Skocz do zawartości

Teleskop "Orion" AstroView 100mm EQ


doktor Robotnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chcę sobie kupić refraktor oriona 100mm f6. Taki:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=177

 

Pragnę sprzętu mobilnego, takiego który będę mógł przenosić, a nie jakiegoś ponad metrowego newtona, którego na dodatek trzeba kolimawać i czekać nie wiadomo jak długo aż się schłodzi. Wiem że newton 6 calowy jest trochę jaśniejszy, ale za to cholernie nieporęczny.

No może w ostateczności celestron C6-N taki oto:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...355b6a263711d3a

 

Jest nawet tańszy od oriona , ale trochę więcej waży. Już sam nie wiem.

A jeszcze dochodzi sprawa trwałości powłoki aluminium na lustrze, ile ona wytrzymuje?

Czy po dwóch latach nie okaże się że newtonik stracił 10% kontrastu? Nie kupuje przecież sprzętu za 2000 zl na okres roku czy dwóch.

 

Interesują mnie obiekty deepsky i coś niecoś planety ale tu bez przesady.

 

Czy wiecie jak się sprawuje ten refraktor oriona w praktyce, jak obserwuje się nim obiekty deepsky, jak planety?

 

Teleskop ma wyciąg 2 calowy , więc tak sobie pomyślałem że kupie okular 2cale Erfla o ogniskowej 32 mm. Taki oto za 315 zł

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...&products_id=86

 

Pozorne pole widzenia takiego okularu to 70 stopni, wobec tego realnie zyskam jakieś 3 stopnie pola widzenia. ( w przypadku oriona) Tyle teorii.

 

Co do praktyki to właśnie mam pytanie do Was co o tym wszystkim myślicie , czy to ma sens? Bowiem wydanie 2000 zł to poważna inwestycja i nie mam za dużo opinii o tym teleskopie oriona.

 

Coś nie coś znalazłem na stronie.

 

http://www.cloudynights.com/index.php

 

Ale nie ma tego za dużo. Tak więc proszę o pomoc.

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś tak widać, że newtonów nie lubisz, albo jakieś uprzedzenie masz do nich,

a refraktor bez szkieł fluorytowych, czy fl-53, będzie walił aberacją, a im jaśniejszy, z tym większą,

oczywiście jest dużo trwalszy od newtonów, refraktor bedzie sprawny przez dziesięciolecia, newton zazwyczaj jednego nie dotrzyma, najczęściej koło 4-6 lat, bez powtórnej aluminizacji

tylko, że do deesów, które bardziej Cię interesują, przede wszystkim liczy się apertura (średnica) i tu z ekonomicznego punktu widzenia, refraktor niema szans z newtonem.

co do chłodzenia, i newtony trzeba schłodzić i refraktory, tylko że w refraktorze dochodzi jeszcze problem z zaparowywaniem obiektywu

tylko, że chyba niema sensu kupować refraktorów innych niż ED, ale i newtonów mniejszej średnicy niż 180mm

to ostatnie, to dość rydzykowne stwierdzenie, ale co tam..

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odraczam krótki refraktor kolor będzie zabijał przy takim ognisku.

 

Zawsze chcialem spojrzec przez taki jasny refraktor achro.

Jestem ciekawy czy na DSach tez bedzie taka porazka jak niby na planetach i Ksiezycu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma zadnej porazki na DSach. Synta 102/F5 ktora raz lookalem calkiem przyzwoicie pokazywala Jasne Ds'y (niestety nie bylo pod reka wtedy synty 102/F10 do porownania). Duze pole, niewidoczne aberracje na DSach. Nie powiem nic o refraktorze Oriona, ale optycznie powinien byc podobny. Mala zwarta (ale nie lekka) tuba. Jowisz foletowy nieprzyzwoicie. Do synty dodawano kiepasny szukacz i beznadziejny statyw alt-az. Taka krotka setka jest jednak chyba troche za wielka i za ciezka na trawelerka.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja odradzam krótki refraktor achro jako główny sprzęt docelowy. Posiadam 70-kę F5 i wiem co mówię. Na DS jeszcze go nie miałem okazji sprawdzać, ale w jasnym mieście się do tego celu nie nadaje.

Jako główny sprzęt lepiej kupić tego Newtona, albo jakiegoś Maka - też krótki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma zadnej porazki na DSach. Synta 102/F5 ktora raz lookalem calkiem przyzwoicie pokazywala Jasne Ds'y (niestety nie bylo pod reka wtedy synty 102/F10 do porownania). Duze pole, niewidoczne aberracje na DSach. Nie powiem nic o refraktorze Oriona, ale optycznie powinien byc podobny. Mala zwarta (ale nie lekka) tuba. Jowisz foletowy nieprzyzwoicie. Do synty dodawano kiepasny szukacz i beznadziejny statyw alt-az. Taka krotka setka jest jednak chyba troche za wielka i za ciezka na trawelerka.

 

Pozdrawiam.

 

Tak tez przypuszczalem, ze DSy pokazuje calkiem przyzwoicie. I to pole...

 

Na hamerykanskich forach te jasne refraktorki Oriona maja calkiem dobra opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja odradzam krótki refraktor achro jako główny sprzęt docelowy. Posiadam 70-kę F5 i wiem co mówię. Na DS jeszcze go nie miałem okazji sprawdzać, ale w jasnym mieście się do tego celu nie nadaje.

Jako główny sprzęt lepiej kupić tego Newtona, albo jakiegoś Maka - też krótki.

 

Niestety, przyzwoity Mak, czyli 127, jest duzo drozszy i nie pasuje do w/w budzetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, przyzwoity Mak, czyli 127, jest duzo drozszy i nie pasuje do w/w budzetu.

No tak.

A poza tym na pierwszym miejscu są wymienione DS.

Myślałem raczej o jakimś maku 90 mm, który może przy planetach dawać dużo radości w porównaniu z achromatem 100 mm. Ale 127 to już inna kategoria cenowa. Przy tym budżecie lepiej chyba pójść w Newtona.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę to generalnie odradzacie oriona 102mm F6. Rzeczywiście też czytałem że tak jasne refraktory w tej klasie cenowej mogą razić aberracją . Ale z drugiej strony piszecie że mają dobrą opinie na forach amerykańskich, dodatkowo jest to sprzęt poręczny.

 

A może jednak do deepsky z okularem Elfra coś się da z tym sprzętem zdziałać.

 

Bo ja nie to pozostaje mi tylko ten oto model:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...355b6a263711d3a

 

newtonik o światłosile F5 , lusterko 150 mm, wyraźnie jasniejszy od oriona 100mm F6, ale niestety tylko jeden okular. No i niestety jeszcze trzeba jak piszecie aluminizować lustro za 4 latka od kupna.

 

Jestem ciekaw ile kosztuje renowacja lustra głównego i gdzie to mozna zrobić? Już raz zadawałem to pytanie na forum ale nikt mi niestety nie odpowiedział.

 

Teleskop będe kupował za 5 miesięcy , wtedy będe miał pieniążki, no i wtedy to znaczy w połowie sierpnia zaczną się dobre warunki do obserwacji, tak więc mam jeszce czas. Jednak powyżej 2000 zł nie wydam.

Będzie trzeba jednak pomyśleć o celestronie C6-N więc co sądzicie o tym sprzęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O okulary sie nie martw, bo i tak wymienisz na lepsze.

 

A jak zakup planujesz za 5 miesiecy, to spokojnie zbieraja kase, a za oferta rozejrzyj sie za 4,5 miesiaca :-)

Na pewno bedzie cos z nowosci, albo jakies promocje/obnizki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę to generalnie odradzacie oriona 102mm F6. Rzeczywiście też czytałem że tak jasne refraktory w tej klasie cenowej mogą razić aberracją . Ale z drugiej strony piszecie że mają dobrą opinie na forach amerykańskich, dodatkowo jest to sprzęt poręczny.

 

A może jednak do deepsky z okularem Elfra coś się da z tym sprzętem zdziałać.

 

Bo ja nie to pozostaje mi tylko ten oto model:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...355b6a263711d3a

 

newtonik o światłosile F5 , lusterko 150 mm, wyraźnie jasniejszy od oriona 100mm F6, ale niestety tylko jeden okular. No i niestety jeszcze trzeba jak piszecie aluminizować lustro za 4 latka od kupna.

 

Jestem ciekaw ile kosztuje renowacja lustra głównego i gdzie to mozna zrobić? Już raz zadawałem to pytanie na forum ale nikt mi niestety nie odpowiedział.

 

Teleskop będe kupował za 5 miesięcy , wtedy będe miał pieniążki, no i wtedy to znaczy w połowie sierpnia zaczną się dobre warunki do obserwacji, tak więc mam jeszce czas. Jednak powyżej 2000 zł nie wydam.

Będzie trzeba jednak pomyśleć o celestronie C6-N więc co sądzicie o tym sprzęcie.

 

Ponowne napylenie lustra głównego to nie takie wielkie pieniąszki znowu :Beer: lustro 35cm to koszt około 200zł czyli w przypadku C6-N to pewnie coś koło 100zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponowne napylenie lustra głównego to nie takie wielkie pieniąszki znowu :Beer: lustro 35cm to koszt około 200zł czyli w przypadku C6-N to pewnie coś koło 100zł

 

No to chyba zdecyduje się na tego celestrona C6-N z 150 mm i ogniskowej 750mm, to chyba dość uniwersalny sprzęt jak się zorintowałem czytając fora astronomiczne.

 

Ale piszesz że można lustro napylić za 100 zł, ale gdzie to można zrobić?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba zdecyduje się na tego celestrona C6-N z 150 mm i ogniskowej 750mm, to chyba dość uniwersalny sprzęt jak się zorintowałem czytając fora astronomiczne.

 

Ale piszesz że można lustro napylić za 100 zł, ale gdzie to można zrobić?

 

Pozdrawiam.

nie tyle dobre pytanie GDZIE, co dobre pytanie to POCO. bez przesadyzmu z tym aluminizowaniem dobrze utwardzonych seryjnych luster.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl jeszcze o tym Newtonie:

http://market.fotoclassic.pl/product_info....products_id=365

Tam jest dosyć bogate dodatkowe wyposażenie (3 okulary, barlow, szukacz z podświetlanym krzyżem, montaż EQ-5 na stalowych nogach i z podświetlaną lunetką biegunową). Co prawda rurka jest dłuższa i mniej światłosilna, ale jeszcze w granicach rozsądku.

Ewentualnie możesz dorzucić 500 zł i kupić model 8" z F4,4:

http://market.fotoclassic.pl/product_info....products_id=356

Z Delty masz jeszcze bardzo dużą promocję na 8":

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...355b6a263711d3a

Albo 6", ale na stalowych nogach i CG-5 w cenie niższej niż 1900 zł:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...355b6a263711d3a

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba zdecyduje się na tego celestrona C6-N z 150 mm i ogniskowej 750mm, to chyba dość uniwersalny sprzęt jak się zorintowałem czytając fora astronomiczne.

 

Ale piszesz że można lustro napylić za 100 zł, ale gdzie to można zrobić?

 

Pozdrawiam.

 

 

zanim bedziesz chcial to zrobic to zdazysz sie jeszcze zorientowac a byc moze nawet zmienic teleskop :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl może nad tymi modelami i moja dobra rada inwestuj w rozdzielczość. Dobson to dobra sprawa wcześniej póki nie widziałem dobsona, to jakoś miałem o nim słabą opine, co się zmieniło radykalnie kiedy juz taki sprzęt obmacałem. Inwestuj w średnicę najlepiej gróbo powyżej 200mm Polecam zaglądnać pod link

 

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/home.php?cat=260

 

 

I jeszcze raz inwestuj w średnicę najlepiej gróbo powyżej 200mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam kilka uwag dotyczacych jasnych refraktorów achromatycznych:

1) aberracja chromatyczna przy małych powiększeniach (podczas oglądania DSów) jest prawie niedostrzegalna.

Niedawno kupiłem od jednego z forumowiczów Celestrona 102 f/5 - miał służyć jako szukacz w pewnym projekcie duzego lustra, ale ponieważ projekt się odwleka, postanowiłem wykorzystać go jako dodatkowy refraktor, szczególnie na wyjazdy, na które nie chcę/boję się/nie mogę wziąć apo podobnej jasności (TV101).

Z Naglerem 31mm daje powiekszenie ok. 16, pole widzenia PONAD 5 STOPNI, przy akceptowalnej średnicy źrenicy wyjściowej ok 6mm. Nie potrzeba szukacza, a niebo wyglada pięknie, a właściwie PIĘKNIE.

Różnice w jakości obrazu to widać dopiero jak obok podepniemy TV101 (f/5,4) - no ale to jest 4 elementowe fluorytowe apo. Ale porównując obraz z tego "celka" z obrazami dawanymi przez lornetę Leidory 25x100 to widać, ze lepszy obiektyw + doskonały okular daje naprawdę znaczną przewagę tego pierwszego.

No i łyżka dziegciu - ze swiatłosilnymi "sprzętami" należy uzywać okularów z najwyzszej półki - Naglery i Panoptice TeleVue, serię XL i XW Pentaxa. O ile wiem to dotyczy to również światłosilnych Newtonów.

Gorsze okulary maja z reguły gorzej skorygowany astygmatyzm własny i obraz na brzegach będzie się "kaszanił".

2) okulary Erfla nie nadają sie do światłosilnych sprzętów (ponizej f/6) - powód j.w.

wśród okularów mam takiego Erfla 30mm 80 stopni - prawie Nagler ? No prawie - prawie jak Żywiec :D - w dość ciemnym teleskopie - SCT f/10 różnice między nim a Naglerem 31mm nie są wielkie, w teleskopie f/5 różnice sa ogromne. Inne tanie okulary - RKE równiez kiepściutko pracują w światłosilnych sprzętach.

Wniosek - rozszerzyć budżet o bardzo dobre okulary.

To takie moje trzy grosze w temacie refraktor...

A czy refraktor, czy Newton, czy jakiś Cassegrain?

I tak przy obserwacjach wizualnych decyduje APERTURA - teleskop 100mm bedzie zbierał 2x wiecej światła niż 70mm, a 200mm 4x wiecej niz 100mm. A światłosiła ma znaczenie jedynie przy fotografowaniu.

Oczywiście pewne aberracje beda większe przy światłosilnych sprzętach, ale z drugiej strony umozliwiają one (te swiatłosilne :D ) uzyskiwanie wiekszych pól widzenia przy danych okularach...

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak chyba wybiorę jasny refraktor Teleskop "Orion" AstroView 100mm EQ

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=177

 

dokupię do niego taki oto okular: ortoskop 6mm

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...&products_id=81

 

Będe wtedy miał do dyspozycji trzy rodzaje powiększeń: 25, 60 ,100. Myslę że ortoskop zamaskuje ewntualne wady obiektywu w postaci aberracji chromatycznej.

Czytałem na forach angielskojęzycznych że ten teleskop ma przyzwoitą optykę jak na refraktor achromatyczny. Niestety w moim przypadku zwyciężyć musi mobilność, pewnie że za 1700 zł mogę sobie kupić newtona na montażu dobsona o lustrze 8 cali, ale przenoszenie 20 kilowego kloka do łatwych nie należy ( "Orion" AstroView 100mm EQ waży 13,5 kg), sama waga może nie jest największym zmartwieniem, ale rozmiary tuby są ogromne i nie do przyjęcia dla mnie. Oriona jestem w stanie wrzucić do małego auta a 8 calowego dobsona nie. Dodatkowo na działce musiałbym budować podstawe na którą umieściłbym tego dobsona, bo przecież z ziemii nie będę operował dobsonem. ( jak na kolanach?)( mam trochę doświadczeń w targaniu sprzętu na odległość to znaczy kronos 20X60 i statyw Poruczki, nieporęczne jest to cholerstwo z przeciwwagą jak diabli)

Lubię komfort i szybkość ustawienia sprzętu, jak nie będzie mi się chciało wychodzić z domu to zawsze moge postawić oriona przed oknem i zaliczyć przy kawce parapetowe obserwacje, nie zawsze można wyjść z domu)

Teleskop zamierzam ustawić w pokoju, refraktor oriona jest zgrabny i elegancko wykonany. No i panowie ma 2 calowy wyciąg.

 

Zaciekawiło mnie tylko dlaczego jureq twierdzi że nie za bardzo nadają się to tego refraktora okulary Erfla?

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak chyba wyborę jasny refraktor Teleskop "Orion" AstroView 100mm EQ

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=177

 

dokupię do niego taki oto okular: ortoskop 6mm

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...&products_id=81

 

Będe wtedy miał do dyspozycji trzy rodzaje powiększeń: 25, 60 ,100. Myslę że ortoskop zamaskuje ewntualne wady obiektywu w postaci aberracji chromatycznej.

Czytałem na forach angielskojęzycznych że ten teleskop ma przyzwoitą optykę jak na refraktor achromatyczny. Niestety w moim przypadku zwyciężyć musi mobilność, pewnie że za 1700 zł mogę sobie kupić newtona na montażu dobsona o lustrze 8 cali, ale przenoszenie 20 kilowego kloka do łatwych nie należy ( "Orion" AstroView 100mm EQ waży 13,5 kg), sama waga może nie jest największym zmartwieniem, ale rozmiary tuby są ogromne i nie do przyjęcia dla mnie. Oriona jestem w stanie wrzucić do małego auta a 8 calowego dobsona nie. Dodatkowo na działce musiałbym budować podstawe na którą umieściłbym tego dobsona, bo przecież z ziemii nie będę operował dobsonem. ( jak na kolanach?)

Teleskop zamierzam ustawić w pokoju, refraktor oriona jest zgrabny i elegancko wykonany. No i panowie ma 2 calowy wyciąg.

 

Zaciekawiło mnie tylko dlaczego jureq twierdzi że nie za bardzo nadają się to tego refraktora okulary Erfla?

 

Mysle, ze bedziesz zadowolony.

Ale pamietaj, ze nawet najlepszy okular nie zamaskuje ewentualnych wad obiektywu. Moze jedynie nie wprowadzac wlasnych wad, co w przypadku ortoskopa powinno sie udac. Ale aberracji chromatycznej "produkowanej" przez obiektyw nie zlikwidujesz. Ewentualnie czesciowo wyeliminujesz ja poprzez uzycie odpowiedniego filtra, np. Baader Fringe Killer lub Baader Contrast Booster.

 

Powiekszenie 100x na pewno Cie nie zadowoli. Wczesniej czy pozniej zapragniesz 150, 200, 250 :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radziłbym jednak zainwestować w dobsona przynajmniej 8 calowego, a nawet 10 calowego. Wbrew pozorom załadowanie go do małego chyba cinquecento nie sprawia większego problemu. Wizualnie DS będą wyglądały zdecydownie lepiej , planety również. W porównaniu widoków DS w 80ED z widokami z 8 calowego Newtona , Newton zdecydowanie wygrywa. Załadowneio i złożenie dobsa zajmuje zdecydowanie mniej czasu niz jakikolwiek montaż paralaktyczny. Przynajmniej mnie. Z chłodzeniem radzę sobie tak, że na dwie godziny przd wyjazdem ładuję tubę do samochodu - i się chłodzi :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak chyba wybiorę jasny refraktor Teleskop "Orion" AstroView 100mm EQ

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=177

 

Ja Cie kijem zawracal ani naklanial nie bede, twoj wybor. Pisalismy Ci o wadach i zaletach takiego teleskopu, wiec wiesz na co sie decydujesz.

 

dokupię do niego taki oto okular: ortoskop 6mm

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...&products_id=81

 

I to jest blad. Nie rob tego. Kup LV4mm. Dlaczego. Bo to tylko 600mm ogniskowej, a taka swiatlosila wymaga dobrego szkla. Ten orthoskop jest wyjatkowo niekomfortowym szklem, ze wzgledu na maly LER i male pole. Kolejny problem to power. 100x to troche za malo na ukrycie aberracji chromatycznych.

 

Będe wtedy miał do dyspozycji trzy rodzaje powiększeń: 25, 60 ,100. Myslę że ortoskop zamaskuje ewntualne wady obiektywu w postaci aberracji chromatycznej.

 

Nie zamaskuje. Nieco ukryja ja dobre okulary na duzych powiekszeniach lub filtry typu minus-violet i tyle.

 

(...) Dodatkowo na działce musiałbym budować podstawe na którą umieściłbym tego dobsona, bo przecież z ziemii nie będę operował dobsonem. ( jak na kolanach?)(...)

 

??? Stawiasz dobsona na ziemi i obserwujesz.

 

(...)

Zaciekawiło mnie tylko dlaczego jureq twierdzi że nie za bardzo nadają się to tego refraktora okulary Erfla?

 

Bo im bardziej swiatlosilny sprzet tym bardziej wymagajacy dla okularow. Tanie orthoskopy, plossle, kernelle, erfle RKE i inne tego typu szkla sa na duzych polach swiatlosilnego teleskopu demaskowane ze wszystkich wad. Odkrywaja tez wieksze wady samych swiatlosilnych teleskopow.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl może nad tymi modelami i moja dobra rada inwestuj w rozdzielczość. Dobson to dobra sprawa wcześniej póki nie widziałem dobsona, to jakoś miałem o nim słabą opine, co się zmieniło radykalnie kiedy juz taki sprzęt obmacałem. Inwestuj w średnicę najlepiej gróbo powyżej 200mm Polecam zaglądnać pod link

 

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/home.php?cat=260

I jeszcze raz inwestuj w średnicę najlepiej gróbo powyżej 200mm

 

 

Star Hopper ma zaj....y wyglad :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak ogolnie to do DS'ow duzy reflektor to jest to :)

 

Ech ludzie, czlowiek szuka w miare mobilnego sprzetu a Wy proponujecie krowy na dobsonach.

 

Zaproponowalbym Maka, ale to nie ten przedzial cenowy.

 

W tych cenach albo 80ED albo wiekszy achro. Reszta to Newtony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.