Skocz do zawartości

Obłoczki świecące by Henryk ;)


Henryk

Rekomendowane odpowiedzi

W tym roku przez kilka dni miałem okazję obserwować obłoczki świecące. Naturę ich chyba wszyscy mniej więcej znają, więc nie będę się powtarzał.

Przedstawię w odstępach kilkudniowych serię kilku zdjęć z różnych dni, w różnych ujęciach i miejscach.

Zaczynam od miejsca 50 metrów od mojego domku. Oświetlone przez lampy, stąd to światło. Na niebie widać kawałek Dużego Misia, jakiegoś zajączka satelity i nad horyzontem jaskrawe obłoczki. Jeszcze dość nisko, ale zobaczycie później co one wyprawiały ;)

 

IMG_8052.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Monter :)

 

Drugie zdjęcie w serii. Tym razem molo w Ustce w nocy. Obłoczki świecące były nieźle widoczne i rosły, niestety widoczne tu chmury były szybsze i rozprzestrzeniły się, tak że wkrótce nic ciekawego nie było widać na niebie... Światło na kamieniach pochodzi od latarni morskiej. Możecie także dopatrzyć się mojego cienia na murku ;).

 

IMG_8136.jpg

 

Następnym razem będzie zbliżenie na obłoczki, czego domaga się część z Was :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnym razem będzie zbliżenie na obłoczki, czego domaga się część z Was :)

 

 

W imieniu części Was lubiącej szerszą perspektywę proszę o zamieszczenie również wersji kompleksowej. Super foty a na żywo to dopiero musiał być widok :helo: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pokażę co wieczór po kolei trzy zdjęcia obłoczków w zbliżeniu. Zaczynam od najgorszego (niezależnym zdaniem dwóch kobiet ;) ).

Sprzęt ten sam co poprzednio (Canon 20D, obiektyw Sigma 20/1.8). Czułość 100ISO, przesłona 5.6, czas 10 sekund.

Obłoczki sięgały blisko 30 stopni nad horyzontem, widok doprawdy oszałamiający. Było już koło drugiej w nocy. Na zdjęciu (i kolejnych) widać też cienkie cirrusy rozświetlone nieco przez te obłoczki.

 

IMG_8110a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pokażę co wieczór po kolei trzy zdjęcia obłoczków w zbliżeniu. Zaczynam od najgorszego (niezależnym zdaniem dwóch kobiet ;) ).

Sprzęt ten sam co poprzednio (Canon 20D, obiektyw Sigma 20/1.8). Czułość 100ISO, przesłona 5.6, czas 10 sekund.

Obłoczki sięgały blisko 30 stopni nad horyzontem, widok doprawdy oszałamiający. Było już koło drugiej w nocy. Na zdjęciu (i kolejnych) widać też cienkie cirrusy rozświetlone nieco przez te obłoczki.

 

 

Nie no, mnie po prostu zatkalo... WOW :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pokażę dwa zdjęcia, bo nie mogę się zdecydować, które ładniejsze.

Pierwsze obiektywem 20 mm, czułość 100 ISO, przysłona 2.8, czas 6 sekund:

IMG_8102b.jpg

 

Drugie to zbliżenie - obiektyw 50 mm, 200 ISO, przysłona 4.5, czas 6 sekund:

IMG_8105b.jpg

 

Jutro będzie to najładniejsze wg pań, ale ja nie jestem pewny tego werdyktu :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henryku zdecydowanie piękne masz te obłoki. Toruń lezy duzo niżej wiec i obloczki mamy tu skromniejsze.

Jakiś tydzień temu udało mi sie coś tam zfocić (jakieś 30 km na pólnoc od Torunia):

Fotki z Nikona D 50.Pierwsza z obiektywem 18-55, pozostale z 70-300.

 

obl5ng7.jpg

 

obl2tf1.jpg

 

obl1du9.jpg

 

obl3yh4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie to zbliżenie - obiektyw 50 mm, 200 ISO, przysłona 4.5, czas 6 sekund:

IMG_8105b.jpg

 

Piękne zdjęcia :) A można poprosić o to cdjęcie wyżej w wersji wallpaper ?

 

wiesiek ja jakiś tydzień temu widziałem podobne obłoczki z Piły. możliwe że to są te same?

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henryk ma jakieś problemy techniczne, więc ja zacytuję to co on ma do powiedzenia/pokazania ;)

 

No dobra, wrzucam ostatnie z serii. Tym razem znowu szerszy kąt widzenia. Widoczek obłoczków znad morza. Niestety nie miały one już siły wspiąć się wysoko, ale za to ponad nimi ładnie widać Perseusza z Algolem w roli głównej i część Woźnicy.

 

IMG_8327a.jpg

 

Dziękuję bardzo za cierpliwość w oglądaniu moich zdjątek. Informuję też, że z pewnych względów nie będę przesyłał tych zdjęć w większym formacie. Tak jak jest, wystarcza jakość na pulpit w rozdzielczości 600x800 czy też w tej nieco większej :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o Piękne fotki. Gratulacje :Beer: W szczególności ta ostania... Mam nadzieję, że nie będziesz miał nic przeciw, jeśli ustawię ją sobie na pulpicie? :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

 

PS.: Może tę ostatnią wysłać ją do APOD?

Edytowane przez W0l3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.