Skocz do zawartości

Nacreous Clouds - czy ktos je widzial ???


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

wiecej na temat tych chmur :

 

http://www.atoptics.co.uk/nacr1.htm

 

wygladaja nieziemsko ! :wow: :wow: :wow:

 

czy ktos widzial kiedys takie zjawisko ? czy te chmury maja polska nazwe ?

 

moj angielski jest raczej slaby a po polsku nic na ten temat nie znalazlem - wszelkie informacje na ich temat mile widziane :Beer: , przedewszystkim interesuje mnie czy jest szansa na zaobserwowanie ich w polsce ?

 

wygladaja troche jak iryzujace obloki srebrzyste , ale pewnie jestem w bledzie...

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku, te fotki które zapodałeś to jest "typowa" iryzacja na chmurach piętra średniego, chociaż podobieństwo jest uderzające :) "Nacreous clouds" to po polsku obłoki perłowe (albo stratosferyczne obłoki iryzujące), które występują w stratosferze na wysokościach 15-30km, czyli dużo wyżej niż chmury troposferyczne. Nie słyszałem o obserwacjach obłoków perłowych z terenu Polski, chociaż wiem, że czasem można je dostrzec ze Szkocji, a nawet północnej Anglii. Występują w podobnych szerokościach co obłoki srebrzyste, jednak są dużo rzadsze. Czasem można je obserwować w Skandynawii, północnej Kanadzie, albo na Antarktydzie, zwłaszcza gdy wieją bardzo silne prądy strumieniowe, bo te chmury mają naturę falową (stąd ich podobieństwo do soczewkowatych altocumuusów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(stąd ich podobieństwo do soczewkowatych altocumuusów).

I to budziło moje wątpliwości a tym bardziej że nad górami często się pojawiają.

Ale z tego co pamiętam , miałem wrażenie iż są baaaaaaaaardzo wysokie.

Wisiały tak kilka godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A istocie czasem można je pomylić z lenticularisami.

To zjawisko o, które pada pytanie w temacie jest jeszcze trudniejsze do obserwacji niż obłoki srebrzyste.

Trzeba by Grzesia Duszanowicza zapytać. Tak jak napisał Radek to chmurki towarzyszące głównie wysokim skoncentrowanym ruchom mas powietrza i powstają one podczas napotykania innej - zafalowanej warstwy i to własnie ich geneza stanowi trudność ich obserwacji. To po prostu zjawisko o totalnie rarycznym charakterze. Jeśli już wystepuje to widać je na bardzo dużym obszarze. Ale mało dobrych relacji z jego "masowej" obserwacji.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po prostu zjawisko o totalnie rarycznym charakterze.

Pozdrawiam

Paweł Maksym

 

Czyli po polsku "bardzo (wyjątkowo, niespotykanie, niezmiernie, niesłychanie, nader, ogromnie, wielce, itp.) rzadkim (nieczęstym, sporadycznym, niepowtarzalnym, niespotykanym, niezwykłym, osobliwym, unikalnym, unikatowym, wyjątkowym, fenomenalnym, nadzwyczajnym, niepospolitym, nieprzeciętnym, niesamowitym, niezwyczajnym, rewelacyjnym, spektakularnym, efemerycznym, jednostkowym, odosobnionym, endemicznym) charekterze".

 

Paweł jesteś Polakiem w Polsce.

 

Wyjęte z jakiegoś słownika:

 

total - suma (ogólna)

(o liczbie) całkowity; sumaryczny

zupełny; totalny; kompletny

(mat.) su...

dodawać; sumować; dawać w sumie (np. pewną kwotę)

 

i

 

rare - rzadki

zobacz również: extraordinary, uncommon, unusual

niezwykły; nietypowy; osobliwy

(kulin.) krwisty; niedosmażony (np. befsztyk)

(br.a.) (pot.) ekstra; świetny; ekstra klasa"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po polsku "bardzo (wyjątkowo, niespotykanie, niezmiernie, niesłychanie, nader, ogromnie, wielce, itp.) rzadkim (nieczęstym, sporadycznym, niepowtarzalnym, niespotykanym, niezwykłym, osobliwym, unikalnym, unikatowym, wyjątkowym, fenomenalnym, nadzwyczajnym, niepospolitym, nieprzeciętnym, niesamowitym, niezwyczajnym, rewelacyjnym, spektakularnym, efemerycznym, jednostkowym, odosobnionym, endemicznym) charekterze".

 

Paweł jesteś Polakiem w Polsce.

 

Wyjęte z jakiegoś słownika:

 

total - suma (ogólna)

(o liczbie) całkowity; sumaryczny

zupełny; totalny; kompletny

(mat.) su...

dodawać; sumować; dawać w sumie (np. pewną kwotę)

 

i

 

rare - rzadki

zobacz również: extraordinary, uncommon, unusual

niezwykły; nietypowy; osobliwy

(kulin.) krwisty; niedosmażony (np. befsztyk)

(br.a.) (pot.) ekstra; świetny; ekstra klasa"

 

I nie ma to jak być w temacie i dodać do niego cos merytorycznego co?

Zwrot, że coś jest raryczne jest powszechnie używany w rozmaitych artykułach autorów polskich.

Może totalnie jest nieco przesadzone.

 

Ale myślę, że dobrym zwyczajem było by pouczać kogoś na takie tematy przy użyciu prywatnej wiadomości.

 

Czy wniesiesz do tematu coś merytorycznego ???

 

A jeśli już mam użyć Twoich kategorii pisania postów w temacie: to - czy jesteś pewien, że jestem Polakiem i, że przybywam w Polsce???

 

Pozdrawiam i zapraszam dalej na PW.

 

A tu niech się toczy dyskusja o tym nieczęstym, sporadycznym, niepowtarzalnym, niespotykanym, niezwykłym, osobliwym, unikalnym, unikatowym, wyjątkowym, fenomenalnym, nadzwyczajnym, niepospolitym, nieprzeciętnym, niesamowitym, niezwyczajnym, rewelacyjnym, spektakularnym, efemerycznym, jednostkowym, odosobnionym, endemicznym charakterze.

 

Paweł Maksym

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.