Skocz do zawartości

Saturn dziś!


Gość asteroidafx11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

wczoraj także ustrzeliłem Saturna. oglądałem go z balkonu w powiększeniach 160x i 220x. trochę pływał ale przez większość czasu widoczna była przerwa w 1/3 od brzegu pierścieni i cień planety na pierścieniach. widziałem też słaby pas na powierzchni, czasem majaczyło coś więcej. Niestety z balkonu zgoniła mnie sąsiadka piętro wyżej podlewając obficie kwiatki - co zmusiło mnie do szybkiego zwinięcia sprzętu w obawie przed zalaniem :burza:

 

ale w zasadzie nie ma tego złego.. ;) wyciągnąłem żonę na spacer (equipment: lornetka) i próbowaliśmy (bez skutku) odnaleźć kometkę 73P S-W. niestety w tamtym kierunku jest u mnie wisłostrada i ledwo Wega się przebijała przez łunę od świateł. ALE... niepowodzenie zrekompensował nam Jowisz :D. przez lornetkę 6x30 wydawał się wielką świecącą żarówą i widać było 3 księżyce - super!!

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Saturn jest juz nisko i strasznie plywa w oparach.

Rzucilem na niego okiem, ale szybko odwrocilem sie na komete i Jowisza.

 

Jowisz byl piekny, chwilami obraz byl klarowny i stabilny. Pasy, farfocle na pasach, WCP...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza noc to chyba moja najlepsza noc pod względem obserwacji. Saturn bardzo ładny przerwa widoczna na całej długości pasów dodatkowo na tarczy planety też ujawniały się delikatne pasy, aż szkoda że niemiałem przy sobie jakiegoś barlowa bo obserwowałem tylko przy powiększeniu 117x ale i tak obrazy był piękny.

Jowisz także potrafił użec doskonale widoczne pasy czasami tak jakby granulacja chmur także widoczna, dodatkowego uroku dodawała czerwona plama. Choć obraz był tak jasny że raził w oczach i w okularze powstawały jakieś dziwne refleksy świetne to jowisz ptrafił użec. Jestm ciekaw co zobaczyłbym przy jakimś większym powerze bo obserwowałem go z takim samym okularem co Saturna czyli 117x. :Beer:

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Wczorajsza noc to chyba moja najlepsza noc pod względem obserwacji. Saturn bardzo ładny przerwa widoczna na całej długości pasów dodatkowo na tarczy planety też ujawniały się delikatne pasy, aż szkoda że niemiałem przy sobie jakiegoś barlowa bo obserwowałem tylko przy powiększeniu 117x ale i tak obrazy był piękny.

Jowisz także potrafił użec doskonale widoczne pasy czasami tak jakby granulacja chmur także widoczna, dodatkowego uroku dodawała czerwona plama. Choć obraz był tak jasny że raził w oczach i w okularze powstawały jakieś dziwne refleksy świetne to jowisz ptrafił użec. Jestm ciekaw co zobaczyłbym przy jakimś większym powerze bo obserwowałem go z takim samym okularem co Saturna czyli 117x. :Beer:

 

Teraz powiekszenie ok. 120x jest optymalne.

Do wiekszych powiekszen potrzeba spokojniejszej atmosfery, a Jowisz cala noc jest dosc nisko i raczej "plywa".

 

Ja najlepszy obraz uzyskuje z LVW 13mm czyli 118x.

Obraz jest zyleta.

 

Przy 170x niestety zaczyna przeszkadzac atmosfera ziemska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja równiez wczorajszej nocy obserwowalem Jowisza oraz Saturna.

Księżyca dawał po oczach <_< ,a Jowisz był bardzo jasny i pływał.Jak wczesniej ktoś wspomniał najlepsze pow. to ok 160x w moim przypadku.WCP nie zdołałem dostrzec tak wyraznie,ale bardzo zaciekawiło mnie ustawienie 4 ksiezyców.

Saturn natomiast był bardzo dobrze widoczny,przerwa C. również mimo ,że jest teraz o wiele mniejszy niż Jowisz.

OK 1 w nocy udał porozdzielac mi sie kilka gwiazd podwójnych(nauka ze zlotu nie poszła w las :D )

No i oczywiscie Księżyc mimo,że już prawie pełnia ale i tak mielismy co podziwiac.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Ja równiez wczorajszej nocy obserwowalem Jowisza oraz Saturna.

Księżyca dawał po oczach <_< ,a Jowisz był bardzo jasny i pływał.Jak wczesniej ktoś wspomniał najlepsze pow. to ok 160x w moim przypadku.WCP nie zdołałem dostrzec tak wyraznie,ale bardzo zaciekawiło mnie ustawienie 4 ksiezyców.

Saturn natomiast był bardzo dobrze widoczny,przerwa C. również mimo ,że jest teraz o wiele mniejszy niż Jowisz.

OK 1 w nocy udał porozdzielac mi sie kilka gwiazd podwójnych(nauka ze zlotu nie poszła w las :D )

No i oczywiscie Księżyc mimo,że już prawie pełnia ale i tak mielismy co podziwiac.

Pozdrawiam

 

Wczoraj Ksiezyc w Plosslu 32mm byl przepieknie kulisto trojwymiarowy. Cudo po prostu.

To tak OT :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja wczoraj oglądałem Jowisza nawet fotki walnąłem kompaktem cyfrowym w projekcji okularowej. Bez rewelacji ale 2 pasy widać B) Księżyc super, tylko bez filtra nie podchodź. Dzisiaj nic pogoda fatalna nawet burza była!! A kto jeszcze patrzy w niebo po zachodniej częsci Warszawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super ja ostanio pojechałem aż pod Błonie na kakieś pola. Ale myśle że trzeba wybrać sie az za Grodzisk Maz. żeby uciec od Warszawy.

 

Też w sumie tak myślałem, plus że można skoczyć pociągiem w tamtą stronę, ale tak sobie myślę znowu, że za Grodziskiem była by taka sytuacja że miałbyś wszystkie większe miasta na jednej linii wzdłuż torów PKP, a wszystkie Piastowy, Pruszkowy i inne Grodziski pewnie razem wyprodukowały by troche LightPollution :unsure: , a za plecami miałbyś już niedaleko Skierniewice - wiadomo nie jest to jakaś metropolia, ale jednak jakieś tam większe miasto <_<

 

Ja kombinuję zbadać tereny nieco na północny zachód, np. zachodnią część Puszczy Kampinowskiej, lub jej zachodni skraj, ponoć już tam jest całkiem nie najgorzej, miły dojazd przez Błonie i ładne tereny :rolleyes:

 

Zanim dorobię się samochodu oglądam zwykle z ogródka, gdzie i tak czasem jak jest bardzo dobra pogoda widzę nawet spory fragment drogi mlecznej :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.