Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Dotychczas myślałem że garb ciągnący się od Tarnowskich Gór po rejony Pyskowic zasłania mi całe widoki na nasze Beskidy. Być może trzeba będzie zweryfikować tę opinię, dziś po raz pierwszy odkąd pamiętam w tamtym kierunku wyłoniły się jakieś blade góry. W załączniku je widać, ale trzeba się trochę "wpatrzyć". (W celu ułatwienia identyfikacji - komin z lewej to EC Zabrze, budynki na prawo od środka to silosy w Tworogu, zdjęcia zrobione jak zawsze z obwodnicy Lublińca - górka Lubecko). Teoretycznie jeśli coś tam widać to powinna to być Babia, ale wg 'geoportalu' nie za bardzo, prędzej po kominie z Zabrza wnioskować można kierunek na Baranią G. Jeśli ktoś ma jakieś pomysły to bardzo proszę o pomoc w identyfikacji tych gór.

Pozdr.

Gory_jakies.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z Lipia w Libiążu i Jeseniki były pięknie widoczne gołym okiem. Wkrótce wrzucę fotki. Jestem pewien, że Mateuszowi też udało się je złapać z okolic Olkusza przy takiej widzialności.

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dzisiaj korzystając z chwili wolnego czasu wyskoczyłem w poszukiwaniu dalekich widoków. I udało się :D Na zachód warunki świetne. I ten kolor nieba, po prostu miodzio.

Ślęża (77 km)_l__a.JPG

I kto by pomyślał, że zaledwie kilkaset metrów od domu mam taki widok :o

Śnieżka(126,5 km)_nie_ka.JPG Trochę na lewo od Śnieżki między bliższymi szczytami widać Luční hora(Łączną górę),a to dodatkowe dwa kilometry :D

 

I zapomniałem jeszcze dodać, że zdjęcia wykonane z wysokości około 340 m n.p.m.

 

Ps. Foty wykonane z miejscowości Charbielin\k Głuchołaz

Edytowane przez Robert J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie jeśli coś tam widać to powinna to być Babia, ale wg 'geoportalu' nie za bardzo, prędzej po kominie z Zabrza wnioskować można kierunek na Baranią G. Jeśli ktoś ma jakieś pomysły to bardzo proszę o pomoc w identyfikacji tych gór.

Pozdr.

Mi to wygląda jak Babia, choć pare szczegółów nie pasuje. Barania na bank nie ;)

 

Właśnie wróciłem z Lipia w Libiążu i Jeseniki były pięknie widoczne gołym okiem. Wkrótce wrzucę fotki. Jestem pewien, że Mateuszowi też udało się je złapać z okolic Olkusza przy takiej widzialności.

Rekordy daleko obserwacyjne przedawniają się ostatnio z dnia na dzień :-))))) Czekajcie na foty!

 

Witam

 

Dzisiaj korzystając z chwili wolnego czasu wyskoczyłem w poszukiwaniu dalekich widoków. I udało się :D Na zachód warunki świetne. I ten kolor nieba, po prostu miodzio.

Ślęża (77 km)

I kto by pomyślał, że zaledwie kilkaset metrów od domu mam taki widok :o

Śnieżka(126,5 km) Trochę na lewo od Śnieżki między bliższymi szczytami widać Luční hora(Łączną górę),a to dodatkowe dwa kilometry :D

 

Ps. Foty wykonane z miejscowości Charbielin\k Głuchołaz

Świetne! Przejeżdżałem dzisiaj kilkakrotnie przez Karkonosze i dzisiaj była taka widoczność, że nie zdziwiłeś mnie tą fotką Śnieżki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jak juz pisałem byłem na równicy,

 

tu mała fatra z równicy

 

rownica_fat.jpg

 

miałem wstawić też foto jeseników z równicy, ale po tym co wieczorem zrobiłem z chełmu (goleszów, pow. cieszyński) wrzucam tylko to

 

jesenik.jpg

 

a tu szerzej

 

jesenik_szeroki2.jpg

 

a tu zachód słońca z kominami el. detmarovice (niestety chyba nie uda mi sie z tego miejsca złapać kominów na tle tarczy słońca..)

 

P1060504a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj widziałem jeseniki, ale po prostu cud miód i orzeszki z okolic Kuźnicy Raciborskiej. Niestety nie miałem sprzętu focącego, tylko komórkę, ale i tak dobrze wyszło (wrzuciłem sobie nawet na tapete ;). Może jak znajdę kabelek to się podziele ;)

 

A co do tego co jest na tle Policy, to chyba taka prywatna knajpa pod Łamaną Skałą..

Edytowane przez czakiczakiczaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc moje fotki z dzisiaj z Libiąża :banan:

 

Na poczatek Żar i refleksem światła od budynku obsługi górnego zbiornika elektrowni

_AR.jpg

 

Żar z lewej, w środku widoczne słupy wysokiego napięcia z elektrowni. W tle widoczne trzy szczyty - od lewej - Rycerzowa (chyba widać jej kawałek), Bania i Jaworzyna

_AR2.jpg

 

Jeseniki z podpisami (mam nadzieję, że nic nie pomieszałem):

jeseniki_AF.jpg

 

No i trochę industrialu

 

EL Detmarovice i KWK Zofiówka

I1.jpg

 

KWK Zofiówka i jakieś obiekty na prawo od niej (?)

I2.jpg

 

Od lewej - EC Żory, KWK Krupiński, ERG Bieruń, Hałda Krupiński, Koksownia Radlin i KWK Piast

I4.jpg

 

I jakiś chyba szyb - może KWK Jankowice czy KWK Borynia?

I3.jpg

 

Proszę o sprawdzenie i uzupełnienie :Salut:

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz ja :)

Ponownie G.Św Doroty

 

Tatry Wysokie i owszem, były przez chwilę ale słabiutko, na granicy widzialności

100_7289_e.jpg

 

Ale gwiazdą wieczoru był dziś Pradziad (135km) :banan:

100_7402_e.jpg

 

Panorama Jesieników

panorama2.jpg

panorama3.jpg

 

 

Pytanie dnia: GDZIE JEST KEPRNIK ? :huh:

 

osobiście czekam najbardziej na zdjęcia carconosh'a, jak jemu Pradziad wyszedł, choć częściej w kierunku zachodu słońca celował niż w Jesieniki :P

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć jeszcze rok temu wydawało się to całkowicie abstrakcyjne, to teraz Dalekie Obserwacje temat Pradziada mogą uznać za praktycznie zakończony - oto dzisiejszy efekt wizyty w Olkuszu: klik. Foto oczywiście by Rafał.

 

Piszę praktycznie, bo wynik ten można poprawić już tylko o niecałe 10 km i jest to dla nas na wyciągnięcie ręki, bo wiemy gdzie się udać. Dzisiejsze warunki spokojnie pozwalały na poprawę tej odległości, ale szkoda było dwie pieczenie upiec na jednym ogniu ;) Zostawimy to sobie na zakończenie pięknej przygody z tą górą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tc >>świetna ta panoramka Małej Fatry ale po co dwa razy to samo dokładnie piszesz? :P

 

Piszę praktycznie, bo wynik ten można poprawić już tylko o niecałe 10 km i jest to dla nas na wyciągnięcie ręki, bo wiemy gdzie się udać. Dzisiejsze warunki spokojnie pozwalały na poprawę tej odległości, ale szkoda było dwie pieczenie upiec na jednym ogniu ;) Zostawimy to sobie na zakończenie pięknej przygody z tą górą.

Dlaczego mamy zakończyć przygodę z Pradziadkiem ?

Są miejsca gdzie spokojnie można osiągnąć 203,5km, i bynajmniej nie są to Tatry z których byłoby 235km.

 

Ja mam jeszcze jedno wyzwanie - Turbacz - dziś był zbyt słabo widoczny żeby focić, ale był!

 

W gratisie ładne dzisiejsze Skrzyczne z Doroty z dobrze zachowaną topografią:

100_7294_e.jpg

 

oraz to czego nie udało mi się złapać ostatnio - Knehyne + Radhost

100_7297_e.jpg

 

Nie wiem czy zauważyliście ale H300 na JaworznieIII jest w trakcie zmiany ubarwienia

100_7287.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tc >>świetna ta panoramka Małej Fatry ale po co dwa razy to samo dokładnie piszesz? tongue.gif

 

gdybym ja wiedział czemu się to pojawiło ??? o tej porze już dawno spałem, może że to przez problemy z moim łączem, jak wysyłałem ten pierwszy post, gdyby się dało to bym to wyedytował albo wywalił...

 

sorry za to zaśmiecanie, ale jestem autentycznie zaskoczony :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy patrzę na to zdjęcie przypomina mi się jeden problem. Otóż, czy nie wydaje się Wam, że bardzo trudno jest (lub niekiedy nawet niemożliwe) ustawić ostrość na zachodzącym Słońcu ??? Nieraz, gdy Słońce tuż nad horyzontem miało bardzo wyraźne kontury (okrąg) patrząc gołym okiem lub przez lornetkę (oczywiście blask był wystarczająco stłumiony przez grube warstwy atmosfery), to w aparacie był on rozmazany.

Wydaje mi się, że przyczyną mogą być też drgania światła na długiej drodze przez atmosferę. Mieszające się porcje powietrza o róznej gęstości działają jak soczewki rozmywajace obraz. Okiem się tego nie uchwyci ze wzgledu na pewną bezwładność (tak jak np na filmie, czy TV) ale szybka migawak aparatu to juz złapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie! Trzymać kciuki... Jedziemy do Olkusza po Pradziada :) Warunki na zachód są miodne, przed paroma minutami wróciłem z Liberca. Rejon Karkonoszy i Gór Jesztedzkich nawiedziła dziś tak wspaniała widoczność, że ciężko powiedzieć co tam było widoczne, tak dużo gór. Coś mi się wydaje, że Chłopaki z Dolnego Śląska zasypią nas jutro fotkami :)

 

 

Gratuluję Pradziada! :notworthy:

Niestety ja wczorajszy dzień przegapiłem :Boink: . Rano byłem na najlepszej górce do DO we Wrocławiu

Wzg_rze_Gajowe.jpg

i Pradziad był w chmurach, Śnieżnik tak sobie a Śnieżka już w słońcu ledwo ledwo. Póżniej się rozpogodziło i wydawało mi się, że będzie jeszcze gorzej. Do tego wiał bardzo silny wiatr więc nie poszedłem na dachy a zająłem się tak bardzo robotą w domu, że nie wyjrzałem nawet na własny dach. Wieczorem z kolei miałem wyjście z żoną a więc nie był to czas na DO. Dziś Śnieżkę widzę dość wyraźnie. Szkoda, że nia było tak tydzień temu, gdy zwiedzałem zach krańce Ziemi Kłodzkiej.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, z mojej wyprawy piątkowej na Buczynę i Bukową nic ciekawego nie wyszło. Widoczność taka jak ostatnio czyli w poniedziałek. Na Babią i Taterki nie było szans. Byłem tam od 18 do zachodu, przeszła burza po której myślałem że się poprawi widoczność ale niestety.. Byłem w radomsku przez 3 dni i miałem jeszcze dzisiaj rano tam podjechać, ale widoczność nie dawała nadziei na DO :( Za to w piątek ciekawie było widać na zachód:

Kopalnia i elektrownia o zachodzie spod nadajnika Dobromierz (szkoda że tam właśnie nie leżą babia i tatry :))

P6120022.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przedstawia się teraz widoczność na południe? Z tego co ja widzę na dostepnym mi horyzoncie, to musi być co najmniej nieźle. Gdyby tendencja była zwyżkująca, to jedziemy do Dobromierza.

 

Tendencja jest zwyżkująca, obserwuję to z mojego dachu w kier. południowym.

Też myslę nad dzisiejszym wypadem na Buczynę, chociaż nie wiem czy dam radę załatwić

to logistycznie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przedstawia się teraz widoczność na południe? Z tego co ja widzę na dostepnym mi horyzoncie, to musi być co najmniej nieźle. Gdyby tendencja była zwyżkująca, to jedziemy do Dobromierza.

Widoczność w mojej skali jest 10/10 - tzn. gołym okiem widzę śnieg w Tatrach.

Niestety mocno prażące słońce powoduje duże falowanie powietrza dlatego z ewentualnym fotografowaniem poczekam do późnego popołudnia.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.