Skocz do zawartości

Powermate a Barlow


KENDZIOR

Rekomendowane odpowiedzi

A czy wynalazek tej samej firmy zwany ,,DIOPTRX'' koryguje astygmatyzm oka, okularu czy i oka i okularu?

Tutaj nie mogę się nic doczytać.

 

Astygmatyzm oka.

 

"Your telescope’s focuser is used to compensate for your near- or far-sightedness; DIOPTRX™ compensates for your astigmatism."

 

Wyciąg jest po to aby zrekompensować twoją krótko lub dalekowzroczność. DIOPTRIX koryguje twoj astygmatyzm.

 

Potem jest lista okularów z którymi to współpracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mój rysunek który pokazuje co normalny barlow robi z promieniami i dlaczego to nie jest to samo co teleskop z 2x dłuższą ogniskową:

 

http://members.lycos.co.uk/arti0/sprzet/barlowx2.gif

 

takie rozgięcie promieni powoduje, że jak pisze pan Nagler rośnie ER okularu i przestaje on działać tak jak został zaprojektowany, więc moga sie pojawić winietowania i aberracje.

 

no i czteroelementowy powermate ma za zadanie nie zrobić tego błędu i rozsunąć promienie tak żeby nie zmienić ich kątów padania na diafragme.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mój rysunek który pokazuje co normalny barlow robi z promieniami i dlaczego to nie jest to samo co teleskop z 2x dłuższą ogniskową:

 

http://members.lycos.co.uk/arti0/sprzet/barlowx2.gif

 

takie rozgięcie promieni powoduje, że jak pisze pan Nagler rośnie ER okularu i przestaje on działać tak jak został zaprojektowany, więc moga sie pojawić winietowania i aberracje.

 

no i czteroelementowy powermate ma za zadanie nie zrobić tego błędu i rozsunąć promienie tak żeby nie zmienić ich kątów padania na diafragme.

 

Sory, ale poza tym że jest kolorowy niewiele mogę z niego odczytać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B)-->

(Piotr B @ Feb 14 2006, 16:14)

Sory, ale poza tym że jest kolorowy niewiele mogę z niego odczytać...

 

bo tam nie jest za duzo napisane :) to rysunek rozjaśniający sprawe dla tych którzy wiedza na co patrzą B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B)--><div class='quotetop'>(Piotr B @ Feb 14 2006, 16:14) </div><div class='quotemain'><!--quotec-->

Sory, ale poza tym że jest kolorowy niewiele mogę z niego odczytać...

bo tam nie jest za duzo napisane :) to rysunek rozjaśniający sprawe dla tych którzy wiedza na co patrzą B)

 

Jak rozumiem "Panie Mądry" swoją wiedzę przekazujesz tylko wybranym?

Myślałem że zasygnalizowanie, iż nie dla wszystkich to może być jasne, spowoduje iż właśnie to wyjaśnisz a nie będziesz zadzierał nosa wyżej od brody :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B)--><div class='quotetop'>(Piotr B @ Feb 14 2006, 16:32) </div><div class='quotemain'><!--quotec-->

Jak rozumiem "Panie Mądry" swoją wiedzę przekazujesz tylko wybranym?

Myślałem że zasygnalizowanie, iż nie dla wszystkich to może być jasne, spowoduje iż właśnie to wyjaśnisz a nie będziesz zadzierał nosa wyżej od brody :blink:

no dobra lepiej będzie jak się wgryziesz troche i zadasz jakieś konkretne pytanie. bo to wychodzi, że to ten przypadek kiedy wykład jest lepszy niz przykład :rolleyes:

 

od góry:

- teoretyczny obiektyw wypadkowy 100/1000 po zastosowaniu brlowa

- 100/500 z barlowem

- 100/500 z barlowem zbliżenie

- normalny 100/1000 zbliżenie

- normalny 100/1000

 

z tym, że to wszystko widać :blink:

 

Piotr czyń swoją powinność PYTAJ :)

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B)-->

(Piotr B @ Feb 14 2006, 21:24)

Dzęki, już jaśniej. W zasadzie rysunek "3" i "4" od góry wyjaśniają całą istotę sprawy. Tego pierwszego za Chiny bym sie nie domyślił.

Pozdrówka.

no pierwszy to w zasadzie jest ten naważniejszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już zacząłem pytać to jeszcze zapytam: Co to jest winietowanie?

to pociemnienie obrazu w miejsacach gdzie dochodzi mniej światła ze wzgledu na konstrukcję układu optycznego. np za mały prześwit wyciagu obcina część światła na brzegach i wtedy do brzegów nie dochodzi pełne światło a coza tym idzie widzimy w okularze ze brzegi sa ciemniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbig, okulary muszą być mniejsze od obiektywów, bo by ludzie nie wiedzieli z którego końca oko przyłożyć

 

O! To prawda. Ja na ostatnich Kudlaczach popelnilem te profanacje. Wydebilismy od Janusza jakies takie fikusne, 2 calowe, szerokokatne cos i poszlismy meczyc Taurusem niebo pod Orlem. Przez jakas godzine meczylismy sie z tym dziwnym szklem. Bylo naprawde duuuze, mialo wlasny uklad ostrzacy i ... za cholere nie chcialo wyostrzyc. Podpierajac sie zoomem Vixena przepatrywalismy eMki zastanawiajac sie co sie Januszowi popier... , ze nam taki niedorobiony okular pozyczyl (nie chcielismy go meczyc bo w pokoju JP byla jakas spiaca osoba, a takie wedrowki nie sprzyjaja spokojnemu kimaniu). Po godzinie Janusz przyszedl na placyk obserwacyjny, a my do niego, ze jakis lewy ten jego szerokaktny wynalazek. Troche sie zajerzyl, bo wczesniej mowil ze to bardzo dobre szklo, ale jak podszedl do telepa i popatrzyl do wyciagu, to zabil nas smiechem. Okular wtrynilismy "dogorynogami". Ale wstyd. :szczerbaty:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Hans
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.