Skocz do zawartości

jaki teleskop dla początkującego lamera ?


krisu

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post wiec witam wszystkich :D

 

Na początku ostrzegam, że jestem kompletnym początkującym w temacie o teleskopach ;)

 

 

Chciałbym kupić sobie jakiś dobry i tani teleskop. Nie wiem na co trzeba zwracac uwage przy wyborze teleskopu (bo chyba nie tylko powiększenie). Cena mniej więcej do 1000zł, ale jakby np. jakiś za 800zł neiwiele róznił sie od tego za 1000, to wolę ten tańszy :)

 

 

Znalazłem sobie kilka teleskopów które wpadły mi w oko:

ten podoba mi sie najbardziej z tych trzech: Optisan STAR 750/150

Firstscope 80 AZ Refraktor 80/900 Celestron

Messier N-130 EQ-3 Reflektor 130/1000 Bresser (ten chyba troche za drogi)

 

chodzi mi o teleskop dla początkującego, ale znowu nie jakiś szajs

 

chciałbym pooglądać coś więcej niż przez lornetke, bo jeśli mam wydawać 1000zł żeby zobaczyć jakąś malutką kropke to chyba zrezygnuje... :P

 

chodzi mi o np. taki widok :D

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...e=post&id=14626

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...e=post&id=11633

a takze dosyć wyraźne planety - Mars, Jowisz, Saturn, Wenus itp :P

 

 

kolejne moje pytanie:

czy do tego pierwszego teleskopu (Optisan STAR 750/150) można podłączyc aparat i robić zdjęcia i w jaki sposób ??

mam taką cyfrówke:

Sony DSC-P200

czy do tego trzeba jakies specjalne akcesoria? jeśli tak to jakie?

 

 

czy do np. oglądania planet potrzebuje samego teleskopu czy także jakis róznych filtrów ??

 

no, to na razie tyle :) jak jutro cośsobie jeszcze przypomne to napisze ;)

 

z góry dzięku za pomoc! :)

Edytowane przez krisu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Szczerze mówiąc, to już przestaje być zabawne. Codziennie po parę razy pisać : Synta to, Synta tamto! Czy nie mozna powprowadzać trochę ograniczeń dla takich, seryjnie powstających topiców, gdzie rzeczywiście to magiczne słowo jest jedynym rozwiązaniem?

Pierwszy post z takiego topica jak ten, z całym szacunkiem dla zakładającego, winien być od razu przenoszony do "przyklejonego" topica pt. "I tak se kup Syntę" :D

 

Krisu- witaj! Kup Syntę- nie myśl o czymś innym, jak nie chcesz (cyt.) "szajsu" !!! No chyba, że POWAŻNIE myślisz o oglądaniu takich widoków, jakie są na pokazanych przez ciebie fotkach. Wtedy zainwestuj w Hubbla.

OK, nie chcę być złośliwy, ale szacunek nakazałby NAJPIERW poczytać trochę forum- tu już wszystko, o co pytasz, PO WIELEKROĆ zostało powiedziane.

 

A swoją drogą... Rado Forum - czy jakieś tantiemy by się od Sky-Watchera nie należały? :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek polecam książke "Niebo na Wekend" a potem wyjazd na jakiś zlot. Teleskop który pokaże ci takie obrazy jak na tym zdięciu lub podobne nie kosztuje 1000zł tylko 100000zł :Boink: . Tak jak mówie przeczytaj książke zaznajom się troche z podstawowymi zagadnięciami astronomicznymi, i najlepiej wybierz sie na zlot, wtedy będziesz sam mógł ocenić jaki teleskop cie zadawala.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Ponieważ jest więcej pytań o widoczki z telepa, wzorem Mpp zapodaję link do stronki, na której są rysunki obiektów DS wykonanych w oparciu o obserwacje przy użyciu amatorskich telepów. O tutaj zobaczycie co widać, lamerzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zywo nigdy nie uzyskasz takich obrazow ....obraz w teleskopie jest czarno - bialy jesli chodzi o deep space ...M27 ktora podales przy dobrej widocznosci w teleskopie 150 mm i z filtrem Light Pollution Reduction prezentuje sie nieduzo gorzej nawet w miescie ale obraz jest czarno - bialy ....widzac obraz w czerni i bieli nie oznacza ze nie mozesz sie doszukiwac w obiektach DS struktur ..czasem sa one lepiej a czasem slabiej widoczne ....wszystko zalezy od miejsca obserwacji i pogody

 

zeby uzyskac kolory trzeba dlugo naswietlac klatke wtedy zdjecie pokazuje o wiele wiecej niz oko ....pamietaj ze te obiekty sa oddalone o tysiace albo dziesiatki tysiecy w przypadku mglawic i gromad i miliony lat swietlnych w przypadku galaktyk ...ja za tysiaca polecam Synte :)

 

pozdr.

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok, ale teraz który z tej Synty ? :Boink:

 

tutaj jest dosyć sporo tego:

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/home.php?cat=209

 

poczytałem troche o tych reflektorach, refraktorach itp ale i tak nie wiem czym sie róznią i które lepsze..... ;/

 

 

i chyba wolałbym z tamtych jakis tanszy, moze koło 500-600zł bo gdzies tu przeczytałem że potem trzeba kupować jakies filtry do planet itp..

 

 

w tym linku co podałem powyzej po lewej stronie są "Bestselery" a na pierwszym miejscu jest

Sky-watcher 1149EQ2 Reflektor 114/900 za 569.95zł

 

aha no i co z tym aparatem i robieniem zdjeć?

 

 

 

 

 

// EDIT //

a w temacie poniżej znowu co innego...

 

ten nawet fajny

Teleskop "Synta/Sky-Watcher" SK1309 695.00zł

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...&cat=295&page=1

 

ale znowu mówią żeby kupic ten i róznica jest kolosalna...

Sky-watcher Dobson 1200/200 Classic Reflektor

 

kurde juz nic nie wiem..

Edytowane przez krisu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli,

Z twojich wypowiedzi wynika że ty niemasz zielonego pojęcia o asttronomi. Robienie zdięć przez teleskop to nie taka prosta sprawa, można powiedzieć że to nawet wysza szkoła jazdy. Kup narazie sam teleskop i naucz się nim odszukiwać jakiś obiektów, na początku polecam te najaśniejsze i najłatwejsze do zlokalizowania m13, m92, m27, czy m57. Aha i jeszcze jedno czytaj forum na forum jest mnóstwo wiedzy!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok, ale teraz który z tej Synty ? :Boink:

 

tutaj jest dosyć sporo tego:

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/home.php?cat=209

 

poczytałem troche o tych reflektorach, refraktorach itp ale i tak nie wiem czym sie róznią i które lepsze..... ;/

i chyba wolałbym z tamtych jakis tanszy, moze koło 500-600zł bo gdzies tu przeczytałem że potem trzeba kupować jakies filtry do planet itp..

w tym linku co podałem powyzej po lewej stronie są "Bestselery" a na pierwszym miejscu jest

Sky-watcher 1149EQ2 Reflektor 114/900 za 569.95zł

 

aha no i co z tym aparatem i robieniem zdjeć?

// EDIT //

a w temacie poniżej znowu co innego...

 

ten nawet fajny

Teleskop "Synta/Sky-Watcher" SK1309 695.00zł

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...&cat=295&page=1

 

ale znowu mówią żeby kupic ten i róznica jest kolosalna...

Sky-watcher Dobson 1200/200 Classic Reflektor

 

kurde juz nic nie wiem..

 

z robieniem zdjec narazie sobie daj spokoj ...trocheczasu napewno zajmie az zaczniesz zwyczajnie smigac po niebie wiec wtedy bedziesz mogl myslec o foto ....z teleskopow ktorych podales albo Synta 8' czyli 200/1200 na Dobsonie a jak chcesz zaoszczedzic to ostatecznie 130 mm na paralaktyku...ja na Twoim miejscu gdybym mial 1000 obecnie na teleskop kupilbym wlasnie Synte 8' i nike myslalbym o oszczedzaniu bo to teraz najlepsza apertura za taka cene

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytałem troche o tych reflektorach, refraktorach itp ale i tak nie wiem czym sie róznią i które lepsze..... ;/

 

Dluuga droga przed toba. Zamiast teleskopu kup książkę (np Niebo na weekend, P. Rudź), poczytaj forum, przejedz sie na zlot.

 

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki link mi sie pomylił, ten

Teleskop "Synta/Sky-Watcher" SK1309 695.00zł to ten:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=406

 

 

a jeszcze jedno lamerskie pytanko :P

bo ten teleskop Dobson troche tak śmiesznie wygląda :lol: i nie ma statywu (?), wiec na czym on stoi? tak o na ziemi? :D

no i nie widać tego okularu, wiec gdzie sie patrzy ? :P

 

t_1220.jpg

Edytowane przez krisu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może staje się nudny ale pisze to ostatni raz w tym wątku, jak niewiesz co to jest Dobson, gdzie wyciag okularowy, jak obserwować tym teleskopem to go niekupuj tylko kup tak polecaną już przez kilku forumowiczów książke " Niebo na Wekend" koszt około 40zł a na wszystkie te pytania znajdziesz tam odpowieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
czy do tego pierwszego teleskopu (Optisan STAR 750/150) można podłączyc aparat i robić zdjęcia i w jaki sposób ??

 

Jeśli będziesz chciał fotografować Optisanem 750/150 w ognisku głównym (tzn. wtedy, gdy teleskop robi jako obiektyw lub jeszcze inaczej - aparat mocujesz ZAMIAST okularu), to możesz się niemile rozczarować. Optisan 750/150 zbyt "płytko" ogniskuje i - co tu dużo mówić - nie ustawisz ostrości.

W tej sytuacji ratuje Cię jedynie zakup dobrego Barlowa, który "wyciągnie" ognisko tak, abyś mógł zogniskować obraz w płaszczyźnie kliszy lub matrycy. Pamiętaj jednak, że Barlow wydłuża ogniskową teleskopu, ale zmniejsza jego światłosiłę.

 

Fotografowanie tego, co widzisz w okularze możesz wykonywać bez problemu.

W tym przypadku pomocne może być TO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benedykt, mimo dobrych chęci myśle, że operujesz językiem, który dla naszego kolegi jest niezrozumiały, a pojęcia takie jak:

 

- ognisku główne

- Optisan 750/150 zbyt "płytko" ogniskuj,

- Barlowa

- Barlowa, który "wyciągnie" ognisko tak, abyś mógł zogniskować obraz w płaszczyźnie kliszy lub matrycy

- Pamiętaj jednak, że Barlow wydłuża ogniskową teleskopu,

- Barlow ale zmniejsza jego światłosiłę

 

to dla niego czarna magia. Ale zawsze pozostaje nadzieja, że nasz kolega weźmie się za lekturę i dokształci w stosownej materii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
PRZESTAŃCIE ODPOWIADAĆ NIEUKOWI CO MA WASZ CZAS W NOSIE I NIC GO NIE OBCHODZI, ŻE JUŻ ODPOWIADALIŚCIE 100x TU NA FORUM TYLKO SIE LENIOWI ŚMIERDZĄCEMU NIECHCE POSZUKAĆ

Rewelka McArti :D

 

:Beer:

 

Qrcze wczoraj w w tymże topicu to samo prawie pisałem, tylko mniejszymi literami i myślałem, że trzeba być grzeczniejszym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krisu: Astrofotografia jest bardziej zaawansowaną dziedziną niż obserwacje wizualne. W praktyce nie masz żadnych szans na skompletowanie teleskopu i dobrych akcesoriów do astrofoto w cenie 1000 zł. Naucz się efektywnych i poprawnych obserwacji gołym okiem, a gdy podszkolisz się do stopnia średnio-zaawansowanego i wymienisz sprzęt na lepszy (najlepiej montaż paralaktyczny z prowadzeniem zegarowym albo jeszcze lepiej GoTo), będziesz mógł rozpocząć półprofesjonalne fotografie nieba. nigdy jednak nie osiągniesz takich efektów jak HST albo teleskopy w obserwatoriach hawajskich, itp.

 

W praktyce dobry montaż z napędem kosztuje 2 albo nawet 4 razy więcej niż przyzwoity teleskop 200/1200 czy 250/1200 - musisz więc przygotować się na duże wydatki, jeżeli chcesz zająć się astrofotografią. Na początek jednak dobry teleskop wystarczy. Na fotki przyjdzie jeszcze czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krisu: Astrofotografia jest bardziej zaawansowaną dziedziną niż obserwacje wizualne. W praktyce nie masz żadnych szans na skompletowanie teleskopu i dobrych akcesoriów do astrofoto w cenie 1000 zł. Naucz się efektywnych i poprawnych obserwacji gołym okiem, a gdy podszkolisz się do stopnia średnio-zaawansowanego i wymienisz sprzęt na lepszy (najlepiej montaż paralaktyczny z prowadzeniem zegarowym albo jeszcze lepiej GoTo), będziesz mógł rozpocząć półprofesjonalne fotografie nieba. nigdy jednak nie osiągniesz takich efektów jak HST albo teleskopy w obserwatoriach hawajskich, itp.

 

W praktyce dobry montaż z napędem kosztuje 2 albo nawet 4 razy więcej niż przyzwoity teleskop 200/1200 czy 250/1200 - musisz więc przygotować się na duże wydatki, jeżeli chcesz zająć się astrofotografią. Na początek jednak dobry teleskop wystarczy. Na fotki przyjdzie jeszcze czas.

 

 

ale Waldiemu niewiele brakuje do HST z tego co patrze :)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.