Skocz do zawartości

Napęd do wyciągu Sky-Watcher


grzybek80

Rekomendowane odpowiedzi

A to ci miła niespodzianka :banan: , ciekawe jak z funkcjonalnością w porównaniu z napędem pana Leszka (350zł)

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...c7153a1903ca353

dautofocus_1_.jpg

wygląda estetycznie B)

Edytowane przez grzybek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie ciekawi czy do gałeczki maka podejdzie.

 

Podejdzie, tylko może być kłopot dopasowaniem do wałka, na który ten napęd jest NAWLEKANY - po zdjęciu gałki, oczywiscie. Ale już po problemie, ostatni napęd sprzedano w piątek, dostawa może we wrzesniu (:-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie bardzo ciekawa rzecz i wcale nie taka droga - 200 zł da się przeżyć :)

 

Mam Syntę z napędem (RA,DEC), który żre 8 baterii LR20, jeśli np. ten napęd do wyciągu wymaga kolejnych 6 takich baterii, to jednak dziękuję. Taniej będzie kupić agregat prądotwórczy :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

witam :szczerbaty:

 

mam takie małe praktyczne pytanko: co jest lepsze - albo raczej czy są porównywalne (w sensie dokładności ustawienia ostrości) motofocus ale przy chińskim wyciągu czy wyciąg Crayford z przekładnią 1:10 ?

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:ha: też tak myślałem :unsure:

 

Jednak ten motofocus jako rozwiązanie alternatywne nie jest chyba takie złe ? – na pewno cenowo - tylko ten chińczyk jeszcze pozostaje :angry: .

 

ps: Ten napęd chyba podejdzie pod std wyciągi Celestrona - to jest chyba to samo ?

ps2: Gdzie można dostać te Crayfordy z przekładnią 1:10 w DO i AK nie widziałem ?

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba jednak crayford z mikroruchami ;)

 

Chyba nie mogę się zgodzić.... tzn mogę i nie. Mikroruchy nie zapewnią dokładności prowadzenia większej niż motofokus. Na dodatek motofokus ma ta przewgę, że nie dotyka sie telepa podczas ustawiania ostrości wiec nie trzeba czekać na wyciszenie drgań po zmianie ustawienia ostrości - a to jest mega ważne i pomocne przy foceniu... przy wizualu mniej.

 

Natomiast jak miałbym wybierać miedzy wyciagiem w syncie z motofokusem a wyciagiem wiliama optyka z mikroruchami to wybrałbym ten drugi. Motofokus w syncie to metoda na poprawienie jego dokładności ale jako całość jest tak mało sztywny, że przy zmienianiu kierunku obracania motofokusa obraz przesuwa się i wogóle wszytko się tam telepie.... aaaaale jest znacznie lepiej niż bez niego.

 

Za to motofokus w dobrym wyciągu bedzie dawał szansę na dokładniejsze ustawienie ostrości niż mikroruchy... a jak się jedno z drugim połaczy to już bedzie cudowanie....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam od jakiegos czasu spiety ten motofocus z wyciagiem standardowym w C8N i jestem z tego rozwiazania bardzo zadowolony. W komplecie jest masa przejsciowek wiec sadze ze da sie dopasowac do wiekszej ilosci wyciagow, lacznie z Crayfordem - gdyby ktos chcial ;) Jesli ktos chce to moge zrobic fotki i wrzucic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym 200 złociszy Polskich za tego motofocusa na pewno nie dał. Od kiedy zobaczyłem w ofercie DO motofocuser od SW to sie zastanowilem, czy nie da się za te pieniążki zdobyć coś lepszego. Tak na prawdę wizyta u Szanownego kolegi philips'a i obmacanie motofocusa Leszka strasznie mnie napaliła na motofocus i przyjmując dla siebie dwa najważniejsze założenia postanowiłem koniecznie coś takiego nabyć/zrobić. Założenia były oczywiste:

1. Najniższy możliwy koszt (apropo 2 komplety układów scalonych + 2 silniki krokowe z przekładnią i paskami zębatymi + niezbędna reszta podzespołów wyniosły mnie oklo 195zł )

2. Funkcjonalość urządzenia musiała na głowę rozbić fabryczne produkty tej kategorii cenowej)

Obydwa założenia-cele z sukcesem osiągnąłem. W wyniku moję rękodzieło (co prawda nie mojego autorstwa) posiada wyświetlacz LCD regulowane (o przechowywane w energoniezależnj pamięci podręcznej) prędkości obrotów silnika, opcja zliczania kroków silnika, kompensacja luzuw przekładni/wyciągu, wbudowany czujnik temperatury otoczenia, możliwość włączenia funkcji kompensacji zmian temperatury otoczenia (co prawda jest ta opcja nieco wyssana z palca i przy ogniskowych rzędu do 1500mm jest raczej bezużyteczna) port połączenia z komputerem ze wsparciem protokołu LX200, zgodność z ASCOM i pełna funkcjonalność w programach typu FocusMax, MaximDL(DSLR) AstroSnap, CartesDuCIel, K3ccd i innymi (w tym ProGuider) (działa też i autofocus)

2 philips Nie pamiętam ile kosztuje ten od Leszka...

2 Hans Zawsze do już posiadanego motofocusera można dołożyć Cryforda i wtedy już będą cacusie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym 200 złociszy Polskich za tego motofocusa na pewno nie dał. Od kiedy zobaczyłem w ofercie DO motofocuser od SW to sie zastanowilem, czy nie da się za te pieniążki zdobyć coś lepszego. Tak na prawdę wizyta u Szanownego kolegi philips'a i obmacanie motofocusa Leszka strasznie mnie napaliła na motofocus i przyjmując dla siebie dwa najważniejsze założenia postanowiłem koniecznie coś takiego nabyć/zrobić. Założenia były oczywiste:

1. Najniższy możliwy koszt (apropo 2 komplety układów scalonych + 2 silniki krokowe z przekładnią i paskami zębatymi + niezbędna reszta podzespołów wyniosły mnie oklo 195zł )

2. Funkcjonalość urządzenia musiała na głowę rozbić fabryczne produkty tej kategorii cenowej)

Obydwa założenia-cele z sukcesem osiągnąłem. W wyniku moję rękodzieło (co prawda nie mojego autorstwa) posiada wyświetlacz LCD regulowane (o przechowywane w energoniezależnj pamięci podręcznej) prędkości obrotów silnika, opcja zliczania kroków silnika, kompensacja luzuw przekładni/wyciągu, wbudowany czujnik temperatury otoczenia, możliwość włączenia funkcji kompensacji zmian temperatury otoczenia (co prawda jest ta opcja nieco wyssana z palca i przy ogniskowych rzędu do 1500mm jest raczej bezużyteczna) port połączenia z komputerem ze wsparciem protokołu LX200, zgodność z ASCOM i pełna funkcjonalność w programach typu FocusMax, MaximDL(DSLR) AstroSnap, CartesDuCIel, K3ccd i innymi (w tym ProGuider) (działa też i autofocus)

2 philips Nie pamiętam ile kosztuje ten od Leszka...

2 Hans Zawsze do już posiadanego motofocusera można dołożyć Cryforda i wtedy już będą cacusie :)

 

:blink: ... :mellow: ... :huh: ... :notworthy: ... :rolleyes: jak tys to zrobił ?? Tez tak chce ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jesli ktos chce to moge zrobic fotki i wrzucic.

 

a jeśli byłbyś łaskaw to bardzo proszę

a i jeszcze jedno czy mógłbyć pomierzyć czasy wysuwu lub wsuwu wyciągu przy skrajnych prędkościach?

tzn ile czasu wyciąg wysuwa sie na maksymalnej i minimalnej prędkości

noi czy jest to silnik krokowy czy DC?

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:blink: ... :mellow: ... :huh: ... :notworthy: ... :rolleyes: jak tys to zrobił ?? Tez tak chce ....

Wszystko zależy od chęci i postawienia sobie celu ;)

Zapraszam :) Wszystkim chętnym z okolic Wawy mogę pomóc w składaniu...

Chciałem skrobnąć na ten temat na forum, ale nie mam aparatu fotki zrobić, a 640x480 z tego co wiem niektórzy tutejsi wybrzydzaja ;)

Jeżeli zajdzie potrzeba i znajdą się chętni, mogę jednak wziąść się za napisanie tutoriala w ATM rozdziale, ale dopiero jak znajdę jakiś aparat foto.

 

A i jeszcze. Jak chcesz, możemy ten focuser przy bliższej okazji pogodowej razem potestować na twoim SW F5 :) Zobaczysz wszystko sam, może będziesz chciał sobie też zrobić taki :)

Edytowane przez piters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od chęci i postawienia sobie celu ;)

Zapraszam :) Wszystkim chętnym z okolic Wawy mogę pomóc w składaniu...

Chciałem skrobnąć na ten temat na forum, ale nie mam aparatu fotki zrobić, a 640x480 z tego co wiem niektórzy tutejsi wybrzydzaja ;)

Jeżeli zajdzie potrzeba i znajdą się chętni, mogę jednak wziąść się za napisanie tutoriala w ATM rozdziale, ale dopiero jak znajdę jakiś aparat foto.

 

A i jeszcze. Jak chcesz, możemy ten focuser przy bliższej okazji pogodowej razem potestować na twoim SW F5 :) Zobaczysz wszystko sam, może będziesz chciał sobie też zrobić taki :)

 

No już jeden sobie zlutowałem... ten od Leszka. Leszek nawet napisał do niego program.... jednak był z nim mały problem i w sumie nie dziala prawidłowo zliczanie kroków... krótko mówiąc Leszkowy motofokus niy działa z kompem... ale nie działa... oczywiści eo jakiś standardach LX200 czy ascomach nie ma mowy....

 

Tak więc bede bardzo zainteresowany... nawet już zaczałem się rozglądać za RoboFocusem.... ale te drogie są bardzo....a tu bach....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No już jeden sobie zlutowałem... ten od Leszka. Leszek nawet napisał do niego program.... jednak był z nim mały problem i w sumie nie dziala prawidłowo zliczanie kroków... krótko mówiąc Leszkowy motofokus niy działa z kompem... ale nie działa... oczywiści eo jakiś standardach LX200 czy ascomach nie ma mowy....

 

Tak więc bede bardzo zainteresowany... nawet już zaczałem się rozglądać za RoboFocusem.... ale te drogie są bardzo....a tu bach....

Myślałem o tym samym. Na RoboFocusa niestety trzeba się bardzo odczuwalnie wykosztować. Focuser Synty, który mnie na pączątku zainteresował, znając siebie odłożył bym do szuflady po kilku pierwszych sesjach. Niestety moim zdaniem jest on raczej do niczego zdatny, bo opcji autofocusa zintegrowanego z oprogramowaniem CCD nie posiada. A jest to przy foceniu bardzo istotne.

Kiedy zobaczyłem twój fokuser, bardzo mnie zaimponował ;) oczywiście tobie się nie przyznałem, ale brak połączenia z kompem odrazu dał się we znaki.

Nie będę zatem zaśmiecał tematu o focuserze SW, który dedykowany jest raczej dla zupełnie początkującego amatora. Zaczynam przygotowywać materiał o focuserze. Coming soon :) czytajcie któreś z forów. Z tobą sie możemy umówić, że kiedyś zrobimy sesję foto mojemu pedełeczkui i wzystko razem opublikujemy. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie ma pełni szczęścia :unsure:

Przy tym chińczyku ten napęd w sumie pomógł by tylko dokładniej złapać ostrość. Pozostaje zawsze jeszcze problem tego że przy powiększeniach rzędu > 150x obiekt który miałem w środku pola widzenia ucieka gdzieś po kątach :angry: .

 

W sumie to dobre rozwiązanie (do obserwacji): wstawić crayforda bez przekładni (np. Baadera) ze względu na dokładność mechaniki i motofocus Sky-Watchera ?

 

ps: piters -> to nie jest motofocus to jest kombajn :notworthy::Salut: rewelacja !

ps2: tak jeszcze poza tematem -> co sądzicie o tym wyciągu Baadera, w takim praktycznym sensie ?

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeśli byłbyś łaskaw to bardzo proszę

a i jeszcze jedno czy mógłbyć pomierzyć czasy wysuwu lub wsuwu wyciągu przy skrajnych prędkościach?

tzn ile czasu wyciąg wysuwa sie na maksymalnej i minimalnej prędkości

noi czy jest to silnik krokowy czy DC?

pozdrowienia

A to mi dales bojowe zadanie ;) Dzis juz nie dam rady ale postaram sie w tym tygodniu wrzucic pare fotek i zmierzyc czasy

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.