Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

myślisz o tym zapowiadanym deszczu? spoglądając na meteorogram obawiam sie że możesz mieć rację. Ale ja w niedziele odpadam. A co do soboty to nie tylko pod względem pogodowym zbierają sie nade mną czarne chmury... w sobotę mogę być wolny ale pozbawiony praktycznie całkowicie sprzętu (aparat+statyw) :Cry:

samo bino to mało na taki meeting.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka łuna ma to do siebie że widać ją z dużej odległości bo światło zatrzymuje sie na jakiś wysokich chmurach czy coś w tym stylu. Choć to raczej mało prawdopodobne bo z Łomnicy do Centrum Warszawy jest ~350km w linii prostej. Biorąc pod uwagę to że zanieczyszczenie powietrza było wtedy dużo mniejsze to przy bardzo sprzyjających warunkach czysto teoretycznie z takiej wysokości jest to możliwe. Ale uznajmy to wyłącznie za legendę i jakąś metaforę powagi i znaczenia tych wydarzeń.

 

Najlepiej odbijają światło chmury piętra średniego a więc Altostratus i Altocumulus. Biorąc pod uwagę, że ich wysokość wynosi zwykle 3 - 5 km, więc moga być śmiało widoczne z Łomnicy (przypomnijcie sobie dyskusję o widoczności stamtąd gór Rumuńskich). Łunę nad Wrocławiem bez problemu widać ze Szrenicy. Weżcie pod uwage fakt, że wtedy miasta nie były oświetlone, więc nic nie przeszkadzało takim obserwacjom jak w tej chwili. Przy całkiem ciemnym horyzoncie takie rozjasnienie łatwo było zauważyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej: kwestia widzialności w relacji Śnieżka-Łomnica. O ile w kierunku Łomnica-Sudety przyjęliście że chodziło raczej o "Sudety" niż "Karkonosze", o tyle co w takim razie widział pracownik obserwatorium na Śnieżce? A może w ogóle zmyślał?

 

Nie słyszałem o tego typu obserwacji ze Śnieżki a rozmawiałem z dobrze mi znanym obserwatorem, który tam spedził ponad 30 lat i jest wiarygodny. Sprawa się wzięła ze znanego przewodnika taternickiego autorstwa Paryskiego. Tyle, że dla ludzi ze wschoniej połowy Polski Sudety to tylko Karkonosze, więc pewnie autor pomylił Pradziada ze Śnieżką. Ale skoro wielki autorytet tak napisał, więc wielu ludzi przyjeło to za pewnik. Niestety nie są to wcale takie rzadkie przypadki, w nauce także.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że ICM się pomyli i może będą jakieś przebłyski dobrej widzialności

Niestety w weekend przez Czechy i później SE Polske będzie się przewalać płytki niż, a takie nie sprzyjaja dobrej widzialności, na dodatek pułap chmur bedzie niski i góry w nich sie skryją. Niemniej jednak czasami zdarzają się miłe niespodzianki czego wam życzę. :notworthy:

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to raport z trasy Będzin-Czeladź czyli w okolicy G.św Doroty: beskidy się wcześniej (ok 14tej) pojawiły co napawało mnie optymizmem. Teraz jednak nic już nawet nie majaczyło spod chmur. Niestety ale wszystko wskazuje na to że trzeba to spotkanie Dorotkowe przełożyć, albo na weekend( jak przejdzie już ten zapowiadany deszcz) albo na przyszły tydzień.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to raport z trasy Będzin-Czeladź czyli w okolicy G.św Doroty: beskidy się wcześniej (ok 14tej) pojawiły co napawało mnie optymizmem. Teraz jednak nic już nawet nie majaczyło spod chmur. Niestety ale wszystko wskazuje na to że trzeba to spotkanie Dorotkowe przełożyć, albo na weekend( jak przejdzie już ten zapowiadany deszcz) albo na przyszły tydzień.

Faktycznie nic z tego. Nadzieje wracają dopiero w poniedziałek wraz z wysokimi chmurami i znacznym spadkiem wilgotości. No chyba że przyroda okaże się po raz kolejny bogatsza niż model COAMPS i w przerwach między weekendowymi opadami pojawią się przebłyski widoczności, wtedy na wypadek spontanicznej wyprawy foto będziemy pisać na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie ma nowych obserwacji to może dla podtrzymania tematu coś z głębokiego archiwum jeszcze z lipca 2008 r., a mianowicie obserwacje z Częstochowy (z wieży klasztornej).

 

1. RTCN Klepaczka i jakaś górka

a1.jpg

 

2. Jakieś dziwne górki - co to może być :scratchhead:

a3.jpga4.jpg

 

3. No i coś takiego - hmmm ;)

a5.jpg

 

4. Na koniec skromna panoramka Częstochowy (industrial jak złoto :banan:) z Olsztyna

a2.jpg

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie ma nowych obserwacji to może dla podtrzymania tematu coś z głębokiego archiwum jeszcze z lipca 2008 r., a mianowicie obserwacje z Częstochowy (z wieży klasztornej).

1. RTCN Klepaczka i jakaś górka

2. Jakieś dziwne górki - co to może być :scratchhead:

3. No i coś takiego - hmmm ;)

4. Na koniec skromna panoramka Częstochowy (industrial jak złoto :banan:) z Olsztyna

2 - Góra Kamieńsk k/Bełchatowa (a tak wygląda to z drugiej strony by Northwood)

3 - Góra Grojec (tak się prezentuje z 'drugiej' strony)

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze znalazłem taki cytat dotyczacy Śniezki

"a z najwyższego tarasu podziwiać rozległą panoramę Karkonoszy - przy widoczności przekraczającej 100 km. Z samego szczytu bezpośrednio widoczne są Sudety Wschodnie i Rudawy, a w nocy na podstawie rozległych łun zlokalizować można aglomeracje Wrocławia, Pragi i Drezna."

klik

Zastanawiam się czy z Stolicy Czech można zobaczyć Śnieżkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o Śnieżke, to ostatnio pojawiła się inicjatywa, aby spróbować ją złapać z północnych rejonów Opola, gdyż ze wszystkich symulacji wynika, że stamtąd jest widoczna. Jak wrócę do domu, to napiszę skąd dokładnie, bo teraz nie pamiętam. A pomysł wydaje się ciekawy tym bardziej, że nie sądze, aby komuś się to wcześniej udało. Stąd też moja prośba do forumowiczów mających dostęp do Karkonoszy o informowanie o lokalnych warunkach widocznościowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o Śnieżke, to ostatnio pojawiła się inicjatywa, aby spróbować ją złapać z północnych rejonów Opola, gdyż ze wszystkich symulacji wynika, że stamtąd jest widoczna. Jak wrócę do domu, to napiszę skąd dokładnie, bo teraz nie pamiętam. A pomysł wydaje się ciekawy tym bardziej, że nie sądze, aby komuś się to wcześniej udało. Stąd też moja prośba do forumowiczów mających dostęp do Karkonoszy o informowanie o lokalnych warunkach widocznościowych.

 

Z okolicy Jeziora Turawskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w weekend przez Czechy i później SE Polske będzie się przewalać płytki niż, a takie nie sprzyjaja dobrej widzialności, na dodatek pułap chmur bedzie niski i góry w nich sie skryją. Niemniej jednak czasami zdarzają się miłe niespodzianki czego wam życzę. :notworthy:

 

W Bielsku-Białej od 21:00 :burza: , widzialność do sąsiadki ograniczona ;-)

 

P.S. Dodałem szerszą panoramkę do Tatr z Buska, http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=4690

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wstawiam kilka fotek z górki Chełm (49 45 11N 18 44 23E) widoki super, niestety mój aparat tego nie oddaje..

 

elektrownia Rybnik

P1060126_cr.jpg

 

el. Detmarovice

P1060092a_cr.jpg

 

tu nie wiem..Jastrzębie ???

 

P1060097a_cr.jpg

 

P1060094cr.jpg

 

P1060098a_cr.jpg

 

a tu Mały Javorovy w CZ

P1060102cr.jpg

Edytowane przez tc_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.