Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Trapi mnie jeszcze jedno wzgórze w okolicach Olsztyna - Pustkowie Chorońskie N50 41'20" E19 15'56" 350m npm. Mógłbym Was prosić o przeprowadzenie symulacji w kierunku południowym i zachodnim? Co prawda na Beskidy, na południu nie liczę, ale może Jeseniki? :-)

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Northwood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tatry z Bulwarów wiślanych, (obok Wawelu, 50N3.305 19E55.919) - też mi trudno uwierzyć w ten widoczek :D

 

a co do Pradziada - chętnie bym się zabrał, ale w ostatni tydzień stycznia lub pierwszy lutego.

 

mam rodzinkę przy granicy i często jeżdże do Jesenika , ale na Pradziadzie jeszcze nie byłem.

Słyszałem, że istnieje stamtąd szansa na Alpy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem dwa DEM-y z Twoich okolic na stronę DO.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cos mi tu nie pasuje. np ogladalem rejon Biskupiej Kopy ze Śniezki. Owszem wysietla się ona na czerwono, bo faktycznie ja widać, ale co robią te czerwone plamy na polach w rejonie Głuchołazów, czy Prudnika? Tam na pewne nie widac Śnieżki!

Poza tym widok ze Śnieznika nie sięga do Austrii ani na Szumawę (mam znajomego co widział Szumaw z sąsiedniej nizszej Czarnej Góry- w zalaczniku 1 część tekstu z pisma Sudety)

Szumawa_z_Czarnej_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NGC- a gdzie to w końcu Sylwestra spędzałeś, że taka fota...? Czekamy na relacje :)

 

Więc tak ... W tego Sylwestra to miałem niezłego spontana ... Planowo miałem znaleźć się w Knurowie na imprezce u kumpla. Wyjechałem z domu (10km w strone Katowic od Skoczowa, tam teraz mieszkam) koło 14, głupi przypadkowy rzut oka do lusterka wstecznego, gdy byłem na wiadukcie i co widze? - góry! Po nieudanym wyczekiwaniu na inwersję pare dni wcześniej i 'średniej' widzialności z Równicy pomyślałem sobie że to może być ten dzień aby wiele zobaczyć. Zawróciłem. Zadzwoniłem do Knurowa, że mnie nie będzie. No i myślę sobie - Skrzyczne ... zachód Słońca, Pradziad, potem ciemne niebo - zobacze troche więcej gwiazd niż zwykle, wogóle Skrzyczne - będę tam pierwszy raz, potem północ - zewsząd fajerwerki, poczekać 6 godzin do rana, świt - Babia, Tatry, kolorowy twilight itp. no i zjazd na dół i do domu. Dotarłem pod wyciąg o 15:35, lecz nie wzieli mnie już bo powiedzieli że dziś (w Sylwestra) ostatni wyjaz o 15:00. No to sie kapke podłamałem. Mówili - "możesz wyjść na szczyt, zima, śnieg, no 2.5 godziny". No to ja myśle że zaraz sie ściemni, nigdy tam nie szedłem, co będzie, pobałem sie troche, i jeszcze będę taki zmęczony, z największym smutkiem pomyślałem - nie ide.

No to myśle dalej - gdzie by tu podskoczyć, aby być wysoko? No i przeszła mi przez myśl góra Żar. Wiedziałem że tam sobie moge wyjechać autkiem i jestem niezależny od nikogo. Tak zrobiłem. Jechałem tam przez Międzybrodzie Bialskie, miałem tam kumpla z którym już sie dawno nie widziałem, odwiedziłem go, troche czasu zeszło, ale wiedziałem że zachód Słońca już i tak odpadł. Potem zgodnie z planem pojechałem na góre Żar, w nadziei że tam właśnie spędzę Sylwestra. Dotarłem na miejsce około 18:00. Jednak gdy tam zajechałem, zobaczyłem jakie są rewelacyjne warunki (było wprawdzie ciemno, ale gwiazd cała masa, a świateł w dole też było widać dużo i to z daleka) a także gdy dotarło do mnie że jestem jednak 'nisko' i że wschodu Słońca z tąd nie będzie, postanowiłem zrobić sobie najlepszego Sylwestra w życiu i wdrapać się jednak na Skrzyczne. Śmignołem więc znów do Szczyrku i o 20:00 parkowałem fure tuż pod wyciągiem. I teraz już nie wahając się nic a nic - do góry. Dotarłem na szczyt w dwie godziny, byłbym nawet szybciej, gdybym w jednym miejscu troche nie zabłądził i nie przedzierał się około 50m przez las w śniegu po kolana, kierując się tylko na czerwone światełka wieży ze szczytu, przebyłyskujące między gałęziami drzew. Po dotarciu na szczyt, obadałem co gdzie jest, co skąd widać i poszedłem do schroniska. Wchodze - a tam impreza :D I to taka na całego, pewna grupa ludzi sobie wynajeła schronisko i spędzali tam Sylwestra. Mi się co prawda wmieszać w tłum nie udało, ale poczęstowali mnie tym i owym :-] O północy wyszliśmy na zewnątrz zobaczyć fajerwerki (zdjęcie w załączniku). Potem zabawa trwała do 4 rano, gdy oni w końcu poszli spać. No i całe schronisko moje :-] Nawet sam sobie do kominka dokładałem aby się lepiej zagrzać :D.

 

Jednak najlepsze miało się dopiero zacząć ... Świt.

Świt był cudowny, zdjęcia tego nie oddadzą.

Jednak po wschodzie Słońca okazało się że syf jest wyżej, kończył się na około 1600-1700m uniemożliwiając zobaczenie Pradziada.

Ale to nic, widząc świt na Skrzycznym, całkowicie zapomniałem o zmęczeniu, zimnie, wietrze i głodzie.

 

Oglądając zdjęcia Rafała z przed paru dni, widzę że nie mam nic nowego i daleko mi do Jego zdjęć.

 

Jednak mam kilka takich, jakich nie ma tutaj nikt, i te właśnie zaprezentuję. Pierwsze jest tu.

 

A reszta w załącznikach:

1,2,3 - fajerwerki o północy: 1- w kierunku Szczyrku i Bielska, 2 i 3 w kierunku Żywca.

4 - widok w kierunku punktu przeciwsłonecznego około 10 minut przed wschodem Słońca. Widoczny cień Ziemi oraz cienie Tatr zbiegające się dokładnie w punkcie przeciwsłonecznym.

5,6 - kilka i kilkadziesiąt sekund po wschodzie Słońca.

7 - cień Skrzycznego.

f2.JPG

f3.JPG

f4.JPG

f5.JPG

f6.JPG

f7.JPG

f8.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos mi tu nie pasuje. np ogladalem rejon Biskupiej Kopy ze Śniezki. Owszem wysietla się ona na czerwono, bo faktycznie ja widać, ale co robią te czerwone plamy na polach w rejonie Głuchołazów, czy Prudnika? Tam na pewne nie widac Śnieżki!

 

 

Śnieżka z kamieniołomu koło Prudnika

thumb_495e783b5335c654747478.jpg

Obiektyw 100mm

thumb_495e783b87730338165369.jpg

Obiektyw 500mm

thumb_495e783be0d09050868300.jpg

 

Takie dane pokazuje program.

Zachęcam do wypadu na Prudnicki kamieniołom w celu potwierdzenia Śnieżki

 

Poza tym widok ze Śnieznika nie sięga do Austrii ani na Szumawę (mam znajomego co widział Szumaw z sąsiedniej nizszej Czarnej Góry- w zalaczniku 1 część tekstu z pisma Sudety)

 

Czarna Góra Rachel Profil

thumb_495e783b1f0a4371458764.jpg

 

Widok z Czarnej góry w kierunku Rachel:

Widoczne są małe wzniesienia, lokalizacja zassania TU (ok 90km)

 

Widok w kierunku tych wzniesień:

Obiektyw 50mm

thumb_495e783a363e5894184919.jpg

Obiektyw 500mm

thumb_495e783ab518e953852910.jpg

 

Odnośnie Szumawy:

Zdjęcie było robione obiektywem o ogniskowej ok 40-50mm, Rachel byłby małą niewidzialną kropką.

Druga sprawa, ze profil ziemski nie pozwala na taką widoczność.

 

P.S Inwersja na pewno wyciąga szczyty, ale żeby tak zaginać horyzont, to jest to mało prawdopodobne:

Strazov ze Skrzycznego o zachodzie słońca ok 90km

thumb_495e7d19c34f3646578494.jpg

Pięć minut później wyglądał jak Alpy

thumb_495e7d1a11894067352528.jpg

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak ... W tego Sylwestra to miałem niezłego spontana ...

 

LOL. Wspomnienia bezcenne, za całą resztę zapłacisz kartą MasterCard.

P.S. Gratuluje fotek, są unikalne i bezcenne.

 

P.S. Mnie też zamknęli kolejkę ale jak miałem wracać. Zamykali o 15:45 a ja skończyłem focić 16:15.

Na szczęście miałem grube spodnie narciarskie i worek foliowy do owinięcia MTO, 40% zjechałem na nim w dół.

Ze stacji pośredniej, tam gdzie podchodzi się do kolejki biegnącej na szczyt, nadal było widać Pradziada między drzewami, dopiero zniknął niżej na wysokości takich fajnych góralskich drewnianych domków do wyjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak ... W tego Sylwestra to miałem niezłego spontana ... Planowo miałem znaleźć się w Knurowie na imprezce u kumpla. Wyjechałem z domu (10km w strone Katowic od Skoczowa, tam teraz mieszkam) koło 14, głupi przypadkowy rzut oka do lusterka wstecznego, gdy byłem na wiadukcie i co widze? - góry! (...)

Czyta się to fenomenalnie, dzięki za lekture! :) Gratuluje pomysłowości i poniekąd odwagi z tym wyłażeniem po ciemku na szczyt - to było przed czy po szampanie? ;)

 

Może chciałbyś zrobić w przyszłym tygodniu Sylwestra BIS na Pradziadzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cos mi tu nie pasuje. np ogladalem rejon Biskupiej Kopy ze Śniezki. Owszem wysietla się ona na czerwono, bo faktycznie ja widać, ale co robią te czerwone plamy na polach w rejonie Głuchołazów, czy Prudnika? Tam na pewne nie widac Śnieżki!

Poza tym widok ze Śnieznika nie sięga do Austrii ani na Szumawę (mam znajomego co widział Szumaw z sąsiedniej nizszej Czarnej Góry- w zalaczniku 1 część tekstu z pisma Sudety)

 

 

Witam :Salut: Jeżeli z Czarnej Góry widać to ze Śnieznika tym bardziej, jest o ponad 200m wyższy.

Masyw Suchego Vrchu nie zasłoni Szumawy.

Fajne te panoramki z gazety.

Ostatnio kotlinę z tej stony na własne oczy oglądałem 24 lata temu.

Czas to odświeżyć.

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Poniżej kilka zdjęć Tatr z Bieszczad (Połonina Wetlińska) z końca grudnia 2008.

 

Zapraszam:

 

http://picasaweb.google.com/agasczarna/Syl...745777891819602

 

http://picasaweb.google.com/agasczarna/Syl...745861827338258

 

http://picasaweb.google.com/agasczarna/Syl...746611351688802

 

Pozdrawiam ! :D

Edytowane przez agasczarna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w nowym roku :helo:

 

Widzę, że w ostatnie dni starego i pierwsze nowego roku nikt nie próżnował ;-)

 

Mnie tez udało się z bratem i kumplem zrobic małą wycieczkę. Wystratowaliśmy spod wyciągu na Stokłosicę ok 5:15. Trasa wiodła przez Czantorię, Soszów, Mały Stożek do Wisły Dziechcinki. A potem trzeba było się wrócić do Ustronia na parking (to była najgorsza część trasy :-))

Widoczność przed wschodem była po prostu niesamowita.

 

Po tym, co zaprezentowali Rafał i NGC to trochę kicha, ale może do oceny potencjału miejsca sie przyda :-)

Pierwsze dwa zdjęcia są rozmazane (nie wziąłem statywu :Boink: )

 

A teraz do rzeczy

 

1. Tatry z Czantorii (pierwszy z lewej chyba Krywań)

2. Mała Fatra spod Czantorii

3. Szczyty widziane z Soszowa na prawo od Stożka - prosze o identyfikację (zwłaszcza ten pierwszy z prawej jest interesujący :-).

4. Tatry Wysokie z Cieslara

5. Tatry Zachodnie z Cieslara

6. Uczestnicy wyprawy :szczerbaty:

 

czant_tat.jpg

 

czant_fat.jpg

 

soszow_what.jpg

 

cieslar_wys.jpg

 

cieslar_zach.jpg

 

trzy.jpg

 

pozdrawiam i życzę wielu dalekich obserwacji w nowym roku. :Salut:

 

P.S. @Rafał - Twoja panorama Tatr z Klimczoka powaliła mnie na łopatki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w nowym roku :helo:

 

3. Szczyty widziane z Soszowa na prawo od Stożka - prosze o identyfikację (zwłaszcza ten pierwszy z prawej jest interesujący :-).

 

soszow_what.jpg

 

pozdrawiam i życzę wielu dalekich obserwacji w nowym roku. :Salut:

 

P.S. @Rafał - Twoja panorama Tatr z Klimczoka powaliła mnie na łopatki

 

To jest Mała Fatra, ten szpiczasty szczyt to Klak

 

P.S. Super fotki!!!, szczęśliwy ten, kto przebywał w górach w okresie noworocznym.

P.S. Dzięki, Panorama Tatr z Klimczoka w oryginale ma 44MB, rozmiar 23242x2283, to na stronie to 30% oryginału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest Mała Fatra, ten szpiczasty szczyt to Klak

 

P.S. Super fotki!!!, szczęśliwy ten, kto przebywał w górach w okresie noworocznym.

P.S. Dzięki, Panorama Tatr z Klimczoka w oryginale ma 44MB, rozmiar 23242x2283, to na stronie to 30% oryginału.

 

Dzięki !

 

Zapomniałem napisać, fotki są z 30.12 czyli wtedy kiedy byliście na Skrzycznem :)

 

Moglismy sobie pomachać :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyta się to fenomenalnie, dzięki za lekture! :) Gratuluje pomysłowości i poniekąd odwagi z tym wyłażeniem po ciemku na szczyt - to było przed czy po szampanie? ;)

 

Może chciałbyś zrobić w przyszłym tygodniu Sylwestra BIS na Pradziadzie?

 

Wychodziłem na trzeźwo, od 20:00 do 22:00, dopiero potem sie troche zagrzałem (dosłownie i w przenośni) w Schronisku.

 

Co do przyszłego tyg na Pradziadzie to nie jade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Poniżej kilka zdjęć Tatr z Bieszczad (Połonina Wetlińska) z końca grudnia 2008.

 

Zapraszam:

 

http://picasaweb.google.com/agasczarna/Syl...745777891819602

 

http://picasaweb.google.com/agasczarna/Syl...745861827338258

 

http://picasaweb.google.com/agasczarna/Syl...746611351688802

 

Pozdrawiam ! :D

 

Genialne. To potwierdza ze wystarczy aparat kompaktowy , aby zrobić jedne z najlepszych fotek tatr jakie widziałem.

Nie trzeba targać armaty w plecaku.

 

P.S. Widzę ze robiłaś fotkę Nikon Coolpix P80 na ISO 64 w niepełnym zoomie 64,5mm, pełny to 84,2 mm.

Może masz dwie fotki z pełnego ZOOM ? - skleję z tego panoram kę.

 

Jakby co to ślij na rav@poczta.fm

 

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=2220 Twoje fotki są już online

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Poniżej kilka zdjęć Tatr z Bieszczad (Połonina Wetlińska) z końca grudnia 2008.

 

Zapraszam:

 

http://picasaweb.google.com/agasczarna/Syl...745777891819602

 

http://picasaweb.google.com/agasczarna/Syl...745861827338258

 

http://picasaweb.google.com/agasczarna/Syl...746611351688802

 

Pozdrawiam ! :D

 

Oglądałem wszystkie fotki .Super widoczność pozazdroscić można-Tatry,Slanske Vrchy,Pikuj,Borżawa,Gorgany :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, dziś z domu tuż po zachodzie Słońca widziałem Knehyne (zresztą teraz jeszcze też go widać). Były ostatnio sporo lepsze warunki, ale to w górach. Z domu tak daleko już naprawde dawno nie widziałem.

 

Za to w strone południa i pd-wsch, gdzie brak słonecznego podświetlenia, nie widzę nawet Równicy odległej o około 20km ...

 

 

Oczywiście na zachodzie Merkury i Jowisz widoczne bez problemu :)

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Poniżej kilka zdjęć Tatr z Bieszczad (Połonina Wetlińska) z końca grudnia 2008.

 

Zapraszam:

 

http://picasaweb.google.com/agasczarna/Syl...745777891819602

 

http://picasaweb.google.com/agasczarna/Syl...745861827338258

 

http://picasaweb.google.com/agasczarna/Syl...746611351688802

 

Pozdrawiam ! :D

 

:Salut: Opisałem na szybko Tatry z Wetlińskiej,troszkę kontrast podnioslem :Salut:

Widok_na_Tatry_z_Wetlinskiej.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!

Śliczne te Taterki z Bieszczad, wymarzony widok :D

28.12 byłem tradycyjnie na Baraniej, inwersja była prześliczna. Gdzieś od 800 metrów powietrze było krystaliczne. Jeseniki było widać troszkę gorzej niż w zeszłym roku, ale i tak pogoda była niesamowita.

widok na Sudety z Baraniej

Dwa dni później wdrapaliśmy się na Pilsko, Jeseniki było widać jeszcze lepiej niż z Baraniej:

Sudety z Pilska

Wyspowy, Gorce, Sądecki, Pieniny

1

2

3

4

5

6

Wielki Chocz

1

Taterki

1

Były też fajne zjawiska (inwersyjne?)

1

2

Szkoda, że nie było widać Świętokrzyskich znikły gdzieś poniżej chmurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czarna Góra Rachel Profil

thumb_495e783b1f0a4371458764.jpg

 

Widok z Czarnej góry w kierunku Rachel:

Widoczne są małe wzniesienia, lokalizacja zassania TU (ok 90km)

 

Widok w kierunku tych wzniesień:

Obiektyw 50mm

thumb_495e783a363e5894184919.jpg

Obiektyw 500mm

thumb_495e783ab518e953852910.jpg

 

Odnośnie Szumawy:

Zdjęcie było robione obiektywem o ogniskowej ok 40-50mm, Rachel byłby małą niewidzialną kropką.

Druga sprawa, ze profil ziemski nie pozwala na taką widoczność.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tez mi sie wydawalo malo prawdopodobne ale ten gosc twierdzi, ze to na pewno Szumawa. Dołączam ten sam obrazek ale bez takiej strasznej kompresji jak poprzednio. Moge spróbowac sciągnąć oryginalne zdjęcie aby lepiej bylo widać. Wyraźnie, widać, ze to jest na dalszym planie niz Wyżyna Czesko-Morawska. Szumawa to bardzo plaskate grzbiety, wiec nie jest wymagany super zoom. Podobnie jak np do Jesenika z Tatr. Inna rzecz, ze tego dnia warunki byly wyjatkowe - po bardzo mroźnych dniach zrobila sie slina inwersja i to gorna, a wiec juz w czystm powietrzu, wyraźnie podnosząca horyzont.

http://www.weather.uwyo.edu/cgi-bin/soundi...&STNM=10771

http://www.weather.uwyo.edu/cgi-bin/soundi...&STNM=11520

 

.

Szumawa_z_Czarnej_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.weather.uwyo.edu/cgi-bin/soundi...&STNM=10771

http://www.weather.uwyo.edu/cgi-bin/soundi...&STNM=11520

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ciekaw jestem czy znalazłby się taki ktoś co policzyłby bieg swiatła pomiędzy Czarną Górą a Szumawą w takich warunkach termicznych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem jeszcze dodać, że na stronie Dalekich Obserwacji utworzyliśmy trzy nowe kategorie:

 

1) Galerie użytkowników,

2) Autorzy spoza DO,

3) Autor poszukiwany.

 

Od teraz chcąc się pochwalić przed innymi swoimi fotkami możecie przesyłać linki do swoich galerii. Zachęcam przy okazji do przesyłania nam jak najwięcej swoich ciekawych fotek i korzystania z "darmowego serwera", który zyskuje coraz większą popularność w sieci!

 

Trzecia kategoria natomiast, tak jak kiedyś apelował Merti, chciałbym aby pomogła nam w ustalaniu autorstwa zdjęć, które albo pojawiły się w naszych rękach z nieznanego źródła albo jej autor zaginął w czeluściach naszego wątku :)

 

Pozdrawiam,

mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.