Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Robert J. -> Może się mijaliśmy gdzieś po drodze, chociaż wątpie, bo ja na Pradziadzie byłem o 22 50 ;D. Oczywiście gratuluje fotek.. mogłeś jednak pocelować na wierchy, bo od czasu do czasu wyłaziły:) No i oczywiście inna klasa (jakości).

 

ps. vrg wysłałem ci oryginały na maila

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dobre przyjęcie mojego zdjęcia Tatr z niedzieli.

Zachęcony tym "sukcesem" :) hehe postanowiłem powalczyć z Skrzycznym stosując tą samą technikę "ręcznego stackowania".

 

Niedziela wieczór, odległość 74 km:

 

IMG_3137_a.JPG

 

Poniżej chciałbym zaprezentować Wam różnicę pomiędzy zwykłym zdjęciem (starannie obrobionym) a stackiem z 10 zdjęć.

Coś mi się zdaję, że teraz większość "dalekich zdjęć" będę w ten sposób robił. Na zdjęciu więcej widać, niż widziałem przez moją lornetę.

 

skrzyczne_prezentacja.jpg

 

Oczywiście rozumiem, że ideą tego wątku i naszej pasji są dalekie OBSERWACJE, a nie produkowanie prawie idealych zdjęć, nie mniej jednak jeśli ktoś się lubi bawić swoimi zdjęciami w pshopie, to zachęcam. Zawsze to dodatkowa satysfakcja.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panorama Tatr Wysokich i Zachodnich:

pano8_2.jpg

 

czy ktoś pokusi się o szczegółowy opis?

mam wątpliwości odnośnie poszczególnych szczytów Tatr Zachodnich (Rohacze, Trzy Kopy, Banówka, Baraniec, Salatyn, etc.),

Tatry Wysokie, są bardziej charakterystyczne, a może mam je lepiej schodzone? ;)

mała pomoc: http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=3172

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspominałem w niedziele byłem na zamku w Chęcinach, była to wycieczka tylko i wyłącznie turystyczno krajoznawcza, ale wkleje jedna fotke, nie mam pojęcia co na niej dokladnie jest.

...

 

Ja tez nie :szczerbaty:

Ale kształty wyglądają na coś "grubszego". Sam jestem ciekaw co powiedzą nasi eksperci.

 

Kilka zdjęć z mojej wycieczki do Nowego Wiśnicza.

widok z Nowej Wsi koło Krakowa

(...)

i widoki z Mogilan

(...)

:notworthy::notworthy::notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pojechałem na górkę w rejonie Sadowia (mapka w załączniku), stamtąd dziś doskonale widziałem góry sfotografowane wczoraj - post #5158 oraz Babią Górę, która była troszkę na lewo od tych ze zdjęcia. Pytanie teraz, jakie góry udało mi się sfotografować. Niestety dziś bez zdjęć, na motocyklu nie zabiorę ze sobą mojego "objektywu", ale odwiedzającym lubliniecką obwodnicę polecam tamtejszą miejscówkę, to zaledwie 5 min drogi i całe 15 m wyżej ;)

 

(PS. mapki są z Geoportalu)

 

Przejezdzalem tam kilka dni temu o zachodzie słońca, miejsce lepsze od obwodnicy Lublinca i na pewno zjawie się tam kiedyś ze sprzętem.

Dla zainteresowanych: przejezdzając przez Sadów będzie droga w lewo (jadąc od Lublińca) na drogowskazie kierunek Lisów. Potem 500 metrow prosto jak w morde strzelił (do konca asfaltowej drogi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert J. -> Może się mijaliśmy gdzieś po drodze, chociaż wątpie, bo ja na Pradziadzie byłem o 22 50 ;D. Oczywiście gratuluje fotek.. mogłeś jednak pocelować na wierchy, bo od czasu do czasu wyłaziły:) No i oczywiście inna klasa (jakości).

 

ps. vrg wysłałem ci oryginały na maila

 

Na Pradziadzie byłem między 12-13-tą, więc minęliśmy się i to dość sporo ;) O 16-tej byłem już w domu. Teraz żałuje, że nie byłem tam później bo widząc twoje zdjęcia widzialność była o wiele lepsza pod wieczór. Z wypadu przywiozłem 4 GB materiału i wież mi, że celowałem w wierchy, a później próbowałem na różne sposoby je wyciągnąć , ale nie dałem rady :angry: ...być może gdyby był lepszy sprzęt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcin_zen -> Twoja metoda, jest naprawde bombowa. Szkoda, że nie robie zdjęć seriami :angry: Musze się tylko zaopatrzyć w photoshopa to będzie rzeź niewiniątek (tatr ;D)

Ale udało mi się wyciągnąc z pamiętniej niedzieli Lodowego w pełnej krasie:

Lodowy.jpg

 

Robert J-> ja na Wysokiej Holi byłem ok 16 - 17

Adams -> mógłbyś wrzucić gdzieś fotki w pełnych rozmiarach? Wrzuce sobie na pulpit, coś pięknego.. :Cheers:

Edytowane przez czakiczakiczaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcin_zen -> Twoja metoda, jest naprawde bombowa. Szkoda, że nie robie zdjęć seriami :angry: Musze się tylko zaopatrzyć w photoshopa to będzie rzeź niewiniątek (tatr ;D)

Ale udało mi się wyciągnąc z pamiętniej niedzieli Lodowego w pełnej krasie:

Lodowy.jpg

 

Robert J-> ja na Wysokiej Holi byłem ok 16 - 17

Adams -> mógłbyś wrzucić gdzieś fotki w pełnych rozmiarach? Wrzuce sobie na pulpit, coś pięknego.. :Cheers:

czaki zarzuć oryginałem tej fotki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz mniejsze obiekty:

 

2. Nysa i EC Czechnica 88,5 km(kominy w lewym górnym rogu)

Nysa_i_ec_Czechnica_88_5_km.JPG

 

 

To chyba nie EC Czechnica. EC_Czechnica.jpg

Jeśli fotka była robiona z Biskupiej Kopy to Czechnica jest po prawej a kominy ma niskie i cienkie, więc raczej ich się nie zobaczy z takiej odległości w tym oswietleniu. W srodku kadru widać Wrocław a w tle Góry Kocie. Ten niby komin jest po lewej stronie, więc nawet nie pasuje na EC Wrcocław. Na zdj. bliżej jest wzgórze, którego nie ma na tym kierunku, jest bardziej w lewo. Biskuipa Kopa z zach i wsch strony Wrocławia. Biskupia_K._z_Pl._Grunwaldzkiego.jpg Wydaje mi się, że może to być maszt RTV w Żórawinie. Wysokość bardziej pasuje, bo jest to COŚ dużo wyższe od Kocich Gór w tle. Poddaję sprawę pod dyskusję.

Jestem pod wrażeniem widoków. Tak dalekie szczyty z Jesenika oglada się zazwyczaj tylko w warunkach niskiej inwersji.

BiskupiaK._z_Os_Kosmonautow.jpg

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś pokusi się o szczegółowy opis?

mam wątpliwości odnośnie poszczególnych szczytów Tatr Zachodnich (Rohacze, Trzy Kopy, Banówka, Baraniec, Salatyn, etc.),

W tej chwili nie mogę ale dzisiaj wieczorem będziesz mieć podpisany każdy vierch.

 

Tak jak wspominałem w niedziele byłem na zamku w Chęcinach, była to wycieczka tylko i wyłącznie turystyczno krajoznawcza, ale wkleje jedna fotke, nie mam pojęcia co na niej dokladnie jest.

Zdjęcie dokumentacyjne d91ff606976c1142m.jpg

Dlaczego to coś wygląda jak hałda Kamieńsk ?

 

 

marcin_zen >> metoda wyśmienita! wytłumacz jeszcze raz jak to zrobić a przetestuję to ze "swoim" Skrzycznym :P

 

adams >> przyłączam sie do prośby - wrzuć gdzieś te foty w większej rozdzielczości :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili nie mogę ale dzisiaj wieczorem będziesz mieć podpisany każdy vierch.

 

dzięki z góry / thanks from the moutain (zasłyszane) ;)

 

dodam nieco inne ujęcie Tatr z Ochodzitej, trochę niżej wykonane, ale być może lepiej obrobione:

/ok. 100km do Łomnicy/

pano9_1.jpg

 

w bonusie Mała Fatra z Wlk.Rachowca: od Rozsudźca, poprzez Stoh, po Krywań Fatrzański:

/ok. 40km/

pano1_1.jpg

Edytowane przez Jurek K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę speców od przewidywania pogody o prognozę widoczności na jutro dla Karpat i środkowej części kraju.

 

Prognozy wskazują,iż po przejściu deszczowego frontu powietrze się oczyści i może być nawet bezchmurnie. Tylko nie wiemy jaki będzie pułap chmur i wilgotność..

W Tatrach ma wiać jednak z północy (3-4 m/s) i to chyba nie wróży zbyt dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę speców od przewidywania pogody o prognozę widoczności na jutro dla Karpat i środkowej części kraju.

 

Prognozy wskazują,iż po przejściu deszczowego frontu powietrze się oczyści i może być nawet bezchmurnie. Tylko nie wiemy jaki będzie pułap chmur i wilgotność..

W Tatrach ma wiać jednak z północy (3-4 m/s) i to chyba nie wróży zbyt dobrze?

Taka mała anegdotka odnośnie 'speców'. Zobaczcie jak spece z ICMu prognozowali widzialność w Katowicach pamiętnej niedzieli, kiedy Koledzy robili Tatry z ponad 150 km...

 

A teraz wypowiedź synoptyka pragmatyka, czasami również optymisty ;) Jutro wilgotność na poziomie 40%, czyli jak to zwykle bywa może być dobrze, ale nie musi. Wg mnie brakuje gwałtownego opadu połączonego z silnym ruchem powietrza, który już nie jest prognozowany. Sam spadek wilgotności może nie wystarczyć tym bardziej, że obecny obraz południowego horyzontu nie nastraja optymizmem. Chmur jest dużo niskich i temperatura też za wysoka, żeby widoki powtórzyły się na >150 km. Moim zdaniem aby powróciła dobra widoczność, musi popadać, dmuchnąć i upłynąć jeden/dwa dni - czyli musi powtórzyć się scenariusz z ostatnich dwóch miesięcy, kiedy publikowaliśmy na DO kolejne rekordy obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie EC Czechnica.

Jeśli fotka była robiona z Biskupiej Kopy to Czechnica jest po prawej a kominy ma niskie i cienkie, więc raczej ich się nie zobaczy z takiej odległości w tym oswietleniu. W srodku kadru widać Wrocław a w tle Góry Kocie. Ten niby komin jest po lewej stronie, więc nawet nie pasuje na EC Wrcocław. Na zdj. bliżej jest wzgórze, którego nie ma na tym kierunku, jest bardziej w lewo. Biskuipa Kopa z zach i wsch strony Wrocławia. Wydaje mi się, że może to być maszt RTV w Żórawinie. Wysokość bardziej pasuje, bo jest to COŚ dużo wyższe od Kocich Gór w tle. Poddaję sprawę pod dyskusję.

Jestem pod wrażeniem widoków. Tak dalekie szczyty z Jesenika oglada się zazwyczaj tylko w warunkach niskiej inwersji.

Faktycznie nie jest to Czechnica.Żórawina... kto wie?. Dzięki za wyprowadzenie z błędu :Beer: A może jednak jest to EC Wrocław? Widać, że obiekt pomalowany w pasy, a może tylko ja odnoszę takie wrażenie.

W sumie koncentrowałem się na Nysie i niestety nie mam lepszego zdjęcia w tamtym kierunku.

Panorama w tamtym kierunku(sorki tylko za marną jakość):nysa_wroc_aw.jpg

Robert, w jakim kierunku i skąd było robione zdj. nr 4?

Celowałem w Gliwice, ale co takiego się złapało? Nie mam pojęcia.

Panorama w tamtym kierunku(od lewej Kędzierzyn):pano_na_k_dzierzyn.jpg

Edytowane przez Robert J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez się podzielę panoramką. Może niezbyt efektowną (obiektyw 140mm i słabe światło), ale ostatnia niedziela pozwoliła sfotografować wszystko, co wysypisko ma najlepszego do zaoferowania dalekim obserwacjom :)

 

Od Tatr Bielskich po Romankę. Albo - jak ktoś woli - od Kościoła pw. św. Anny na Nikiszowcu po os. Gwiazdy :)

 

:Salut:

wysyppano.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nie jest to Czechnica.Żórawina... kto wie?. Dzięki za wyprowadzenie z błędu :Beer: A może jednak jest to EC Wrocław? Widać, że obiekt pomalowany w pasy, a może tylko ja odnoszę takie wrażenie.

W sumie koncentrowałem się na Nysie i niestety nie mam lepszego zdjęcia w tamtym kierunku.

Panorama w tamtym kierunku(sorki tylko za marną jakość):nysa_wroc_aw.jpg

 

Celowałem w Gliwice, ale co takiego się złapało? Nie mam pojęcia.

Panorama w tamtym kierunku(od lewej Kędzierzyn):pano_na_k_dzierzyn.jpg

No to chyba góra św. Anny tam na ostatnim planie, bo co innego, a zaraz na prawo jakby zakłady w Zdzieszowicach majaczą, a kominy z lewej to musiały by być cos w Krapkowicach pewnie, albo Górażdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspominałem w niedziele byłem na zamku w Chęcinach, była to wycieczka tylko i wyłącznie turystyczno krajoznawcza, ale wkleje jedna fotke, nie mam pojęcia co na niej dokladnie jest.

Zdjęcie dokumentacyjne

Maroko, nie obejdzie się bez podpowiedzi, przynajmniej w którym kierunku zdjęcie było robione. Kamieńsk to być nie może, bo jest z Chęcin w jednej linii patrzenia ze wzgórzami Przedborskimi. Kształt pasuje do charakterystycznego obrysu gór w Beskidzie Wyspowym, ale Beskid Wyspowy to nie jest. Pozostają Góry Świętokrzyskie i tu lewy stok do złudzenia przypomina Łysice, ale dalej już analogie się kończą. Poza tym to byś wiedział co to jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.