Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

A Pawła obligujemy do zredagowania nam swojego dzisiejszego wypadu z dokumentacją zdjęciową!

Chętnie :-)

Najpierw chciałbym podziękować ORJ i Darkowi za panoramki - dzięki Wam przypomniałem sobie co powinienem widzieć z Kasprowego ;-) Ale po kolei:

 

Zgodnie z rozkładem jednodniowego wypadu w Tatry pobudka o 3:30, wyjazd, przejazd, dojazd i... piękna pogoda :-) Szlak na Halę Gąsienicową udeptany, turystów umiarkowana ilość, słowem - idealne warunki na wyjście przez Kasprowy na Kopę Kondracką. Po drodze na Halę Gąsienicową z Kopy Królowej rozpościerał się ładny widoczek na Giewont i Beskid Żywiecki. Tu poproszę ORJ o opis tej panoramki :-] A dla chętnych zbliżenie na Pilsko i Babią wraz z Zakopanem.

 

Po wyjściu na Halę Gąsienicową dało się zauważyć, że powyżej doliny jest dość wietrznie. Pojawiły się też pierwsze symptomy nadciągającego załamania pogody. W Murowańcu odbyła się narada w której grupa postanowiła zrezygnować z ataku na Kopę Kondracką zadowalając się samym Kasprowym. Okazało się to dobrą decyzją, jako że pogoda w istocie nieco się spaskudziła. Wejście na Kasprowy wyglądało tak, a zejście w stronę Kuźnic tak. Jak łatwo się domyślić, widok z Kasprowego w stronę Katowic wyglądal tak ;-)

 

Tym niemniej wypad uważam za udany.

 

Następne zdjęcie Darku powinno przedstawiać Katowice z Tatr. A na kolejnych powinniście już rejestrować wzajemne machanie do siebie.

Zdecydowanie tak :-) Nawiasem mówiąc, były już plany przeprowadzenia próby generalnej między hałdą a Skrzycznem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, Paweł - zazdroszczę Ci :) Uwielbiam Hale Gąsienicową... Ostatni raz byłem pod Tatrami w listopadzie 2006, ale chodziłem w listopadzie 2005 (to z tego wyjazdu pochodzą moje fotki z Kasprowego). Jestem na potwornym głodzie.

 

ORJ - ponownie wielkie dzięki, mistrzu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:notworthy: No pięknie nawet widać mój dom na fotce Zakopanego.

 

No to dawaj Darek strzałke na fotce i będzie wszystko jasne :)

 

Paweł - respect za tą relacje! Musiało być groźnie i ciekawie, czyli w sam raz dla Ciebie ;) Szkoda, że pogoda nie dopisała, bo niepotrzebnie machałem do Ciebie z hałdy w stronę Kasprowego :P Co do planów uwiecznienia hałdy ze Skrzycznego, to stanie się to moim priorytetem zaraz po tym, jak jeszcze raz zobaczę Tatry z hałdy, bo nie daje mi to spać.

 

 

Pozdrawiam

 

PS. I znowu nici z zaćmienia, to chyba jakieś fatum :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisałem dwie następne panoramki z Kasprowego które dodał mlodyst.

 

Nad napisami "Gorce", Lubań i Średni Groń na horyzoncie wystaje coś białego i okrągłego... Wiem, że będzie do tego ciężko dojść, ale co to może być? Wada zdjęcia czy rzeczywisty obiekt? Chodzi o tą panorame po prawej stronie...

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za czujność. :)

 

To bardziej zboczenie na punkcie nikłych obiektów na horyzoncie ;)

 

Zastanawiam się czy jest szansa zobaczyć z któregokolwiek tatrzańskiego szczytu wieżę w Kosztowach/Mysłowice - oczywiście przez lornetkę - bo ze Skrzycznego na pewno nie będzie problemu, no a z Babiej/Pilska przy bardzo dobrej pogodzie też pewnie z nie dużymi problemami. Lewa panorama sugeruje, że z Giewontu/Kasprowego można pokusić się o wyłowienie Bielska między Skrzycznem a Magórą, Katowice nieosiągalne, bo zakryte przez Babią. Na to wygląda, że jedynie Gerlach, Lodowy i sąsiednie im szczyty uwiecznione przez Pawła na swoim zdjęciu z Kostuchny będą dawać sznase na takie obserwacje, choć nie potrafię sobie wyobrazić, jak wyjątkowa musiała by temu towarzyszyć pogoda. Aby osiągnąc taką rozdzielczość widzenia, wydaje mi się, że musielibyśmy być w stanie bezproblemowo rozpoznawać szczegóły na północnym stoku Babiej Góry, czyli pozostaje to chyba jedynie możliwe w teorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o oglądanie masztu w Kosztowach to myślę że w dobrych warunkach i po ciemku,te nowe światła przeszkodowe na bazie układów diodowych LED mają bardzo dużą moc świetlną.

Podobno gołym okiem bez problemu można je obejrzeć nawet z 45 km,a co dopiero przez większą lornetę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisałem dwie następne panoramki z Kasprowego które dodał mlodyst.

I to jak opisałeś :)

Szczerze mówiąc to w zasadzie nie interesowało mnie co maozna z Tatr zobaczyć, tylko skąd można Tatry oglądać i jakie szczyty widać. Obecnośc na tym forum troche mnie zmieniła - teraz lubie znać każdy szczegół w panoramie niezależnie od miejsca.

BTW - widocznośc tego dnia była bardzo dobra (Skrzyczne -> 85 km od Kasprowego), ciekawe w jakiej odległości znajduje sie horyzont ?

Dzieki takiemu opisowi można się też łatwo zorientować z jakich szczytów widac Tatry :)

Na jutro ICM zapowiada wysokie chmury i wilgotnośc ok 50 %. Do 20 razy sztuka :)

 

To jeszcze na deser Babia widziana z Zębu, morze chmur, i pytanie o "bulwę" oznaczoną strzałką :)

 

Pozdrawiam

babchm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No super widok ze Zębu ( a dokładnie przed skrzyżowaniem dróg na Furmanowej)

Na pierwszym planie zabudowa Ligasówki ( jeszcze 50 metrów fotki w lewo i widać by było nasz dom :notworthy: w budowie )

Przy strzałce przełęcz Krowiarki.

Stamtąd trzy lata temu obserwowałem zaćmienie Księżyca ,tylko tam nie było mgły. :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro w wątku są tak pięknie opisane panoramy dodam jeszcze jedną z Łomnicy w kierunku zachodnim.

To była pamietna wyprawa z Henrykiem i Antyqjonem we wrześniu zeszłego roku.

 

CRW_3909.jpg

 

Czekamy na opis :notworthy:

Ja tam tylko z kilkanaście szczytów rozpoznaję. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna ta Babia, tylko że coś wstydliwa, bo ze schowanym Cycem ;)

 

Ja z kolei, skoro już tak się chwalimy fotkami, zaprezentuję tą samą - tyle że roznegliżowaną - z Zawoji:

 

fotka013ji1.th.jpg

 

a tu Tatry ok. 20km na południe od Krowiarek - zdjęcie z drogi komórką:

 

fotka012ii6.th.jpg

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze jedną z Łomnicy w kierunku zachodnim

Piękna, choć widoczność taka sobie. Pierwsze co zidentyfikowalem to przełęcz Czerwona Ławka z najdłuższym łańcuchem w Tatrach. Przy okazji to jedyny znany mi szlak, na którym łańcuch jest rzeczywiście niezbędny przy wchodzeniu ;-)

 

Za niedługo wkleję jeszcze parę ujęć Beskidów z hałdy na Kostuchnie z ubiegłego piątku. Na razie nie chcę dokładać ORJ roboty ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy jest szansa zobaczyć z któregokolwiek tatrzańskiego szczytu wieżę w Kosztowach/Mysłowice - oczywiście przez lornetkę - bo ze Skrzycznego na pewno nie będzie problemu

 

Jeżeli chodzi o oglądanie masztu w Kosztowach to myślę że w dobrych warunkach i po ciemku,te nowe światła przeszkodowe na bazie układów diodowych LED mają bardzo dużą moc świetlną.

Podobno gołym okiem bez problemu można je obejrzeć nawet z 45 km,a co dopiero przez większą lornetę.

 

http://www.astrowojpisk.republika.pl/inne.html

 

szóste od góry - Skrzyczne nocą (z Gliwic)

 

btw - komin EC Katowice też ładnie miga :) widziałem go z A4 pod Elektrownią Jaworzno. Tego dnia co jakiś przechodziły śnieżyce. Po każdej z nich powietrzne robiło się niemal idealnie przezroczste. Niebo było czarne jak smoła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

Na zdjęciu Mateusza z komórki najlepiej widać Tatry Zachodnie z pasmem Banówki 2178,Pacholi 2166,Salatyńskiego Wierchu 2050.A ten odosobniony szczyt na prawo to najbardziej wysuniety na zachód szczyt Tatr-Siwy Wierch 1805.

 

mlodyst

 

Najbardziej nurtuje mnie z linku który zamieściłeś ,3 zdjecie od góry.Od dawna jest w necie i za Chiny nie moge dojść co to za wierzchołki Sudetów ,za nic nie pasują mi kształty i układ.

Jeżeli posiadacie fotki lub panoramy w szerszych ujęciach Jesioników lub Opawskich Gór z okolic Gliwic,Góry Św.Anny, lub z większej odległośći gdzieś z Opolszczyzny,to bardzo o takie proszę :)

 

A co do migających obiektów to w regionie zauważyłem

-kominy Elektr.Rybnik

-maszt Kosztowy

-komin EC Katowice

-komin EC Będzin.

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.