Skocz do zawartości

A teraz czas na teleskop


waldixs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.Myslę że pora na zakup lunety,teleskopu..Ja juz pisałem jestem amatorem i jak dotąd posiadam lornete 10x50..Szukam czegoś co mógłbym zapakować do bagażnika osobówki, pozwoli mi obserwować bardziej konkretnie..tzn. pierścienie saturna itp.Szczęście ze w pracy się szykują nadgodziny..

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldixs

sprecyzuje też bardziej co i skąd chcesz oglądać. Do samochodu osobowego zmieści się refraktor 80 mm i Dobson 500 mm więc jest z czego wybierać. Im więcej podasz danych, tym dokładniej Ci doradzimy :Salut:

Ale ja już coś Ci doradzę: rozglądaj się za Maksutowem około 150 mm, z wyciągiem okularowym 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w życiu Synta i to na Dobsonie!!!

Szukaj refraktora bo taki jest najłatwiejszy w transporcie. Jak kupisz newtona i będizesz z nim ciągle gdzieś jeździł to bedziesz miał dosyć obserwacji bo sprzęt będzie wymagał za każdym razem kolimacji-no coż takie drogi u nas w Polsce. Poza tym łatwiej taki mały refraktor spakować do samochodu. To śmieszne ale jak miałem małą lunetkę 60mm to częściej jeździłem poza miasto niż teraz z ważącym ok 15 kg Tałem. Jak chcesz zabierać swój sprzęt poza miasto to polecam refraktor czy też jak wolisz lunetę. Obraz będziesz miał zawsze ładny a wyjazd na obserwacje nie będzie karkołomnym przedsięwzięciem logistycznym. A no i pamiętaj do swojego budżetu włącz jakiś okular.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest w okolicy ciemne niebo to tylko duza srednica obiektywu . 200 mm lustro to rozsadne minimum.

Planety sie znudza .

To co z trudem wypatrzyc w 100 mm obiektywie ladnie widac w 200 i dodatkowo widac to czego nie zobaczy sie w 100 . Dlatego mam 135/1300 , 235/130 i w robocie 470/2060 .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w życiu Synta i to na Dobsonie!!!

Szukaj refraktora bo taki jest najłatwiejszy w transporcie. Jak kupisz newtona i będizesz z nim ciągle gdzieś jeździł to bedziesz miał dosyć obserwacji bo sprzęt będzie wymagał za każdym razem kolimacji-no coż takie drogi u nas w Polsce. Poza tym łatwiej taki mały refraktor spakować do samochodu. To śmieszne ale jak miałem małą lunetkę 60mm to częściej jeździłem poza miasto niż teraz z ważącym ok 15 kg Tałem. Jak chcesz zabierać swój sprzęt poza miasto to polecam refraktor czy też jak wolisz lunetę. Obraz będziesz miał zawsze ładny a wyjazd na obserwacje nie będzie karkołomnym przedsięwzięciem logistycznym. A no i pamiętaj do swojego budżetu włącz jakiś okular.

Pozdrawiam

 

Buehehe :D ale stek bzdur żeś walnął...

Refraktor dorównujący obrazami Syncie 20cm będzie równie upierdliwy w wożeniu co Newton, ba będzie bardziej upierdliwy bo trzeba z nim wozić paralaktyka, rozstawiać go, później składać... A tak wyjmujesz tube, sadzasz ją na Dobsonie i to wszystko.

Wożę w bagażniku 250/1200 czyli układ f/4,7 - w życiu po dojechaniu na pole nie miałem rozkolimowanej tuby. Nie wiem jaki trzeba mieć styl jazdy, żeby za każdym razem kolimować sprzęt. Notabene czynność ta zajmuje w razie czego kikla minut...

Ale jeśli zadowal Cię obraz z 60mm refraktorka to chyba nie mamy o czym rozmawiwać :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gadaj :blink::Boink:

 

Nie gada tylko szlifuje :szczerbaty: Ja piernicze, ja tu sobie kombinuje jak sie z waga tuby w rozsadnych granicach pomiescic przy lustrze 270/1200, a Zbig dzierga 470/2000... jak sie zmiesci w 30kg. to bedzie powod do wypicia nie jednej flaszki :piwa:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w życiu Synta i to na Dobsonie!!!

Szukaj refraktora bo taki jest najłatwiejszy w transporcie. Jak kupisz newtona i będizesz z nim ciągle gdzieś jeździł to bedziesz miał dosyć obserwacji bo sprzęt będzie wymagał za każdym razem kolimacji-no coż takie drogi u nas w Polsce. Poza tym łatwiej taki mały refraktor spakować do samochodu. To śmieszne ale jak miałem małą lunetkę 60mm to częściej jeździłem poza miasto niż teraz z ważącym ok 15 kg Tałem. Jak chcesz zabierać swój sprzęt poza miasto to polecam refraktor czy też jak wolisz lunetę. Obraz będziesz miał zawsze ładny a wyjazd na obserwacje nie będzie karkołomnym przedsięwzięciem logistycznym. A no i pamiętaj do swojego budżetu włącz jakiś okular.

Pozdrawiam

 

Śmiem się nie zgodzić. Nie wiem z jakimi Newtonami miałeś do czynienia, ale Synta nie wymaga kolimacji za każdym razem. No chyba, że ja brutalnie potraktujesz. Tuba Synty 200/1200 (8kg) wchodzi na tylne siedzenie pod pasy. Reszta do bagażnika. Noszenia jest tyle samo co przy paralaktyku.

 

Jedyna wada to brak napędu i do oglądania planetek na dużych powerach jest to trochę kłopotliwe.

Ale planetek jest kilka a i sezon na nie się kończy. A jeśli DSy, to jednak liczy się apertura a i napęd nie jest wówczas już koniecznością.

 

<edit> ha, monter wyartykułował to samo </edit>

Edytowane przez teha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gada tylko szlifuje :szczerbaty: Ja piernicze, ja tu sobie kombinuje jak sie z waga tuby w rozsadnych granicach pomiescic przy lustrze 270/1200, a Zbig dzierga 470/2000... jak sie zmiesci w 30kg. to bedzie powod do wypicia nie jednej flaszki :piwa:

 

Pozdrawiam.

 

samo lustro powinno ważyć koło 25-27kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się chyba nie zmieści w 30kg chyba, że zrobi super szczelną tube i wypełni ją wodorem :ha::ha::ha:

 

20kg. lustro, 0,5 wyciag. 0,5 wtorne, 1kg pajak, 3-4 kg cela (jak zrobi aluminiowa z perforacjami) no i zostaje tuba. Metr tuby z wl. wegolwego o srednicy 40cm to ok. 2kg. Tu mysle, ze ok. 6kg by wazyla. Ile mi wyszlo? Kurde przekroczylem, ale nie wiele. (Badzmy szczerzy, nie wierze w to co napisalem powyzej) Ale i tak Zbig, jak nie przekroczysz 40 kg. to stawiam flaszke. :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się chyba nie zmieści w 30kg chyba, że zrobi super szczelną tube i wypełni ją wodorem :ha::ha::ha:

Jak zrobi SUPER SZCZELNĄ czyli hermetyczną - to najlepiej próżniową, będzie lżejsza niż WODOROWA (bomba, nie?)!

Zreszta takie coś już istnieje, np. VACUUM TOWER w NSO Sacramento. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20kg. lustro, 0,5 wyciag. 0,5 wtorne, 1kg pajak, 3-4 kg cela (jak zrobi aluminiowa z perforacjami) no i zostaje tuba. Metr tuby z wl. wegolwego o srednicy 40cm to ok. 2kg. Tu mysle, ze ok. 6kg by wazyla. Ile mi wyszlo? Kurde przekroczylem, ale nie wiele. (Badzmy szczerzy, nie wierze w to co napisalem powyzej) Ale i tak Zbig, jak nie przekroczysz 40 kg. to stawiam flaszke. :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

 

A poniewż widziałem szklo od zbiga, stawiam drugą! :szczerbaty:

 

No...zbigu...staraj się, bo procenta uciekają!

 

pogodnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musialem ponownie grubszymi proszkami szlifowac, z powodu duzych 2 rys . Nie dekantowalem 800 proszku bo poprzednio jak nim robilem byl jednorodny . Dlatego lustro ma 18, 4 kg i grubosc 48 mm . Krazek szkla przez poprzednika byl obrabiany, mial juz wglebienie nawet do ogniskowej 2200 ale nie bylo sferyczne oraz matryca zawieruszyla sie i musialem nowa dorabiac . Wazyl 19,8 kg . Jest z polskiego pyrexu . Im ma mniejsza gestosc tym mniejszy wspolczynnik rozszerzalnosci termicznej.

Na razie stoje z powodu za malej ilosci smoly i kalafoni . Musze sprawdzic w jakiej proporcji beda mieszane i wlasciwie dokupic z 3 kg .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldixs

sprecyzuje też bardziej co i skąd chcesz oglądać. Do samochodu osobowego zmieści się refraktor 80 mm i Dobson 500 mm więc jest z czego wybierać. Im więcej podasz danych, tym dokładniej Ci doradzimy :Salut:

Ale ja już coś Ci doradzę: rozglądaj się za Maksutowem około 150 mm, z wyciągiem okularowym 2"

 

Obawiam się ze nie kupię tego sprzętu na raty za tą cenę.Choć bardzo mi się podoba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buehehe :D ale stek bzdur żeś walnął...

Refraktor dorównujący obrazami Syncie 20cm będzie równie upierdliwy w wożeniu co Newton, ba będzie bardziej upierdliwy bo trzeba z nim wozić paralaktyka, rozstawiać go, później składać... A tak wyjmujesz tube, sadzasz ją na Dobsonie i to wszystko.

Wożę w bagażniku 250/1200 czyli układ f/4,7 - w życiu po dojechaniu na pole nie miałem rozkolimowanej tuby. Nie wiem jaki trzeba mieć styl jazdy, żeby za każdym razem kolimować sprzęt. Notabene czynność ta zajmuje w razie czego kikla minut...

Ale jeśli zadowal Cię obraz z 60mm refraktorka to chyba nie mamy o czym rozmawiwać :)

 

pozdrawiam

 

Nie stek bzdur chłopcze..tylko moją opnię. I jej nie zmienię. Do wypadów poza miasto na krótkie obserwacje tylko refraktor w rozsądnych rozmiarach:) PO drugie chłopcze wcale nie napisałem ze mnie zadowala widok z 60ątki

heheh no widzę że czytać to ty nie potrafisz no nic ja się nie obrażam na naukę nigdy za późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stek bzdur chłopcze..tylko moją opnię. I jej nie zmienię. Do wypadów poza miasto na krótkie obserwacje tylko refraktor w rozsądnych rozmiarach:) PO drugie chłopcze wcale nie napisałem ze mnie zadowala widok z 60ątki

heheh no widzę że czytać to ty nie potrafisz no nic ja się nie obrażam na naukę nigdy za późno.

 

Chłopcem dawno przestałem być, ale sądząc po twojej wypowiedzi to ja mam do czynienia z "chłopcem", który ma niestety niewielkie doświadczenie...

 

Teraz tak, skoro to nie byl stek bzdur i twoja opinia jest taka jaka jest to:

 

1. Zdefinjuj rozsadne wymiary refraktora, bo tego nie zrobiles - 60mm - sam pisales, jak miales ta lunetke to czesciej jezdziles za miasto - wniosek byles zadowolony bardziej z niej niz z Tala. Dlaczego? Tylko dla tego, ze latwiej bylo lunetke przewiezc? Sorry, ale dla mnie to porażka. Każdy zaczyna od małego sprzetu, ale w miare jak przchodzi na wiekszy to raczej nie marudzi, tylko wykorzystuje nowe mozliwosci. Widac Ty masz inaczej, wiec marudz dalej.

Wiesz lornetke mam wieksza od tego refraktorka, o ktorym wspomniales. I to ja bym polecil na szybkie wypady, a nie koniecznie refraktor, jak sugerujesz. Bino tu sie zdecydowanie lepiej sprawdzi.

 

2. Popatrz przez inne teleskopy - moze zrozumiesz dlaczego na swiecie sa nie tylko refraktory, dlaczego ludzie kupuja Dobsony, czesto zdecydowanie wieksze od Synty 20cm i sa z tego cholernie zadowoleni. Widac tego Ci troche brakuje. Piszesz, ze na krotkie obserwacje to tylko refraktor w rozsadnych wymiarach, zakladam ze to bedzie co najmniej 80mm na palaktyku - zanim to zlozysz, rozstawisz i ustawisz, Dobson juz bedzie zaliczal kolejny obiekt.

 

3. Porownaj to co w nich zobaczyles - mialem rozne sprzety i nikomu nie powiem, zeby kupowal maly sprzet, bo jest lepiej, latwiej i przyjemniej - bo to bzdura. Jesli chcesz obserwowac - idziesz w aperture. Chesz uprawiac astrofoto - idziesz w jakosc obiektywu. To proste.

 

Co do twojego planowania logistycznego wyjazdu z 15 kg Talem, uwazasz za wyzwanie? Powiem Ci, ze jest pikus, a nie wyzwanie.

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff, ale gorąco się zrobiło. Monter daj spokój, też znalazłeś sobie interlokutora ;)

 

Ale z innej beczki (mobilnej). Czy ktoś zna ten konkretny model "taurusowaty"?

 

Fajna propozycja wydaje się to być.

pozdr

 

Eee tam gorąco, po prostu rozmowce z bledu chce wyprowadzic i nie chce, zeby innych w blad wprowadzal.

 

Taurusowaty jak to taurusowaty ;) rewelacyjnie mobilny ze swietnymi mozliwosciami, w koncu to kawal lustra. Cena takze przyjemna. Jesli z nim wszystko ok to na pewno wart uwagi.

 

Widze, ze ostatnio poruszasz temat tego typu konstrucji. Czyzbys cos planowal w ta strone?

 

pozdrawiam

Edytowane przez monter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.