Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór. Jak już jesteśmy przy Babiej (swoją drogą bardzo dobre zdjęcia, ładnie widać kocioł polodowcowy ), chciałbym pokazać panoramę ze szczytu, tym razem 17.02. Szczęśliwy zbieg okoliczności sprawił, że miałem okazje do wejścia na Babią dwa weekendy z rzędu. Panorama miała mieć 360 stopni, ale okazało się, że brakuje jednego zdjęcia do pełnych 360, a do tego program do panoram przyjmuje na raz tylko 17 zdjęć. Warunki prawie arktyczne, minus kilkanaście stopni i porywisty wiatr na odcinku od Sokolicy do Gówniaka. O warunkach śnieżnych pisać nie będę bo pewnie wiele się zmieniło od tego czasu.

 

aaef769742c96eefm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

 

Co prawda nie pochwalę się zdjęciami, ale w weekend miałem okazję podziwiać niemiecko-austryjackie Alpy z najbardziej wysuniętej na południe dzielnicy Monachium. To ok 80 km w linii prostej do Garmisch, więc na tyle szacowałbym odległość obserwacji. Udało mi się je wyłapać przed wschodem Słońca z balkonu bloku na 5tym piętrze, kiedy horyzont był żółto-pomarańczowy.

 

Bardzo lubię Tatry, ale widok Alp - jak zapewne wiecie sami - to coś zupełnie innego i "mocniejszego", niezwykłe doznanie, a w szczególności z takiej odległości, kiedy widać nie tyle ich wysokość, ale przede wszystkim masywność i rozłożystość. Wierchy wydają się przy nich cieniutkie jak paluszki i malutkie, choć obserwowane przeze mnie szyczyty nie wiele odbiegały wysokością od najwyższych Tatr (max 2850 m n.p.m.).

 

W przypływie wolnego czasu podam dokładne współrzędne miejsca obserwacji, a obeznanych w robieniu panoramek poprosiłbym o wygenerowanie takowej. Ciekaw jestem co wtedy widzałem...

 

 

Pozdrawiam,

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór. Jak już jesteśmy przy Babiej (swoją drogą bardzo dobre zdjęcia, ładnie widać kocioł polodowcowy ), chciałbym pokazać panoramę ze szczytu, tym razem 17.02.

 

Dzięki!

Panorama super!

 

I jeszcze może bardziej w ramach ciekawostki - Babia, wieczorową porą robiona przez maka (niestety trochę już było ciemnawo, widoczność spadała i ciężko było wyostrzyć). Coś jednak udało się wyciągnąć.

 

 

 

b_sk_mak.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na stronie, do której link zamieścił hermit umieszczone są pliki DEM dla obszaru Tatr. Jeśli dobrze wyczytałem są to dane DEM 3, dokładniejsze od tych ogólnodostępnych. Wyraźnie ukształtowana jest nawet Żółta Ściana w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich. Wysokości najwyższych szczytów różnią się niewiele od prawdziwych.

Tak to wygląda Łomnica z nałożonym darmowym GeoTiFFem. Różnica jest duża.

 

e5a96be1f2d2ad07m.jpg

 

69ab60f56755d1aem.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Może to coś w tym stylu: http://www.viewfinderpanoramas.org/%5Cgall...Czugspitze.html

pozdr.

m.

Dokładnie w tym :) Dzięki, zapomniałem o tej stronce.

 

Faktycznie mniej więcej tak to wyglądało, tylko że na fotce widać drugie tło, którego z bloku mieszkalnego nie dało się zobaczyć. A odległość jednak poważniejsza niż myślałem - to prawie jak Tatry z Katowic. Tylko że bawarska przejrzystość powietrza jest jednak nieporównywalnie lepsza i na cztery dni wizyty w Munchen cztery dni z Alpami na horyzoncie. Było je widać nawet kilkanaście kilometrów po wyjeździe z Monachium w kierunku Pragi!

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. :D

Dodaję zdjęcie lotnicze.Widać Tatry Wysokie,Zachodnie,na dalszym tle widoczne są Niżne Tatry a za nimi słabiej masyw Polany.

Był to lot z Egiptu do Pyrzrowic.Samolot znajdował się w tym momencie nad Gorcami.

Pozdrawiam :Salut:

L33.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba uważnie śledzić przebieg huraganu, bo zaraz po jego przejściu uważam, że będą wspaniałe widoki. Już teraz widzę z okna na horyzoncie obiekty tak daleko, że jeszcze mi się to tutaj nie przytrafiło. Nie przegapcie tego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jako że za oknem pogoda pod psem :burza: , a człowiek nie może oka nacieszyć nawet bliskimi obiektami :angry::Boink: , pozostaje szperanie w necie...

 

To dla ciebie ORJi: http://www.klub-karpacki.org/galeria/index.html . Pewnie odświeżysz sobie wspomnienia :notworthy: .

 

A tu kilka fotek z http://picasaweb.google.pl/karpacki/WorekRaczaSki

worek_raczanski_widok_na_tarty.jpgtatry.jpg rozsutec_w_ma_ej_fatrze_widok_z_oszusa.jpg poranny_widok_na_Tatry.jpg panorama_ma_ej_fatry_widok_z_oszusa.jpg mala_fatra.jpg

 

Resztę polecam tu http://picasaweb.google.pl/karpacki

 

tylko pozazdrościć takich wycieczek... :unsure:

:Salut:

 

i trochę off-topa

http://dabo.110mb.com/gallery/index.php?tw...habenec_Dumbier zaczerpnięte z http://dabo.110mb.com/gallery/index.php

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie,

 

podczas lodowania samolotu nad Koszycami bylo nie zle widac Vihorlat, troche Bieszczady (byli troche pod chmurami), Polonine Runa i Polonine Borzawa.... niebylo mozliwe dobrze popatrzec dalej i zprawdzic Howerle, no widocznosc jej wygliadala nie niemozliwa. (szybko krecilismy sie, i chmury byli juz od 2700m)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

z dzisiejszych obserwacji o 8 rano z mgłą w roli głównej zapodaję Skrzyczne uchwycone w obiektywie.Fotka lekko obrobiona.Ale widać ładne połacie zalegającego śniegu.O "babiej" można było zapomnieć.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8d89507fe9d47b58.html

 

Pozdrawiam,

MT

Edytowane przez Michał Turlej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj i przedwczoraj odnotowałem z okna widoczność na bardzo wysokim poziomie. Gdyby z wysokości mojego osiedla można było dostrzec góry, to pewnie bym je zobaczył. Z ciekawości wyciągnąłem bino i widziałem, co ludzie na balkonach w blokach na Ochojcu wieszają na sznurach :) Zdarza się to niezmiernie rzadko.

 

Niestety ta pora roku ma to do siebie, że widoczność idzie zawsze w parze z dużym zachmurzeniem i np. wczoraj można było zapomnieć o górach z hałdy. Co prawda lekko prześwitywały przez chmury, ale żeby można było obserwować, musiałyby być tak o solidny kilometr wyżej.

 

Tak swoją drogą nie dziwie się zastojowi w wątku, bo to już drugi miesiąc z fatalnymi warunkami do dalekich obserwacji. Wydaje mi się, że poprawi się z chwilą nadejścia prawdziwej wiosny.

 

Pozdrawiam,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak swoją drogą nie dziwie się zastojowi w wątku, bo to już drugi miesiąc z fatalnymi warunkami do dalekich obserwacji. Wydaje mi się, że poprawi się z chwilą nadejścia prawdziwej wiosny.

 

Pozdrawiam,

Mateusz

 

To tak panorama alpejska z zeszłego tygodnia na pożegnanie zimy. Niestety nie mam czasu żeby poopisywać szczyty.

Robione z Schwarze Schneide (3,340 m) - stacja narciarska Sölden.

panorama_pld_s1.JPG

Kierunek SE/S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, w środę była wyjątkowa przejrzystość ale najbardzie zainspirowały mnie kolory i ...

te piękne śniegowe chumry na Tatrami.

 

Co prawda odległość mało imponująca

 

fotka z okolic Chabówki na zakopiance. około 40 km

 

IMG_6319a.jpg

 

12III2008

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedewszystkim chciałem się przedstawić i przywitac. Maciej jestem i niezmiernie się cieszę, że trafiłem na to forum :D .

 

Po przeczytaniu parunastu stron przypomniało mi się zdjęcie które zrobił znajomy z wierzowca na ulicy Wróblewskiego. (takie budynki przy wierzy telewizyjnej) efekt? Moim zdaniem przepiękny, bo zdjęcie trafiło do gazety i niestety tylko taką wersję posiadam. Ale warto zobaczyc. :D

atatr2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedewszystkim chciałem się przedstawić i przywitac. Maciej jestem i niezmiernie się cieszę, że trafiłem na to forum :D .

Niezmiernie sie cieszymy, że dołączyłeś do naszego grona :)

 

Po przeczytaniu parunastu stron przypomniało mi się zdjęcie które zrobił znajomy z wierzowca na ulicy Wróblewskiego. (takie budynki przy wierzy telewizyjnej) efekt? Moim zdaniem przepiękny, bo zdjęcie trafiło do gazety i niestety tylko taką wersję posiadam. Ale warto zobaczyc. :D

Noooo Panie! Piekne zdjęcie. Masz może cały artykuł z gazety, bo podejrzewam, że traktował właśnie o widoczności Tatr ze Śląska? Swoją drogą to wychodzi na to, że nie głupią miejscówką na Tatry jest nadajnik na Bytkowie :rolleyes:

 

Pozdro,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

(mateusz @ Mar 13 2008, 13:20)

Wczoraj i przedwczoraj odnotowałem z okna widoczność na bardzo wysokim poziomie.

 

Zgadza się i już mieliśmy w środę montować z Michałem jakiś wypad, ale po robocie jak każdy z nas dojechał do domu, to nam przeszło - na mokro :deszcz: :rollo:

 

(mateusz @ Mar 13 2008, 13:20)

Tak swoją drogą nie dziwie się zastojowi w wątku, bo to już drugi miesiąc z fatalnymi warunkami do dalekich obserwacji. Wydaje mi się, że poprawi się z chwilą nadejścia prawdziwej wiosny.

 

Jeśli pozwolicie, to chciałbym trochę cofnąć się w czasie i zrobię dużego off topa.

 

Otóż, ni mniej, ni więcej, jak tydzień temu w piękny słoneczny czwartek 6 marca, poległy pod moimi butami dwie potężne góry w Beskidzie Śląskim :szczerbaty::ha::banan: :rollo:

 

Kandydatka nr 1 to Kubalonka 830mnpm - zdjęcia tej panny nie mam..... :huh:

 

Panorama z Kubalonki na południe7d9323495b77c7cem.jpg

Tatry z Kubalonki6be92f3fa1f3d8e5m.jpg

 

Kandydatka nr 2 to Kiczory 898mnpm na granicy polsko-czeskiej c8d6ecb0b91e2be6m.jpg

 

Znaki, które mnie prowadziły i wyprowadziły.. B)16363c042e719934m.jpg 4732c87f3c1f0aefm.jpg

 

Teraz dwie panoramy z Kiczorów0ba4e55c10e4481fm.jpg 88dfeaeddbbea2d1m.jpg

 

Widok na Równicę i Błotny... d7de15870a3a9bb0m.jpg

 

Panoramka na trzy większe górki, które nominowały do zdjęcia :szczerbaty:2c4c5be8d31efd55m.jpg Barania, Babia, Pilsko...

 

Panoramy z Kiczorów na Tatry.. 9b477d4a0acebc24m.jpg 42acfdfa340fd07bm.jpg

 

Na koniec dwie ciekawostki, których się nie spodziewałem..

 

Ostry 5d36c3fc6541099fm.jpg

 

Sudety 88b5d38059ccb21bm.jpg

 

Mam nadzieję, że nie przestraszycie się jakości tych zdjęć i panoram, ale Kodak to amatorska firma, a ja jestem lama i nie potrafię dobrze robić fotek ;( a panoram to wogóle.. :szczerbaty:

W miarę możliwości postaram się powiększyć mój album

Teraz jednak dam sobie chwilkę pozoru bo robienie panoram wyssało ze mnie wszystkie siły.. :P

 

(MMateusiak @ Mar 14 2008, 12:19)

 

Po przeczytaniu parunastu stron przypomniało mi się zdjęcie które zrobił znajomy z wierzowca na ulicy Wróblewskiego.

 

Pewnie z Siemianowic na osiedlu Młodych??

 

PS.

... oznacza że nie jestem pewny :Boink:

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

 

Generalnie mowiąc wzgórze bytkowskie (320 m n.p.m.) jest jednym z najwyżej o ile nie najwyższym punktem widokowym w okolicy Katowic. Sam osobiście byłem na dachu budynku ktory "patrykos" pokazał w linku i przy sredniej pogodzie widac beskidy bez żadnego problemu. Jest to okolo 350 m.n.p.m.

 

Artykuł o zdjęciu wklejam niżej:)

 

"Gdyby ktoś z Siemianowic Śląskich wyszczególniając zalety swego mieszkania, pochwalił się, że ma okno z widokiem na Tatry, to pewnie naraziłby się na spojrzenie co najmniej niedowierzające, by nie rzec wymowne. Tymczasem…

To prawda – w Siemianowicach Śląskich mamy niewątpliwie szerokie horyzonty i z okien naszych mieszkań możemy, przy sprzyjających warunkach podziwiać górskie łańcuchy. Udało się to niejednemu, obdarzonemu pasją obserwowania, siemianowiczaninowi. Adam Balon, nauczyciel z LO im. J. Matejki, utrwalił nawet ten niecodzienny widok na fotografii.

„ Najpierw, pewnej wiosny, mój sąsiad, Wiesiek, pokazał mi, widoczne wyraźnie na południu, góry – wspomina A. Balon – Zaczęliśmy je identyfikować. Najłatwiej poszło ze Skrzycznem. Przez lornetkę widać było nawet na szczycie góry przekaźnik radiowo- telewizyjny oraz budynek schroniska.”

Zachęcony takim obserwacyjnym trofeum, pan Adam z zapałem kontynuował czatowanie na balkonie na pojawiające się na widnokręgu „odsłony”. Widział na przykład zamek w Będzinie, zamek w Ogrodzieńcu, widział Babią Górę i Pilsko, na którym dłużej, niż na innych górach wiosną utrzymuje się śnieg. Kiedy dwaj znajomi poinformowali go, że udało im się zobaczyć Tatry i poinstruowali, kiedy są szanse na ich ujrzenie, pedagog postanowił „ zapolować” na ten niecodzienny widok. I doczekał się go!

„ Dokładnie pamiętam jesienny dzień 1999 roku, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem Tatry z mojego bloku. Nie było to jednak na moim balkonie, tam tylko przekonałem się, że widoczność tego dnia jest wyjątkowa. Dla ułatwienia obserwacji wszedłem na dach, zyskując dodatkowo 6 metrów. Z tej wysokości nie przeszkadzały mi już sąsiednie bloki. Tatry były widoczne, jak na dłoni – nawet bez lornetki – grubo ponad 100 km, a ja je widziałem! To było niesamowite, zaparło mi dech w piersiach…”

Jeśli ktoś chciałby także zobaczyć tatrzański łańcuch ze swojego balkonu , to już niedługo, kiedy zakończy się sezon grzewczy, a co za tym idzie, poprawi się widoczność, przy sprzyjających wiatrach ( wiejący z południa jest najbardziej korzystny ), we wczesnych godzinach rannych ( 5.00 – 6.00), albo w wieczornych ( 17.00 – 18.00) i oczywiście przy bezchmurnym niebie – ma na to szansę.

"

 

"merti" tak siemianowice, ale nie osiedle mlodych a bytków:) ul. Grunwaldzka i Wróblewskiego.

 

Fajnym punktem jest też (choć przez park technologiczny ograniczony) hauda na cynkowni, ale zapewniam że jest sporo poniżej wieży i bloków na bytkowie. Jedynym mankamentem tej miejscówki jest fakt ochrony w blokach i zamknietych dachów. Chyba że ma sie znajomości :)

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.