3 pierscienie / 2 w okolicach obejm i z gory - pajak/ Nie zauwazylem jakichkolwiek deformacji . Jedyne co mnie drazni to ze tuba jest nitowana co 8 cm , mogla byc gesciej np.4 cm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrde - 2x wiecej rurek sie zrobilo (No i Taurus mi wyszedl :blink: )

 

untitled.JPG

 

Ale jak do tego teraz paralityka przyczepic?

 

Jasna cholera, trzeba jednak rura go.

 

Pozdrawiam.

 

Do montazu podlacza sie takie konstrukcje dovetailem montowanym na stale do oprawy lustra...

 

Zreszta zdjecie z linku podanego przez Sumasa doskonale ilustruje problem:

 

10Truss.jpg

Edytowane przez Andee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie ilusruje problem nie rozwiazanie. Newton to nie Mewlon. Ma wyciag w bok a nie w osi. No juz uzywanie kontowki do newtona to po mojemu przeginka jest, a tym sie to skonczy, gdy nie bedziesz mogl obracac tuby newtona wokol wlasnej osi (np. w obejmach).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8153

Co prawda nie jest to DS, ale na moncie samoróbce!!!

Jeszcze gdzieś na forum jest moja fota M27 EDkiem+tele x2. Ogniskowa dokładnie 1200mm...:banan:

Wyszła obiecująco jak na moje ówczesme umiejętności - TAK WIĘC SIĘ DA!

 

 

Jasne, a jak poproszę o zdjęcie krowy dasz mi wiewiorki bo też fajna i bedziesz się cieszył jak dziecko że jakoś odbiles pileczkę, szkoda gadać.

 

 

Do Hansa

 

Teleskop musi byc bardzo sztywny a Twoja propozycja ledwo sie do vizuala nadaje, słuchaj Sumasa bo dobrze prawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idac za waszymi radami wyglada na to, ze bede budowal dosyc skomplikowana konstrukcje jak na moje umiejetnosci

 

1. Lustro Glowne - prawdopodobnie zakupie gotowe lustro w AK, u Mirka lub innym sklepie, chyba zeby udalo mi sie dopasc gdzies na rynku wtornym cos uzywanego w moim rozmiarze.

 

2. Cela - nie bede robil sam, boje sie, ktos na mnie zarobi :)

 

3. Tuba - bedzie rekodzielem pomyslu Zbiga czyli super lekkie wunderwaffe z cienkiej balchy alu wzmacnianej od wewnatrz wregami ze sklejki. Calosc pojdzie pod malowanie jakims dobrym matem z pistoletu. Jako bonus dostane diafragmy. (te funkcjonalnosci powinny dac sie polaczyc)

 

4. Zestaw wtorny - czyli lusterko boczne, wyciag, szukacz. Lusterko boczne prawdopodobnie zakupie gotowca w AK lub u Mirka. Jezeli sztywnosc wregowego wunderwaffe bedzie na to pozwalac, LW bedzie na siedzisku Taurusowym. Wyciag 2" raczej tani ale zobaczymy na co portfel pozwoli. Zamiast szukacza greenpointer (zajefajna zabawka) albo telrad (albo to i to) aby bylo znacznie lzej niz z szukaczem i jego gniazdem.

 

5. Przy szacunkowej masie 15kg tuba w pierwszym okresie stanie na moim zmotoryzowanym montazu od soligora MT800. Jezeli ten nie da rady trafi na samodzialowego dobsa. W przyszlosci trafi na montaz najwyzszej klasy na jaki bedzie mnie stac.

 

6. Operatorem focacym bedzie prawdopodobnie dedykowana kamerka CCD. Dostalem podstawowe informacje co to powinno byc (Jeju, ale to drogie)

 

Jezeli to mozliwe, popastwcie sie nad tym planem. TO dalej jest straszna gora kasy jak na mnie i nie mam ochoty jak to mawia McArti "poplynac" z tym po fakcie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, a jak poproszę o zdjęcie krowy dasz mi wiewiorki bo też fajna i bedziesz się cieszył jak dziecko że jakoś odbiles pileczkę, szkoda gadać.

Do Hansa

 

Teleskop musi byc bardzo sztywny a Twoja propozycja ledwo sie do vizuala nadaje, słuchaj Sumasa bo dobrze prawi.

 

Widzę, że Twoje musi być na wierzchu i koniec - nie ma z Tobą merytorycznej dyskusji... :szczerbaty:

Jeśli na moncie samoróbce (który dyskryminujesz) można pociągnąć 20' expo ogniskową 2,5m to dla mnie znaczy, że można focić cokolwiek, jak tylko będzie pogoda...

Jak Ci się nie podoba to sobie kup seryjny montaż za kilka mln. $$$, a samoróbki zostaw raczej w spokoju!!!

Faktem jest, że zabiera to sporo czasu, ale frajda jest ogromna, a i zaoszczędzona kasa ma niebagatelne znaczenie :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest, że zabiera to sporo czasu, ale frajda jest ogromna, a i zaoszczędzona kasa ma niebagatelne znaczenie :banan:

 

 

Mi to mowisz? :Dhttp://members.lycos.co.uk/hamal/

 

 

 

Hans, pamietaj o tym że wszystko musi być strasznie sztywne, macałem ostatnio Taurusa i do zawieszenia do astrofoto by sie w zyciu nie nadal, pisaleś Ty lub ktoś o takim pajaku jak w nim, zapomnij ! pająk ma usztywniać dodatkowo konstrkucję a nie latac w środku, cela tez musi być inna, raczej odpuść sobie sprężynki i inne chybotliwe pierdoły, ja bym robił kontry, Sztywność stywność i jeszcze raz sztywność.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans,zrob tak,odrzuc rady skrajnych teoretykow,nastepnie praktykow i wybierz cos ze srodka.

Wiem,ze pisze ogolnie i az sie smieje, bo wiem jak to jest jak sie w glowie zapali jakis pomysl i sa jakies pieniadze.

Jak pojdziesz za czyimis radami w ciemno, to bedziesz przeklinal doradce,jak sie przeciwstawisz to bedziesz zly na samego siebie:)

 

Ja jestem w komfortowej sytuacji,bo zamowilem juz teleskop wiec decyzje mam daleko za soba..:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans,zrob tak,odrzuc rady skrajnych teoretykow,nastepnie praktykow i wybierz cos ze srodka.

...

 

no niewiem Hanyś, czy to dobra rada, bo nawet "muzyka środka" jest jakaś taka nijaka, miękka :D

a Hansowi napewno zależy na tym, żeby było ostro, więc to musi być hardcore :szczerbaty:

 

zrobienie najlepszego/największego teleskopu, za jak najmniejsze pieniądze, to ciężkie wyzwanie, lustra jakoś sam wyrzeźbić niechce, więc jedyne co mu pozostanie możliwe do wykonania we własnym zakresie, to oprócz poskładania kupionych elementów, wykonanie tubusa (może i ażurowego) i montażu i o tym toczy się ta dyskusja, a to własnie znaczy: sztywność, sztywność i jeszcze raz sztywność - jak napisał HAMAL

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli to mozliwe, popastwcie sie nad tym planem. TO dalej jest straszna gora kasy jak na mnie i nie mam ochoty jak to mawia McArti "poplynac" z tym po fakcie.

 

No kiedy ty bardzo chcesz!!!! :lol:

 

Chcesz zrobić to samo co Domek robi teraz tylko że za 2k złotych. Na chłopski rozum wniosek jest takie, że Domek jest nienormalny :Boink:

 

niewiem jak chcesz sie zamknąć w 15kg chyba chcesz użyć antymaterii :ha:

 

masz wszystko teraz do focenia niewiem dlaczego niechcesz teraz tego używać. no bo niby co zrobisz jakiś tam mont jakiś wielki teleskop i co? będziesz focił 1/200 powierzchni M42? czy jak? :szczerbaty:

 

Hans dałeś do Download program Wodaskiego gdzie na poszczególnych matrycach i ogniskowych mozna zmieszczać różne obiekty. no to sobie zobacz czego nie pofocisz małą kamerką i 1200mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Hamal,nie zaczepiaj mnie.Pokaz lepiej jakas ostra fotke wykonana sprzetem/teleskopem Twojej konstrukcji z ogniskowa dluzsza niz 500mm,to mnie przekona do Twojej teorii wcielonej w zycie.

Teoria pozostaje w postach a teleskop za 2 tysiace spelni oczekiwania tego,kto bedzie wiedzial czego wymagac od instrumentu za 2 tysiace.Jesli w gre wchodzi wlasnoreczne konstruowanie montazu,to jest to duzy wysilek,ktorego efektu koncowego nie da sie przewidziec przed przystapieniem do pracy.Mozna go sobie zyczyc. Tylko tyle chcialem powiedziec.Zapodawaj swoje foty dlugoogniskowe a bede je podziwial. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duze lustro na poczatek do wizuala . Zupelnie inaczej widac choc to samo sie oglada .

Jak juz ma sie duzy teleskop to na pewno bedzie chcialo zobaczyc sie co z foceniem . 30 cm lustro zbiera ok 9x wiecej swiatla niz 10 cm . Malo kto z nas mial moznosc pobawic sie w foto duzym lustrem i dlatego ten prawie o rzad wielkosci krotszy czas naswietlania nie jest zauwazany .

Proponowane przezemnie usztywnienie tuby pierscieniami jest tak duze ,ze pajak taurusowy sprawuje sie dobrze - tuba 280 mm srednicy a pierscienie tylko 15 mm szerokosci , bo tyci za mala srednica do mojego lustra . Mocowanie lustra oczywiscie aby bylo lekkie i stabilne musi byc maloklasyczne . U mnie jest to szeroki pierscien z tez plyty wiorowej . Lustro lezy swobodnie na tym piescienu na 9 podkladkach filcopodobnych- krazki pod nogi krzesel . Podkladki podpieraja lustro gdzies w 1/3- 1/4 od jego krawedzi . Z gory lustro jest "przymocowane" do tego pierscienia tak aby z srednim oporem mozna bylo nim krecic .

Z 1 cm od brzegu pierscienia symetrycznie sa 3 otwory fi 6 mm nagwintowane . Wchodza w nie sruby regulacyjne polozenia lustra . Te sruby sa w tulejkach przykrecone do tuby i tak zablokowane ze w tych tulejkach moga sie krecic lecz nie mozna ich wysunac czy wsunac . Krecac ta sruba lustro polozone na pierscieniu podnosi sie lub opada . Dosc partacko zrobilem blokowanie tych srub w tulejce i mam na jednej luz . Przeszkadza w kolimacji . Korci mnie skrecenie z tuba pierscienia z lustrem juz po kolimacji 3 wkretami z bokow . Tuba troche rozkolimowuje sie dopiero jak dosc ostro postwic ja na betonie .

Moze jakies gumki amortyzacyjne . To tyle z moich doswiadczen z 3 kg lustrem ok 24 cm srednicy krazka szkla .

Planety bez problemu tuba 1300 pofocisz nawet na lichym montazu . To sam wiesz .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wygląda na F4, ale średnica trochę przesadzona, gdyby zrobił to Polak, byłby to największy teleskop zamontowany w kraju. A bagażnik do wożenia tego Dobsona, to tylko połączony z wywrotką. :lol: Ciekawe czy używa kamerki, bo Barlowa chyba nie.

 

Pozdrowienia i precz z chmurami !

osp.corwin.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolna klatka od mojego Taurusa 380 waży 21kg. Głowny wkład wnosi do tego lustro o grubości 5cm. Masa 18 punktowej pływającej celi z 2 cm rur stalowych plus aluminiowe podparcia to jakies 1.5-2kg i skrzynia ca 1.5kg. Daje to na samo lustro ca 18 kg.

Lustro 47 cm jest jakieś 1.5 razy cięższe czyli będzie miało z 27kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakos nie zabardzo widze aby tym duzym lustrem cos bylo widac . Ma po skosie przyslone zakrywajaca dostep swiatla do lustra . Chyba.

Ile wazy 5 cm plyta szkla 47 cm srednicy?

Mam wrażenie, że przez ten teleskop się nie patrzy, tylko go ogląda :D A moze to kamera shmidta? Ten przód z szukaczem cosik wąski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wygląda na F4, ale średnica trochę przesadzona, gdyby zrobił to Polak, byłby to największy teleskop zamontowany w kraju. A bagażnik do wożenia tego Dobsona, to tylko połączony z wywrotką. :lol: Ciekawe czy używa kamerki, bo Barlowa chyba nie.

 

Pozdrowienia i precz z chmurami !

 

a widzialiscie ten szukacz na szukaczu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a widzialiscie ten szukacz na szukaczu ;)

 

Tak dla scislosci to ja tam widze 3 szukacze i chiba jakiegos projektorka ala telrad, ale tego ostatniego nie jestem pewien. Kurcze tak na zdrowy rozum to wystarczyl by laser pointer i szukac ala 30x70 lub cos podobnego... Po cholere mu tyle tego usrojstwa? To ma jakis sens ktorego nie dostrzegam, czy facio po prostu lubi szukacze :Salut: ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze to duze ustrojstwo jest atrapa ? Aby co nieco zobaczyc to " szukacze " :D:Beer:

 

Hans jakby tak pocwiczyc i zrobic montaz paralaktyczny na 30-40 kg tube ? Wtedy lustro 400 mm F4,5 byloby sensowne choc to juz kobyla .

Gotowe lustro o parametrach odpowiednio d=335mm f=1750mm mam w ofercie za 2300PLN. Korci mnie jednak plyta 47 cm bo budowa wiekszego telepa to nic pilnego . Gdyby nie Ty to zapomnialbym o tym marzeniu . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.