Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Witam :Salut:

 

No właśnie Darku

Ale udało mi sie zrobić ten opis w takiej wersji jaką zamieściłem.

Chciałem zrobić w tej pełnej dużej ale Paint nie chciał otworzyć tego formatu pomimo że jest nibu w JPG,a opisy robię właśnie przy Paint.

Nie wiem dlaczego tak się stało.Jak wiesz,niestety nie jestem specjalistą od komputerów :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj mlodyst :Salut:

 

No właśnie.

Z wysokościami szczytów górskich istnieje problem od tak dawna jak pojawiają sie kolejne wydania map przewodników i tp.literatury. Jak wiadomo pomiary również odbywały się różnymi technikami pomiarowymi.No i tak PRZYZNAJCIE SAMI jakiej wersji się trzymać,i jaka wersja jest własciwa.

podam przykałdy.

 

Wysoka 2565,2560,2547. Z tym ze tu zaś trudno przyznać którym wierzchołkiem sie sugerowano.?

Gerlach 2663,2655,2654,2647.

Łomnica 2634,2632

Lodowy 2630,2628,2627

Giewont 1909-(I to jest obcja którą najlepiej bym zamieścił),1984

Mt.Blanc 4810,4807

Wlk Stożek -nawet 1002 ,980,978

Czantoria Wlk.998,995

I tak można by wymieniać i wymieniać.

 

Wracając do naszej Wysokiej również pojawiały się obcje że szczyt wschodni od zachodniego jest nizszy o 0,5m,pożniej zaś na odwrót.No i ta wersja Wsch.-2560,Zach.2565,i jescze różniejsze.

Ja po prostu trzymam się tej wersji,którą w pewnym okresie moich 30 letnich zainteresowań tematyką górską przyswoiłem.

Przyznam się że niegdyś znałem na pamięć może 80% szczytów Tatrzańskich i nie tylko-znaczy się ich wysokości.

 

Reasumując.Jeżeli pojawiła by się kiedyś wersja niepodwarzalna i na 100% prawdziwa,to ja wtedy na pewno dostosuję się. ;)

Napiszcie co Wy o tym problemie myślicie.

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując.Jeżeli pojawiła by się kiedyś wersja niepodwarzalna i na 100% prawdziwa,to ja wtedy na pewno dostosuję się. ;)

Napiszcie co Wy o tym problemie myślicie.

Pozdrawiam :D

Musieliby chyba zrobić na nowo pomiary, żeby taka wersja się pojawiła. Mam tylko pomysł co do Giewontu - być możźe 1909 to wysokość rzazem z krzyżem, który wedle przewodnika Nyki ma 15 metrów wysokosci :)

Inny problem, który mnie nurtuje to kolejność szczytów wg wysokości, a właściwie to pytanie z tym związane - tzn. "samodzielność" szczytu. Teoretycznie Wysoka jest najwyższym szczytem Tatr nie osiągającym 2600, a Nyka w słowniczku pisze, że 9 co do wysokości. Pewnie bierze pod uwagę Zadniego Gierlacha, Lodową Kopę itd... Może to troche nie na temat ale zróbmy wspólnie klasyfikację bez podziału na samodzielne szczyty, tylko wszystko jak leci, co Wy na to ? :lol:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

 

No właśnie Darku

Ale udało mi sie zrobić ten opis w takiej wersji jaką zamieściłem.

Chciałem zrobić w tej pełnej dużej ale Paint nie chciał otworzyć tego formatu pomimo że jest nibu w JPG,a opisy robię właśnie przy Paint.

Nie wiem dlaczego tak się stało.Jak wiesz,niestety nie jestem specjalistą od komputerów :Boink:

Hmm to dziwne bo np. panorama z Klikuszowej jest dużo większa.

Może wyśli ni same opisy ,a ja połączę ze swoim zdjęciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobimy tego.

Praktycznie każdy większy występ skalny jest nazwany,a wiele jest nieopomiarowanych,próbowałem juz kiedyś takie coś robić i zawsze coś pominąłem.Trzeba by było mieć dokładne mapy np. pod kątem dróg wspinaczkowych ze szczegółowym opisem takich wystepów,igieł i turni.Na przykład proszę zwrócić uwagę

w przewodniku Nyki,dużo takich drobin jest opisanych,a nigdzie nie umiałem znależć informacji o wysokości,a jak już coś jest to typu np - ok.2550.Myślę że bez właściwych materiałów to błędne koło. <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobimy tego.

Praktycznie każdy większy występ skalny jest nazwany,a wiele jest nieopomiarowanych,próbowałem juz kiedyś takie coś robić i zawsze coś pominąłem.Trzeba by było mieć dokładne mapy np. pod kątem dróg wspinaczkowych ze szczegółowym opisem takich wystepów,igieł i turni.Na przykład proszę zwrócić uwagę

w przewodniku Nyki,dużo takich drobin jest opisanych,a nigdzie nie umiałem znależć informacji o wysokości,a jak już coś jest to typu np - ok.2550.Myślę że bez właściwych materiałów to błędne koło. <_<

W sumie nie wziąłem tego pod uwagę :mellow: to może chociaż te "samodzielne" posortujemy ?

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :D

Wypisałem szczyty od Gerlacha do Rysów według wysokości,jednakże są jeszcze takie(Igły,turnie,turniczki) które by można było dodać jeżeli by była znana wysokosć.

Nie dodawać "szczerbin,.szczerbinek" bo to forma przełęczy.

 

Jeżeli coś Wam jeszcze się nasuwa proszę uzupełnić :D

Ranking_szczyt_w_od_Gerlacha_do_Rys_w.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslę że dzisiaj mogą być dobre warunki obserwacyjne ale ponad warstwą zamglenia ok.kilkudziesięciu metrów nad ziemią ;)

 

Niestety u mnie z okna widać, że obiekty znajdujące się kilka metrów od domu są już zamglone, więc dzisiaj nie ma szans na nic a na horyzoncie mleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALE CISZA :o

 

Witam :Salut:

Chciałem na wypełnienie ciszy dodać kolejną panoramkę-z Pradziada na Beskidy

i zarazem przeprosić Pawła i Przemka za te błędne które im prywatnie kiedyś przesłałem. :notworthy:

ta jest już w wersji poprawionej i na 100 pewnej. :Salut:

 

Jutro dodam z Pradziada w wiekszym zoomie.

Panorama__z__Pradziada_w_kierunku_Beskid_w__1_.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wstawać rano i łapać tatry bo miałem wrażenie że widać ode mnie Wrocław. Widoczność była wprost niesamowita.

Ciekawe. U nas pogoda piękna, ale powietrze mętne pomimo niskiej wilgotności. Najwyraźniej syf trzyma się powierzchni gruntu i dopiero na większej wysokości jest dobrze. Teraz mamy lekkie zamglenie, ale może po południu się wyklaruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas pogoda piękna, ale powietrze mętne pomimo niskiej wilgotności. Najwyraźniej syf trzyma się powierzchni gruntu i dopiero na większej wysokości jest dobrze. Teraz mamy lekkie zamglenie, ale może po południu się wyklaruje.

 

Ja takim optymistą nie jestem, dzisiaj typowa pogoda do d***, czyli tak jak pisze Paweł mętnie, mleko na horyzoncie i wątpie, aby było widać nawet Beskid. Na domiar złego dzisiaj nawet szpital w Ochojcu ledwo prześwituje przez mgłe. Niestety mamy tutaj w Katowicach swój własny mikroklimat widocznościowy, więc nie można przekłądać warunków w Zakopcu na nasze realia. Moim zdaniem nie pooglądamy sobie nic dopóki coś nie spadnie lub nie przyjdzie porządna wichura - za długo było ostatnio sucho.

 

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :Salut:

mysle ze to podobnie jak w warunkach inwersji,mgla utrzymuje sie do pewnej wysokosci ,a duzo wyzej jest duza przejrzystosc powietrza, my ciagle tkwimy we mgle,A z Zakopanego widac tak jak napisal Darek B. do "Wroclawia". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj na hałdzie z setką i statywem, żeby odkurzyć pajęczyny z bina i coś pooglądać, bo dawno tego nie robiłem. Widoki dzisiaj podłe, gór nie widać, ale przynajmniej nie było zimno ;) W okolicy żadnych zmian nie zaobserwowałem, nie ma wielkich inwestycji budowlanych, które rzucałyby się w oczy. Dostrzegalny za to jest dużo bardziej wzmożony ruch na drodze Katowice - Bielsko Biała w związku z rewolucjami na "Wiślance" - przy powiększeniu 25x z hałdy widać numery rejestracyjne przejeżdżających aut na Murckowskiej ;)

 

Poniżej zdjęcia, które robione były pół roku temu właśnie stamtąd. Zestaw fotograficzny Nokia+Celestrron :D

 

http://picasaweb.google.pl/mateuszekd/HaDaMurcki

 

Jedno ze zdjęć, w mrocznej atmosferze, nie jest robione z hałdy rzecz jasna, lecz z Żywca. Pytanie - jaka to górka :)

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaję zmodyfikowaną panoramę z Pradziada nr.2 która jest w większym zoomie niż poprzednia,

Jeżeli ktoś by się zastanawiał gdzie jest np.Wielka Czantoria ? ,to jezeli można by ją rozpoznać to znalazła by się mniej więcej kawałeczek na lewo od Baraniej Góry, tyle że na tle jej masywu.

Pozdrawiam :)

Panorama__z__Pradziada_w_kierunku_Beskid_w__2_.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut:

Z Lysej Hory w zeszłym roku widziałem elektrownie-Rybnik,Łaziska a najdalej Jaworzno III

para unosząca się z chłodni kominowych bardzo ułatwia obserwację.

 

Myślę że do moich ciekawych obserwacji mogę dodać widok z Góry Zborów w Podlesicach,oprócz Beskidów,Gór Świetokrzyskich,kominów Huty Katowice,El.Łagisza,EC Katowice,daleko na północnym horyzoncie też właśnie dzięki parze wodnej była dostrzegalna El.Bełchatów,a przy pomocy lornetki jej dwa grubachne 300 metrowe kominy.Tatry jednak nie były widoczne.

Było to jesienią w bardzo wietrzny dzień.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.