Skocz do zawartości

Fotografowanie zaćmienia


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra rada. Ja ze swej strony taką właśnie miałem przestrzeń dookoła w '99-tym. Tyle tylko,że dodałbym do tego jeszcze jedno zalecenie, o ile zależy Wam na dostrzeżeniu nadciagającego cienia Ksiezyca: najlepiej jak to będzie jakieś wzniesienie dominujące nad okolicą. Na Węgrzech było dość płasko i wprawdzie przestrzeń po horyzont, to jednak brakowało odpowiedniej perspektywy, by próbować dostrzec wedrówkę cienia. A zasuwa on jakieś 1500km/h czy cóś, więc musi być rozległa panorama z góry. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, warto wyjść na jakąś górkę, im wyższą tym lepiej. Z góry jest lepszy widok, nawet jak nie ma zaćmienia ;) , natomiast w trakcie fazy całkowitej przy rozległym horyzoncie widać jak na dłoni szybkie zmiany kolorów nieba. Natomiast sam cień Księżyca na powierzchni ziemi nie jest widoczny. Wygląda to najwyżej tak, że tam daleko jest już ciemno, a u nas dopiero półmrok, ale granica cienia nie jest dostrzegalna i nie warto specjalnie jej wypatrywać. Lepiej rzucić okiem na zachodnie niebo, a później zająć się koroną, której wewnętrzną część można dostrzec już na dobre pół minuty przed drugim kontaktem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje fotki, które mozna zobaczyc na mojej stronie zrobiłem na kliszy Fuji Press 200 tylko polecam oczywiscie 36 klatek.

polecam moje wspomnienie - az sie łezka kreci w oku :unsure:http://astrofoto.astronomia.pl/index.php?page=zacmienie

Obiektyw jaki uzyłem to był oczywiscie f/10 czyli MTO-1000.

500mm moze byc troszke za krotki.

a oto jeden przykład:

 

12eclips.jpg

Edytowane przez Adamo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje fotki, które mozna zobaczyc na mojej stronie zrobiłem na kliszy Fuji Press 200 tylko polecam oczywiscie 36 klatek.

polecam moje wspomnienie - az sie łezka kreci w oku :unsure:http://astrofoto.astronomia.pl/index.php?page=zacmienie

Obiektyw jaki uzyłem to był oczywiscie f/10 czyli MTO-1000.

500mm moze byc troszke za krotki.

a oto jeden przykład:

 

12eclips.jpg

 

Adamo, piekne zdjęcia, widzę je po raz pierwszy i jestem naprawdę pod wrażeniem, mam nadzieję żąe namiastkę tego co Ty sfotografowałeś uda sie i mi złapać.

 

Obiektyw jaki uzyłem to był oczywiscie f/10 czyli MTO-1000.

500mm moze byc troszke za krotki.

 

Chciałem tylko zwrócić uwagę, że częśc osób tym razem będzie fociła Canonem 300/350D o mniejszej matrycy, więc 1000mm ogniskowej w tym przypadku to nie to samo co w przypadku małego obrazka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie jadę do Turcji tylko w Dolomity. Zamieniłbym ten wyjazd na Turcję ale już nie mogę. Z Włoch będę miał przynajmiej ok. 60% :) chyba coś takiego prawda?? No ale w zeszłym roku na plazy w Hiszpani podziwiałem sobie cześciowe ( Barcelona ) z pozycji leżaka - GORĄCO POLECAM. A w pewnej chwili podbiegł do mnie Hiszpan ze swoją dziewczyną, oni obserwowali zaćmienie przy pomocy zdjęcia rendgenowskiego szczeki tego chłopaka, normalnie ubaw taki że hej. Dla takich przygód też czasem warto jechać bez sprzętu. Życzę wszystkim udanych fotek. A mam pytanie ktoś z okolic Pruszkowa jedzie do Turcji?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Chciałem tylko zwrócić uwagę, że częśc osób tym razem będzie fociła Canonem 300/350D o mniejszej matrycy, więc 1000mm ogniskowej w tym przypadku to nie to samo co w przypadku małego obrazka.

 

na potwierdzenie tego, tak wygląda Słońce w kadrze 350D na 1000mm:

sun_350Dna1000mm.jpg

 

a tak, przy ogniskowej 500mm:

sun_350Dna500mm.jpg

 

zdjęcia zupełnie przypadkowe, ale może pozwolą Wam uświadomić sobie proporcje wielkości Słońca w kadrze, w zależności od ogniskowej, przy eosie 350D

 

a ponieważ 300D ma identyczny crop factor, to w 300D też obraz słońca bedzie wyglądał podobnie, (tzn drobne różnice będą, bo ma trochę inny rozmiar matrycy, troche inny rozmiar pixela, a więc rozdzielczość kątowa, będzie odrobinę inna)

Zdjęcia to resize pełnej klatki

pozdrowienia

 

a przy okazji na http://www.optyczne.pl/index.php?art=33 jest ciekawy arytykuł p.t.: "Jaki kaliber na zaćmienie?" ale też niestety wszystkie wartości ogniskowej odnoszą się do lustrzanki FF

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja! Ja się przymierzam swoim skromnym Kodakiem + filtr. Ponizej proby przy roznych ogniskowych. na pewn nie za wiele mozna wyciagnac takim kompaktem ale zacmienie chyba sie zalapie. Bedze jeszcze cykal Zenitem + niezawodny Optisan 76/700 + mylar.

 

A to fotki (1/1000s, f/4, ISO 80):

Sun_1.jpg

Sun_2.jpg

Sun_3.jpg

 

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszce jedno pytanko - czy usuniecie korektora z Mto jest operacja bardzo skomplikowana?? czy da sie ją wykonac w domowych warunkach??

oraz do jakiej wartości zmniejszy się ogniskowa i jakie wady optyczne zaczną wyłaźić z mto??

sorki ale tonący brzytwy się chwyta (wiem ze mto + 300d to za duzo na całkowite zacmienie ze statywu azymutalnego a kasy na nowy obiektyw nie ma)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.