Skocz do zawartości

Saturn dziś!


Gość asteroidafx11

Rekomendowane odpowiedzi

Gość asteroidafx11

Witam was! Nareście dziś będe wieczorem oglądal przez teleskop Saturna wreście pogoda dopisuje czyste niebo nad Sosnowcem ok :D Teleskop już stoi na balkonie chlodzi się he he!!!!!!! :D:D:D:D Pozdrawiam!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Skierniewicach też piękne niebo i Saturn się pięknie prezentuje. Tylko po cholerę ten Księżyc dziś?

w Bramie Morawskiej ( po naszej stronie) niebo tez bajka...jakby jeszcze Lysy mniej swiecil...

 

pogodnego i ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też pogoda piękna, wycelowałem Kronosa 20x60 w Saturna (nie chciałem się męczyć z wystawianiem teleskopu na zewnątrz) i wyraźnie widziałem spłaszczoną tarczę planety, patrząc na niego "kątem oka" w samym centrum pola widzenia lornetki bez problemu było widać drobną przerwę między planetą a pierścieniami a więc warunki do obserwacji były świetne bo jeszce nigdy wcześniej nie udało mi się oddzielić pierścienia od planety używając lornetki :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W BPC 25x70 Saturnik wyglądał git, wyraźna przerwa Cassiniego i cień pierścieńi na planecie oraz pasy :D

Tak serio to mikro planetka z lekko widocznym pierścieniem, mnie sie podobał a widać jeszcze było 2 księzyce - kropeczki ;)

Zbieram na Synte.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w temacie Saturna...nie chce zakładać nowego wątku a czuje potrzebę podzielenia się przeżyciami z szerszym gremium :D

 

Wczoraj w końcu udało mi się odebrać dovetail i zgrać mojego Newtona z montażem EQ3-2. Wieczorem z balkonu miałem dobry widok na Saturna, którego zlokalizowałem przy pomocy programu Atlas Nieba. Wystawiłem cały majdan na balkon i zacząłem naprowadzać teleskop na planetę, prawdę mówiąc nie miałem zbyt wielkich nadziei, że uda mi się ją złapać, gdyż było to moje pierwsze samodzielne lookanie ( a wczesniej uczestniczyłem w jednej sesji u Hansa). Być może miałem fart, bo po około 5 minutach udało mi się złapać w okular nieostrą plamkę ( przy powerze 24x). Nietrudno było się domyślić, że ta plamka to był Saturn, bo około 21 w Warszawie po tej stronie nieba z mojego balkonu widać było tylko kilkanaście gwiazd (Kastora, Poluksa, Syriusza…). Wyostrzyłem obraz i załadowałem Barlowa. Przy powerze 48x widać już było pierścień. Znów zmiana, tym razem lantan vixena 9mm co dało mi 70x, znów ostrość, korekta mikroruchami. Przez jakieś 45 minut gapiłem się testując wszystkie moje konfiguracje okularów i kręcąc mikroruchami. Musiałem mieć naprawdę fart, gdyż ani razu nie skorzystałem z szukacza i nie mam jeszcze pojęcia o poprawnym ustawieniu paralaktyka. Widzę już, że muszę kupić jakiś krótkoogniskowy okular do dużych powerów. Nie mogę się doczekać aż wywiozę to wszystko za miasto…ech to będzie widok. Na razie muszę nabrać wprawy w obsłudze całego sprzętu bo wczoraj czułem się, jakbym miał ręce z drewna…

Pozdrawiam wszyskich :Beer: , Hewel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakim sprzecie obserwowaliscie cien Io na tarczy Jowisza ..opiszcze jak to to wygladalo :)

 

Na początku powiem, że nie wiedzieliśmy że jest ten tranzyt.

 

mieliśmy syntę 8'' na dobsie mpp, mojego celestrona 114/900 i skyluxa karana. okulary jedynie plossle - vixeny (2 x 32mm, 9mm, 6mm), barlowa 2x (też chba vixen) i kellnera 10mm standardowego do mojego celestrona. Najpierw plamkę zauważył Marek, krzyknął że widzi jakieś zgrubienie na pasie, i co byśmy przyczaili. to było na Syncie z plosslem 6 mm zdaje się. zastanawialiśmy się czy to WCP czy może właśnie cień. Zapamiętałem godzinę żeby potem sprawdzić, (24:04 - 22:04 UT). oglądaliśmy to przez różne kombinacje telepów i okularów. cień był widoczny nawet w skyluxie z plosslem 9mm (albo 6, nie pamiętam już dokładnie). ogólnie najlepsza kombinacja w moim odczuciu, przy tamtym seeingu (3/5) to synta i plossl 9mm z barlowem (266x) ( wyglądało to jak ciemniejsze lekkie zgrubienie pasa - bardzo przyjemny widoczek. potem przerzuciliśmy się na saturna troszkę, parę DSów (M13 była głównym punktem programu. mimo wysokiego księżyca po I kwadrze wyglądała rzeźnicko). po 1 chyba karan znów zacelował skyluxem w Jowisza, i powiedział że księzyc wychodzi koło tarczy. Oczywiście wszystkie działa znowu wycelowaliśmy tam gdzie trzeba i przez 30 min podziwialiśmy pięknie widocznego Jowisza z "odbijającym" się od tarczy księżycem. był on na wysokości tego pasa gdzie wczesniej widzieliśmy ta ciepkę, więc troszkę się upewniliśľy że to cień widzieliśmy. po powrocie do domu, sprawdziłem w CDC co to było, Io jak złoto :) ogólnie tej nocy widziałem jednego z moich nalepszych Jowiszów. Tego widoku nie da się dokładnie opisać słowami, tam trzeba było być :)

 

dzięki karan i mpp, noc była przednia :Beer:

 

PS. Zawsze muszę walnąć 15 literówek.. wrr :D

 

 

Pozdrawiam

Much :)

Edytowane przez Muchozol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Na początku powiem, że nie wiedzieliśmy że jest ten tranzyt.

 

mieliśmy syntę 8'' na dobsie mpp, mojego celestrona 114/900 i skyluxa karana. okulary jedynie plossle - vixeny (2 x 32mm, 9mm, 6mm), barlowa 2x (też chba vixen) i kellnera 10mm standardowego do mojego celestrona. Najpierw plamkę zauważył Marek, krzyknął że widzi jakieś zgrubienie na pasie, i co byśmy przyczaili. to było na Syncie z plosslem 6 mm zdaje się. zastanawialiśmy się czy to WCP czy może właśnie cień. Zapamiętałem godzinę żeby potem sprawdzić, (24:04 - 22:04 UT). oglądaliśmy to przez różne kombinacje telepów i okularów. cień był widoczny nawet w skyluxie z plosslem 9mm (albo 6, nie pamiętam już dokładnie). ogólnie najlepsza kombinacja w moim odczuciu, przy tamtym seeingu (3/5) to synta i plossl 9mm z barlowem (266x) ( wyglądało to jak ciemniejsze lekkie zgrubienie pasa - bardzo przyjemny widoczek. potem przerzuciliśmy się na saturna troszkę, parę DSów (M13 była głównym punktem programu. mimo wysokiego księżyca po I kwadrze wyglądała rzeźnicko). po 1 chyba karan znów zacelował skyluxem w Jowisza, i powiedział że księzyc wychodzi koło tarczy. Oczywiście wszystkie działa znowu wycelowaliśmy tam gdzie trzeba i przez 30 min podziwialiśmy pięknie widocznego Jowisza z "odbijającym" się od tarczy księżycem. był on na wysokości tego pasa gdzie wczesniej widzieliśmy ta ciepkę, więc troszkę się upewniliśľy że to cień widzieliśmy. po powrocie do domu, sprawdziłem w CDC co to było, Io jak złoto :) ogólnie tej nocy widziałem jednego z moich nalepszych Jowiszów. Tego widoku nie da się dokładnie opisać słowami, tam trzeba było być :)

 

dzięki karan i mpp, noc była przednia :Beer:

 

PS. Zawsze muszę walnąć 15 literówek.. wrr :D

Pozdrawiam

Much :)

 

to sie przedstawia bardzo obiecujaco :) ...zeby tylko pogoda dopisala :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.