Skocz do zawartości

Taiga 16x80


Qak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Noszę się z zamiarem kupna Taigi 16x80. Nie wdając się w dyskusję na temat zasadności zakupu chciałbym zapytać, co właściwie można przez taką lornetke zobaczyć w górze, jakiej to będzie jakości i jak się ona ma do niedrogich teleskopów za ok 500 zł. Mam wadę wzroku -3 i zastanawiam się , czy cokolwiek przez nią zobaczę ciekawego.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, przewertowałem. Szczerze powiedziawszy to wolałbym coś nieco bardziej łopatologicznego. Chodzi mi o to, czy przy moim wzroku -3 jestem w stanie przez taką lornetkę cokolwiek zobaczyć. Bo gołym okiem niestety nic nie widzę na niebie; może czasem jakiś jaśniejszy punkcik....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taigi jako jedne z niewielu lornetek mają jednoczesnie możliwość ustawiania ostrości centralnie oraz dodatkowo na obu okularach z osobna. Masz więc spore pole do manewru i kompensowania w test sposób swojej wady wzroku. A w miedzyczasie moze przyda Ci się to:

http://www.optyczne.pl/index.php?test=lornetki&test_l=37

 

Choć nie wiem czy do łopatologicznych należy :)

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to pytanie trudno odpowiedzieć. Najlepiej by było żebyś spotkał sie z kimś z okolicy kto ma jakis sprzęt, to byś wyrobil sobie pojęcie o tym co i jak widzisz i dopiero podejmować decyzje.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć nie wiem czy do łopatologicznych należy :)

 

Arek

 

 

Przeglądałem to już. Z tą łopatologią to nieco przesadziłem; zupełnie nie znam się na optyce ale pracuję w dziedzinie gdzie sztuka mówienia o czymś o czym się pojęcia nie ma albo stało się ekspertem po 15 minutach ceniona jest bardzo wysoko.

 

Właściwie to topic stracił aktualność bo właśnie trzymam swoją Taigę w ręku i sam może wieczorem zobaczę co z tego wyjdzie. Niestety, nieprędko wyrwę się z miasta a i niebo raczej nie sprzyja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Chodzi mi o to, czy przy moim wzroku -3 jestem w stanie przez taką lornetkę cokolwiek zobaczyć.

 

Witaj! Używanie szkieł korekcyjnych -3,0 dioptrii w niczym nie powinno Ci przeszkadzać przy korzystaniu z lornetki. Ja sam noszę podobne szkła /-2,5/. Przy obserwacji przez lornetkę zdejmuję okulary i nie mam żadnych kłopotów z ustawieniem ostrości. Problem mają tylko osoby, które chcą zerknąć w lornetkę bezpośrednio po mnie, bo muszą skorygować moje ustawienie ostrości do swojego wzroku.

 

Pozdrawiam - Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manewr korekcji ostrosci w Tento 10x50 to +-2Dioptrie, w BPC20x60 +-3Dioptrie. Pytanie nie jest takie bezzasadne. Tak samo jak zdaza sie dopas lornetke za wazka do swojej twarzy, tak samo mozna dopasc o zamalej korekcji dioptrii.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka jest i pasuje do głowy; mam i tak wąski rozstaw.. Ma też niezłą korekcję na każde oko z osobna. Niestety nie mogłem jej wypróbować ze względu na chmury. Swoją drogą, czy obserwowanie przez lornetkę w okularach na nosie ma jakiś negatywny wpływ na obserwacje? Niestety nie mogę nosić soczewek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Qak, ja mam w oczach prawie -7D, z 0.5D róznicy miedzy oczmi i jakoś żyję. Z tym,że podczas obserwacji zdejmuję szkła, a raczej podnoszę je na głowę. Tak jest mi najwygodniej, dopasowana z małym luzem czarna nitka-szpagat [noszona na codzień] zabezpiecza mnie przed zgubieniem szkieł. Z obserwacja w okularach korekcyjnych jest różnie w zależności od lornetki. Chodzi o eye relief, czyli wysuniecie źrenicy wyjściowej okularów lornetki. Jesli jest małe, praktycznie nie da sie uzywać szkieł korekcyjnych podczas obserwacji, bo tracimy wiekszą część pola widzenia. Jeśli lornetka ma długi ER powyżej 16 mm [lub wiecej], to wystarczy odwinąć gumowe muszle oczne na okularach lornety i patrzec nie zdejmujac szkieł. W dużej mierze jest to kwestia subiektywnej wygody i zakresu ustawienia ostrości w lornecie, chyba,ze ktoś ma astygmatyzm i bez szkieł korekcyjnych nie jest w stanie uzyskać dobrego obrazu. Wtedy lornetka z dużym ER lub szkła kontaktowe są koniecznością.

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wadę -4,5 D ale i w Tento 10x50 i w BPC 20x60 bez problemu ustawiam ostrość - nie używam okularów w trakcie obserwacji i też mam je na łbie :-) Gorzej już jest z Zeissem 7x50 i z tej lornetki będę musiał chyba z tej przyczyny zrezygnować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.