Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Btw. Był ktoś na Śnieżniku? Z jakiej miejscowości najlepiej wchodzić? Niestety, ale miałem problem z zakupem odpowiedniej mapy w moim mieście.

Ja nie byłem, ale słyszałem o ciekawym szlaku prowadzącym na Śnieżnik z Jodłowa przez Mały Śnieżnik - będziesz miał z 8 km spokojnie do przewędrowania. A co do miejscowości Jodłów, to forumowicze A-F zjeżdżają się tam co rok na zlot astro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jutro wybieram się na Śnieżnik. Po cichu liczę na Karkonosze z jednej, a Tatry z drugiej strony. ;-)

Życzę powodzenia bo są bardzo duże szanse, a nie sądzę by nagle z północy z nad Norwegii ta nawałnica przyszła do nas. Jednak nie zdziw się gdyby pojawił się chwilami rzęsisty deszcz. :scratchhead:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał kiedyś wrzucił tu fotke nocną z pod samego nadajnika na Skrzycznym.

 

jeśli chodzi o 05.07.2008 to może nie ja wsadziłem fotę(nie kojarzę) a Marcin, bo mnie "lufka" za bardzo fruwała na wietrze spod samego nadajnika, jak piszesz.

A przy okazji 644062cadb467ebcm.jpg

oj no jest co wspominać :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, chciałem zapytać ...

 

czy ktoś z Was nie wybiera się czasem w teren w noc sylwestrową ? ?

(na jakąś hałde, czy wogóle gdzieś żeby ogarnąć wzrokiem wszystkie fajerwerki w promieniu kilkunastu km)

(lub wogóle jakkolwiek inaczej niż iść na impreze, lub bal)

 

:)

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, chciałem zapytać ...

 

czy ktoś z Was nie wybiera się czasem w teren w noc sylwestrową ? ?

(na jakąś hałde, czy wogóle gdzieś żeby ogarnąć wzrokiem wszystkie fajerwerki w promieniu kilkunastu km)

(lub wogóle jakkolwiek inaczej niż iść na impreze, lub bal)

 

:)

Pomysł jest całkiem ciekawy... Nie wiem czy uda nam się spotkać w tym samym miejscu w Sylwestra, ale pomysł wybrania się na wzniesienie i uchwycenie fajerwerków mi się np. podoba. Jeżeli mogę zaproponować miejsce, to oczywiście mój ulubiony Skalny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale pamiętam, jak w Sylwestra 2005/2006 pierwszy raz świadomie zrezygnowałem z balowania i wybrałem się na szczyt w celu sprawdzenia 'jak to jest' widzieć wszystkie fajerwerki no i wogóle w ten sposób spędzić koniec roku ...

... a los odpowiedział mi wtedy nadzwyczaj przejrzystą atmosferą i pozwolił widzieć sztuczne ognie z odległości ponad 40km.

 

Było miło ...

 

 

OK ... jestem w sylwestra 2008/2009 na Skalnym :) :) :):Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Wyprawa na Śnieżnik okazała się kompletną klapą. Nad całym Masywem Śnieżnika wisiały niskie chmury, na wysokości 1100-1200m npm. Tak więc ze szczytu mogłem ujrzeć co najwyżej tyczkę oddaloną o kilkanaście metrów. ;-) Zjawisko było o tyle dziwne, że inne pasma górskie były niezachmurzone (np góry wokół Kotliny Kłodzkiej, Pradziad). Sytuacja ta trwała praktycznie od zmierzchu do świtu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jedną fotkę, która od dłuższego czasu nie daje mi spokoju. Fotka wykonana z Hałdy Kostuchna podczas rewelacyjnej widoczności.

 

Chodzi o cypel wystający na środku tego kadru.

 

thumb_4949a342d4889126118517.jpgthumb_4949a34366269205096261.jpg

 

Wg moich symulacji jest to Kostrza

Cypel na bank znajduje się w odległości ok 100km od Hałdy Kostuchna, wnioskuje to na podstawie jasności porównując do Pasma Beskidu Morawskiego na zachód od Javornika, który był robiony tego samego dnia tym samym obiektywem.

 

Może ktoś na podstawie tego krzyża na górce, kościoła no i komina jest w stanie namierzyć ten cypel ?

 

Beskid Morawski i pasma na zachód od Javornika

thumb_4949a343ee506216535606.jpg

 

Cześć Rafał :helo: Ta górka to Grodzisko 618m w linii na północ od grzbietu Ciecienia,Kostrza majaczy zza Grodziska z tyłu:)

Kostrza jest dalej.

Ta panoramka jest wykonana z górki 100m od tego krzyża (Góra.Lipie Libiąż) ale widać ten rejon,prawie w tej samej linii co z Kostuchny.

Pozdrawiam.

Widok_na_Beskid_Makowski_Wyspowy_z_G_ry_Lipie_Libi__.jpg

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Romku! :) Swoją drogą ciekawe z jak daleka widać tak mocno oświetloną choinke...? ;)

 

Ze swojej strony chciałbym również przesłać wszystkim Dalekim Obserwatorom życzenia zdrowia, uśmiechu, pogody (także ducha... :) ) i przejrzystych widoków na cały okres Świąt i nowego roku 2009.

 

Cieszę się, że możemy sobie już po raz trzeci składać w tym wątku życzenia świąteczne!

 

 

Z pozdrowieniami,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, dzięki :D ,

 

ja również dołączam się do życzeń, wszystkiego najlepszego zdrowia, szczęścia, pomyślności dla wszystkich forumowiczów oraz daaaaalekich obserwacji w tym jak i Nowym Roku 2009.

 

Pozdrawiam,

Michał.

 

P.S.

Co do wyjazdu w teren w noc sylwestrową, ja niestety odpadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas wypadu na Dorotkę wyszły Jeseniki za jakąś hutą/kopalnią, staram się ustalić szczyty, ale nie jestem pewien. Identyfikacja jest ciężka ponieważ większą część pasma zasłania industrial, w dodatku ogień z komina mógł wypiętrzyć szczyt góry.

 

Moja propozycja to Szerak, ale ktoś musi to potwierdzić lub podać inna propozycję.

oryginał http://w1.fotoupload.be/4952b37f46ed2233431524.jpg

symulacja http://www.dalekieobserwacje.eu/anim/

Fotka robiona z tego miejsca http://wyslijto.pl/plik/4ti4cl9dkr

 

help

 

P.S. SPOKOJNYCH ŚWIĄT

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zastanawiam się co to za szczyt jest widoczny na załączonym zdjęciu... dodam, że zostało one wykonane ze Smereka w Bieszczadach na stronę południowo-wschodnią.

 

Może ktoś z Was ma pomysł jaki to może być szczyt?

 

http://picasaweb.google.pl/agasczarna/Wetl...963581852598514

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zainteresować Was tą galerią dalekich widoków:

 

http://kowaltm.fotosik.pl/albumy/561396.html

 

Jej autora poznaliśmy przez stronę Dalekich Obserwacji. Fotografuje on dalekie widoki w głębi kraju, ale także Sudety z ciekawych miejsc w południowo-zachodniej Polsce. Są tu m. in. maszty z Tomaszowa Mazowieckiego, kominów EC Łódź i Radomska fotografowane z okolic Opoczna oraz mnóstwo ciekawych zdjęć z góry Sławno również koło Opoczna (tutaj np. hałda Kamieńsk).

 

Zachęcam do oglądania, bo to dla nas "dziewicze" tereny a jak się okazuje również tam kwitną dalekie obserwacje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich miłośników dalekich obserwacji.

Jestem na AF prawie codziennie od pięciu lat, czytam prawie wszystko na bierząco a przez 2,5roku nie zauważyłem Waszego arcyciekawego wątku. :icon_redface:

Prawdopodobnie zmylił mnie tytuł i dział, w którym był zamieszczony. Myślałem, że tu umawiają się Ślązacy na astroobserwacje w Tatrach i Beskidach, do tego jeszcze ten <OFF> - sugerujący zamknięte grono. :Boink:

No ale cóż lepiej późno niż wcale.

Mateusz - miałeś świetny pomysł, żeby w ramach AF zebrać zapaleńców uwielbiających spoglądanie jak najdalej na horyzont i identyfikujących punkty orientacyjne na panoramach.

 

Chcę tylko, aby potencjalnie zainteresowani naszym wątkiem ludzie z zewnątrz wiedzieli o czym mówimy, bez konieczności przechodzenia przez cały wątek

 

Ja chce tylko powyciągać (w sensie skopiować nie wycinać) perełki z głównego wątku i zaprezentować go użytkownikom A-F, którzy mogą włożyć do tego tematu mnóstwo cennych informacji - a takich na tym forum nie brakuje - ale wcześniej nie mieli czasu i cierpliwości zagłębiać się w nasze wypociny.

 

Cóż, mi się udało nadrobić ponaddwuletnie zaległości. Przez kilka ostatnich trochę wolniejszych dni przebiłem się przez wszystkie 154strony i 3068posty tego wątku. :Loveit:

 

Żeby nie przychodzić z pustymi rękami zamieszczam panoramkę. To klasyk gatunku, czyli "Tatry z Krakowa" a dokładnie z jego północnych krańców, przy granicy z Węgrzcami. Zdjęcie powstało o niesprzyjającej porze roku 29V (prawie nie ma śniegu) i o niesprzyjającej porze dnia - około 17. Odległość do Gerlacha wg. Google Earth to 107km, więc chyba można to nazwać dalekimi obserwacjami.

 

Tatry_Wysokie_z_Krakowa.jpg

 

Oczywiście nie chciałbym odbierać chleba guru w opisach panoram (ORJ-mam nadzieję na Twój opis) i powiem tylko, że zdjęcie przedstawia prawie kompletny widok Tatr Wysokich od Lodowego po Krywań z Wysoką/Ciężkim Szczytem/Rysami na środku i masywem Gerlacha lekko po lewej.

Mieszkam w Koziegłowach ale tych podpoznańskich, na terenie płaskim jak stół (z wyjątkiem wzgórz morenowych) i moje panoramki z miejsca zamieszkania nie będą tak spektakualrne jak Wasze, z Polski południowej. Na szczęście jako przedstawiciel handlowy trochę podróżuję po kraju i będę mógł Wam prezentować na bieżąco wyniki moich "polowań" na widoki po horyzont.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich miłośników dalekich obserwacji.

Jestem na AF prawie codziennie od pięciu lat, czytam prawie wszystko na bierząco a przez 2,5roku nie zauważyłem Waszego arcyciekawego wątku. :icon_redface:

Witaj Jutomi,

 

Jesteś pierwszym przykładem tego, że warto było otworzyć wątek na całe A-F :) Ciesze się, że zaciekawił Cię nasz temat.

 

Może faktycznie mieszkasz w miejscu niesprzyjającym dalekim obserwacjom (astro chyba też :/), ale zawsze można znaleźć jakieś realne i ambitne wyzwanie (co pokazuje chociażby link z mojego ostatniego postu). Z Twojego miejsca zamieszkania widzę, że masz daleko praktycznie wszędzie, choć pokusiłbym się na Twoim miejscu o nocne wypatrywania światełek z Bydgoszczy (90 km to daleko, jak na niziny, ale może z wieżowców?). Dla przykładu RTCN Trzeciewiec. Myślę, że pomocny by był komin Elektrowni Karolin a z bardziej realnych ;) ta wieża na Dziewiczej Górze. A jak widzisz, jest stamtąd na co popatrzeć. Inna sprawa, że masz "pod domem" komin z Karolina, więc i tego można by poszukać oddalając się od Poznania.

 

Zachęcam także do łapania Sudetów, ale tutaj podejrzewam, że pierwsze szanse rozpoczną się dopiero po oddaleniu się o ok. 120 km na S od Twojego miasta, co weekendowym kaprysem być nie może, aczkolwiek pretekstem może być Twój zawód ;)

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalekich obserwacjach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zastanawiam się co to za szczyt jest widoczny na załączonym zdjęciu... dodam, że zostało one wykonane ze Smereka w Bieszczadach na stronę południowo-wschodnią.

 

Może ktoś z Was ma pomysł jaki to może być szczyt?

 

http://picasaweb.google.pl/agasczarna/Wetl...963581852598514

 

Pozdrawiam !

Witaj Agnieszko :)

Czy naprawdę te nasze Bieszczady są tak piękne, że zatraca się tam poczucie czasu i kierunku?? :szczerbaty:

Pytam bo podany przez Ciebie kierunek jest lekko mówiąc przesunięty na wschód i trochę się nagimnastykowałem w poszukiwaniu tego wzniesienia w GE :D

Na szczęscie w twoim albumie znalazło się jeszcze jedno zdjęcie, które pomogło rozszyfrować tą górkę.

A jest nią Antalovs'ka Poljana 968mnpm na Ukrainie w odległości 56km od Smereka.

Na koniec chciałem Tobie pogratulować udanych wypraw. Zdjęcia w albumie są bajecznie kolorowe, a nie które nawet odległe :rolleyes:

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie mieszkasz w miejscu niesprzyjającym dalekim obserwacjom (astro chyba też :/)

Myślę, że pomocny by był komin Elektrowni Karolin a z bardziej realnych ;) ta wieża na Dziewiczej Górze.

 

Jeśli chodzi o obserwacje astro, to nie jest tak źle. Wielokrotnie widziałem z balkonu M31 oddaloną ode mnie o 2.000.000lat świetlnych. B)

 

Gorzej z obserwacjami naziemnymi. Komin z Karolina jest oficjalnie nieosiągalny (ale będę próbował).

Jeśli chodzi o Dziewiczą Górę (najwyższe n.p.m. wzniesienie w całej Wielkopolsce) i wieżę widokową na jej szczycie, to oczywiście byłem tam kilkakrotnie; niestety przy widoczności do 30-40km nie udało mi się zaobserwować nic spektakularnego. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że wieża jest czynna sezonowo od maja do października. Pozostaje więc bardzo ograniczona panorama spod wieży i szukanie innych potencjalnie ciekawych miejsc widokowych.

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Agnieszko :)

Czy naprawdę te nasze Bieszczady są tak piękne, że zatraca się tam poczucie czasu i kierunku?? :szczerbaty:

Pytam bo podany przez Ciebie kierunek jest lekko mówiąc przesunięty na wschód i trochę się nagimnastykowałem w poszukiwaniu tego wzniesienia w GE :D

Na szczęscie w twoim albumie znalazło się jeszcze jedno zdjęcie, które pomogło rozszyfrować tą górkę.

A jest nią Antalovs'ka Poljana 968mnpm na Ukrainie w odległości 56km od Smereka.

Na koniec chciałem Tobie pogratulować udanych wypraw. Zdjęcia w albumie są bajecznie kolorowe, a nie które nawet odległe :rolleyes:

:Salut:

 

Witam!

 

Dziekuje bardzo serdecznie za odpowiedz ! Szczerze mówiąc myślałam, że górka jest nieco dalej. Fakt mogłam dodać jeszcze to drugie zdjęcie bez zoom'a, co by ułatwić identyfikacje szczytu ... następnym razem się poprawie ;) W Bieszczadach jestem zakochana od kilku dobrych lat i akurat właśnie dzisiaj znowu tam jade ;) Oczekuje oczywiście pięknej pogody i związanych tym obserwacji (prognozy są raczej sprzyjające). Jeśli uda mi się uchwycić coś ciekawego z chęcią się podziele :D

 

Dzięki za zainteresowanie moim albumem, niestety większośc zdjęć była robiona zanim zaczęłam się interesować daliekimi obserwacjami (zainspirowana wątkiem na AF), szkoda bo zdałam sobie sprawę, że napewno widziałam wiele dalekich obiektów np kilkakrotnie podczas rozgwieżdżonej nocy na Babiej Górze. Ale w końcu wszytko jeszcze przede mną :D

 

Pozdrawiam i życzę "dalekości" i spełnienie innych marzeń w 2009 roku !

 

Aga

Edytowane przez agasczarna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ zagadki są mile widziane na forum, więc podrzucam taką:

 

zagadka_by_rafal.jpg

 

Pytanie jaką górkę widać w środkowej części zdjęcia na ostatnim tle po prawej stronie. Dla ułatwienia zdjęcie wykonane z hałdy Kostuchna przy widoczności pozwalającej na zobaczenie Tatr :)

 

Miłego zgadywania!

PS. Foto by Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze raz ja...

 

Pewnie wiecie już, że na stronie dalekich obserwacji pojawiły się symulacje widoczności wybranych obiektów w regionie

 

http://www.dalekieobserwacje.eu/?page_id=1643

 

Polecam Waszej uwadze porównanie widoczności z hałdy Kostuchna i ze szczytu nadajnika w Kosztowach - z pewnością też się zdziwicie :) Inna sprawa, że Kosztowy widać nawet z Wielkiego Jawornika, a to już ponad 160 km! Myślałem, że z G. Sowich też będzie się dało, ale nic z tego :) Co również interesujące, wszystkich wchodzących na Velkego Rozsutca lub Stoha proszę, aby skupili swoją uwagę w kierunku Mysłowic i wypatrywali światełek...

 

A specjalnie dla Jutomiego za niedługo pojawi się symulacja z komina Korolina :)

 

Dobrej zabawy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.