Skocz do zawartości

Pierwsza obserwacja w życiu


Jazz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

wczoraj w nocy popełniłem pierwszą obserwację w życiu. Cały tydzień czekałem na kawałek czystego nieba pod Warszawą i wczoraj się doczekałem. Zapakowałem się do samochodu i jazda na dzałkę. Po godzinie już rozstawiałem sprzęt. Moja Synta 1000/200 na EQ5 dość szybko sie rozstawiła i zacząłem. I tu wyszły pierwsze problemy - czyli brak znajomości nieba a notebook z Stellarium długo na baterii nie pociągnął. Ale były i sukcesy: dnalazłem i obejrzałem M110 i M31 udało mi się również z M54 lub M22 (tu braki w znajomości nieba). Zasadzałem sie na inne DS ale nie udało się. Generalnie SUPER, zwłaszcza że można się odstresować i pobyć w spokoju. Jeżeli ktoś będzie coś organizował ja bardzo chętnie dołącze się dla nauki. Wyszły również braki w okularach moje PS 10 i 25 to chyba nie to co trzeba ale cóż narazie muszą wystarczyć.

 

Mam jeszcze jedno pytanie: DS wyglądały fajnie w PS25 nawet z barlowem x2 ale jak przechodziłem na PS10 to nic się nie dało oglądać. Czy to normalne?

Łysy w PS10 nawet z barlowem był OK, oczywiście pomijając że prawie już zachodził i pięknie pływał.

 

Więc, pierwsze koty za płoty i jest super.

 

Pzdr

Jazz1972

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Jazz :). No nieźle, nieźle jak na początek. Sam niedawno zacząłem i na DS'y jeszcze mało polowałem. Osobiście polecam Jowisza który jeszcze powinien być nieźle widoczny od około 20.45 na połoudniowym zachodzie. Pierwszy się pojawia w tamtej części nieba (-2 mag). Z DS'ów najbardziej mi się spodobała mgławica planetarna - M27 pomiędzy Liskiem a Strzałą i M57 w Lutni. Dzisiaj jak pogoda dopisze zajrzę na M51:D. Ponoć nawet przez lornetkę widoczna.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze obserwacje całkiem całkiem :)

Pamiętam, że ja za pierwszym razem skierowałem telepa (8cm, już z niego nie korzystam) na M42 i Plejady. Za dużo nie zobaczyłem, ale radochy było co niemiara :D

Co ciekawe, akurat wtedy, na czas krótkich obserw (zimno było) chmury osłoniły mi całe niebo, które stało się tak cholernie przejrzyste, że miałem zasięg powyżej 6,15m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z ciebie jest niezły kozak, nie znasz nieba a kupiłeś taki fajny teleskop. Ja za nim kupiłem telepa to z pare lat zerkałem i uczyłem się gołym okiem , a poźniej przez lornete. Ale to może nawet lepiej bo nie straciłeś tyle czasu co ja. Gratulacje!! :Salut:

 

Co do okularów to przy twojej światłosile kup sobie dobre okulary, F5 daje popalić okularkom i nie każde to wytrzymują. Ja do swojej synty zamówiłem właśnie vixena LV 6mm i vixena LV 9mm, bo ten plosl 10mm co go dostałem w zestawie jest niewygodny ( oczęta trzeba kleić do szkła, a tego nie lubię) i gwiazdeczki zamieniają się w krzyżyki po bokach.

Jak byś coś nie wiedział to pytaj się doświadczonych forumowiczów którzy o teleskopach wiedzą wszystko i jeszcze trochę więcej. :D

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo ten plosl 10mm co go dostałem w zestawie jest niewygodny ( oczęta trzeba kleić do szkła, a tego nie lubię) i gwiazdeczki zamieniają się w krzyżyki po bokach.

czyli to ten okular wprowadza takie jakby krzyzyki? bo wczoraj patrzylem(niby przy bardzo zlej pogodzie) a od wczoraj mam teleskop na niebo , i wlasnie jak cos namierzylem to w okularze 25 mm wszystko super a w 10 mm kicha znaczy , jakos ciemniej i

ciezko ostrosc zlapac , a przy jasniejszym obiekcie widac taki wlasnie krzyzyk jak przez szybe:(. No i powiem ze rzeczywiscie ten okular jest strasznie niewygodny:((( i meczacy oko:(( szlak mnie trafia z przyklejaniem oka do okularu. Juz wiem ze go musze sie pozbyc i kupic cos co napewno bedzie mialo odleglosc od oka taka jak ten 25 mm:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PL 10mm to dobry okular tylko trzeba umieć przez niego patrzeć. włozyć oko na właściwą odległość, wyosiować oko, i dobrze sie zasłonić od świateł zewnętrznych. pozatym nieda się ukryć, że 10mm da ciemniejszy obraz niż 25 i barlow czyli 12,5mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PL 10mm to dobry okular tylko trzeba umieć przez niego patrzeć. włozyć oko na właściwą odległość, wyosiować oko, i dobrze sie zasłonić od świateł zewnętrznych. pozatym nieda się ukryć, że 10mm da ciemniejszy obraz niż 25 i barlow czyli 12,5mm.

 

 

Podobno te wszystkie plosle to są nawet jak za taką cene nie najgorsze, jednak nie do światłosilnych teleskopów a do np F10. Okular nie poprawnie skorygowanego całego pola i dlatego wyłazi astygmatyzm.

Po prostu do światłosilnych Newtonów musisz mieć lepsze okulary ( lantany bądź ortoskopy).

Te klejenie do oka jest denerwujące, okular szybciej się brudzi i paruje.

 

Właśnie w tej chwili odebrałem przesyłke z Delta Optical z lantanami. Z wyglądu LV9 jest 3 razy większy i cięższy od SP 10. LV 6 ma ogromną soczewkę wyjsciową w porównaniu do soczewki sp 10.

Zaraz sobie pooglądam nimi okoliczne drzewka :banan:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W f/12 Plossl 32mm tez ma spory astygmatyzm.

 

 

To ciekawe. Jednak nawet najlepszy okular w newtonie powyżej pola jednego stopnia nie zniweluje nam komy.

Jednak taka koma która jest naturalną cechą newtonów nie jest tak drażliwa dla oka jak astygmatyzm wprowadzany przez słabej jakości okulary.

Uff, ile wysiłku umysłowego kosztowało mnie to zdanie :Boink:

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chcialem troszke napisac o moich obserwacjach i klopotach z nimi zwiazanymi.

Pragne zaznaczyc, iz byla to moja 1 obserwacja DS`owa.

Rozpoczelem jak zwykle od jowisza - Pieknie prezetowal sie przez SP25mm. Przez 10mm nie bylo rewelacji, a wlasciwie zdawalo mi sie, ze ten okular nie jest idealnej jakosci :szczerbaty: . Zaskoczyla mnie spora odleglosc callisto od reszty ksiezycow.

Po obserwacji jowisza przystapilem do szukania swoich DS`ow. Na pierwszy ogien poszla M13 - Nie mialem problemow z jej znalezieniem, bylem wrecz zaszokowany jej uroda!!! Nigdy nie widzialem M13 przez teleskop!!! Zakochalem sie w tej gromadzie, ogladalem ja chyba z godzine :D .

Nastepna w kolejce byla M 57 - na poczatku nie moglem zlokalizowac lutni :ha: po chwili zorietowalem sie, ze na mapie narysowano ja odwrotnie :szczerbaty: Kiedy juz znalazlem M 57 zdala mi sie mglista gwiazda na ktorej nie moglem ustawic ostrosci. (Widac kwestia przyzwyczajenia oka jest ogladanie DS`ow).

Po przemieszczeniu sie z telepem w inne miejsce rozpoczelem poszukiwania M 108 - Znalazlem ja dokladnie w momecie w ktorym chcialem zrezygnowac z jej poszukiwania :helo: jednak byla to pewnie wina luny od odleglej latarnii.

 

To byly udane obserwacje wieczoru. Teraz czas na katastrofy :Boink:

 

Szukajac IC 5070 i NGC 7000 w labedziu dostalem ,,szyjoskretu,, w nijaki sposob moglem je znalezc :burza:

Nie natrafilem na M 27 w lisku

Nie moglem zlokalizowac M 109 w Niedzwiedzicy

M 101 byla gwozdziem do trumny :burza:

 

Tu nasuwaja mi sie pytania.

1) Czy potrzeba mi cos jeszcze do obserwacji nieudanych ds`ow?

2) Co jeszcze warto poogladac na poczatek ?

3) Czy filtr nebularny bardzo pomaga przy wizualnych obserwacjach?

4) Czy to normalne, ze w okularach 10mm obraz jest ciemniejszy niz w 25mm ?

 

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nasuwaja mi sie pytania.

1) Czy potrzeba mi cos jeszcze do obserwacji nieudanych ds`ow?

2) Co jeszcze warto poogladac na poczatek ?

3) Czy filtr nebularny bardzo pomaga przy wizualnych obserwacjach?

4) Czy to normalne, ze w okularach 10mm obraz jest ciemniejszy niz w 25mm ?

Pozdrawiam :D

 

ad. 1 jasny, szerokokatny okular - latwiej sie szuka

ad. 2 M39, M11, M31, Hichotki, M33, M81 i M82...

ad. 3 najpierw podszkol sie w szukaniu bez filtrow, a potem wyluskuj szczegoly mglawic z filtrem

ad. 4 oczywiscie, jasnosc spada wraz z powiekszeniem

 

M57 to faktycznie przy malym powiekszeniu taka rozogniskowana gwiazda. Zogniskuj obraz na pobliskiej w miare jasne gwiezdzie i wtedy nie bedziesz mial watpliwosci.

Nie mogles znalezc M27? A masz ciemne niebo czy miejskie?

N7000 mozna zobaczyc przez lornetke w wyjatkowych warunkach. Teleskop to chyba nienajlepsze rozwiazanie na tak rozlegly i slaby powierzchniowo obiekt. Sprobuj poszukac Veila :)

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz czas na katastrofy :Boink:

Szukajac IC 5070 i NGC 7000 w labedziu dostalem ,,szyjoskretu,, w nijaki sposob moglem je znalezc :burza:

Nie natrafilem na M 27 w lisku

Nie moglem zlokalizowac M 109 w Niedzwiedzicy

M 101 byla gwozdziem do trumny :burza:

 

IC5070 i 7000 sa duze i slabe powierzchniowo na teleskop. Podobnie M101 - też jest słaba powierzchniowo i juz przy średnim niebie czasami ciężko ją wyłowić z tła, a łatwo przeoczyć. Przy ciemnym niebie jest już lepiej. Nie wiem czemu nie zlapales M27, czy 109. To dość łatwe cele.

 

Podstawowa sprawa przy znajdywaniu DS to dobry atlas z niezłym zasięgiem, albo samemu przygotowana mapa z określonym wycinkiem nieba. Bez tego, tym bardziej bez doświadczenia obserwacyjnego, to można szukać i szukać.

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam cos mniej znanego - NGC 7662. Pieknie prezentuje sie przy 200x i ma ladny kolorek :D

Oprocz tego jeszcze NGC 7789 i NGC 663.

 

BTW wczoraj udalo mi sie dostrzec Veila z mojego miasta, a latarnie ostro bily po oczach z bokow.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M 27 z miasta przy bijących w oczy latarniach naprawdę jest ciężko znaleźć. Wczoraj znalazłem ją tylko dlatego że wiedziałem dokładnie w którym miejscu szukać i jakiego widoku się spodziewać...

Faktem jest też że obiekty które choć raz sami znaleźliśmy następnym razem odnajdujemy już bez większych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M 27 z miasta przy bijących w oczy latarniach naprawdę jest ciężko znaleźć. Wczoraj znalazłem ją tylko dlatego że wiedziałem dokładnie w którym miejscu szukać i jakiego widoku się spodziewać...

Faktem jest też że obiekty które choć raz sami znaleźliśmy następnym razem odnajdujemy już bez większych problemów.

 

Trudno to znalezc m33 przy bijacych latarniach ale nie m27... Chociaz to pewnie zalezy bo LP kazdy ma rozne a i telepy inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapki mialem w ,,niebo na weekend,, i pare rysowanych przez siebie :D

M 27 nie znalazlem chyba tylko dlatego, ze byla dosc wysoko usytulowana na niebosklonie i nie bylo mi latwo manewrowac synta i lookac przez szukacz :Boink:

M 109 nie znalazlem pewno przez lune od latarnii z pobliskiej stacji bezynowej :angry: . Po paru h. z niewiadomego mi powodu zaczelem tracic ostrosc, ale nie w telepie tylko we wlasnych oczach :szczerbaty:

 

Czy barlow soligor w jakiejs kombinacji z moimi okularami nada sie do szukania czegos wiecej, czy tylko nada sie na planetki???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Większość odpowiedzi na Twoje pytania już padła i zgadzam się z nimi całkowicie. Od siebie pogę dodać tylko parę spostrzeżeń co do samych obserwacji: Ameryka Płn bez ciemnego nieba ani rusz i najlepiej żebyś jej szukał w jakiejś jasnej lornetce typu 7x50 czy 10x50. Łatwiej będzie Ci ją odróżnić od tła które stanowi mrowie gwiazd więc na początek to nie taka prosta sprawa.

Natomiast najprostszy możliwy sposób szukania M101 wygląda tak:

1. pakujesz okular o mozliwie najdłuższej ogniskowej

2. ustawiasz telepa na Mizara

3. w lewo do góry (widziane gołym okiem, w newtonie w prawo w dół) masz taki rządek czterech gwiazdek jasności ok 5-6mag.

4. zatrzymujesz się przy czwartej...

5. ...i jedziesz troszeczkę (może o pole widzenia, może 1,5) w górę (w teleskopie w dół) i powinieneś ją złapać. Przy jasnym niebie będzie Ci bardzo trudno wyłowić ją z tła a i przy ciemnym nie prezentuje się jakoś szczególnie sperktakularnie ale satysfakcję na pewno będziesz miał:)

punkty od 2 do 4 można realizować przy użyciu szukacza:)

 

Jak już jesteśmy w tych okolicach to może zaczaisz się na M51?

1. patrz poprzednie 1.

2.ustawiasz telepa na Alkaida (nie mylić z Bazą ;)

3. Na prawo w dół od niego znajdziesz bodajże 24CnV która ma 4,7mag

4. i jak utworzysz z niej i Alkaida trójkąt równoramienny to M51 będzie właśnie tym trzecim wierzchołkiem

Udanych łowów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno to znalezc m33 przy bijacych latarniach ale nie m27... Chociaz to pewnie zalezy bo LP kazdy ma rozne a i telepy inne.

z balkonu nigdy nie widziałem M27. przez refraktorek 50mm z lantanem za miastem bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, ja m27 widze tez w szukaczu 50mm z balkonu... :D

 

Jeśli już panowie mówicie o astronomii ekstremalnej to i ja się muszę dołożyć. Wczoraj w celu przetestowania Swana 33 wystawiłem teleskop do okna ( nie wychodziłem na zewnątrz bo co chwila były chmury) i zobserwowałem jakieś 15 stopni od pięknie święcącej lampy sodowej ( jakieś -14 m :D ) gromadę otwartą M11 i prezentowała się całkiem, całkiem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od zaswietlenia nieba, potem od warunków przejrzystosci powietrza.

Przykladowo u mnie przeszkadza takie cos z balkonu:

 

img0274yx1.jpg

 

Jest to około 7 sodówek, ale poza nimi nic wiecej niema. Jednak skutecznie stwarzają pomarańczową łunę <_<

 

A tu przykładowo fotka z wczoraj, gdyby nie cirrus to przejrzystośc była dobra:

 

img0280hy1.jpg

 

240sek, ISO800, f/8, surowa klatka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.