Skocz do zawartości

Jaki montaż do 1500zł? (AstroFoto)


freeman4

Rekomendowane odpowiedzi

hmm, no nie wiadomo jak odpowiedzieć na to pytanie :rolleyes:

napisać tak, to bedzie źle,

napisać nie, to będzie jeszcze gorzej :ha:

bo do 1500zł, jakieś tam alternatywy są, np. (mon-2, svp, itp.)

ale żaden z nich, do astrofoto się nie nadaje!

no chyba że myślisz o astrofoto, ogniskową rzędu parunastu, parudziesięciu mm

jakiś najtańszy z myślą o astrofoto, to chyba dopiero vixen gpd będzie

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż od Tal 3S Powinien być dobrą altermatywą. kosztuje podobnie, uniesie tubę do 20kg ale niestety do długoogniskowych i długoczasowych fotografii się nie nadaje. Za to świetnie nadaje się do focenia planet. u mnie plateta w polu widzenia kamery wynoszącym ok. 1 minuty kątowej (przy ogniskowej ok. 10 metrów) utrzymuje się w centrum conajmniej 2 godziny.

Niestety jego wadą jest, że po paru minutach całkowitego bezruchu obrazu (w granicach kilku sekund łuku) nastepuje kilkunastosekundowe przesunięcie. Potem znów jest parę minut bezruchu i znów przesuniecie ale w drugą stronę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie w tym problem, że wolałbym DS od planet ;)

 

sumas pisałeś o autoguiderze dla każdego, i m.in. o podłączanie do pilota od EQ

czy taki zestaw by nie działał?

republika.pl/piotrpe - nie wiem czy wszystkie, ale część fotek robił właśnie z EQ-5 i efekty są całkiem niezłe; ma na swoim koncie juz 42 DS

 

myślałem o First Scope 90 do guidingu, ale Delta poleca mi Celestrona C-4; skolei podobno sam Skylux wystarczy ;))

 

pozdrawiam i dzięki za wszsytkie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam sposób podłaczenia działa, ale niestety eq-5 ma, pomijając jego dość małą sztywność, za duże luzy, przede wszystkim luzy na zębatkach przenoszących napęd

pewnie mozna by się pobawić w wymianę tych zębatek na kółka z paskiem zębatym, potem w wymianę łożysk, ale tym sposobem można inwestować w nieskończoność, w coś, co z zasady powinno działać od razu, a nie działa.

A zdjęcia Piotra są świetne, znakomite, ale zauważ, że te dostępne w dużym formacie są prowadzone ręcznie!

ja podziwiam jego anielską cierpliwość, żeby na mrozie, precyzyjnie kręcić osią przez kilkadziesiąt minut!

mnie się to w głowie nie mieści, jak to wogóle możliwe :Salut:

natomiast te prowadzone auto na eq-5, są dostepne tylko, hmm prawie w miniaturce, podejżewam, że z w/w powodów, być może trafił na wybitny egzemplarz, a najlepiej, jakby się sam wypowiedział :)

pozdrowienia

 

ale powiedz przede wszystkim, czym chcesz focić, jaką ogniskową?

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no myśle że tym rubinarkiem 5,6/500 - tylko coś trudno znaleźć w sprzedaży, albo na allegro

 

rozumiem że lepsze rezulaty na EQ-5 dałoby ręczne prowadzenie niż autoguiding? (do końca nie rozumiem jak to działa)

 

pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli czujesz się na siłach, to poleciłbym sprowadzenie lxd55 po tuningu z USA (klasa EQ5). Mniej więcej za taką kwotę, po ocleniu, można go dostać z lxd55.com. Pomijając to, że po przeróbkach montaż chodzi świetnie, to można go bardzo prosto autoguidować kamerką internetową i np. GuideDogiem. W tym przypadku Autostar bardzo się przydaje!

Edytowane przez Piotrek T.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zainteresował mnie ten lxd55

ale jest tam napisane, ze do jesieni nie przyjmuja nowych zamowien

mozna zamowic same czesci, ale beda dostepne dopiero 2 lipca, z tego co zrozumiałem ;)

a gdzie mozna dostac sam ten montaz i w jakiej cenie?

 

pozdrawiam

dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam sposób podłaczenia działa, ale niestety eq-5 ma, pomijając jego dość małą sztywność, za duże luzy, przede wszystkim luzy na zębatkach przenoszących napęd

 

Ja pozwole sobie jeszcze jedno pytanie dorzucic...

 

Czy ktos z was widzial EQ-5 z podpietymi silniczkami Vixena?

Czy to ma szanse dobrze działać i mieć mniejsze luzy niz te silniczki sprzedawane do EQ-5?

Dzieki i pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.