Skocz do zawartości

Masówka?


karan

Rekomendowane odpowiedzi

Czytając ostatnie "opinie" w DO nt. Synty 8" na dobsonie odnoszę nieodparte wrażenie, że producent stawia na ilość. Jeśli jest duży popyt na jakiś produkt to cena nie powinna zostawać na tym samym poziomie, a przedstawiciel DO zapewnia, że nie ulegnie zmianie. Nie chcę się tym postem narazić posiadaczom owego teleskopu. Broń Boże. Ja wiem, że nie można wszystkiego zrobić na odpiernicz, bo ilość reklamacji położy na łopatki.

Tez interesuje mnie zakup Synty i wyrażam w ten sposób obawę, ale to jest tylko i wyłącznie moja obawa.

Bardzo proszę o wyprowadzenie mnie z błędu, jeśli tkwię w nim. Nie wierzę bowem, żeby polska firma wyrwała jakiś lepszy rabat niż analogiczny sklep np. w Niemczech.

Jest to niniejszym prośba do posiadaczy tego sprzętu, którzy zakupili go niedawno, a którzy mieli styczność z zakupionymi wcześniej, o potwierdzenie jakości.

Dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jest to masowka .

Lustra sa robione z okiennego szkla . 200/1200 ma cienka blache na tubie tak samo jak 150/750 .

Pajak mozesz za latwo reka przestawic jak lusterko inaczej patrzy niz powinno . Laminat plyt Dobsona w nowej szybko sie wyciera. Okulary sa ploslami . Nie widzialem dyfrakcyjnych obrazow .

 

ps. do postu ponizej

napisalem o nowej syntcie. Obrazy daje dobre .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jest to masowka .

Lustra sa robione z okiennego szkla . 200/1200 ma cienka blache na tubie tak samo jak 150/750 .

Pajak mozesz za latwo reka przestawic jak lusterko inaczej patrzy niz powinno . Laminat plyt Dobsona w nowej szybko sie wyciera.

 

Czyli "dzisiejsza" Synta nie jest już tą Syntą co przed laty ,

kiedy mówiono o niej w samych superlatywach :unsure: .

Wydaje mi się że zakup jej na dobsonie 8 lub 10" nie jest już

taki opłacalny jak dawniej, mimo niższej ceny.

Edytowane przez SkyWatcher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12143

w tym topicu sa relacje o ile sie nie myle 3 osob, ktore dostaly swoje synty ok. 3 miesiace temu i zadna z nich nie pisze nic o jakis znaczacych problemach (raczej to co zwykle, chinski smar itp.), natomiast wszyscy chwala optyke.

 

jesli chodzi o komentarz na DO to wypowiedz o cenie byla sprowokowana przeze mnie przez pomylke. robiac rutynowy przeglad astroshop.de kliknalem w wersje z pyrexem i wyzsza cena rzucila mi sie w oczy. a jako, ze planuje (o ile wszystko dobrze pojdzie) kupic ta synte w DO w okolicach wrzesnia to zapytalem jak bedzie z cena. ale zeby bylo jasne - podwyzki na astroshop.de nie bylo i nie ma. sorry za zamieszanie :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do opinii kilkumiesiecznych wlascicieli synty to ciezko o jakiekolwiek usterki bo ich nie zauwazaja , daje dobre obrazy i to wystarcza. Z drugiej strony synta na dobsonie musi na nim zostac z racji cienkosci tuby i bez jej wymiany wszelkie pomysly montazu na paralaktyku po jakims czasie na pewno skoncza sie ugieciem tuby i pogarszajacymi obrazami co z poczatku jest niezauwazalne.

Na serio widzialem w kilkumiesiecznej syncie dosc glebokie wytarcie " laminatu" wkolo osi obrotu tuby tak jak czerwonawe pierscienie slizgaly . Zreszta te pierscienie byly bialawe resztakmi tego wytartego materialu.

Do tego w miare uzytkowania zwieksza sie opor krecenia w plaszczyznie dobsona , ale nie wiem z jakiej przyczyny . Wlasciciel sugerowal, ze to piasek .

Jak ktos nie planuje przejscia na paralaktyk i delikatnie bedzie sie obchodzil z tuba i montazem i pilnowal aby nie za mocno byla skrecona w osiach to powinien byc zawsze zadowolony . Najwyzej kitem wyrowna ubytki i laminat przyklei .

Dobsonem duzo latwiej trafic w to co chcemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem mozliwosc obserwacji przez 2 Synty(Adama i Wieska).Bardzo podoba mi sie sposob ich wykonania oraz ich estetyka.Obrazy dawane przez te teleskopy były niesamowite np.z odległosci 100mm bez problemu Grzybek dostrzegł biedronke :) ,a w obserwacjach astro w Syncie wieska M-ki prezentowaly się niesamowicie :)!

Ja jako uzytkownik paralaktyka miałem male trudnosci w ustawianu tych teleskopow i gdybym mial wybrac pomiedzy dobsonem a paralaktykiem ,to zdecydowanie wybrałbym paralaktyka.

Jest to wyłacznie moja prywatna opinia.

Co do jakosci wykonania lustra ,to zdaje mi sie ,że sa ok w Syntach przez które obserwowałem ,choc nie sprawdzałem ich optyki na przykladzie rozogniskowanych gwiazd(krążki dyfrakcyjne ), o ktorych wspomnial zbig.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promil napewno 100mm? :D

 

Co do montaży, to paralaktyk jest mi użyteczny tylko przy planetach. a że planetki średnio lubię, to miałem nawet plany dorobienia do mojego 114/900 ( :Boink: ) dobsona a statyw z montażem sprzedać :) Zdecydowanie wg. mnie w dobsonie przydały by się jakieś mikroruchy.

 

A co do synty, to patrzyłem przez niejedną w bieszczadach. nie wiem z jakich epok pochodziły, ale we wszystkich obrazy były bardzo, bardzo ok :) Synta mpp'a też niczego sobie :)

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jest to masowka .

Lustra sa robione z okiennego szkla . 200/1200 ma cienka blache na tubie tak samo jak 150/750 .

Pajak mozesz za latwo reka przestawic jak lusterko inaczej patrzy niz powinno . Laminat plyt Dobsona w nowej szybko sie wyciera. Okulary sa ploslami . Nie widzialem dyfrakcyjnych obrazow .

 

ps. do postu ponizej

napisalem o nowej syntcie. Obrazy daje dobre .

 

Sorki zbig, ale jakie powyższe manamenty mają znaczenie, skoro obrazy sa bardzo dobre w zakresie od -30C do +28C. (okienne szkło i jak dobrze działa!)

- Tuba jest lekka i co z tego, chcesz używac telepa jako broni lub narzedzia do robót ziemnych?

- Pająk można przestawić reką!...hmm... a po co chcesz go ruszać skoro działa?

- Okulary sa plosslami!? A plossle to jakiaś nieznana i zawodna konstrukcja?

- Krążki dyfrakcyjne widziałem.

- Laminat się ździera!? Nie stwierdziłem... ale jak się zedrze, to zrobię sobie nową podstawę...

 

przejrzystego i ciemnego nieba

 

ps. nie musze kolimowac mojego telepa co chwilę... a epsilonki roździelam z palcem w .....tubie.

pss. nie jestem "gadżetowcem", mnie interesuje koncowy efekt...komputer ma działac, samochod jeżdzić, a telep pokazywac dobre obrazy i może być zrobiony nawet z gliny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisalem o chyba 2 miesiecznej syncie nie o starszych egzemplazach.

To ze pajak mozna przestawic reka ma nawet dobre strony, bo jak podczas transportu sie przestawi to ...

A przestawil sie.

W starszych modelach nie zauwazylem zdzierania sie laminatu , a w nowej tak i to na pionowych plytach.

Co do 25 plossla czy 20 mm kellnera co byl przedtem to opisalem tylko ze jest roznica, nie mam pojecia czy istotna choc sadze, ze pod jasniejsze niebo 20 mm 52 st. moze byc lepszy. Ale z nowu 25 mm na pewno lepiej do przegladania nieba pasuje .

Tuba jest za cienka ale tylko jak ktos chcialby na paralaktyku wieszac , czy przypadkiem za wyciag ja chwytac do noszenia. Tak samo nie wolno opierac sie o tube - co juz widzialem .

Sadze, ze starsze mechanicznie byly wytrzymalsze, ale obrazy nowsze takze daja dobre tylko delikatniej z nimi trzeba sie obchodzici na powieszenie na paralaktyku nie nadaja sie.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jedną z najstarszych synt, kupiłem ją od Adama J. wszystkie testy na tym forum wykonywane były właśnie na mojej syncie. Na zlocie w białej miałem okazje porównać mój teleskop z teleskopem (całkiem nowym) kolegi Wieśka, przyglądałem się uważnie i nie zauważyłem żadnych różnic w wykonaniu no może brak zaślepek na konfirmaty przy mojej syncie, przypuszczam że kiedyś były. Co do płyt wiórowych i ich wykonaniu to mogę powiedzieć że jest to pierwsza klasa, dlaczego- kiedyś mój garaż zalała woda, tak mocno że pokryła podstawę teleskopu, wszystko było pod wodą pół dnia, byłem pewny że już jest po moim dobsonku. Na szczęście myliłem się, po wyjęciu z wody dokładnie obejrzałem płyty i nie zauważyłem absolutnie żadnej deformacji, nawet po czasie, płyta jest idealna.

Blacha jest faktycznie cienka ale znakomicie spełnia swoją role na statywie dobsona, teleskop jest bardzo leciutki i nie przejawia (w moim egzemplarzu) żadnych odkształceń czy podatności na wgniecenia nie wspominając o kolimacji która się nie zmienia.

Pająk w moim odczuciu jest świetnie wykonany, nie widać tu że to jakaś tania masówka, to po prostu dobra konstrukcja i nigdy nie zauważyłem że jest podatny na jakiekolwiek ruchy, no chyba że zamierzone i dość intensywne co raczej nie jest ani wskazane ani możliwe przez normalne użytkowanie teleskopu. Charakterystyczne dla tego wyciągu jest to że zamiast czterech prętów jest cieniutki płaskownik (dość szeroki) który w praktyce spisuje się lepiej gdyż w mniejszym stopniu zakrywa obiektyw teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź może być i taka:

w Białej mieliśmy najstarszą i jedną z nowszych Synt - różnice w sumie niemal niezauważalne, może z korzyścią dla mojej, bo ma metalową obejmę na górze tuby.

 

Co do śladów wycierania się podkładek moze być i tak, że za mocno dokręcam śruby trzymające monta (no ale tak już lubię :) ) albo po prostu za dużo eksploatowałem telep w dość krótkim czasie (zakup w końcu maja). Czy obrót poziomy monta jest cięższy przez to, że gdzieś tam dostał się piasek - dowiem się jutro, jak rozkręcę Dobsa.

 

Cienka blacha: no kupujemy przecie kompletny "set", więc producent nie musi brać pod uwagę ciągot do wieszania tuby na innym montażu.

 

Ogólnie: nie wydaje mi się, że różnica ceny Synci te 2-3 lata temu i teraz wpłynęła negatywnie na wykonawstwo. To może tak jak z kompami, przecież mój pierwszy Pentium P-90 z monitorkiem 14", dyskiem 850 MB, 32 MB RAM kosztował ponad 10 000 złociszy, nie uwzględniając inflacji) :D

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie stresujecie mnie ze Synta spadla na jakosci:)) a ja dzis mam ja dostac. Moj pierwszy teleskop w zyciu:) a tu znaki zapytania:) chyba musze przestac czytac opinie bo zawalu dostane:) ale sie jednak pocieszam ze wiekszosc mowi pozytywnie na temat synty:)

no nic czekam w napieciu na moj nowy sprzet:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, nie o GoTo idzie ;)

 

Synta po prostu nawet żonę prawie zastąpi - człek nie śpi, nie je, nie pije :) Tylko w tym "jednym" nie da rady zastąpić... hmmm.. przynajmniej mnie te 8" jednak onieśmiela :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kto posiada dobsa ma GOTO, tyle że w dłoniach i głowie, to jest cała przyjemność w obserwacjach (odnajdywanie kolejnego obiektu!) B)

Przyjemność ma dopiero wtedy, gdy nauczy się dokładnie ruszać tubusem. Wcześniej jest irytacja i zdenerwowanie, więc takie "GoTo" działa stresująco :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.