Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

@rafal44: Gratuluję Fajnej. :) Umieściłem to zdjęcie na DO.

 

 

 

Dzięki za publikację zdjęcia :). Złapałem jeszcze Chełmską górę, ale centralnie zasłania ją kościół w Rędzinach :(

 

No i w tym oto tesco kupujemy codziennie browary po ciezkiej pracy :D a hotel mamy 100 m dalej:) No szkoda ze nie moge sie wybrac obecnie na zadne wzniesienie... zawał pracy:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem ostatnio na wyjeździe służbowym w okolicach Pińczowa i Buska Zdroju. Jakieś 20 km na południe od Pińczowa, a 5-6 na północny wschód od Skalbmierza, w miejscowości Stradów. Jest tam takie potężne założenie obronne z wczesnego średniowiecza. Ponoć największe z tego okresu w Polsce. Centralnym obiektem jest wspomniane grodzisko przypominające odrobinę kształtem żelazko. Tu zdjęcie z Google Maps:

http://tinyurl.com/yartx9k

No i z wału grodziska roztacza się wspaniały widok, szczególnie na południe. Według heywhatsthat.com widać stamtąd między innymi: Wał (63 km), Chełm (95 km), Chłopka (137 km), Świnicę (134 km), Czerwone Wierchy (134 km), Błyszcz (140 km) i Babią Górę (Diablak) (113 km).

Ja zapewne większości tych gór nie widziałem, ale coś tam w oddali majaczyło i do tego zrobiłem zdjęcie. Pewnie większość to "jakieś beskidy", ale coś mi tam też na linii horyzontu wygląda podejrzanie śpiczastego (strzałka ze znakiem zapytania).

Oto zdjęcia zrobione około południa 30 września, z podkręconym kontrastem nad horyzontem:

Straszow2.jpg

A tu jeszcze symulacja widoku:

http://www.heywhatsthat.com/?view=FP8F8RC2

W symulacji dałem wysokość zgodnie z rzeczywistością 12 m nad poziomem gruntu, bo taka jest zdaje się wysokość wałów, a mapa ich wysokości nie uwzględnia.

 

Oczywiście mi to miejsce na nic się zapewne nie przyda w przyszłości, ale Wam łowcom Tatr w dalekiego dystansu może będzie do czegoś zdatne.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to zdjęcie małe ale pewnie chodzi o ten trójkącik, a wg symulacji to Łopień w Beskid Wyspowym. Ale i tak ci Piotrze brakło szczęścia to Tatr lecz samo miejsce ma strasznie duży potencjał widokowy na płd :) patrzcie symulacja:

SYM_ZELAZKO_20KM_OD_BUSKA.JPG

 

 

PS.

Wreszcie panowie ortomapy Geoportalu działają w GE :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też byłem ciekaw czy są te wierchy czy nie, bo na kamerce jakoś tak słabo widać, a patrząc przez okno na horyzont Babia co jakiś czas była dobrze widoczna. W kamerce na Podhalu, dzięki klarownemu powietrzu, Tatry widziałem wyraźnie. Nie dawało mi to spokoju więc szybko jeszcze przed zachodem słońca wybrałem się na punkt no i się nie myliłem - może nie powalały wyrazistością na kolana ale gołym okiem widoczne były. A kilka chwil po sfotografowaniu ich zaczęło się wiejskie dymienie :)

_A023193e_.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś w Mielcu. W ogóle pierwszy raz w życiu w tamtych stronach więc nawet nie wiedziałem gdzie się zatrzymać. Po głowie chodził mi tylko Tarnów i jakaś górka z nadajnikiem ale w atlasie samochodowym jej nie było :unsure: Totalnie nieprzygotowany i nieprzewidziany wyjazd służbowy.

 

A w drodze powrotnej gdzieś między Brzeskiem chyba a Bochnią się pogoda na Tatry zrobiła. Nie miałem jednak w ogóle czasu nigdzie się zatrzymać. Pokazuje to doskonale to zdjęcie na jakieś pagury Beskidu Wyspowego:

100_1547.jpg

 

 

Mam jeszcze kilka zrobionych podczas stania w korku na Chorągwice z Bochni i z Wieliczki. Także Luboń Wielki i Lubomir z obwodnicy Wieliczki. Cóż za osiągnięcia :szczerbaty:

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Krakowie góry waliły po oczach rano, potem prawie całkiem zniknęły-posypało się w godzinę: 9.00-10.00. A teraz co ciekawe znowu wróciły! Czy w ciągu dnia napłynęło jakieś gorsze powietrze czy to chodzi o słońce? Pamiętam taki majowy dzień gdy pięknie o 14.00 był widok po Skrzyczne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze Skrzyczne z Krakowa (70 km) :) wyszło koło 16.30 a teraz tj 17.30 juz go nie ma.

Warunki z Kraka dziś dosyć dosyć z rana piękne widoki na Tatry, Wyspowy, Żywiecki i Gorce a teraz na Mały i Żywiecki choć i Tatry dalej widoczne :)

 

Paweł tu chodzi o Słonce :) jakby przez dzień było więcej chmur średnich to byłby dopiero ogień :)

Pozdrawiam!

post-16203-125467076435_thumb.jpg

Edytowane przez Sysiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatni tydzień spędziłem w Bieszczadach. Spodziewałem się dużo lepszej widoczności niż była - najlepiej było widać o wschodzie i zachodzie Słońca, ale o tej porze nie było mnie na żadnym ze szczytów (byłem od reszty ekipy uzależniony)

Nie było szans na dojrzenie Lwowa czy Przemyśla, a poza tym na górze tak wiało że trudno było utrzymać się w pionie

 

Najdalszy widok, jaki udało mi się zarejestrować, to chyba ten:

gorki500mm50p.th.jpg

 

(50% oryginału)

Zdjęcie było robione z miejscowości Czarna, okolice Lutowisk, obiektyw - 500mm, kierunek - SE (w czasie robienia zdjęcia Słońce było po prawej stronie kadru).

Proszę zwrócić uwagę na maszt na jednej z górek.

 

Być może to samo pasmo widziałem też ze Smereka, kierunek był mniej więcej na Roh (najwyższy szczyt Połoniny), który mi to pasmo zasłaniał.

Jutro wrzucę zdjęcia ze Smereka.

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No prosze, ja zeszły tydzień również bawiłem w Czarnej i w Arłamowie (tam gdzie internowano za PRLu Wałęse), ale dostępu do horyzontu >50 km nie miałem. Generalnie objechałem całą dużą pętle, ale powyżej poziomu drogi się nie zapuszczałem. Wydawąło mi się, że widoczność spokojbnie wystarczała na obserwacje powyżej 100 km. Na nowo wybudowanym parkingu na wjeździe do Lutowisk (z opisaną panoramą widocznych szczytów) wysokie Bieszczady były ostre i wyraźne. Podobnie z górki Arłamowskiej dało się bez żadnych problemów zobaczyć Połoniny i okolice Tarnicy. Od środy wiało mocno, wątpie czy wilgotność chociaż raz przekroczyła 60%, żadnych mgieł a temperatury spadały do -1 st na wysokości 750 m npm - idealne warunki do DO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla odmiany dzisiejsze panoramy z Tomaszowa Mazowieckiego

 

miejsce obserwacji: 51.541958° N 20.00473° E (wieżowiec przy ul.Wróblewskiego)

 

Widoczność dobra - do 70 km. Dostrzegalne były: kominy elektrowni Bełchatów (56km) oraz Garb Gielniowski (46-51 km). Dobrze były widoczne kominy EC 4 Łódź-Widzew - 40 km (uchwycone już raz z Góry Sławno k.Opoczna - zdjęcie tutaj)

 

foto 1 - panorama SW

foto 2 - Garb Gielniowski (najdalej na północ wysunięta część polskich wyżyn)

foto 3 - kominy EC Łódź-Widzew

foto 4 - kominy elektrowni w Bełchatowie z Tomaszowa

Kopia panorama SW_opis.JPG

Garb Gielniowski-cały.JPG

ec łódź-40km.JPG

el.bełchatow3.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla odmiany dzisiejsze panoramy z Tomaszowa Mazowieckiego

 

miejsce obserwacji: 51.541958° N 20.00473° E (wieżowiec przy ul.Wróblewskiego)

 

 

Witam, ciekawi mnie czy z wieżwców w Tomaszowie widać np. jakiś kominy, bloki itp w Radomsku? Może widac też fajną rybę?

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ciekawi mnie czy z wieżwców w Tomaszowie widać np. jakiś kominy, bloki itp w Radomsku? Może widac też fajną rybę?

 

Rafale, nistety nie widać nawet Hałdy Kamieńsk, co najwyżej same wiatraki. Fajna Ryba widoczna byłaby tylko ze 150-metrowego komina, ale nie widzi mi się tam wchodzić ;) Tomaszów leży "dość nisko" nad poziomem morza w przeciwieństwie do np pobliskiego Piotrkowa, więc ciężko coś dalekiego złapać. A do Fajnej jest od nas już dość daleko.

 

Kominy i maszty w Radomsku widać natomiast zarówno z wieżowców z Piotrkowa oraz z G.Sławno, ale ledwo majaczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne górki z Bieszczad - tym razem widok z góry Smerek, jednego z wierzchołków Połoniny Wetlińskiej:

gorki.th.jpg

Widok na SE, po prawej stronie kadru był już Roh, który jest wyższy i zasłaniał to pasmo górskie.

Wydawało mi się, że było widać też zarysy Tatr (ok. 2 tyg temu była tam koleżanka i mówiła że było widać pięknie, niestety ma tylko zdjęcie z komórki)

Ale jak ja byłem wiało tak, że ledwo można się było w pionie utrzymać, potem wiatr przywiał jakąś chmurę która ograniczyła widoczność do zaledwie kilku metrów...

 

Zdjęcie Tatr autorstwa koleżanki (niestety niewiele widać)

http://picasaweb.google.com/Kfiatek6/WrzesnioweBieszczady#5387633814583525426

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak mogło to umknąć mojej uwadze, sprawdzając na Heywhatsthat pewnie już ze sto razy widoczność z Łomnicy, że jest ona osiągalna z Góry Św. Anny, oczywiście po przeciwnej stronie IKARA - klik. Co więcej dostęp do miejsc umożliwiających taką obserwacje praktycznie nieograniczony (pola, z drogi itp.). I nie byłoby w tym nic szczególnego gdyby nie fakt, że to 204 km, czyli dalej niż gdziekolwiek w G. Świętokrzyskich i w P. Przedboskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza poranna sesja przed wschodem Slonca.

 

Moze zaczne od od prawej...

skrzyczne.jpg - Skrzyczne

pilsko.jpg - Pilsko

babia.jpg - Babia

tatry.jpg - Polica i Tatry Wysokie (fotke deczko podciagnalem)

 

... i ogolny widok na Poludnie.

panorama.jpg

 

Zdjecia robione ok. 6.30 - 7.00 z "mojej gorki" na Wirku (Ruda Sl.) :)

Edytowane przez voytasosuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne górki z Bieszczad - tym razem widok z góry Smerek, jednego z wierzchołków Połoniny Wetlińskiej:

gorki.th.jpg

Widok na SE, po prawej stronie kadru był już Roh, który jest wyższy i zasłaniał to pasmo górskie.

Czy jestes absolutnie pewien, że to zdjęcie było robione na SE? Bo jeżeli Roh był po prawej stronie kadru, to jest to niemożliwe - powyższe wskazuje na kierunek NE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak mogło to umknąć mojej uwadze, sprawdzając na Heywhatsthat pewnie już ze sto razy widoczność z Łomnicy, że jest ona osiągalna z Góry Św. Anny, oczywiście po przeciwnej stronie IKARA - klik. Co więcej dostęp do miejsc umożliwiających taką obserwacje praktycznie nieograniczony (pola, z drogi itp.). I nie byłoby w tym nic szczególnego gdyby nie fakt, że to 204 km, czyli dalej niż gdziekolwiek w G. Świętokrzyskich i w P. Przedboskim.

 

 

Teoretycznie na Twoim linku hey what's widać Łomnicę nawet z czubka Chełmskiej góry ( a to nawet 210 km ) :)

tylko wysokośc Łomnicy pokazana jest tam jako 2456, wiec mysle ze gdyby bylo z samego czubka (2632) to byłoby jeszcze dalej widać :))

w tej rozwijanej liście punktów widokowych na heyu, jest -lomnicki stit (beta) 2634 i chełmską górę widać wyraźniej

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie na Twoim linku hey what's widać Łomnicę nawet z czubka Chełmskiej góry ( a to nawet 210 km ) :)

tylko wysokośc Łomnicy pokazana jest tam jako 2456, wiec mysle ze gdyby bylo z samego czubka (2632) to byłoby jeszcze dalej widać :))

Co ciekawe z taką wysokością zaznaczony jest na GM szczyt Łomnicy... Co nie zmiania faktu, że Łomnica z Św. Anny to dla mnie obecnie nr 1 wyzwań DO. Patrząc na dzisiejszy widok z kamerki z 6. rano skłonny jestem jutro przed świtem tam jechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe z taką wysokością zaznaczony jest na GM szczyt Łomnicy... Co nie zmiania faktu, że Łomnica z Św. Anny to dla mnie obecnie nr 1 wyzwań DO. Patrząc na dzisiejszy widok z kamerki z 6. rano skłonny jestem jutro przed świtem tam jechać.

 

rzeczywiscie w heyu powyzej pewnej wysokości ( w tatrach) nie da sie juz zaznaczyc wysokosci.

A masz moze link z tą kamerką z której prowadzisz poranne obserwacje? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja uzupełnię tak na szybko, bom w pracy, poranną sesję już po wschodzie słońca...

 

Tatry z Grodziska (auto kontrast+ auto poziomy+ blur)

Tatry_z_Grodziska_.JPG

 

Diablak a nad Przełęczą Krowiarek wystający czubek Wołowca (obróbka j.w.)

Wolowiec_Babia_.JPG

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.