Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajszy dzień potwierdza że aparat i bino należy mieć zawsze przy sobie niezależnie od prognoz ;)

Jak dobrze liczę to już trzeci tak rewelacyjny dzień jeśli chodzi o widoczność tej wiosny. Pytanie do najbardziej doświadczonych forumowiczów: jak to widzicie w stosunku do ubiegłych lat? Lepiej, gorzej, czy mniej więcej standardowo?

Oj tak, tak :Boink: .

Taka widzialność zdarza się wcale nie aź tak rzadko. Wczorajsze i dzisiejsze obserwacje potwierdzają, że to silny spływ powietrza z kierunku SW do W daje właśnie dobrą widzialność. Wilgotne powietrze oczyszcza się przy przelotnych opadach a silna konwekcja i wielokrotny przepły przez bariery górskie powoduje pionowe mieszanie. Powietrze artktyczne płynące z północy szybko się brudzi i rzadko kiedy widzialnośc przekracza wtedy 120 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do nas również dochodziły informacje o dobrej widoczności na zachód, ale pod wieczór ponoć się już pogaraszało, więc na Sławkowie nie byliśmy. Jest za to pewna osoba na forum, która zaraz wymiecie masywem Śnieżnika z Lublinca ;)

 

Najlepiej Pradziada widac było z Wrocławia około godz 14, a Śnieznik około 19. Wieczorem rzeczywiście nieco sie pogorszyło ale i tak było o niebo lepiej niż wtedy gdy robiliście sławetna fotkę Ślęży z GSA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro widoczne było Pasmo przedborskie z Wlk. Grochowca to może ja widziałem dziś właśnie z Buczyny Grochowiec i Zborów? Czy to tylko moja wyobraźnia :)

Co Wy na to?

Jak przystało na Jurę mało punktów odniesienia. Szerszy kadr prosimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przystało na Jurę mało punktów odniesienia. Szerszy kadr prosimy.

no niestety przypadkowo zrobiłem tylko takie dwa zdjecia w tym kierunku, wiec nie mam szerszego kadru. Kierunek -południe i lekko na zachód. Ale jak pamiętam to pomiędzy Sokolimi a Małogoszczem to tylko te dwa wzniesienia raczej były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby złapać chwilę oddechu przy natłoku fantastycznych dalekich zdjęć napływających z Polski proponuję Wam... jeszcze dalszą obserwację, ale daleko od naszego podwórka. Nad zdjęciem posiedziałem teraz chwilkę i zgadzam się z jej autorem - naszym Kolegą z forum A-F, któremu bardzo dziękujemy za fotę - że przedstawia to, co znajdziecie w opisie pod zdjęciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok:
prawdziwa FATAMORGANA!! :lol:

 

Dorotka, Katowice, Łagisza....

0408b54fca797f8dm.jpg

Mogliśmy sobie pomachać w tym momencie :) Stałem tam na Dorocie :)

 

no i Taterki (nie wiem który opis pasuje)

aa26def835161754m.jpg

7033b61f3fc8f1b0m.jpg

Żaden :P

Pozwoliłem sobie Ci pomóc:

39977905.jpg

 

Witajcie, chwile mnie nie było i tak jak sie spodziewałem po wczorajszym dniu trzeba poświęcić trochę czasu na czytanie i oglądanie - a jest co, zdjęcia rewelacyjne!!!. Ja wczoraj podziwiałem piękne widoki z okolic Opola, autostrady A4 a p?źniej z drogi Czeladź - Będzin. Byłem w Opolu z wizytą "towarzyską" i nie byłem przygotowany sprzętowo więc pozostały mi tylko oczy, a wszyscy chyba przyznają że było co oglądać.
Trzeba było wpaść w drodze powrotnej na Dorote :P

 

A teraz od Północy, od Dorotki po Wschód i Elektrownie Jaworzno

dorotka.jpg

Czelaaadź! :D A nie masz takiego jeszcze bardziej na wschód? Mój dom stoi jakieś 500m na prawo od tego kościoła :P

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak juz wczesniej pisałem zdjęcie Skrzycznego bylo poskladane z 4 fotek, zrobionych na bazie filmikow avi z kamerki (małe pole widzenia). Dla przykładu wieża na Skrzycznem z Gliwic przez teleskop, tak jak ja widzę w kamerce na ekranie monitora:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czelaaadź! :D A nie masz takiego jeszcze bardziej na wschód? Mój dom stoi jakieś 500m na prawo od tego kościoła :P

 

Niestety nie mam :(

Za to mam kiepski statyw. Jak choc troche wieje (jak wczoraj na Alpach), to caly drga i fotki sa roztrzepane...

Jak bedzie kaska, to bedzie nowy, stabilny statyw i wtedy ekstra dla Ciebie zfoce cala Czeladz! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek wczoraj nie miał racji... 200 km było osiągalne bez sztuczek :blink:

 

Śnieżnik z Lublińca to "tylko" 139 km, to skąd wiesz, że 200 km było osiągalne? :huh: Sam nie potrafię ocenić jak daleko mogłoby byc widać, tzn jaka jest widzialność meteorologiczna na podstawie widoczności blizszych obiektów. W każdym bądź razie wczoraj było znacznie lepiej niż wtedy 21.04, w niedziele też. Szczeliniec z GSA był wtedy widoczny tylko przez tych, którzy bardzo chcieli go tam zobaczyć a ja całkiem wyraźnie widziałem w drugą stronę.

Jutro może być powtórka, więc już się szykujcie, a w która stronę to zobaczymy. Śnieżka z Opola wydaje mi się niemożliwa. To może być tylko punkt na szczycie na linii teoretycznego horyzontu. Tam po drodze zaraz za Opolem są niewysokie wzgórza z drzewami i zasłonią. Bardziej obiecujące wydają mi się Wzgórza Ostrzeszowskie, jeszcze nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śnieżnik z Lublińca to "tylko" 139 km, to skąd wiesz, że 200 km było osiągalne? :huh: Sam nie potrafię ocenić jak daleko mogłoby byc widać, tzn jaka jest widzialność meteorologiczna na podstawie widoczności blizszych obiektów. W każdym bądź razie wczoraj było znacznie lepiej niż wtedy 21.04, w niedziele też. Szczeliniec z GSA był wtedy widoczny tylko przez tych, którzy bardzo chcieli go tam zobaczyć a ja całkiem wyraźnie widziałem w drugą stronę.

Jutro może być powtórka, więc już się szykujcie, a w która stronę to zobaczymy. Śnieżka z Opola wydaje mi się niemożliwa. To może być tylko punkt na szczycie na linii teoretycznego horyzontu. Tam po drodze zaraz za Opolem są niewysokie wzgórza z drzewami i zasłonią. Bardziej obiecujące wydają mi się Wzgórza Ostrzeszowskie, jeszcze nie sprawdzałem.

 

Skoro między Pradziadem, a Śnieżnikiem nie było jakiejś widocznej różnicy (a to 20km dalej) to można domniemywać, że 200km było by jeszcze ledwo widoczne.

 

Odnośnie Śnieżki, wg symulacji http://www.heywhatsthat.com/?view=NB0B4DDL jest dużo terenów na północ od Opola, myślę że dałoby się tam ją uchwycić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witku, ja nie mowie, ze widac bylo obrys czarnego standaryzowanego obiektu z 200 km, tylko zobaczywszy juz co nie co dalekich krajobrazow na zywo i na fotkach jestem w stanie - i zapewniam Cie, ze Ty tez - ocenic, ile sie dalo jeszcze wycisnac km w linii prostej. Np jaki byl potencjal niedzielnych warunkow na wlk. Grochowcu pokaze pewna fotka, ktorej Northwood jeszcze nie opublikowal i tam sam stwierdzisz, ze to byla widocznosc 20/10 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nortwood >> wstawiłeś link do symulacji z Babiej, Śnieżka jest tu: http://www.heywhatsthat.com/?view=S6DEUUMB ;-)

czakiczakiczaki >>ale gdzie Ty tam Lodowego widzisz? :blink:

 

 

A teraz zapowiadana fotorelacja: 7 czerwca - GSD - Góra Świętej Doroty

Powiem tam...

Zaistniałą sytuację należy streścić dokładniej bo niedzielne wydarzenia zapisują się złotymi postami na tym forum.

Zaczynamy!

16:30 VRG na Dorocie wyposażony w telefon. Podejście pierwsze. Beskid 10/10.

(zdjęcia były już wcześniej > http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...t&p=349735)

17:00 Burza...

18:00 Rekonesans na dachu. Ocena Beskidów po rzucie okiem na Skrzyczne - jest jeszcze lepiej niż było! Do broni!

76461822.th.jpg

 

19:30 Ponownie na Dorotce, Beskidy 11/10 :D Morawski w całej okazałości - od prawej w górnym rzędzie stoją: komin EC Katowice, Travny, Lysa Hora, mały i jego duży brat Smrk oraz Knehyne, a u ich stóp górskie miasto Katowice :)

travnylysasmrkknehyne.th.jpg

 

Tatr jednak nie było... Jeszcze nie było... Załamany stanem rzeczy ustrzeliłem:

Hałda Skalny 29 km

100_7073.JPG

 

Pilsko - 91 km

pilsko.jpg

 

Babia jakiej Vrg jeszcze chyba nie widział - 93 km

Babia.jpg

 

Siersza - 33 km

100_7136.jpg

 

Veľký Rozsutec - 124,5 km

rozsutec.th.jpg rozsutec2.th.jpg

 

20:15 Wychodzi słońce na zachodzie, promienie zaczynają oświetlać Tatry, totalny szok!

Widzimy pasmo od Koszystej przez Kozi Wierch po Świnice, czyli całe otoczenie Doliny Gąsienicowej - 139km

1007023a.th.jpg 1007030e.th.jpg

 

20:30 Proszę wycieczki oto ukazały się nam czcigodne Tatry Bielskie

(Do Havrania i Murania 148km, do Bujaczego 153 km)

1007045e.th.jpg 1007047e.th.jpg

 

20:40 Tatry Wysokie nie pozostają bierne i zaczynają odbijać do mnie promienie słońca :)

(Do Lodowego 150km, do Kieżmarskiego i Łomnicy 151km)

1007090e.th.jpg 1007097e.th.jpg

 

20:45 Koniec przedstawienia...

1007117e.th.jpg

Po totalnym hard tuningu widać już tylko zachodnie zbocze Lodowego.

21:00 Przeszedłem na PO2 zapolować na małego i dużego starego dziada.

Niestety Jesieników nie było, nad ~Żorami / Mikołowem / Raciborzem kolejna ulewa. Z Pradziada nici.

1007145.th.jpg

 

Zachód słońca urokliwie żegna nas z G.Św Doroty... NAS - bowiem jak sie okazało na parkingu pod szczytem kupe ludzi sie zgromadziło aby podziwiać te warunki :D Skąd oni się wzieli ? Może z konkurencyjnego fora ?!

1007151.th.jpg

Miłego oglądania :)

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała Fatra z Niegowonic:

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=4838

Ciekaw jestem skąd Małą Fatra pokaże się jeszcze obserwatorom ze Śląska, skoro pojawia się wszędzie tam, gdzie na pierwszy rzut oka nie ma na nią szans :) Piękne zdjęcie!

 

A teraz zapowiadana fotorelacja: (...)

Miłego oglądania :)

Czyli ile entuzjazmu potrafią dać człowiekowi dalekie obserwacje :) No co tu dużo mówić, sporo bardzo dalekich fotek, tylko szkoda, że Rozsutec jest już tak mocno 'wyrzeźbiony', bo praktycznie nic na zdjęciu nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ która była godzina :P

Z mojego aparatu każde zdjęcie trzeba praktycznie tuningować bo na oryinalnych słabiutko widać. Tatr jednak nie trzeba było wcale wyciągać :)

 

W bonusie:

Góra Grójec - Psary/Lubsza:

lubsza.jpg

 

Zamek w Ogrodzieńcu:

ogr.jpg

 

Radiostacja w Gliwicach:

gliw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja dołożę mojego Pradziada. Odległość 94km.

1-sze zdjęcie bez zooma. 2-gie zdjęcie z zoomem 6x.

Za plecami mam piękny widok Beskidów Śląskich. Normalka w Bramie Morawskiej. :D

P1150268.JPG

P1150269.JPG

Z mojego miejsca obserwacji Jodłow jest lekko na prawo od Pradziada. I dodać następne 50km. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kolego Northwood. Chyba wysłałeś mnie już na emeryturę :D Trafiłeś na widok, na który ja czekałem z utęsknieniem 2 lata B)

 

maly_krywan_138km_z_niegowonic_opis_merti.jpgOpisany Mały Krywań Northwooda

 

Wogóle ten weekend przypomniał mi o podobnej widoczności z lat 1997-98. Wtedy to, pamiętam dokładnie, widziałem na oczy pierwszy raz Tatry, ośnieżone jak bym patrzył na zdjęcie lub stał przed nimi, a była to zaledwie końcówka kwietnia. Teraz ta przyjemność mnie ominęła przez kontuzję kolana :kwasny: Ale za to przyjemnie ogląda się Wasze osiągnięcia....

 

PS. aha, Velky Krivan czekał na was po lewj stronie tej fotki :D

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.