Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Byłbym bardzo dźwięczny za symulację panoramki Beskidów z punktu 49,988372N 20,996024E. Wybieram się tam dziś z zamiarem złapania przynajmniej Gorców, jak przejrzystość pozwoli.

Co teoretycznie widać masz tutaj.

 

Na Gorce mało szczęśliwa lokalizacja, zasłaniają pobliskie wzniesienia a dzieła dopełnia Beskid Wyspowy. Daleko widać na wschód, bo aż za Kraków a nawet wzniesienia w okolicach Pieskowej Skały. Na północ natomiast dostrzec można wzniesienia, gdzie Tatr wypatruje nasz fotokorespondent z Buska Zdroju ;) Swoją drogą pozdrawiam!

 

PS. Pardon za ten wschód, ale to już przyzwyczajenie z wypatrywania z Katowic ;) Nie wspomniałem o ładnej panoramce Tatr Wysokich. A dzisiaj akurat, patrząc na to co dzieje się u nas za oknem, masz ku temu możliwość.

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Byłem wczoraj w Tarach, na Zadnim Granacie. Obiecywałem sobie wiele, bo prognozy były raczej optymistyczne, ale po raz kolejny okazało się, że ciężko dokładnie przewidzieć pogodę w górach i planowane rozpogodzenie przyszło o kilka godzin za późno i na szczycie zastała mnie coś a la listopadowa tatrzańska zima z mrozem, silnym wiatrem, opadem drobnego śniegu i widocznością ok. 30 metrów. Dopiero koło 16 Szczyty wyłoniły się z chmur, bardzo szybko poprawiła się widoczność, udało mi się złapać Skrzyczne i Klimczok z Karczmiska, a później już z drogi powrotnej, z Zębu, pokazał się piękny widok na Babią i Pilsko i co najciekawsze, ładnie świecące Skrzyczne. Widoczność była tak dobra, że kontur Babiej był widoczny od południa do 23 a może i dłużej.

 

Z Karczmiska:

 

609c2fbbb84d204am.jpg

 

Z Zębu:

 

b6124c9d5d62c789m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mimo prażącego słońca przejrzystość jest zaskakująco dobra. Myślę że lepsza niż wczoraj dzięki temu że para wodna zebrała sie w drobne obłoczki. Beskidy 10/10 z Czeladzi i okolic.

 

Jeśli będzie miał ktoś ochotę na Tatry lub Jesieniki z GSD to mogę ponownie sie wybrać tylko dajcie znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przedstawia się teraz widoczność na południe? Z tego co ja widzę na dostepnym mi horyzoncie, to musi być co najmniej nieźle. Gdyby tendencja była zwyżkująca, to jedziemy do Dobromierza.

 

Odnośnie Dobromierza, wybrałem się kontrolnie na Górę Ossona, żeby sprawdzić jak prezentuje się dzisiaj Babia Góra. Niestety przez lornetkę niewidoczna, z RAW jest do wyciągnięcia, ale moim zdaniem to za mało jak na oddalony o kilkadziesiąt km dalej Dobromierz. Dzisiaj niestety będzie trzeba sobie odpuścić.

Edytowane przez Northwood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Nareszcie !!! Tatry w wersji 3D z wysypiska :D

Robione jakieś pół godziny temu.

 

Powiem tak, jeśli mnie udało sie z wysypiska zrobić coś takiego przy pomocy lornetki, to z Waszych miejsc i z Waszym sprzętem jest szansa na kolejną miazgę. Gdyby było więcej śniegu, można by pokusić się o nazywanie szczytów bez lornetki.

 

Wieczorem chyba skoczę jeszcze raz. Może zachodzące słońce znowu coś sprezentuje :rolleyes:

:Salut:

IMG_4830.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ważne informacje do obserwatorów z Zabrza na temat Tatr!

 

"Jak by nie było, to - po tym jak sobie poczytałem o tej hałdzie - warto by się tam wybrać. Podobno przy dobrej pogodzie widok nie tylko na Beskidy, Babią, ale i Tatry Zachodnie widać! To by było coś ustrzelić takie widoczki ... Zresztą sama hałda, jej wybrane połacie to obrazki, jak z innej planety ..."

 

Z tego co tam piszą, widać to z Hałdy Mikulczyckiej

Klik do tematu

 

Wracając jeszcze do okolic Toszka, myślę ze warto się dzisiaj tam wybrać, być może jest okazja by zrobić stamtąd mały rekord na Tatry :)

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tendencja jest zwyżkująca, obserwuję to z mojego dachu w kier. południowym.

Też myslę nad dzisiejszym wypadem na Buczynę, chociaż nie wiem czy dam radę załatwić

to logistycznie ;-)

Cała nadzieja w Tobie, że dotrzesz dzisiaj na Buczyne... My zrezygnowaliśmy z wyjazdu, jednak coś mi podpowiada, że Babia Góra dzisiaj zagości tam na południowym horyzoncie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pojechałem na górkę w rejonie Sadowia (mapka w załączniku), stamtąd dziś doskonale widziałem góry sfotografowane wczoraj - post #5158 oraz Babią Górę, która była troszkę na lewo od tych ze zdjęcia. Pytanie teraz, jakie góry udało mi się sfotografować. Niestety dziś bez zdjęć, na motocyklu nie zabiorę ze sobą mojego "objektywu", ale odwiedzającym lubliniecką obwodnicę polecam tamtejszą miejscówkę, to zaledwie 5 min drogi i całe 15 m wyżej ;)

 

(PS. mapki są z Geoportalu)

mapa1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długi weekend w Beskidzie Żywieckim. Widoczność jedynie w czwartek dość dobra, w piątek fatalnie. Świetna w sobotę późnym popołudniem - niestety wracałem. Byłem na Wielkiej Raczy, Rycerzowej, Pilsku (zimowy klimat w sobotę przed południem - widoczność fatalna). Kilka zdjęć: 1. Lysa Hora z Wielkiej Raczy (http://img193.imageshack.us/i/dscn2606.jpg/), 2. Prawdopodobnie Okrąglica z masztem z Wielkiej Raczy (http://img35.imageshack.us/i/dscn2618y.jpg/), 3. Tatry (zdjęcie robione gdzieś pomiędzy Wlk. Raczą a Wlk. Rycerzową (http://img41.imageshack.us/i/dscn2625.jpg/).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrykos, ze wcześniej tego nie napisałeś, znam te hałdę:/ Zamiast tego pojechałem na Wirek na pewne garaże z których już ktoś zrobił fotę Tatr na tym forum:P I były widoczne... ledwo bo ledwo ale były:P Przez Krowiarki wyskoczył mi jakiś pojedynczy szczyt, jaki to?? Widoczność faluje, raz lepiej raz gorzej, pojechał bym jeszcze gdzieś wieczorem ale egzamin z fizyki powierzchni płaskich mam jutro:/

 

I fota... sorry ze taka wyciągnięta ale inaczej kiepsko widać.

post-11679-1244997795_thumb.jpg

Edytowane przez kaszkiet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>Łukasz_28>>> te zdjęcia się nie ładują. Możesz poprawić wpis...

 

Widzę że panowie na Jurajskim forum też powoli się wciągają w wypatrywanie Tatr :D i emocjonują się takimi przypuszczeniami jak Mateusz trzy lata temu :D To dobrze, niech pracują i oczy wytężają....

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>Łukasz_28>>> te zdjęcia się nie ładują. Możesz poprawić wpis...

 

Widzę że panowie na Jurajskim forum też powoli się wciągają w wypatrywanie Tatr :D i emocjonują się takimi przypuszczeniami jak Mateusz trzy lata temu :D To dobrze, niech pracują i oczy wytężają....

Tym bardziej, ze ten pierwszy raz jest najbardziej ekscytujacy, a Koledzy zdaja sie go teraz przechodzic :) Jak juz czkowiek zaluje, ze Pradziada zobaczyl z 170 a nie 180 km, to juz jest lekkie zboczenie ;) Askoro mowa o 170 km, to cos czuje, ze dzisiaj na forum pojawia sie foty Tatr z tej odleglosci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ widoczność póki co się pogorszyła :( chciałbym zaprezentować zdjęcie z godziny 16-tej.

Ponieważ powietrze mocno falowało to po raz pierwszy użyłem takiej trochę dziwnej techniki - można ją chyba nazwać "ręczne stackowanie".

Polegało to na tym, że zrobiłem kilkanaście identycznych zdjęć, po czym ręcznie połączyłem je w PS jako warstwy z odpowiednią przeźroczystością. Ten zabieg zdecydowanie zmniejszył szumy i uśrednił efekt falowania wydobywając więcej szczegółów.

Rewelacji nie ma ale oceńcie sami:

(odległość 130 km)

 

IMG_3127_a.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem się na górę św. Marcina pod Tarnowem. Najpierw zrobiłem parę zdjęć z ruin zamku.

 

01_choragwica.jpg

Strzał na zachód - RTCN Chorągwica (66 km), a na pierwszym planie kościół w Koszycach Wielkich.

 

02_tatry.jpg

Pierwsza radocha - nad grzbietem Wału pokazały się wierchy :D

 

Jednak co niedziela to niedziela, na wzgórzu zamkowym tłum ludzi, więc przeniosłem się kilometr dalej i kilkadziesiąt metrów wyżej, w okolice przekaźnika w Zawadzie.

 

03_polaniec.jpg

Na północy pokazała się elektrownia w Połańcu (55 km), której nie było widać ze wzgórza zamkowego. Co ciekawe, tam też jest wieś Zawada :)

 

04_swiety_krzyz.jpg

Szerszy widok na północ, widać wzniesienia Gór Świętokrzyskich. Wydaje mi się że na jednej z gór widać maszt, więc byłby to Święty Krzyż (97 km).

 

05_marcinka.jpg

Przeszedłem na zachodnią stronę grzbietu i następne obserwacje prowadziłem z tego pola.

 

06_babia.jpg

Panoramka Beskidu Wyspowego i nie tylko ;) Do Śnieżnicy 67 km, do Lubomira 73 km, do Babiej 116 km.

 

07_tatry2.jpg

No i hit popołudnia :) Łomnica - 105 km, Mięguszowieckie 112 km, Świnica 111 km.

 

Zdjęcia takie sobie, bo nie mam żadnego tele póki co, wyciągane na maksa, hdr-owane, ogólnie to w lornetce było lepiej widać. Ale dobrze że w ogóle widać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okolo godziny 20stej jechalem z Tesco na Czarnym Lesie w kierunku Wirku (Plazy). Stanalem na czerwonym swietle i to mnie chyba uchronilo przed spowodowaniem jakiegos wypadku :) Dokladnie na wprost zobaczylem Tatry tak wyrazne, jak zazwyczaj widze z Rudy Beskid Maly. Trzy, cztery szczyty wysoko (powtarzam: wysoko) nad wschodnim zboczem Policy.

 

A ja nie mialem ze soba aparatu... :(

 

Zanim dojechalem do domu po sprzet i wrocilem na Czarny Las, to sie Tatry schowaly. Ale za to obczailem nowa miejscowke, choc tylko na Tatry. Poza okolica Policy nic nie widac, bo zaslaniaja bloki ale i tak jest dosc szeroko.

 

mapka_czarnylas.jpg

 

Czy moge barrrrdzo poprosic o jakas symulacje z tego miejsca? :)

 

I chyba jest to jeden z najwyzszych punkt w Rudzie Slaskiej (poza jakims oknem na ostatnim pietrze w wiezowcu na Nowym Bytomiu lub wieza kosciola Piotra i Pawla) :)

 

Teraz, jak to pisze, to mi przyszedl do glowy pomysl, zeby pogadac z farorzem z Nowego Bytomia, czy by nie wpuscil na wieze. He he. Czy ktos z Szanownego Grona ma jakies doswiadczenia z naklanianiem jakiegos proboszcza to takiego "grzechu"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antyqjon, Babia świetnie wygląda z tamtych stron ...

A ja zawsze wolałem ją jakoś en face, albo od strony Rysianki ;) Gorce faktycznie pozasłaniane górkami, gdzieś poza kadrem tej panoramki Wyspowego zgubiłem Mogielicę, ale to żaden wyczyn, ją widać bardzo często :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.